Προς το περιεχόμενο

Μηχανή εσπρέσο για σπίτι!


teoqq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, sndev είπε

χαχαχα εχεις ενα δικιο!  οταν κατι δε μαρεσει ξεκιναω διορθώσεις με αγορες το πολυ πολυ πεταξα 30 ε συνολο γτ πηρα κ αυτο μιας κ ψιλιαστικα οτι δε χωραει η ποσότητα του καφε που θελω

https://www.aliexpress.com/item/1005001375399100.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.69894c4dV5J4pf 

μονος μου το εκοψα.. εχω αυτο το μυλο https://www.skroutz.gr/s/348114/Delonghi-KG79.html

οπου τον εχω "πειραξει " εχει ενα "hack" στα μαχερια κ κόβει πολυ περισσσοτερο, 6 θεσεις επιπλεον πιο ψιλα απο το ηδη μίνιμουμ που είχε

υπολογίζω οτι αν το κόβανε στο 2,3 τοτε πρεπει νανε κομμένος στο 2,1 στη δικια μου χοντρικα , σε εκεινη τη θεση το εκοβα 3 χρονια τωρα με τη προηγούμενη 😕 

τα νουμερα που λεω ειναι στο διπλό εσπρέσο αν παίζει ρολο 

Κ πριν de'longhi είχες; Κ το ίδιο χαρμάνι εκοβες? Εχω προσέξει ότι ανάλογα το χαρμάνι αλλάζει κ η ρύθμιση, σε εμένα τουλάχιστον.

Εγώ αντιμετωπίζοντας το ίδιο πρόβλημα με εσένα στην αρχή, πρώτα άλλαξα καφέδες κ είδα διαφορα, αλλά την τεράστια διαφορά την έκανε το εργαλείο ισοκατανομής και το tamper (και δε το περίμενα) οπότε το γυμνό πορταφιλτερ πήρε παράταση. Σκέψου πάντως υπολόγιζα να αγοράσω καλαθάκι 22γρ αλλά πραγματικά δεν μου χρειάζεται, βγάζω οκ καφέ με 17-18 γρ κ ευτυχώς δεν πάτησα το κουμπί στην αρχή που ήμουν ταύρος σε υαλοπωλειο, τυχερός που είχαμε λοκνταουν όταν ψώνισα.

Γιατί είναι και ακριβό χόμπι. Δοκίμασε και το volcano από coffee island, νομίζω συγχωρεί περισσότερο λάθη στην εκχυλιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Κ πριν de'longhi είχες; Κ το ίδιο χαρμάνι εκοβες? Εχω προσέξει ότι ανάλογα το χαρμάνι αλλάζει κ η ρύθμιση, σε εμένα τουλάχιστον.

Εγώ αντιμετωπίζοντας το ίδιο πρόβλημα με εσένα στην αρχή, πρώτα άλλαξα καφέδες κ είδα διαφορα, αλλά την τεράστια διαφορά την έκανε το εργαλείο ισοκατανομής και το tamper (και δε το περίμενα) οπότε το γυμνό πορταφιλτερ πήρε παράταση. Σκέψου πάντως υπολόγιζα να αγοράσω καλαθάκι 22γρ αλλά πραγματικά δεν μου χρειάζεται, βγάζω οκ καφέ με 17-18 γρ κ ευτυχώς δεν πάτησα το κουμπί στην αρχή που ήμουν ταύρος σε υαλοπωλειο, τυχερός που είχαμε λοκνταουν όταν ψώνισα.

Γιατί είναι και ακριβό χόμπι. Δοκίμασε και το volcano από coffee island, νομίζω συγχωρεί περισσότερο λάθη στην εκχυλιση.

οχι.. μια krups ειχα κ ημουν απολυτα ευχαριστημενος με 15-16 γρ καφε αλλα οταν πηγα να παρω την ιδια ειδα οτι την εχουν κανει revision κ ηταν πολυ ψευτικη πλαστικα ολα μπροστα γενικα πολυ κινεζια ακριβως  στο ιδιο μοντελο που ειχα παρει πριν ποσα χρονια οποτε πηρα αυτη τη delongi.

