Προς το περιεχόμενο

Μηχανή εσπρέσο για σπίτι!


teoqq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ προσωπικά έχω πάρει την παρακάτω krups https://www.skroutz.gr/s/5719403/Krups-XP3440.html. Βγήκε τόσο καλή που πήρα και μία δεύτερη για το πατρικό μου.

Σε συνδυασμό με τον Jacobs του supermarket πίνω πολύ καλό freddo. Προσωπικά είναι ο καλύτερος καφές για freddo espresso, έπειτα από δοκιμή πολλών μαρκών.

Αυτά που γράφουν κάποιοι για μηχανές επαγγελματικές για να πιεις ένα σωστό καφέ, δεν ισχύουν για το μέσο καταναλωτή. Εκτός κι αν έχεις μεγαλώσει στην Ιταλία και είσαι γευσιγνώστης. Από τη στιγμή που η μεγαλύτερη μερίδα του κόσμου πίνει καφέ από τις γνωστές αλυσίδες coffee island, todays, γρηγόρη, mikel κτλ, μία μηχανή των 100 ευρώ σε συνδυασμό με καφέ της αρεσκείας του καθενός είναι παραπάνω από αρκετό. Εννοείται ότι ένας αρχάριος πρέπει να κάνει πολλούς καφέδες μέχρι να μάθει να κάνει freddo καλό. Δε παίζει ρόλο μόνο η μηχανή και ο καφές.

Συνοψίζοντας: 120 ευρώ η καφετιέρα, 5,5 ευρώ ο jacobs, o οποίος προσωπικά μου βγάζει 2 βδομάδες, άρα 11 ευρώ περίπου το μήνα.

Και μία ερώτηση για όσους λέτε ότι πίνετε πολύ καλό καφέ απέξω. Από που συγκεκριμένα; Είμαι Θεσσαλονίκη και πέρα από τα seven2seven που δουλεύουν με jacobs, κανένα άλλο δε θεωρώ καλό. Μιλάω για αλυσίδες. Τώρα για καφετέριες που κάνουν και πακέτο, αυτό είναι άλλο θέμα, θέλει ψάξιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ας προσπαθήσω να γράψω το δυνατόν συνοπτικά.

Ένας καφές τύπου coffee Island (χρυσή τομή ποιότητας / τιμής εχει 35€ κιλό). Ένας διπλός espresso θέλει 18γρ καφέ. Οπότε η κάθε δόση ακόμα και στο σπίτι, έχει από 0,65€

Πως μπορεί να πέσει το κόστος?

  • Αγοράζοντας άλλους σάπιους καφέδες, όπως lidl bellarom 7€/kg. 
  • Αγοράζοντας σάπια μηχανή που παίρνει 14γρ. 

Περι ποιότητας. Για να βγει καλός espresso χρειάζεται εξοπλισμό που μπορεί να καταφέρνει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (συγκεκριμένες θερμοκρασίες, πιέσεις, χρόνο vs ποσότητα εκχύλισης κλπ) Η χρυσή τομή για αυτόν τον εξοπλισμό είναι μαζί με μύλο κοντά στα 900€ 

Τα μαγαζιά απο τα οποία αγοράζουμε καφέ, εν ολίγοις, δίνουν ποιότητα και λόγω εξοπλισμού και λόγω τύπου καφέ.

Αν δεν μπορεί να δώσει κάποιος αυτά τα χρήματα (λογικό) σαφέστατα δεν θα πάρει την ίδια ποιότητα. Θα πιει κάτι σε καφέ, όχι όμως espresso.

Οπότε που καταλήγουμε?

Αν κάποιος έχει 100-150€ ας πάρει όποια καφετιέρα γουστάρει - δεν έχουν διαφορές αλλά απαραίτητα να πάρει ένα χειροκίνητο μύλο που κάνει για espresso. O μύλος θα απογειώσεις το αποτέλεσμα. O κομμένος καφές κρατάει μυρωδιά και γεύσεις για 20 λεπτά απο την ώρα άλεσης. Αυτή η λύση είναι καλύτερη απο κάθε επιλογή με κάψουλες.

