Προς το περιεχόμενο

Μηχανή εσπρέσο για σπίτι!


teoqq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, sakisaudi είπε

Η μονη εξήγηση που μπορω να δωσω ειναι οτι ειστε πιθανον πωλητες απο nespresso δεν εξηγείται αλλιως

Είμαστε βολικοί άνθρωποι απλά :-D

(Και επίσης δεν είναι όλα για όλους, με βάση αυτό που ζητάει ο ts προτείνουμε. Είναι σαν κάποιος να ζητάει αμάξι πόλης και να προτείνουμε Φεράρι! ).

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, sakisaudi είπε

Ποιος δεν θα ηθελε στο σαλονι του την συγκεκριμένη? 

Φιλε μου στο σαλονι προτιμω ενα καλο στερεοφωνικο. Αν εσυ θες να δωσεις 700-1000€ για μηχανη λες και εισαι ο super barista εισαι απλα βιτσιοζος. Ναι οκ σε μια καλη μηχανη και οχι lidl φυσικα. Καλυτερα δωσε σ ενα καλο ουισκι που θα καταλαβεις και κατι γιατι βαζω το χερι μου στη φωτια απο τις γευσεις του καφε σιγουρα δεν καταλαβαινεις ολα αυτα που λες.

Επεξ/σία από john_petrucci7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, sakisaudi είπε

Η μονη εξήγηση που μπορω να δωσω ειναι οτι ειστε πιθανον πωλητες απο nespresso δεν εξηγείται αλλιως

Εγώ θα έλεγα να βάλουμε και τις Arieli στο κόλπο.Έχουν μεγάλα κέρδη οπότε που ξέρεις;;;;;;;;

Άσε που εγώ με τη Silver Crest έχω κατηγορηθεί επανηλειμμένα και ως Geo του Lidl .:P

Απλά ρε παιδιά είχαμε σιχαθεί τη γεύση του φραπέ που για 10ετίες νομίζαμε πως πίναμε καφέ,βρήκαμε κάτι καλίτερο και πήγαμε σε αυτό.Ξέρουμε ότι δεν είμαστε τέλειοι ούτε θα γίνουμε ποτέ αλλά μας αρέσει αυτό που είμαστε.Μη μας πιέζετε και μη ασκείτε ψυχολογική πίεση.Λυπηθείτε μας.

Και εγώ βλέπω στο δρόμο καινούργια αυτοκίνητα ναι μου αρέσουν θα ήθελα και εγώ ένα αλλά τι να γίνει.Μ ε το vectra των 14 χρόνων προβλέπω να είμαι για πολλά πολλά χρόνια ακόμη.

Από την άλλη τι να πει και ο κάτοχος fiat του 1990. Βλέπει το δικό μου σαν λιμουζίνα.

4 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Φιλε μου στο σαλονι προτιμω ενα καλο στερεοφωνικο. Αν εσυ θες να δωσεις 700-1000€ για μηχανη λες και εισαι ο super barista εισαι απλα βιτσιοζος. Ναι οκ σε μια καλη μηχανη και οχι lidl φυσικα. Καλυτερα δωσε σ ενα καλο ουισκι που θα καταλαβεις και κατι γιατι βαζω το χερι μου στη φωτια απο τις γευσεις του καφε σιγουρα δεν καταλαβαινεις ολα αυτα που λες.

Τώρα ξέρεις ότι με πλήγωσες;;;;;;;:huh:

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εγώ θα έλεγα να βάλουμε και τις Arieli στο κόλπο.Έχουν μεγάλα κέρδη οπότε που ξέρεις;;;;;;;;

Άσε που εγώ με τη Silver Crest έχω κατηγορηθεί επανηλειμμένα και ως Geo του Lidl .:P

Απλά ρε παιδιά είχαμε σιχαθεί τη γεύση του φραπέ που για 10ετίες νομίζαμε πως πίναμε καφέ,βρήκαμε κάτι καλίτερο και πήγαμε σε αυτό.Ξέρουμε ότι δεν είμαστε τέλειοι ούτε θα γίνουμε ποτέ αλλά μας αρέσει αυτό που είμαστε.Μη μας πιέζετε και μη ασκείτε ψυχολογική πίεση.Λυπηθείτε μας.

Και εγώ βλέπω στο δρόμο καινούργια αυτοκίνητα ναι μου αρέσουν θα ήθελα και εγώ ένα αλλά τι να γίνει.Μ ε το vectra των 14 χρόνων προβλέπω να είμαι για πολλά πολλά χρόνια ακόμη.