η delongi δε παιρνει παραπανω απο 14 gr ( κ αυτο οριακα) δε κλειδώνει ο μηχανισμος για να τρεξει καφες γιαυτο σκευτικα αλλαγη το καλαθακι να παιρνει 4 μεριδες. αυτο το εργαλειο ισοκατανομης δε το ξερω δε το εχω δοκιμασει ποτε αν ειναι να παρω ενα να δοκιμασω. αυριο θα παρω κ το volcano na δοκιμασω κ ελπιζω να στρωσει γτ απογοήτευση για σχεδόν 200 ε 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας espresso για να βγει σωστός, έχεις τις ακόλουθες παραμέτρους

  • μέγεθος κόκκου
  • χρόνος εκχύλισης 
  • ποσότητα καφέ στο πορταφίλτρο
  • τελική ποσότητα παρασκευής
  • πίεση νερού
  • θερμοκρασία νερού

Εσύ μπορείς να παίξεις μόνο με τα κόκκινα για να έχεις βέλτιστο αποτέλεσμα.

13 ώρες πριν, sndev είπε

 οχι δε βλεπω σημάδι απο τη ντουζιέρα 51 μμ ειναι το καλάθι αν εχω καταλαβει σωστα γτ μόλις παράγγειλα αυτο που το δα σε ενα φόρουμ https://www.amazon.de/Bodenloser-Siebträger-Kaffeemaschinen-Boden-Filterhalter-Edelstahl-Tassenfilterkorb/dp/B087WM4T7J?pd_rd_w=cnK0e&pf_rd_p=2ad04b6b-c6dc-4d16-8f54-ea4d9b0a2f0a&pf_rd_r=8TTXTPY317H70XM4M9CC&pd_rd_r=f539bcdc-3350-4c8c-be8d-f1e09526f57d&pd_rd_wg=vHoHf&pd_rd_i=B087WM4T7J&psc=1&ref_=pd_bap_m_rp_c_2_1_sc

delongi e650 η μηχανή coffee island ο καφές

θα δοκιμασω αυτο με τα 13 γρ που λες αυριο το πρωί να δω αποτελεσματα!  στα 14 γρ τα παταω φουλ ηδη 😑 αλλιώς δε κουμπώνει ..

 

10 ώρες πριν, sndev είπε

χαχαχα εχεις ενα δικιο!  οταν κατι δε μαρεσει ξεκιναω διορθώσεις με αγορες το πολυ πολυ πεταξα 30 ε συνολο γτ πηρα κ αυτο μιας κ ψιλιαστικα οτι δε χωραει η ποσότητα του καφε που θελω

https://www.aliexpress.com/item/1005001375399100.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.69894c4dV5J4pf 

μονος μου το εκοψα.. εχω αυτο το μυλο https://www.skroutz.gr/s/348114/Delonghi-KG79.html

οπου τον εχω "πειραξει " εχει ενα "hack" στα μαχερια κ κόβει πολυ περισσσοτερο, 6 θεσεις επιπλεον πιο ψιλα απο το ηδη μίνιμουμ που είχε

υπολογίζω οτι αν το κόβανε στο 2,3 τοτε πρεπει νανε κομμένος στο 2,1 στη δικια μου χοντρικα , σε εκεινη τη θεση το εκοβα 3 χρονια τωρα με τη προηγούμενη 😕 

τα νουμερα που λεω ειναι στο διπλό εσπρέσο αν παίζει ρολο 

Αφού θες να ασχοληθείς έπρεπε να πάρεις μια και καλή αυτην https://www.skroutz.gr/s/16969329/Gaggia-Classic-2018-19-SB-SS.html#

Και χρόνια άπειρα θα την κραταγες και το αποτέλεσμα θα ηταν απίθανο και θα είχε καλή αξία μεταπώλησης όποτε και αν την πούλαγες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Ένας espresso για να βγει σωστός, έχεις τις ακόλουθες παραμέτρους

  • μέγεθος κόκκου
  • χρόνος εκχύλισης 
  • ποσότητα καφέ στο πορταφίλτρο
  • τελική ποσότητα παρασκευής
  • πίεση νερού
  • θερμοκρασία νερού

Εσύ μπορείς να παίξεις μόνο με τα κόκκινα για να έχεις βέλτιστο αποτέλεσμα.