Αν κάποιος θέλει nespresso να ξέρει ότι για να πάρει ποσότητα ίδια με των μαγαζιών θέλει 2 κάψουλες. Το κόστος πεφτει αν παίρνεις κάψουλες lidl 0,25€ / κάψουλα (που παραδόξως είναι μια χαρά). Θα πρότεινα nespresso μόνο σε όσους πίνουν σκέτο espresso

Αν θέλει και άλλα ροφήματα να πάρει dolce gusto. Με κάψουλα intenso και γάλα Novo φτιάχνεις εκπληκτικούς freddo capuccino με αρκετά χαμηλό κόστος

 

  • Like 9
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχετε μπερδέψει τις ακριβές μηχανές με τις επαγγελματικές, επειδή οι επαγγελματικές είναι ακριβές δεν σημαίνει ότι και οι ακριβές είναι απαραίτητα επαγγελματικές. Ειδικά αυτές που έχουν αναφερθεί δεν είναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AonDuine είπε

Σωστός για την περισσότερη ποσότητα  , απλά δεν μπήκα σε λεπτομέριες .....

Για το illy πλεον δεν συμφωνώ . Πλέον έχει αλλάξει η γεύση μου στον καφέ και δεν με ικανοποιεί....

Δεν ξέρω, εγώ από κάψουλα δεν έχω πιεί κάτι καλύτερο από τον iperespresso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Ας προσπαθήσω να γράψω το δυνατόν συνοπτικά.

Ένας καφές τύπου coffee Island (χρυσή τομή ποιότητας / τιμής εχει 35€ κιλό). Ένας διπλός espresso θέλει 18γρ καφέ. Οπότε η κάθε δόση ακόμα και στο σπίτι, έχει από 0,65€

 

Ειναι θεμα γουστου ο καφες φιλε, δεν σημαινει οτι οτιδηποτε αλλο περαν του καφε του coffee island ειναι για τα σκουπιδια οποτε τα 35 ευρω το κιλο δεν ειναι "πλαφον" για να πιεις καλο καφε.

Επισης εχωντας μηχανη με μπρικι εχεις την επιλογη να δοκιμασεις απειρους καφεδες ωστε να δεις ποιος σου καθεται/αρεσει καλυτερα.

Προσωπικα ο καφες του island ειναι μετριος για τα δικα μου γουστα, ο jacobs ετοιμος αλεσμενος που παιρνω μου αρεσει πολυ περισσοτερος και μου στοιχιζει 20 ευρω το κιλο οποτε ο καθε διπλος εσπρεσο μου κοστιζει 0,37 σεντς και η πλακα ειναι οτι μου αρεσει περισσοτερο απο αυτον που αγοραζα ως τωρα ντελιβερι απ εξω και πληρωνα 1,80 ανα καφε.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Ας προσπαθήσω να γράψω το δυνατόν συνοπτικά.

Ένας καφές τύπου coffee Island (χρυσή τομή ποιότητας / τιμής εχει 35€ κιλό). Ένας διπλός espresso θέλει 18γρ καφέ. Οπότε η κάθε δόση ακόμα και στο σπίτι, έχει από 0,65€

Πως μπορεί να πέσει το κόστος?

  • Αγοράζοντας άλλους σάπιους καφέδες, όπως lidl bellarom 7€/kg. 
  • Αγοράζοντας σάπια μηχανή που παίρνει 14γρ. 

Περι ποιότητας. Για να βγει καλός espresso χρειάζεται εξοπλισμό που μπορεί να καταφέρνει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (συγκεκριμένες θερμοκρασίες, πιέσεις, χρόνο vs ποσότητα εκχύλισης κλπ) Η χρυσή τομή για αυτόν τον εξοπλισμό είναι μαζί με μύλο κοντά στα 900€ 

Τα μαγαζιά απο τα οποία αγοράζουμε καφέ, εν ολίγοις, δίνουν ποιότητα και λόγω εξοπλισμού και λόγω τύπου καφέ.

Αν δεν μπορεί να δώσει κάποιος αυτά τα χρήματα (λογικό) σαφέστατα δεν θα πάρει την ίδια ποιότητα. Θα πιει κάτι σε καφέ, όχι όμως espresso.

Οπότε που καταλήγουμε?

Αν κάποιος έχει 100-150€ ας πάρει όποια καφετιέρα γουστάρει - δεν έχουν διαφορές αλλά απαραίτητα να πάρει ένα χειροκίνητο μύλο που κάνει για espresso. O μύλος θα απογειώσεις το αποτέλεσμα. O κομμένος καφές κρατάει μυρωδιά και γεύσεις για 20 λεπτά απο την ώρα άλεσης. Αυτή η λύση είναι καλύτερη απο κάθε επιλογή με κάψουλες.

