Προς το περιεχόμενο

Μηχανή εσπρέσο για σπίτι!


teoqq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, ΒουρΝ είπε

Δεν μπορώ να πάω σε ενα μαγαζί να μου το δώσουν αλεσμενο? 

Βρε, αλεσμενο θα σου δώσουν αλλά : Α) ούτε ποιότητα μπορείς να διακρίνεις, Β) ούτε πόσο ψιλοκομμένος είναι. Από ο, τι κατάλαβα, είσαι αρχάριος στο άθλημα.

Προσωπική συμβουλή : Σαν πρώτη βασική κίνηση και υπό την προϋπόθεση ότι δεν θες να μπλέξεις με κόψιμο καφέ στο σπίτι, ψώνιζε από συγκεκριμένο μαγαζί έναν συγκεκριμένο καφέ (με συγκεκριμένο κόψιμο και που σου αρέσει γευστικά προφανώς) και άρχισε να πειραματιζεσαι στην πίεση που ασκείς στο portafilter, με το tamper.  Αυτό θα σου λύσει αρκετές απορίες (για αρχή πάντα). 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

41 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Βρε, αλεσμενο θα σου δώσουν αλλά : Α) ούτε ποιότητα μπορείς να διακρίνεις, Β) ούτε πόσο ψιλοκομμένος είναι. Από ο, τι κατάλαβα, είσαι αρχάριος στο άθλημα.

Προσωπική συμβουλή : Σαν πρώτη βασική κίνηση και υπό την προϋπόθεση ότι δεν θες να μπλέξεις με κόψιμο καφέ στο σπίτι, ψώνιζε από συγκεκριμένο μαγαζί έναν συγκεκριμένο καφέ (με συγκεκριμένο κόψιμο και που σου αρέσει γευστικά προφανώς) και άρχισε να πειραματιζεσαι στην πίεση που ασκείς στο portafilter, με το tamper.  Αυτό θα σου λύσει αρκετές απορίες (για αρχή πάντα). 

 

Ειμαι αρχαριος ναι ,υπαρχει καφες που να μοιαζει σαν των takeway καφε τυπου πιο πυχτο και γλυκο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ΒουρΝ είπε

Δεν μπορώ να πάω σε ενα μαγαζί να μου το δώσουν αλεσμενο? 

Ο αλεσμενος κρατάει γεύση κ μυρωδιές για λίγα λεπτά της ώρας. Δεν είναι τόσο απλή η παρασκευη του σωστού espresso. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, ΒουρΝ είπε

Ειμαι αρχαριος ναι ,υπαρχει καφες που να μοιαζει σαν των takeway καφε τυπου πιο πυχτο και γλυκο?

Κάνε αυτά που σου πρότεινα και ενδεχομένως να βρεις απαντήσεις στα ερωτήματά σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φίλος αν δεν είσαι διατεθημένος να διαβάσεις και μάλιστα αρκετά για το πώς θα βγάλεις καλό φλυτζάνι, πούλα τη όσο είναι νωρίς και πάρε μια με κάψουλες να πίνεις κανα εσπρεσσάκι για να κανεις τη δουλειά σου αλλά μη περιμένεις να πιεις καλό φρέντο από τέτοιες μηχανές.

Πάνω και από τη μηχανή στο εσπρεσσο χόμπι είναι ο μύλος. Αν δεν έχεις μύλο πρέπει να κόβεις καφέ από εξω αλλά θα χρεαστείς αρκετες δοκιμές για να καταλήξεις σε ποιο μέγεθος πρέπει να κόβεις οπότε προτίμησε να πηγαίνεις σε συγκεκριμένο καφεκοπτείο. Πάνε πρώτη φορά (coffe island) και αγόρασε κομμένο 100 γρ στο 2,3. , άλλα 100γρ στο 2,4, 100 στο 2,5 κ.ο.κ

Κάνε τις δοκιμές στο σπίτι με τουλάχιστον 14γρ σε κάθε καλαθάκι και πάτημα καλό. Τον πολύ ψιλό μπορεί να μη στον βγάλει ποτέ, άρα πας ένα νούμερο παραπάνω κοκ. (Σου είπα 2,3 γιατί το έχω δοκιμάσει). Οταν βρεις το σωστό νούμεροι θα τους ζητας να σου κόβουν 250αρια. Προσωπικά βρίσκω το volcano blend τους καλό για φρέντο. Nα υπολογίζεις να παίρνεις στα 28-30 δευτερόλεπτα διπλάσιο ρόφημα από τα γρ που εβαλες στο καλάθι (δηλ. εβαλες 14 γρ καφε, να βγάλεις 30γρ ρόφημα)

Αν δεν είσαι διατεθημένος να κάνεις όλα αυτά, πήγαινε στην πρώτη λύση.

