Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX2000/GTX16XX Series (Turing)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζω τώρα το Origins και σε δύσκολα σημεία η κάρτα πάει 100% αλλά το power draw είναι στο 75-80%. Πώς γίνεται αυτό; Δηλαδή το υπόλοιπο 20-25% power που πάει; Είναι μήπως από τα tensor/RT cores; Και το άλλο, καμιά φορά το usage είναι 80% αλλά το power draw στο 75%, όσο ήταν δηλαδή με 100% usage πριν. Δεν πηγαίνει μαζί το usage με το power draw; Χάνω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

Μηπως εχεις throttle λογω θερμοκρασιας ; Η μηπως εχεις ανεβασει το power draw limit ? 

Με A/C παίζω, κάτω από 70 οι θερμοκρασίες. Ναι έχω τέρμα το power limit, μέχρι 105% πάει. Δεν έχω πρόβλημα στο game, τα πιάνει κανονικά τα 75fps του monitor απλά μου έκανε εντύπωση αυτή η συμπεριφορά..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Με A/C παίζω, κάτω από 70 οι θερμοκρασίες. Ναι έχω τέρμα το power limit, μέχρι 105% πάει..

Κατσε δηλαδη 5% μονο ; Η εχεις διπλασιασει το οριο ; Προφανως τα ρολογια τα πιανει με λιγοτερο ρευμα απο το limit γιαυτο και βλεπεις 75-80% . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Κατσε δηλαδη 5% μονο ; Η εχεις διπλασιασει το οριο ; Προφανως τα ρολογια τα πιανει με λιγοτερο ρευμα απο το limit γιαυτο και βλεπεις 75-80% . 

Ναι 5% μόνο, αλλά το 100% αυτής της υλοποίησης είναι 30 watt παραπάνω από τη reference. Μέχρι 205 watt έχω δει να τραβάει στο Metro Exodus με ανοιχτό το RT/DLSS ή σε κάποιο benchmark αν κλείσω το Vsync. Απ' ότι καταλαβαίνω δεν σημαίνει ότι αν πάει 100% usage πρέπει και αυτόματα να τραβάει 105% power. Δηλαδή σε κάποιο game το 100% load είναι πιο ελαφρύ από κάποιο άλλο πάλι στο 100%. Αυτό το παρατηρώ στο Witcher 3 που ενώ είναι παλιό game είναι από τα λίγα που την stressάρουν πολύ για τα 75fps, πάει πάνω από 70 η Τ,  ενώ στο Gears 5 που έχει απείρως καλύτερα visuals από το Witcher 3 είναι λίγο πιο χαλαρά..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ναι 5% μόνο, αλλά το 100% αυτής της υλοποίησης είναι 30 watt παραπάνω από τη reference. Μέχρι 205 watt έχω δει να τραβάει στο Metro Exodus με ανοιχτό το RT/DLSS ή σε κάποιο benchmark αν κλείσω το Vsync. Απ' ότι καταλαβαίνω δεν σημαίνει ότι αν πάει 100% usage πρέπει και αυτόματα να τραβάει 105% power. Δηλαδή σε κάποιο game το 100% load είναι πιο ελαφρύ από κάποιο άλλο πάλι στο 100%. Αυτό το παρατηρώ στο Witcher 3 που ενώ είναι παλιό game είναι από τα λίγα που την stressάρουν πολύ για τα 75fps, πάει πάνω από 70 η Τ,  ενώ στο Gears 5 που έχει απείρως καλύτερα visuals από το Witcher 3 είναι λίγο πιο χαλαρά..

Στο witcher προφανως τρεχεις hairworks κτλπ που ειναι αρκετα απαιτητικα .

Αλλα ναι αν τρεξεις ενα παιχνιδι πχ και furmark και τα δυο 99+% gpu usage θα δειξουν αλλα στην δευτερη περιπτωση το power limit θα τερματισει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολήθηκα λίγο να βρω μέχρι που πάει η κάρτα και στα +120/+1100 βγάζει θέματα στο heaven, οπότε τα κατέβασα στα +115/+1000 και δείχνει μια χαρά. Από hardware άποψης υπάρχει πρόβλημα να είμαι τόσο κοντά στο instability; Να τα κατεβάσω και άλλο; Δεν με πειράζει να κρασαρει κάποιο game, αν γίνει αυτό τα χαμηλώνω λίγο, αλλά μπορεί να προκληθεί λειτουργικό πρόβλημα στην κάρτα; Στο hardware;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ασχολήθηκα λίγο να βρω μέχρι που πάει η κάρτα και στα +120/+1100 βγάζει θέματα στο heaven, οπότε τα κατέβασα στα +115/+1000 και δείχνει μια χαρά. Από hardware άποψης υπάρχει πρόβλημα να είμαι τόσο κοντά στο instability; Να τα κατεβάσω και άλλο; Δεν με πειράζει να κρασαρει κάποιο game, αν γίνει αυτό τα χαμηλώνω λίγο, αλλά μπορεί να προκληθεί λειτουργικό πρόβλημα στην κάρτα; Στο hardware;