Αν κάποιος θέλει nespresso να ξέρει ότι για να πάρει ποσότητα ίδια με των μαγαζιών θέλει 2 κάψουλες. Το κόστος πεφτει αν παίρνεις κάψουλες lidl 0,25€ / κάψουλα (που παραδόξως είναι μια χαρά). Θα πρότεινα nespresso μόνο σε όσους πίνουν σκέτο espresso

Αν θέλει και άλλα ροφήματα να πάρει dolce gusto. Με κάψουλα intenso και γάλα Novo φτιάχνεις εκπληκτικούς freddo capuccino με αρκετά χαμηλό κόστος

Ο καφές που έχουν τα μαγαζιά που πουλάνε καφέ 1-1,5€ στο χέρι είναι των 35€;

Επίσης, όπως έχω ξαναγράψει ακόμα και με φτηνό μύλο των 20€ μπορεί κάποιος να δει διάφορα στον καφέ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω ότι αν κάποιος θέλει να φτιάχνει και ζεστό αφρόγαλα για καπουτσίνο πιθανότατα ο ατμός που βγάζουν πολλές φτηνές μηχανές με το ακροφύσιο δεν είναι αρκετός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάω λέγοντας ότι το να πας σε nespresso είναι η καλύτερη επιλογή για να πίνεις ένα decent καφεδάκι με πολύ ευκολία, και αρκετές επιλογές μάλιστα καφέ τώρα πια. Τις μηχανές τις πουλάνε πολύ φτηνά αλλά έχεις μεγαλύτερο κόστος χρήσης, οπότε αν κάνες 2-3 καφέδες την ημέρα δε την προτείνω. Επίσης δε κάνουν  capuccino μιας και συνήθως δεν έχουν panarello. Για φρέντο είτε τον πίνεις ελαφρύ με μια δόση καφέ ή βάζεις 2 δόσεις οπότε ανεβάζεις και το κόστος. Η dolce gusto δε μου άρεσει καθόλου σα ποιότητα καφέ, αξίζει μόνο αν θες τα ροφήματα κτλπ που κάνει.

Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς λίγο, νομίζω ότι με μικρό κόστος (150-200 Ε) και ένα καλό κόκκο, μπορείς να πίνεις καφέ καλύτερο από ότι στα περισσότερα μαγαζιά, σίγουρα καλύτερο από αυτά που πουλάνε 1-1.5 τον καφέ. Θα πρέπει να πάρεις  μια μηχανή που να είναι non-presurized (η να μπορεί να γίνει με κόλπο non-presurized, πχ οι Philips Saeco γύρω στα 100 ευρώ) και να πάρεις και ένα μύλο για εσπρεσσο ( minimum κατι τέτοιο: https://www.skroutz.gr/s/4664810/Graef-CM-702.html , οι μύλοι με λεπίδες δε κάνουν για espresso). Τον μύλο μπορείς να τον πάρεις και σε 2η φάση, αλλά η χρήση μύλου σε non-presurissed μηχανή θα σου κάνει τεράστια διαφορά σε σχεση με απλη μηχανή και κομμένο καφέ από το σουπερ μαρκετ. Και στην καθημερινότητα είναι πολύ εύκολη και γρήγορη η χρήση του.Το budget των 200 ευρώ είναι μικρό σε σχεση με τα λεφτά που θα  εξοικονομήσεις πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Να σημειώσω ότι αν κάποιος θέλει να φτιάχνει και ζεστό αφρόγαλα για καπουτσίνο πιθανότατα ο ατμός που βγάζουν πολλές φτηνές μηχανές με το ακροφύσιο δεν είναι αρκετός.

Μια χαρά αφρόγαλα κάνουν και οι φτηνές, απλά θέλει εξάσκηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Πηγαινε παρε την arielli που εχουμε παρει ολοι οι φτωχομπινεδες εδω του φορουμ και ειμαστε ικανοποιημενοι.

Παρε και απο σουπερ ενα ετοιμο κομμενο καφε 100%arabica  με ενα 5ευρω τα 250gr και ξεμπερδεψες.

Εχω αυτη την μηχανη που λεω, παιρνω και των jacobs απο σουπερ μαρκετ τον 100% arabica με 5,20 ευρω τα 250Gr και ο καφες που βγαινει (φρεντο) ειναι ανωτερος γευστικα απο αυτον που αγοραζα μεχρι τωρα ντλιβερι και τον πληρωνα 1,80 ευρω τον καφε, ναι με αυτη την φτωχομπινεδικη μηχανη οσο απιστευτο και αν ακουγεται.

Σιγα την διαδικασια που εχει η μηχανη με μπρικι.

