Προς το περιεχόμενο

Μηχανή εσπρέσο για σπίτι!


teoqq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Pwpwpw είπε

Κοιταξε δεν ειμαι γευσιγνωστης.

Απ την στιγμη που διαβασα 5-10 πραγματα στο νετ οσο αφορα το χρονο εκχυλισης, τα σωστα gr καφε που πρεπει να μπουνε στο καλαθι για να βγει σωστη διπλη δοση εσπρεσο, και τα μεγιστα ml που πρπε να ειναι το ροφημα στην τελικη του μορφη ωστε να μην ειναι νεροζουμι οταν πας και του βαλεις παγακι και το χτυπησεις, απλα τα εβαλα ολα πανω με μια ηλεκτρονικη ζυγαρια κουζινας, τα μετρησα και μετα απο δοκιμες βρηκα και τον καφε που αρεσει σε μενα,  το αποτελεσμα που αντιλαμβανεται ο δικος μου ουρανισκος ειναι ισαξιος με το να πινω ενα καλο καφε εξω σε μια καλη καφετερια.

Το μονο που θελω ειναι το πρωι να μπορω να πιω ενα ωραιο καφε, να τον ευχαριστηθω και να ανοιξει το ματι μου..Εφοσον αυτο που πινω με ευχαριστει δεν καθομαι να κανω επιστημη τον καφε.

Ακριβώς αυτό, 5 πράγματα και το έχουμε κάνει επιστήμη!

6 ώρες πριν, teoqq είπε

Καταλαβαίνω όλα αυτά που λέτε, άσχετα που είναι πολύ μακριά από εμένα.. Δηλαδή (τουλάχιστον σε αυτή τη φάση που είμαι τώρα λόγω δουλειάς κτλπ) δεν παίζει να κάτσω να αλέθω κτλπ κτλπ.

Εγώ ο "χαλβάς" για να σας δώσω να καταλάβετε το πρωί (όταν πάω μεσημέρι δουλειά) ή το Σ/Κ θα σηκωθώ με την γυναίκα, θα βάλω ζεστό νερό σε ένα βραστήρα και θα πιω ένα γερμανικό(αχτύπητο) καφέ.. (ότι χειρότερο δηλαδή από άποψης ποιότητας). Όταν πηγαίνω το πρωί στη δουλειά τότε δίνω 1.50€ και παίρνω ένα φρέντο . Οπότε σκέφτηκα να πάρω μια μηχανή nespressο για να πίνω λίγο πιο σωστό καφέ στο σπίτι ή φίλτρου για γαλλικό από τον αθάνατο-φοιτητικό γερμανικό καφέ.

Τώρα και αυτές τύπου Arielli που μου είπατε, δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο για να κάνω ένα καφέ και είναι και οικονομικές οπότε αξίζει μια δοκιμή.

Από τις 2 με κάψουλες που πόσταρα στην αρχική Krups και Delonghi, ουσιαστική διαφορά έχουν ή λόγω μάρκας απλά η μικρή διαφορά σε τιμή;

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, μόνο οι κάψουλες θα σε βολέψουν. Κι εγώ θέλω να κάνω εσπρέσσο εύκολα, γρήγορα, να μη λερώσω και με το μωρό αγκαλιά! Μόνο με κάψουλες μπορώ! :lol:

Επεξ/σία από zio10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε budget 500 για μηχανη κ μυλο τι προτεινεται? Εμενα ο κουμπαρος μου πηρε μια μηχανη εσπρεσο απο κοτσοβολο black friday 400ευρω με μυλο ενσωματωμενο. Σε 3 λεπτα ειναι ετοιμη η μηχανη,φτιαχνει πολυ καλο καφε και σβηνει μονη της αν μεινει 20 λεπτα νομιζω ανοιχτή. Απλα ρωταω μηπως παιζει κατι καλυτερο σε αυτο το budget(πινω 3 καφεδες την μερα με 1,70 each)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mameloukos είπε

Σε budget 500 για μηχανη κ μυλο τι προτεινεται? Εμενα ο κουμπαρος μου πηρε μια μηχανη εσπρεσο απο κοτσοβολο black friday 400ευρω με μυλο ενσωματωμενο. Σε 3 λεπτα ειναι ετοιμη η μηχανη,φτιαχνει πολυ καλο καφε και σβηνει μονη της αν μεινει 20 λεπτα νομιζω ανοιχτή. Απλα ρωταω μηπως παιζει κατι καλυτερο σε αυτο το budget(πινω 3 καφεδες την μερα με 1,70 each)

Αφού δοκίμασες από του κουμπάρου και σου αρέσει, πάρε την ίδια ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mameloukos είπε

Σε budget 500 για μηχανη κ μυλο τι προτεινεται? Εμενα ο κουμπαρος μου πηρε μια μηχανη εσπρεσο απο κοτσοβολο black friday 400ευρω με μυλο ενσωματωμενο. Σε 3 λεπτα ειναι ετοιμη η μηχανη,φτιαχνει πολυ καλο καφε και σβηνει μονη της αν μεινει 20 λεπτα νομιζω ανοιχτή. Απλα ρωταω μηπως παιζει κατι καλυτερο σε αυτο το budget(πινω 3 καφεδες την μερα με 1,70 each)

Υπεραυτόματη που βάζεις άκοπο καφέ και στον βγάζει έτοιμο; Έχει και πιο φτηνές που έχουν καλές κριτικές, delonghi, krups, philips.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω εψαχνα περισυ για μηχανη espresso και προτιμησα καψουλες λογω ευκολιας.

