Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX2000/GTX16XX Series (Turing)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, BlueAverage είπε

εσένα η 2060 παίζει στο 99%?

Ναι. Είναι πολύ gpu bound το παιχνίδι γενικά, ειδικά αν ανοίξω και RT. Τι ram έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Στο metro μπουκάλι από cpu δεν παίζει. Είναι DX12 αρχικά και δεύτερον δεν ρίχνει ο 2600 μου στην 2060 θα ρίχνει ο 2700Χ στην 1660Ti; Δεν γίνεται..

έρχομαι από ΑΜΔ. οι nvidia είναι τελείως διαφορετικες.

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Στο metro μπουκάλι από cpu δεν παίζει. Είναι DX12 αρχικά και δεύτερον δεν ρίχνει ο 2600 μου στην 2060 θα ρίχνει ο 2700Χ στην 1660Ti; Δεν γίνεται..

έρχομαι από ΑΜΔ. οι nvidia είναι τελείως διαφορετικες.

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ναι. Είναι πολύ gpu bound το παιχνίδι γενικά, ειδικά αν ανοίξω και RT. Τι ram έχεις;

Gskill 16 giga CL14.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlueAverage είπε

έρχομαι από ΑΜΔ. οι nvidia είναι τελείως διαφορετικες.

Δεν έχει σχέση αυτό. Αυτή η συμπεριφορά δεν δικαιολογείται, εκτός αν έχεις Vsync ON ή κάποιον κόφτη στα fps. Ποιο monitor έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Δεν έχει σχέση αυτό. Αυτή η συμπεριφορά δεν δικαιολογείται, εκτός αν έχεις Vsync ON ή κάποιον κόφτη στα fps. Ποιο monitor έχεις;

Ενα 22" Αοc 75Hz. έχω κλίσει το freesync και το έχω ρίξει στα 60Hz ώστε να δουλεύει σαν ένα τυπικό 1080p 60 Hz monitor

Επεξ/σία από BlueAverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Δεν έχει σχέση αυτό. Αυτή η συμπεριφορά δεν δικαιολογείται, εκτός αν έχεις Vsync ON ή κάποιον κόφτη στα fps. Ποιο monitor έχεις;

 

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Σαν το δικό μου της υπογραφής ή άλλο; Έχει freesync;

G2260VWQ6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlueAverage είπε

G2260VWQ6

Για αρχή πήγαινε στο NVIDIA Control Panel στα 3d settings και κάνε μία επαναφορά των ρυθμίσεων (πάνω δεξιά είναι) μήπως έβαλες καταλάθος κάποια περίεργη ρύθμιση. Και να ενεργοποιείς το Vsync, δεν υπάρχει λόγος να βγάζει παραπάνω fps από τα Hz του monitor, εκτός αν σου αρέσει το tearing :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlueAverage είπε

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας. Εχτές αγόρασα την msi gtx 1660ti. Αφαίρεσα τους drivers της amd, όλους όμως, γιατί έχω ryzen 2700χ ενω φορούσα κάρτα amd, και αφού πέρασα τους τελευταιους nvidia, πέρασα και τους drivers amd chipset. Εβαλα να παίξω Metro exodus και το gpu usage δεν πήγαινε πάνω από 75%, ενω το παιχνίδι έπαιζε στα 60 fps λες και είχα ανοιχτό vsync.Ολα ultra 1080p και τα πάντα on εκτος από το ray tracing. Στο nvidia control panel την έβαλα max perfomance αλλά δεν άλλαξε κάτι. Δοκίμασα με παλιότερους drivers αλλά τίποτα. Στο SOTTR ήταν στο 97%. Στο Hitman έπαιζε ανάμεσα 83-95%. Τί πρέπει να ρυθμίσω ωστε η κάρτα να παίζει με 99%?Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

9 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Ενα 22" Αοc 75Hz. έχω κλίσει το freesync και το έχω ρίξει στα 60Hz ώστε να δουλεύει σαν ένα τυπικό 1080p 60 Hz monitor

Πρώτα από όλα, γιατί?

Από εκεί και μετά, το πρόβλημά σου κάπου εκεί βρίσκεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λολ, τώρα το είδα αυτό. Τι σημαίνει σαν ένα τυπικό 1080p 60 Hz monitor; Δηλαδή το 1080p στα 75Hz είναι άτυπο;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Πρώτα από όλα, γιατί?

Από εκεί και μετά, το πρόβλημά σου κάπου εκεί βρίσκεται.

επειδή είναι freesync monitor μηπως και γίνεται εμπλοκή με το gsync. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά το ίδιο έκανε και στα 75Ηz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, κακώς υπογράμμισα και το freesync, έπρεπε να μείνω στο 60/75.

Γύρνα το monitor σε default κατάσταση, όπως σου είπαν και πριν, και δες τι συμπεριφορά έχει η κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

επειδή είναι freesync monitor μηπως και γίνεται εμπλοκή με το gsync. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά το ίδιο έκανε και στα 75Ηz

Κάνε αυτό που σου είπα με την επαναφορά ρυθμίσεων. Μετά από τις ρυθμίσεις του monitor άνοιξε το freesync και βάλε κανονικά στα 75Hz και από τα settings των windows αν το έχεις πειράξει και εκεί. Μετά πήγαινε πάλι στο control panel, στο change resolution και βρες το 1920x1080 στη λίστα στο PC και μετά δεξιά βάλε 75Hz. Μετά στο set up gsync, τσέκαρε το enable g-gync, g-sync compatible, enable for windows and full screen mode και μετά enable settings for selected display model και μετά apply κάτω δεξιά. Τέλος στα 3d settings, στην καρτέλα global βάλε Vync ON και μετά σε όλα τα παιχνίδια Vsync OFF από τα menu τους. Τώρα έχεις ενεργό g-sync compatible. Αν δεις τίποτα flickering, να αναβοσβήνει η εικόνα σε κάποια σημεία σημαίνει ότι το monitor σου δεν είναι g-sync compatible. Είσαι με display port ή hdmi;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Nαι, κακώς υπογράμμισα και το freesync, έπρεπε να μείνω στο 60/75.

Γύρνα το monitor σε default κατάσταση, όπως σου είπαν και πριν, και δες τι συμπεριφορά έχει η κάρτα.

μισό να κάνω δοκιμη.

Gpu 69-74 % και παίζει με 55 εως 70 fps

Μόλις έκανα τις ρυθμίσεις που μου είπες. Με display port ειμαι.

Πάλι τα ίδια κάνει.

μου λέει ότι δεν είναι compatible η οθόνη και την καταλαβαίνω ότι δουλευει κάπως σαν να κολάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

μισό να κάνω δοκιμη.

Gpu 69-74 % και παίζει με 55 εως 70 fps

Μόλις έκανα τις ρυθμίσεις που μου είπες. Με display port ειμαι.

Πάλι τα ίδια κάνει.

μου λέει ότι δεν είναι compatible η οθόνη και την καταλαβαίνω ότι δουλευει κάπως σαν να κολάει.

Ε τότε μην ανοίγεις g-sync. Ποιες μνήμες ram έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...