Η φθηνιαρικη αριελι απ την στιγμη που θα πατησω το κουμπι να αναψει, σε χρονομετρημενο 1.30 λεπτο εχει ζεσταθει και εχει αναψει το λαμπακι οτι ειναι ετοιμη να βγαλει καφε.Βαζω 2πλη δοση στο μπρικι σε λιγα δευτερολεπτα εχει τελειψσει η διαδικασια εκχυσης, βαζω μετα παγο χτυπαω στο μιξερακι και σε 1-2λεπτα εχω ετοιμο φρεντο στο ποτηρι.

Αν βαριεστε να ασχοληθειτε 3-4 λεπτα να κανετε ενα καφε, ε αγοραστε ετοιμο απο ντελιβερι και αφηστε τις μηχανες.

Το ίδιο κάνω και εγώ.Αγοράζω κομμένο jacobs 100% arabica ή lavazza oro και πίνω μια χαρά καφέ.Παλιά έπαιρνα και του lidl αλλά βρήκα πηγή που παίρνω το πακέτο των 250 γραμμαρίων στην ίδια τιμή με του lidl.

Ανέβασα και ένα βιντεάκι πρόχειρο (τέτοια ξέρω να τραβάω) :P να δουν όσοι θέλουν πόσο απλή είναι η  διαδικασία.

https://www.youtube.com/watch?v=2WwJ7EuJwJQ

 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω όλα αυτά που λέτε, άσχετα που είναι πολύ μακριά από εμένα.. Δηλαδή (τουλάχιστον σε αυτή τη φάση που είμαι τώρα λόγω δουλειάς κτλπ) δεν παίζει να κάτσω να αλέθω κτλπ κτλπ.

Εγώ ο "χαλβάς" για να σας δώσω να καταλάβετε το πρωί (όταν πάω μεσημέρι δουλειά) ή το Σ/Κ θα σηκωθώ με την γυναίκα, θα βάλω ζεστό νερό σε ένα βραστήρα και θα πιω ένα γερμανικό(αχτύπητο) καφέ.. (ότι χειρότερο δηλαδή από άποψης ποιότητας). Όταν πηγαίνω το πρωί στη δουλειά τότε δίνω 1.50€ και παίρνω ένα φρέντο . Οπότε σκέφτηκα να πάρω μια μηχανή nespressο για να πίνω λίγο πιο σωστό καφέ στο σπίτι ή φίλτρου για γαλλικό από τον αθάνατο-φοιτητικό γερμανικό καφέ.

Τώρα και αυτές τύπου Arielli που μου είπατε, δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο για να κάνω ένα καφέ και είναι και οικονομικές οπότε αξίζει μια δοκιμή.

Από τις 2 με κάψουλες που πόσταρα στην αρχική Krups και Delonghi, ουσιαστική διαφορά έχουν ή λόγω μάρκας απλά η μικρή διαφορά σε τιμή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μηχανές με  κάψουλες θεωρώ ότι κάνουν μόνο για ζεστό εσπρέσο.Καλές είναι κυρίως για γραφεία που δεν υπάρχει άνεση για τις άλλες.

Για φρέντο δεν επαρκεί μία δόση (θα σου βγει ένα άνοστο νεροζούμι) και για να πιεις έναν αξιοπρεπή φρέντο θέλεις δύο κάψουλες άρα δε λέει να σου κοστίζει σπίτι 1 ευρώ ο φρέντο.

Αν θέλεις την καφετιέρα για μία μικρή δόση ζεστού εσπρέσο καλή είναι από εκεί και πέρα δε λέει.Πας στις άλλες όπου βάζεις όση ποσότητα καφέ θέλεις και δεν θα σου κοστίσει περισσότεροπ από το να τον παραγγείλεις.

Εγώ από τον Jacobs 100% arabica βγάζω περίπου 20 καφέδες βάζοντας 12 με 13 γραμμάρια στον καθένα πολύ καλή ποσότητα για ένα φρέντο όταν επίσημα λένε 8 γραμμάρια ο καφές.Κόστος γύρω στα 25 λεπτά και πίνεις έναν αξιοπρεπή καφέ στο σπίτι ξέροντας τη γεύση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Ειναι θεμα γουστου ο καφες φιλε, δεν σημαινει οτι οτιδηποτε αλλο περαν του καφε του coffee island ειναι για τα σκουπιδια οποτε τα 35 ευρω το κιλο δεν ειναι "πλαφον" για να πιεις καλο καφε.

 

Ο σωστός espresso (που να καλύπτει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και καφέ και εξοπλισμού) είναι ακριβός.