 

Αφού θες να ασχοληθείς έπρεπε να πάρεις μια και καλή αυτην https://www.skroutz.gr/s/16969329/Gaggia-Classic-2018-19-SB-SS.html#

Και χρόνια άπειρα θα την κραταγες και το αποτέλεσμα θα ηταν απίθανο και θα είχε καλή αξία μεταπώλησης όποτε και αν την πούλαγες

μαζι σου αυτη επρεπε να παρω! κ αυτη κοιτουσα αρχικα ΑΛΛΑ.. χαλασε το πρωι σαββατου στο πρωινο πρωτο καφε κ επρεπε- ηθελα πες το οπως θες , καθώς πινω 3ς καφεδες την ημερα , να παρω κατι αμεσα με επιασε σκ κ σε lockdown, απειρα νευρα κ η μονη που μπορούσα αμεσα να φτασει στα χερια μου στη Περιοχή μου ηταν αυτη της delongi .. για gaggia στη καλύτερη θα πήγαινα τρίτη :(

 

σημερα εκοψα το καφε λιγο πιο χοντρο 2 σκαλες περισσότερο αφου μπουκωνε κ  με 13 γρ οπως μου πρότεινε ο @Αντώνης Τ. το αποτελεσμα σε γευση μαρεσει καλυτερα αλλά δε μπουκωσε κ  έβγαλε σε διπλο  70 ml 😭. τωρα το επόμενο 1 σκαλα μικρότερη κοψιμο μπας κ μειωθουν τα ml  κ ξανα 13 γρ κ βλεπω.. μεχρι να ρθουν τα καλαθακια. σιγουρα η delongi δε παίρνει με τπτ πάνω απο 14 κ τα 14 οριακά

 

αυτο το εργαλειο ισοκατανωμης καφέ εχετε καποιο να προτείνετε η ολα πάνω κατω ειναι τα ιδια ? στο scroutz βλέπω κυριως να λεει 58mm κ η δικια μου ειναι 51 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sndev είπε

μαζι σου αυτη επρεπε να παρω! κ αυτη κοιτουσα αρχικα ΑΛΛΑ.. χαλασε το πρωι σαββατου στο πρωινο πρωτο καφε κ επρεπε- ηθελα πες το οπως θες , καθώς πινω 3ς καφεδες την ημερα , να παρω κατι αμεσα με επιασε σκ κ σε lockdown, απειρα νευρα κ η μονη που μπορούσα αμεσα να φτασει στα χερια μου στη Περιοχή μου ηταν αυτη της delongi .. για gaggia στη καλύτερη θα πήγαινα τρίτη :(

 

σημερα εκοψα το καφε λιγο πιο χοντρο 2 σκαλες περισσότερο αφου μπουκωνε κ  με 13 γρ οπως μου πρότεινε ο @Αντώνης Τ. το αποτελεσμα σε γευση μαρεσει καλυτερα αλλά δε μπουκωσε κ  έβγαλε σε διπλο  70 ml 😭. τωρα το επόμενο 1 σκαλα μικρότερη κοψιμο μπας κ μειωθουν τα ml  κ ξανα 13 γρ κ βλεπω.. μεχρι να ρθουν τα καλαθακια. σιγουρα η delongi δε παίρνει με τπτ πάνω απο 14 κ τα 14 οριακά

 

αυτο το εργαλειο ισοκατανωμης καφέ εχετε καποιο να προτείνετε η ολα πάνω κατω ειναι τα ιδια ? στο scroutz βλέπω κυριως να λεει 58mm κ η δικια μου ειναι 51 

Δες το με την οπτική ότι πίνεις τραβηγμένο lungo. :)

Το 58αρι δε σου κάνει και αυτό το 51mm για μένα είναι το μεγαλύτερο limitation. Θες να σου πουλήσω τη gaggia? 