Αν τα κάνεις και πιεις (θα πιεις κάποια στιγμη΄, είναι σίγουρο) καλούτσικο φρεσκοαλεσμένο καφεδάκι, θα θες να πας να πάρεις το μύλο σου να κόβεις φρέσκο ακριβως πριν την εκχύλιση, έπειτα θα πας και στην καλύτερη καφετιέρα.

(μην πετας τα λεφτά σου στους κομμένους του μάρκετ, δεν βγάζουν καν καλό καφέ σε pressurized καλαθάκι)

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό πήγα και πήρα μια υπεραυτόματη και δεν ξανασχολήθηκα. Βάζεις σπυριά από πάνω και νερό από το πλάι, πατάς ένα κουμπί και σε λίγα λεπτά αν είναι κλειστή η μηχανή ή λίγα δευτερόλεπτα αν είναι ανοιχτή πίνεις καφεδάκι. Καφέ σαν μπαρίστα με ακριβή καφετιέρα δεν βγάζει, αλλά είναι σίγουρα καλύτερος από κάψουλα με την ίδια "ταλαιπωρία" και τα 300€  που έκανε με μέτριας τιμής καφέ τα έχω ήδη αποσβέσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αντώνης Τ. είπε

 

Κάνε τις δοκιμές στο σπίτι με τουλάχιστον 14γρ σε κάθε καλαθάκι και πάτημα καλό. Τον πολύ ψιλό μπορεί να μη στον βγάλει ποτέ, άρα πας ένα νούμερο παραπάνω κοκ. (Σου είπα 2,3 γιατί το έχω δοκιμάσει). Οταν βρεις το σωστό νούμεροι θα τους ζητας να σου κόβουν 250αρια. Προσωπικά βρίσκω το volcano blend τους καλό για φρέντο. Nα υπολογίζεις να παίρνεις στα 28-30 δευτερόλεπτα διπλάσιο ρόφημα από τα γρ που εβαλες στο καλάθι (δηλ. εβαλες 14 γρ καφε, να βγάλεις 30γρ ρόφημα)

 

Eμενα που στα 14 γρ αλεσμένου σε 30 sec βγαζει 50 γρ καφέ τι κανω?

ένα κλικ χαμηλότερο να το κόψω για να βγάλει λιγότερα γρ καφέ τοτε  δεν βγαζει καφε η μηχανη μπουκώνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, sndev είπε

Eμενα που στα 14 γρ αλεσμένου σε 30 sec βγαζει 50 γρ καφέ τι κανω?

ένα κλικ χαμηλότερο να το κόψω για να βγάλει λιγότερα γρ καφέ τοτε  δεν βγαζει καφε η μηχανη μπουκώνει

Αυτα ειναι τα προβληματα με τις φθηνες καφετιέρες. Κανονικά πρέπει να κόψεις πιο λεπτό τον καφέ ώστε να κατέβεις στα 30γρ. Αλλά θέλει μεγαλύτερη πίεση η αντλία, που αν δεν την έχει, μπουκώνει. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Αυτα ειναι τα προβληματα με τις φθηνες καφετιέρες. Κανονικά πρέπει να κόψεις πιο λεπτό τον καφέ ώστε να κατέβεις στα 30γρ. Αλλά θέλει μεγαλύτερη πίεση η αντλία, που αν δεν την έχει, μπουκώνει. 

Οποτε δε το παλευω αλλο, ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sndev είπε

Eμενα που στα 14 γρ αλεσμένου σε 30 sec βγαζει 50 γρ καφέ τι κανω?

ένα κλικ χαμηλότερο να το κόψω για να βγάλει λιγότερα γρ καφέ τοτε  δεν βγαζει καφε η μηχανη μπουκώνει

Αλλαξε καφέ η αλλαξε καφετιέρα με μεγαλύτερη πίεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καφετιερα δεν αλλάζω την πηρα το σαββατο γτ χαλασε η προηγουμένη αλλα καφε να αλλαξω αν κ οποιο καφε κ να παρω  κ το κοψω στον ιδιο κοκο, ιδιο αποτέλεσμα δε θα χει?

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, sndev είπε

καφετιερα δεν αλλάζω την πηρα το σαββατο γτ χαλασε η προηγουμένη αλλα καφε να αλλαξω αν κ οποιο καφε κ να παρω  κ το κοψω στον ιδιο κοκο, ιδιο αποτέλεσμα δε θα χει?