Από την άλλη τι να πει και ο κάτοχος fiat του 1990. Βλέπει το δικό μου σαν λιμουζίνα.

Τώρα ξέρεις ότι με πλήγωσες;;;;;;; 

Το περιμενα...σορρυ το ξερω😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Lelit PL81T+ graef 800 στα 640 ή lelit Anita PL042TEMD στα 510 ? 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2019 στις 6:42 ΜΜ, teoqq είπε

Δεν περίμενα το νήμα που έκανα να είχε αυτή την εξέλιξη😌😅

Πάντως μια γενική παρατήρηση θα κάνω.

  1. Το να προσπαθήσει κάποιος να κάνει τον τέλειο καφέ στο σπίτι του σαν τον καφέ που θα έπινε στο εξωτερικό ή σε κάποιο κατάστημα στην Ελλάδα το θεωρώ και λίγο εγωιστικό. Δεν είμαστε όλοι για όλες για τις δουλειές. Αν είναι να φάω το χρόνο μου σε μελέτες για τον καφέ κτλπ τότε θα γινόμουν κάτι άλλο από τη δουλειά που ασχολούμαι.
  2. Τώρα το αν είναι σωστό ένα πράμα που μπορεί στην πραγματικότητα να κοστίζει 0.50€ και εμείς να το πληρώνουμε 1.50 και 3.00€ είναι άλλο θέμα, αλλά προσωπικά δεν με ενοχλεί σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Δηλαδή (και αυτή ήταν η ερώτηση μου) από να πίνω τον αχτύπητο νεσκαφε τον οποίον τον ευχαριστιέμαι αφάνταστα, έλεγα να πάρω μια nespresso με κάψουλες μήπως πίνω και κάτι καλύτερο ρε αδερφέ. Ότι υπάρχει κάτι καλύτερο λογικό το βλέπω, αλλά δυστυχώς έχουμε και μια δουλεία και δεν μπορώ να αλέθω τον καφέ μου ή να τον χτυπάω σε μύλους κτλπ. Αυτό δεν σημαίνει ότι "γουστάρω" και χαίρομαι και δεν θα κατακρίνω τους ανθρώπους που το κάνουν.

Ίσως αν ήμουν εκπαιδευτικός θα το έκανα 😎😂🤣 (ένα "αστειάκι" που λέμε στην παρέα μου είναι αυτό)

Δεν είναι εγωιστικό. Αρκετοί θέλουμε να ασχολούμαστε με γνωστικά αντικείμενα τα οποία θέλουμε να τελειοποιούμε όσο είναι δυνατόν. Και μόλις φτάσουμε σε ένα καλό σημείο γνώσης, να περνάμε σε κάτι άλλο, αλλά παράλληλα να διατηρούμε και το παλιό. 

Το κάτι που κοστίζει 0,5€ και το πουλάνε 1,5€ είναι καθαρά λογιστικό θέμα. Αν τα βάλεις κάτω λογιστικά, αυτό που έχει 0,5€ σαν κόστος παραγωγής στο σπίτι, ΔΕΝ γίνεται να πουληθεί κάτω απο 1,5€. Αν πουληθεί πιο κάτω, τότε έχει αρχικό κόστος 0,2€ και είναι σάπιο πιθανότατα :)

 

Στις 13/4/2019 στις 2:52 ΠΜ, john_petrucci7 είπε

Φιλε μου στο σαλονι προτιμω ενα καλο στερεοφωνικο. Αν εσυ θες να δωσεις 700-1000€ για μηχανη λες και εισαι ο super barista εισαι απλα βιτσιοζος. Ναι οκ σε μια καλη μηχανη και οχι lidl φυσικα. Καλυτερα δωσε σ ενα καλο ουισκι που θα καταλαβεις και κατι γιατι βαζω το χερι μου στη φωτια απο τις γευσεις του καφε σιγουρα δεν καταλαβαινεις ολα αυτα που λες.

Με 700-1.000€ παίρνεις την απόλυτα βασική σειρά όπου σου δίνει τη χρυσή τομή κόστους ποιότητας παραγωγής espresso. Η σωστή και σταθερή θερμοκρασία και πίεση κατά τη διάρκεια την εκχύλισης, είναι ακριβή ως υλοποίηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, amagawd είπε

Lelit PL81T+ graef 800 στα 640 ή lelit Anita PL042TEMD στα 510 ? 