Πηρα την https://www.skroutz.gr/s/4548250/Krups-Nespresso-Inissia-XN1005.html

Ειχε προσφορα 14 καψουλες + 30 ευρω για να αγορασεις καψουλες απο Nespresso.

Επισης στα σ/μ εχει παντα σε προσφορα καποια μαρκα, περιπου στα 0,32 / καψουλα.

Σκεψου πηρα την μηχανη οκτωβριο και πηρα απο ολες τις μαρκες για να δοκιμασω και ακομα εχω 6 πακετα.

Για Lungo μου αρεσε ο Profondo της LOR και για freddo ο Arpeggio της Nespresso, αν και τωρα αρχιζω να δοκιμαζω τις καψουλες για freddo.

Βεβαια κανω περιπου 1 καφε τη μερα, αν ειναι να θες να πινεις 2-3 καφεδες θα προτεινα να μη δεις καψουλες.

 

 

Επεξ/σία από devil-ji
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το σύστημα της Nespresso και για capuccino, καλός είναι και ο Deciso της Lavazza, για τη γεύση του οποίου δεν υπάρχει αντίστοιχη κάψουλα της Nespresso και μάλιστα έχει και χαμηλότερη τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνωντας στο ιντερνετ για το θέμα, αναφέρονται και τα ESE pods σαν τη χρυση τομη μεταξύ ποιότητας και τιμής. Δεν έχω ξεκαθαρισει όμως το θέμα της τακτοποιησης-καθαριοτητας.

Απο ότι ξέρω τα διάφορα συστηματα με καψουλες (πχ ντολτσε, τασιμο, νεσπρεσσο κλπ) φαίνεται να έχουν το πλεονέκτημα ότι δεν χρειάζεται καθάρισμα η μηχανή μετά την παρασκευή του καφέ.

Ισχύει το ίδιο και για τις μηχανές με ESE pods;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ESE pods είναι κι αυτά κάψουλες, φτιαγμένες από χαρτί, οπότε στο θέμα του καθαρίσματος της μηχανής είναι ίδια με τις nespresso, dolce gusto κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dim05 είπε

Ψαχνωντας στο ιντερνετ για το θέμα, αναφέρονται και τα ESE pods σαν τη χρυση τομη μεταξύ ποιότητας και τιμής. Δεν έχω ξεκαθαρισει όμως το θέμα της τακτοποιησης-καθαριοτητας.

Απο ότι ξέρω τα διάφορα συστηματα με καψουλες (πχ ντολτσε, τασιμο, νεσπρεσσο κλπ) φαίνεται να έχουν το πλεονέκτημα ότι δεν χρειάζεται καθάρισμα η μηχανή μετά την παρασκευή του καφέ.

Ισχύει το ίδιο και για τις μηχανές με ESE pods;

Δεν θέλει κάποιο καθάρισμα. Αν τις παίρνει η μηχανή είναι καλή λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2019 στις 1:04 ΜΜ, papoys1 είπε

Το ίδιο κάνω και εγώ.Αγοράζω κομμένο jacobs 100% arabica ή lavazza oro και πίνω μια χαρά καφέ.Παλιά έπαιρνα και του lidl αλλά βρήκα πηγή που παίρνω το πακέτο των 250 γραμμαρίων στην ίδια τιμή με του lidl.

Ανέβασα και ένα βιντεάκι πρόχειρο (τέτοια ξέρω να τραβάω) :P να δουν όσοι θέλουν πόσο απλή είναι η  διαδικασία.

https://www.youtube.com/watch?v=2WwJ7EuJwJQ

Αν αυτό το ζουμί που βγήκε το θεωρείς καφέ και σου αρέσει κιόλας , μαγκια σου . 

Αλλα espresso  ΔΕΝ είναι , ό,τι και να πεις ..... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να βγάζεις έναν αξιοπρεπή καφέ με γεύση και άρωμα και να τον ευχαριστιέσαι. Καλύτερα για μένα να ευχαριτιέσαι αυτόν τον καφέ από τη μηχανή των 40-50€ παρά να έχεις δώσει 500 και πάλι κάτι να σου φταίει.

Ένας καφές είναι στην τελική, εδώ απολαμβάνουμε αχτύπητο no name νες καφέ! :lol:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, AonDuine είπε

Αν αυτό το ζουμί που βγήκε το θεωρείς καφέ και σου αρέσει κιόλας , μαγκια σου . 

Αλλα espresso  ΔΕΝ είναι , ό,τι και να πεις ..... 

Στην υγειά σου.Τώρα αν δεν σου αρέσει υπάρχουν τα island ,  mikel , Γρηγόρης οι οποίοι φυσικά φτιάχνουν πολύ ανώτερους.:P

 

IMG_1597-horz.jpg

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Στην υγειά σου.Τώρα αν δεν σου αρέσει υπάρχουν τα island ,  mikel , Γρηγόρης οι οποίοι φυσικά φτιάχνουν πολύ ανώτερους.:P

IMG_1597-horz.jpg

Ρεαλιστικα τωρα, ουτε αυτο ειναι καφες, ουτε και τα καταστηματα που ανεφερες φτιαχνουν καλο καφε. Ανωτερο απο το σπιτικο, ισως, λογω εξοπλισμου κυριως και customization του καφε πανω στη μηχανη και τους καφεδες που πουλανε. Αλλα και παλι espresso ΔΕΝ ειναι. 

Απορω πραγματικα με εκφρασεις τυπου "ενας καφες ειναι". Αν πραγματικα δεν σε ενδιαφερει να ασχοληθεις σωστα με κατι, τοτε πως γινεται να εχεις και αποψη και να επιμενεις σε αυτη? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...