 

Εγώ δε θα το έριχνα κατευθείαν στην καφετιέρα το θέμα σου. Δε πιστεύω να μην έχει 8-9 bar που χρειαζεται ο εσπρέσσο για εκχυλιση. Οκ μπορεί να μη τα δίνει σταθερά από την αρχή μέχρι το τέλος της εκχύλισης ας πούμε αλλά στην αρχή που ξεκινά τα έχει θεωρώ. Εννοείται βέβαια πως όσο καλύτερη καφετιέρα έχεις τόσο καλύτερο αποτέλεσμα θα πάρεις ΑΝ πρώτα έχεις τελειοποιήσει την τεχνική σου. Γιατί την καλύτερη καφετιέρα βάζεις αν της δίνεις να σου εκχυλισει χώματα, χώματα θα σου βγαλει. Μπορεί τα 14 γρ για το καλάθι σου να είναι πολλά.  Δεν μας είπες με τι καφέ έχεις αυτό το αποτέλεσμα. Και όμως παίζει τεράστιο ρόλο και αυτό. Το καλάθι σου τι διάμετρο έχει; Όταν βγάζεις το καλάθι μετά βλέπεις σημάδι από τη ντουζιέρα επάνω στο κεκακι του καφέ; Αν και δεν έχω εικόνα του καφέ που χρησιμοποιείς θα δοκίμαζα:

Α. 14γρ με ίδιο κόψιμο αλλα δυνατότερο πάτημα. 

Β. 13 γρ με σωστό πάτημα

3 ώρες πριν, filarhos είπε

Για αυτό πήγα και πήρα μια υπεραυτόματη και δεν ξανασχολήθηκα. Βάζεις σπυριά από πάνω και νερό από το πλάι, πατάς ένα κουμπί και σε λίγα λεπτά αν είναι κλειστή η μηχανή ή λίγα δευτερόλεπτα αν είναι ανοιχτή πίνεις καφεδάκι. Καφέ σαν μπαρίστα με ακριβή καφετιέρα δεν βγάζει, αλλά είναι σίγουρα καλύτερος από κάψουλα με την ίδια "ταλαιπωρία" και τα 300€  που έκανε με μέτριας τιμής καφέ τα έχω ήδη αποσβέσει. 

Άμα σου αρέσει αυτό που πίνεις φίλε μου στους άλλους περισσεύει. Εγώ για Saeco ξεκινησα με ίδιο σκεπτικό αλλά με κέρδισαν τελικά η μηχανή και ο μύλος. 

Λεφτά να έχουμε για καφέ μόνο γιατί είναι πανάκριβος παναθεμα τον.

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Εγώ δε θα το έριχνα κατευθείαν στην καφετιέρα το θέμα σου. Δε πιστεύω να μην έχει 8-9 bar που χρειαζεται ο εσπρέσσο για εκχυλιση. Οκ μπορεί να μη τα δίνει σταθερά από την αρχή μέχρι το τέλος της εκχύλισης ας πούμε αλλά στην αρχή που ξεκινά τα έχει θεωρώ. Εννοείται βέβαια πως όσο καλύτερη καφετιέρα έχεις τόσο καλύτερο αποτέλεσμα θα πάρεις ΑΝ πρώτα έχεις τελειοποιήσει την τεχνική σου. Γιατί την καλύτερη καφετιέρα βάζεις αν της δίνεις να σου εκχυλισει χώματα, χώματα θα σου βγαλει. Μπορεί τα 14 γρ για το καλάθι σου να είναι πολλά.  Δεν μας είπες με τι καφέ έχεις αυτό το αποτέλεσμα. Και όμως παίζει τεράστιο ρόλο και αυτό. Το καλάθι σου τι διάμετρο έχει; Όταν βγάζεις το καλάθι μετά βλέπεις σημάδι από τη ντουζιέρα επάνω στο κεκακι του καφέ; Αν και δεν έχω εικόνα του καφέ που χρησιμοποιείς θα δοκίμαζα:

Α. 14γρ με ίδιο κόψιμο αλλα δυνατότερο πάτημα. 

Β. 13 γρ με σωστό πάτημα

 

 οχι δε βλεπω σημάδι απο τη ντουζιέρα 51 μμ ειναι το καλάθι αν εχω καταλαβει σωστα γτ μόλις παράγγειλα αυτο που το δα σε ενα φόρουμ https://www.amazon.de/Bodenloser-Siebträger-Kaffeemaschinen-Boden-Filterhalter-Edelstahl-Tassenfilterkorb/dp/B087WM4T7J?pd_rd_w=cnK0e&pf_rd_p=2ad04b6b-c6dc-4d16-8f54-ea4d9b0a2f0a&pf_rd_r=8TTXTPY317H70XM4M9CC&pd_rd_r=f539bcdc-3350-4c8c-be8d-f1e09526f57d&pd_rd_wg=vHoHf&pd_rd_i=B087WM4T7J&psc=1&ref_=pd_bap_m_rp_c_2_1_sc

delongi e650 η μηχανή coffee island ο καφές

θα δοκιμασω αυτο με τα 13 γρ που λες αυριο το πρωί να δω αποτελεσματα!  στα 14 γρ τα παταω φουλ ηδη 😑 αλλιώς δε κουμπώνει ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sndev είπε