Πάντως φαίνεται ο μύλος σου να μη "δένει" με την καφετιέρα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Αντώνης Τ. είπε

Δες το με την οπτική ότι πίνεις τραβηγμένο lungo. :)

Το 58αρι δε σου κάνει και αυτό το 51mm για μένα είναι το μεγαλύτερο limitation. Θες να σου πουλήσω τη gaggia? 

Πάντως φαίνεται ο μύλος σου να μη "δένει" με την καφετιέρα.

 

 

θα κανω δοκιμες περιμενωντας να ερθουν κ τα καλαθάκια γτ ευελπιστω να φτιαξει σε γευση  κ αν συνεχισω να είμαι μη ικανοποιημενος με το αποτέλεσμα κ τοτε θα σου στειλω αν κ εφόσον την εχεις διαθέσιμη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, sndev είπε

θα κανω δοκιμες περιμενωντας να ερθουν κ τα καλαθάκια γτ ευελπιστω να φτιαξει σε γευση  κ αν συνεχισω να είμαι μη ικανοποιημενος με το αποτέλεσμα κ τοτε θα σου στειλω αν κ εφόσον την εχεις διαθέσιμη !

Δε τη δίνω ρε συ πίνω καφεδαρες, πλάκα κάνω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, sndev είπε

σημερα εκοψα το καφε λιγο πιο χοντρο 2 σκαλες περισσότερο αφου μπουκωνε κ  με 13 γρ οπως μου πρότεινε ο @Αντώνης Τ. το αποτελεσμα σε γευση μαρεσει καλυτερα αλλά δε μπουκωσε κ  έβγαλε σε διπλο  70 ml 😭. τωρα το επόμενο 1 σκαλα μικρότερη κοψιμο μπας κ μειωθουν τα ml  κ ξανα 13 γρ κ βλεπω.. μεχρι να ρθουν τα καλαθακια. σιγουρα η delongi δε παίρνει με τπτ πάνω απο 14 κ τα 14 οριακά

 

αυτο το εργαλειο ισοκατανωμης καφέ εχετε καποιο να προτείνετε η ολα πάνω κατω ειναι τα ιδια ? στο scroutz βλέπω κυριως να λεει 58mm κ η δικια μου ειναι 51 

Πιο χοντρός καφές, σημαίνει μεγαλύτερη ροή στη διάρκεια του χρόνου.

Λιγότερη ποσότητα καφέ, σημαίνει ακόμα μεγαλύτερη ροή.

Εφόσον μείωσες την ποσότητα του καφέ, έπρεπε να κάνεις πιο μικρό τον κόκο καφέ. Όχι πιο μεγάλο. 

Τα εργαλεία ισοκατανομής όλα ίδια είναι. Το βασικό και κύριο μέγεθος πορταφίλτρου ειναι το 58mm και σε αυτό το μέγεθος βγαίνουν όλα τα αξεσουαρ. Τα υπόλοιπα μεγέθη είναι σε φθηνές κατασκευές και απευθύνονται σε άσχετους, οπότε δεν υπάρχουν αξεσουαρ.  Αν υπάρχει περίπτωση να πάρεις άλλη καφετιέρα στο μέλλον, μην αγοράζεις άχρηστα αξεσουάρ που θα πετάξεις. Μια χαρά κάνεις και κατανομή χωρίς εργαλείο κατανομής. Αν πάρεις καλή καφετιέρα στο μέλλον, πάρε. 

15€ έχουν https://www.aliexpress.com/item/4000938497616.html?