Το τι αρέσει στο καθένα ειναι διαφορετικό φυσικά. Με καλό καφέ και τον σωστά ρυθμισμένο εξοπλισμό μου σπίτι μου πίνω τρομερό espresso. Στο γραφείο μου όμως απολαμβάνω περισσότερο ενα ρόφημα Dolce Gusto. Δεν θα πω ποτέ όμως οτι αυτό που βγάζει η D.G. είναι ποιοτικό και μπορεί να χαρακτηριστεί espresso.

Επίσης προσωπικά θεωρώ πως αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με καφέδες, υπάρχουν άπειροι διαφορετικοί καφέδες και διαδικασίες εκχύλισης πχ https://aeropress.com/, που δεν υπάρχει καν λόγος να ασχοληθεί φθηνες μηχανες espresso. κλπ. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Ο σωστός espresso (που να καλύπτει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και καφέ και εξοπλισμού) είναι ακριβός.

Το τι αρέσει στο καθένα ειναι διαφορετικό φυσικά. Με καλό καφέ και τον σωστά ρυθμισμένο εξοπλισμό μου σπίτι μου πίνω τρομερό espresso. Στο γραφείο μου όμως απολαμβάνω περισσότερο ενα ρόφημα Dolce Gusto. Δεν θα πω ποτέ όμως οτι αυτό που βγάζει η D.G. είναι ποιοτικό και μπορεί να χαρακτηριστεί espresso.

Επίσης προσωπικά θεωρώ πως αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με καφέδες, υπάρχουν άπειροι διαφορετικοί καφέδες και διαδικασίες εκχύλισης πχ https://aeropress.com/, που δεν υπάρχει καν λόγος να ασχοληθεί φθηνες μηχανες espresso. κλπ. 

Κοιταξε δεν ειμαι γευσιγνωστης.

Απ την στιγμη που διαβασα 5-10 πραγματα στο νετ οσο αφορα το χρονο εκχυλισης, τα σωστα gr καφε που πρεπει να μπουνε στο καλαθι για να βγει σωστη διπλη δοση εσπρεσο, και τα μεγιστα ml που πρπε να ειναι το ροφημα στην τελικη του μορφη ωστε να μην ειναι νεροζουμι οταν πας και του βαλεις παγακι και το χτυπησεις, απλα τα εβαλα ολα πανω με μια ηλεκτρονικη ζυγαρια κουζινας, τα μετρησα και μετα απο δοκιμες βρηκα και τον καφε που αρεσει σε μενα,  το αποτελεσμα που αντιλαμβανεται ο δικος μου ουρανισκος ειναι ισαξιος με το να πινω ενα καλο καφε εξω σε μια καλη καφετερια.

Το μονο που θελω ειναι το πρωι να μπορω να πιω ενα ωραιο καφε, να τον ευχαριστηθω και να ανοιξει το ματι μου..Εφοσον αυτο που πινω με ευχαριστει δεν καθομαι να κανω επιστημη τον καφε.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, teoqq είπε

Καταλαβαίνω όλα αυτά που λέτε, άσχετα που είναι πολύ μακριά από εμένα.. Δηλαδή (τουλάχιστον σε αυτή τη φάση που είμαι τώρα λόγω δουλειάς κτλπ) δεν παίζει να κάτσω να αλέθω κτλπ κτλπ.

Εγώ ο "χαλβάς" για να σας δώσω να καταλάβετε το πρωί (όταν πάω μεσημέρι δουλειά) ή το Σ/Κ θα σηκωθώ με την γυναίκα, θα βάλω ζεστό νερό σε ένα βραστήρα και θα πιω ένα γερμανικό(αχτύπητο) καφέ.. (ότι χειρότερο δηλαδή από άποψης ποιότητας). Όταν πηγαίνω το πρωί στη δουλειά τότε δίνω 1.50€ και παίρνω ένα φρέντο . Οπότε σκέφτηκα να πάρω μια μηχανή nespressο για να πίνω λίγο πιο σωστό καφέ στο σπίτι ή φίλτρου για γαλλικό από τον αθάνατο-φοιτητικό γερμανικό καφέ.

Τώρα και αυτές τύπου Arielli που μου είπατε, δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο για να κάνω ένα καφέ και είναι και οικονομικές οπότε αξίζει μια δοκιμή.

Από τις 2 με κάψουλες που πόσταρα στην αρχική Krups και Delonghi, ουσιαστική διαφορά έχουν ή λόγω μάρκας απλά η μικρή διαφορά σε τιμή;

ειναι ακριβως ιδιες στον πυρινα τους. οι διαφορες ειναι μονο στην εξωτερικη εμφανιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...