 οχι δε βλεπω σημάδι απο τη ντουζιέρα 51 μμ ειναι το καλάθι αν εχω καταλαβει σωστα γτ μόλις παράγγειλα αυτο που το δα σε ενα φόρουμ https://www.amazon.de/Bodenloser-Siebträger-Kaffeemaschinen-Boden-Filterhalter-Edelstahl-Tassenfilterkorb/dp/B087WM4T7J?pd_rd_w=cnK0e&pf_rd_p=2ad04b6b-c6dc-4d16-8f54-ea4d9b0a2f0a&pf_rd_r=8TTXTPY317H70XM4M9CC&pd_rd_r=f539bcdc-3350-4c8c-be8d-f1e09526f57d&pd_rd_wg=vHoHf&pd_rd_i=B087WM4T7J&psc=1&ref_=pd_bap_m_rp_c_2_1_sc

delongi e650 η μηχανή coffee island ο καφές

θα δοκιμασω αυτο με τα 13 γρ που λες αυριο το πρωί να δω αποτελεσματα!  στα 14 γρ τα παταω φουλ ηδη 😑 αλλιώς δε κουμπώνει ..

Βλέπω ξεκίνησες διάβασμα και άρχισες να πατάς κουμπιά. Μην βιάζεσαι για τέτοιες αγορές, παρόλα αυτά θα το βρεις μπροστά σου. 

Κοίτα, τα 51 είναι μικρά, από αυτά που μου λες καταλαβαίνω ότι ο καφές στο καλάθι πρέπει να είναι πολύς και στομωνει το εργαλείο. 

Η πίεση που πρέπει να βάζεις είναι γύρω στα 12 κιλά. Βάλε πάνω σε μια ζυγαριά και υπολόγισε το πάτημα 2-3 φορές.

Για coffee island σου τρέχει πολύ πάντως 50 γρ στα 30 δευτερόλεπτα. Δηλαδή μέχρι 30-35γρ ρόφημα θα σου έλεγα παλεύεται ειδικά αν θέλεις να κάνεις φρέντο. Σε ποιο νουμερο στον έχουν κόψει;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Βλέπω ξεκίνησες διάβασμα και άρχισες να πατάς κουμπιά. Μην βιάζεσαι για τέτοιες αγορές, παρόλα αυτά θα το βρεις μπροστά σου. 

Κοίτα, τα 51 είναι μικρά, από αυτά που μου λες καταλαβαίνω ότι ο καφές στο καλάθι πρέπει να είναι πολύς και στομωνει το εργαλείο. 

Η πίεση που πρέπει να βάζεις είναι γύρω στα 12 κιλά. Βάλε πάνω σε μια ζυγαριά και υπολόγισε το πάτημα 2-3 φορές.

Για coffee island σου τρέχει πολύ πάντως 50 γρ στα 30 δευτερόλεπτα. Δηλαδή μέχρι 30-35γρ ρόφημα θα σου έλεγα παλεύεται ειδικά αν θέλεις να κάνεις φρέντο. Σε ποιο νουμερο στον έχουν κόψει;

χαχαχα εχεις ενα δικιο!  οταν κατι δε μαρεσει ξεκιναω διορθώσεις με αγορες το πολυ πολυ πεταξα 30 ε συνολο γτ πηρα κ αυτο μιας κ ψιλιαστικα οτι δε χωραει η ποσότητα του καφε που θελω

https://www.aliexpress.com/item/1005001375399100.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.69894c4dV5J4pf 

μονος μου το εκοψα.. εχω αυτο το μυλο https://www.skroutz.gr/s/348114/Delonghi-KG79.html

οπου τον εχω "πειραξει " εχει ενα "hack" στα μαχερια κ κόβει πολυ περισσσοτερο, 6 θεσεις επιπλεον πιο ψιλα απο το ηδη μίνιμουμ που είχε

υπολογίζω οτι αν το κόβανε στο 2,3 τοτε πρεπει νανε κομμένος στο 2,1 στη δικια μου χοντρικα , σε εκεινη τη θεση το εκοβα 3 χρονια τωρα με τη προηγούμενη 😕 

τα νουμερα που λεω ειναι στο διπλό εσπρέσο αν παίζει ρολο 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...