 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Συγνώμη που κάνω hijack και derail το θέμα αλλά να ρωτήσω τι συσκευή είναι VFM για αφρόγαλα;

Εγω λέω αυτη https://www.skroutz.gr/s/2758504/Clatronic-MS-3326-Συσκευή-για-Αφρόγαλα-600W-450ml-Black.html?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μετα απο πολλες δοκιμες κ με τη βοηθεια σας καταφερα κ εβγαλα ενα πολυ αξιοπρεπεστατο καφε στα γουστα μου με την delonghi e650. τη καταφερα τη ριμαδιασμενη  με αναλογο κοψιμο κ πατημα κ εβγαλε 42 ml με 13 γρ καφε κ το αποτελεσμα γευστικα για τα δικα μου γουστα ηταν ενας πολυ τιμιος καφες 

σας ευχαριστω!

 

ελπιζω να μην ηταν τυχαιο 😂

περιμενω κ τα καλαθακια τωρα να κανω νεες δοκιμες καθως θελω 1 2 τσικ πιο πολυ καφε στο κλειστρο το οποιο ειναι αδυνατον στην συγεκριμενη συσκευη οπως ερχετε 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, sndev είπε

μετα απο πολλες δοκιμες κ με τη βοηθεια σας καταφερα κ εβγαλα ενα πολυ αξιοπρεπεστατο καφε στα γουστα μου με την delonghi e650. τη καταφερα τη ριμαδιασμενη  με αναλογο κοψιμο κ πατημα κ εβγαλε 42 ml με 13 γρ καφε κ το αποτελεσμα γευστικα για τα δικα μου γουστα ηταν ενας πολυ τιμιος καφες 

σας ευχαριστω!

 

ελπιζω να μην ηταν τυχαιο 😂

περιμενω κ τα καλαθακια τωρα να κανω νεες δοκιμες καθως θελω 1 2 τσικ πιο πολυ καφε στο κλειστρο το οποιο ειναι αδυνατον στην συγεκριμενη συσκευη οπως ερχετε 

Με τα νέα καλαθάκια, προσπάθησε να παίξεις σε 1:2 και πες μας αν τα καταφέρεις και σχετικές εντυπώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διπλός
Πίεση 8-10 Bar, Θερμοκρασία νερού 93 Cγυ
Ποσότητα καφέ στο διπλό καλαθάκι: 14-19 g
H ποσότητα καφέ στο φλυτζάνι: 50-60 ml
Χρόνος εκχύλισης από 24 - 30s. Έχουμε μία ροή περίπου 2ml/s. Η χρονομέτρηση ξεκινά από την στιγμή που ενεργοποιούμε την αντλία.

Νομίζω  με 18g καφε πρεπει να βγαλεις τουλαχιστον 50ml ρόφημα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι με 13 γρ καφε εβγαλα 42 σε 30 sec κ με πιο χοντροκομενο 1 σκαλα 50, δυστηχως με τα υπαρχον καλαθακια δε μπορω να πειραματιστο περισοτερο με το ζορι χωραει 13-14 γρ μετα δε κλεινει στη συγκεκριμενη μηχανη.

 περιμενω να ρθουν τα non pressurise να δοκιμασω με περισσοτερα γραμμαρια καφε 😕

σιγουρα θα γραψω εντυπωσεις απο τα αποτελεσματα 

 

παντως καμια σχεση ο χθεσινος καφες με το σημερινο καμια απολυτος πραγματικα 

εντομεταξυ η συγκεκριμενη (e685) εχει ρυθμιση θερμοκρασιας κ σκληροτητας νερου αλλα δεν εχει ρυθμιση χρονου ροης (ειναι φιξ 30 sec απο την ωρα που πατησεις το κουμπι) η εγω δε το βρηκα 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνουμε γραμμάρια καφέ με γραμμάρια ροφήματος έτσι?

Με ποιο blend τα έβγαλες αυτά? Ωστόσο, 13 ->42 είναι για μένα ένας οκ lungo. Αν βοηθάει και το blend είσαι οκ, μέχρι και φρεντάκι κάνεις. Αν κατέβεις και στο 1:2 , 1:2,5 θα πιεις ακόμη καλύτερο καφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...