Οχι τιποτα δεν παθαινει μην ανησυχεις το πολυ πολυ να crasharei καποιο παιχνιδι οπως ειπες. Εφοσον ειναι κλειδωμενο το voltage τιποτα δεν μπορει να παθει η καρτα με ΟC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας. Εχτές αγόρασα την msi gtx 1660ti. Αφαίρεσα τους drivers της amd, όλους όμως, γιατί έχω ryzen 2700χ ενω φορούσα κάρτα amd, και αφού πέρασα τους τελευταιους nvidia, πέρασα και τους drivers amd chipset. Εβαλα να παίξω Metro exodus και το gpu usage δεν πήγαινε πάνω από 75%, ενω το παιχνίδι έπαιζε στα 60 fps λες και είχα ανοιχτό vsync.Ολα ultra 1080p και τα πάντα on εκτος από το ray tracing. Στο nvidia control panel την έβαλα max perfomance αλλά δεν άλλαξε κάτι. Δοκίμασα με παλιότερους drivers αλλά τίποτα. Στο SOTTR ήταν στο 97%. Στο Hitman έπαιζε ανάμεσα 83-95%. Τί πρέπει να ρυθμίσω ωστε η κάρτα να παίζει με 99%?Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Επεξ/σία από BlueAverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

48 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ασχολήθηκα λίγο να βρω μέχρι που πάει η κάρτα και στα +120/+1100 βγάζει θέματα στο heaven, οπότε τα κατέβασα στα +115/+1000 και δείχνει μια χαρά. Από hardware άποψης υπάρχει πρόβλημα να είμαι τόσο κοντά στο instability; Να τα κατεβάσω και άλλο; Δεν με πειράζει να κρασαρει κάποιο game, αν γίνει αυτό τα χαμηλώνω λίγο, αλλά μπορεί να προκληθεί λειτουργικό πρόβλημα στην κάρτα; Στο hardware;

με κλίμακα +15 παίρνουν boost στο ρολόϊ οι turing....οπότε τι +115.... τι +100..... τι +105........ίδιο boost θα έχει.......οπότε από +15/+30/+45/+60/+75/+90/+105/+120/ κτλ.... θα σου ανεβάσει αντίστοιχα τα ρολόγια η gpu......και γενικά δεν παθαίνουν κάτι αφού είναι locked στο voltage όλες......

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, BabisTs είπε

με κλίμακα +15 παίρνουν boost στο ρολόϊ οι turing....οπότε τι +115.... τι +100..... τι +105........ίδιο boost θα έχει.......οπότε από +15/+30/+45/+60/+75/+90/+105/+120/ κτλ.... θα σου ανεβάσει αντίστοιχα τα ρολόγια η gpu......και γενικά δεν παθαίνουν κάτι αφού είναι locked στο voltage όλες......

Στο +100 κρατάει λιγότερο από +110, ένα βήμα παρακάτω. Ίσως σε μένα είναι ίδιο το +95 με το +100, οπότε το +110 είναι το επόμενο βήμα. Με +100 κρατάει 2025 σε 70+ βαθμούς ενώ με +110 κρατάει 2040. Με 115 κράσαρε το heaven μετά από ένα τέταρτο οπότε το έριξα στο 110 και για ένα μισάωρο που το έτρεξα ήταν ΟΚ..
Πάντως στο Origins που έτρεξα το Benchmark +3.5% είναι η διαφορά από stock (με τέρμα power/temp limits), τίποτα δηλαδή. Βέβαια το Origins έχει και θέμα με το CPU usage. Θα δω και σε άλλα games..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας. Εχτές αγόρασα την msi gtx 1660ti. Αφαίρεσα τους drivers της amd, όλους όμως, γιατί έχω ryzen 2700χ ενω φορούσα κάρτα amd, και αφού πέρασα τους τελευταιους nvidia, πέρασα και τους drivers amd chipset. Εβαλα να παίξω Metro exodus και το gpu usage δεν πήγαινε πάνω από 75%, ενω το παιχνίδι έπαιζε στα 60 fps λες και είχα ανοιχτό vsync.Ολα ultra 1080p και τα πάντα on εκτος από το ray tracing. Στο nvidia control panel την έβαλα max perfomance αλλά δεν άλλαξε κάτι. Δοκίμασα με παλιότερους drivers αλλά τίποτα. Στο SOTTR ήταν στο 97%. Στο Hitman έπαιζε ανάμεσα 83-95%. Τί πρέπει να ρυθμίσω ωστε η κάρτα να παίζει με 99%?Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Δες στο menu των drivers ή του παιχνιδιού αν υπαρχει προφίλ ή κάποιος κόφτης τύπου nvidia chill ή οτιδήποτε τέτοιο. Εχω amd δε ξέρω τις ορολογίες της nvidia τσεκαρε μια μια τις ρυθμίσεις, κάτι θα βρεις . 

 

Υποθετικά ίσως στο metro να τρως μπουκάλι από τον επεργαστη σε 1080p , αν κ θα μου κάνει εντύπωση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο metro μπουκάλι από cpu δεν παίζει. Είναι DX12 αρχικά και δεύτερον δεν ρίχνει ο 2600 μου στην 2060 θα ρίχνει ο 2700Χ στην 1660Ti; Δεν γίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Στο metro μπουκάλι από cpu δεν παίζει. Είναι DX12 αρχικά και δεύτερον δεν ρίχνει ο 2600 μου στην 2060 θα ρίχνει ο 2700Χ στην 1660Ti; Δεν γίνεται..

εσένα η 2060 παίζει στο 99%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...