Σίγουρα η lelit anita ειναι αρκετα καλυτερη απο την PL81T λογω pid. Ο graef προσωπικα δεν μου αρεσει σαν μυλος και σαν εταιρία. Αν θελεις να δωσεις κατι παραπανω για μηχανη σου προτείνω την bezzera unica που εχω και εγω. Εχει pid,  500 ml boiler και 58mm portafilter. 

Επεξ/σία από sakisaudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 81 έχει κανονικά PID και άλλα καλούδια σαν ποιο καινούργια , απλά δεν περισσεύουν πολλά για μύλο γιατί θα είναι 2ο setup 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, amagawd είπε

H 81 έχει κανονικά PID και άλλα καλούδια σαν ποιο καινούργια , απλά δεν περισσεύουν πολλά για μύλο γιατί θα είναι 2ο setup 

Σωστα δεν το προσεξα. Καλουτσικη μηχανη ειναι. Απλα αν πινεις καπουτσινο θα σε παιδεύει λιγο. Για εσπρέσο ειναι οκ. Αν πινεις παλι καπουτσινο και θελεις να κανεις σοκολατες κλπ δεν θα σε βολεψει. Εκει θα σου πρότεινα κατι αλλο. Αναλογα τις αναγκες και τι σου αρεσει

Επεξ/σία από sakisaudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, sakisaudi είπε

Σωστα δεν το προσεξα. Καλουτσικη μηχανη ειναι. Απλα αν πινεις καπουτσινο θα σε παιδεύει λιγο. Για εσπρέσο ειναι οκ. Αν πινεις παλι καπουτσινο και θελεις να κανεις σοκολατες κλπ δεν θα σε βολεψει. Εκει θα σου πρότεινα κατι αλλο. Αναλογα τις αναγκες και τι σου αρεσει

Εσπρέσο εγώ καπουτσίνο η γυναίκα μου.. κλασσικά όπως τα τελευταία χρόνια εγώ θα κάνω και τους 2.  

Μάλλον για την 81 θα πάω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, amagawd είπε

Εσπρέσο εγώ καπουτσίνο η γυναίκα μου.. κλασσικά όπως τα τελευταία χρόνια εγώ θα κάνω και τους 2.  

Μάλλον για την 81 θα πάω 

Δες και την simonelli oscar νομιζω ιδια τιμη εχει. Βγαινει σε 2 εκδοσεις 1 και 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Πηρα μια μηχανη grupe CM 4677  λογω των καλων σχολιων που διαβασα και λογω οτι λεγανε οτι το αποτελεσμα ειναι ιδιο με αυτων των μαγαζιων,πηρα και εναν jacobs αλλα ρε παιδια βγαινει πολυ νερουλος ειδικα σε φρεντο χανεται η γευση ,υπαρχει καμια αλλη μαρκα να βγαινει πιο πηχτο αποτελεσμα οπως των μαγαζιων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/3/2021 στις 11:36 ΜΜ, ΒουρΝ είπε

Πηρα μια μηχανη grupe CM 4677  λογω των καλων σχολιων που διαβασα και λογω οτι λεγανε οτι το αποτελεσμα ειναι ιδιο με αυτων των μαγαζιων,

Μάλλον τους κορόιδεψαν στα μαγαζιά και έδωσαν χιλιάδες € για μηχανές. θα μπορούσαν με 74,90€ να έχουν τον ίδιο καφέ!!!!

Το μόνο που μπορείς να κάνεις να σώσεις εν μέρη την αγορά σου, είναι να διαβάσεις και να πάρεις ενα φθηνό χειροκίνητο μύλο (50-80€) που κόβει για μέγεθος epsresso και να κόβεις καφέ την ώρα που είναι να πιεις. Κοίτα για Hario Skerton ή Porlex

image.png.544b2157da3fdd03ce692ee0503259d8.png

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Μάλλον τους κορόιδεψαν στα μαγαζιά και έδωσαν χιλιάδες € για μηχανές. θα μπορούσαν με 74,90€ να έχουν τον ίδιο καφέ!!!!

Το μόνο που μπορείς να κάνεις να σώσεις εν μέρη την αγορά σου, είναι να διαβάσεις και να πάρεις ενα φθηνό χειροκίνητο μύλο (50-80€) που κόβει για μέγεθος epsresso και να κόβεις καφέ την ώρα που είναι να πιεις. Κοίτα για Hario Skerton ή Porlex

image.png.544b2157da3fdd03ce692ee0503259d8.png

Δεν μπορώ να πάω σε ενα μαγαζί να μου το δώσουν αλεσμενο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...