Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX2000/GTX16XX Series (Turing)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ παρατήρησα ότι όσο ανέβαζα ποιότητα στο bench τόσο έπεφταν οι θερμοκρασίες της κάρτας..

Προφανώς , είχες bottleneck λόγω RT, τα cuda cores έμεναν αχρησιμοποίητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, leros2004 είπε

gpuz δοκίμασες ? 

Καλημέρα φίλε, ναι το δοκίμασα. Η αλήθεια είναι ότι στο Bus Interface, οι τιμές είναι μεταβλητές με το load και γενικά δεν ένιωθα σίγουρος για αυτό που έβλεπα. Θα δοκιμάσω πάλι στο σπίτι και θα επανέλθω με συγκεκριμμένη απορία αν υπάρχει.

Ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από kosegdit
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Ενδεχομένως δεν υποστηρίζεται καθόλου (θα μου πεις, θα έπρεπε να μην τρέχει τότε).

Κάτσε να δω κι εγώ λίγο...

Ναι, δεν λειτουργεί σωστά σε non-NV κάρτες.

Σχεδόν 190fps σε 1080, και στα 3 presets.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, leros2004 είπε

gpuz δοκίμασες ? 

Βλέπω τα εξής:

Idle/Bus Interface: PCIe x16 3.0 @ x16 1.1

Load/Bus Interface: PCIe x16 3.0 @ x16 3.0

Να φανταστώ είμαι μια χαρά? Με μπερδεύει το μεταβλητό τελευταίο κομμάτι. Θα περίμενα να είναι μεταβλητό το x16, δηλαδή σε idle να κανει utilize λιγοτερα lanes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλημέρα, θα ήθελα να κάνω 2-3 ερωτήσεις σε κατόχους ti μήπως γνωρίζει κανείς.

έχω μια gigabyte 2080ti 1 χρονο+ και άλλαξα το βασικό monitor μου. το νέο monitor ειναι 3440x1440@144 και έχω ένα 2ο σε vertical 1080x1920@60. βλέπω ότι και σε περιβάλον windows οι θερμοκρασίες απο εκεί που ήταν σε idle στους περίπου 50 βαθμους είναι στους 54-56 (αρχίζουν στους 55 τα fans να γυρνάνε εκεί που δεν γυρνούσανε). δικαιλογείται αυτή η αύξυση της θερμοκρασίας? 

επίσης έκανα δοκιμές και έβλεπα ότι σε 2k με vsynq στα 144 fps locked με το gsynq-freesynq ενεργοποιημένο οι θερμοκρασίες απο τα ποιο demanding παιχνιδια έως και πχ fortnite στα ultra ειναι στους περίπου 80 βαθμούς. α) εαν είναι νορμάλ ή έπρεπε να ειναι χαμηλότερες (δεν έχω custom profile για τα fans απο afterburner, το αφήνω μόνο του να το διαχειρίζεται. το μόον που εχω ανεβάσει ειναι τα ρολογια/ power/memory ωστε να ειναι περίπου στα 2050hz σταθερα). β) να πάω για εφαρμογή νέας πάστας ή όχι? καθώς οι μισοι που διαβάζω μιλάνε για 2-3 βαθμούς διαφορά στην καλύτερή τους αλλά έχει και άτομα που μιλάνε για 10+ βαθμούς διαφορά. το κουτί που εχω ειναι το cm mastercase h500 με καλό airflow, απλά έχω αλλάξει το mesh μπροστα με το πλεξι glass (η κάρτα ειναι σε vertical stand όχι οριζόντια). τέλος, υπάρχει κάπου να δω / διαβάσω για θερμοκρασίες που ειναι λογικές να έχει η κάρτα? 

 

ps1: ειναι περασμένη απο την εταιρία με το προφιλ για το +30% power, απλά το έχω στο +10 εγω περίπου. ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, paularas είπε

το κουτί που εχω ειναι το cm mastercase h500 με καλό airflow, απλά έχω αλλάξει το mesh μπροστα με το πλεξι glass (η κάρτα ειναι σε vertical stand όχι οριζόντια). τέλος, υπάρχει κάπου να δω / διαβάσω για θερμοκρασίες που ειναι λογικές να έχει η κάρτα?

Απάντησες μόνος σου + ότι η κάρτα μετά από τόσο καιρό θα έχει μαζέψει σκόνη και θα έχει ξεραθεί/έχει πέσει λίγο η απόδοση της πάστας. Ή απλά μπορεί να είχες λίγο παραπάνω ambient στο σπίτι από τις άλλες φορές και είδες διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@paularas Ξαναβάλε το mesh και περίμενε κάνα μήνα ακόμη να πέσουν οι εσωτερικές και βλέπεις. Ή μπορείς για τώρα που έχει ζέστη ακόμη να βάλεις τα fans να γυρνάνε συνέχεια. Βάλτα 20% μέχρι τους 50, μετά 30% στους 50, 50% στους 60, κτλ. Γενικά δες μέχρι ποιο ποσοστό αρχίζει να σε εκνευρίζει ο θόρυβος και φτιάξε το fan curve να πηγαίνουν μέχρι εκεί , και σε gaming να έχεις μέχρι 75 βαθμούς, καλά είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Απάντησες μόνος σου + ότι η κάρτα μετά από τόσο καιρό θα έχει μαζέψει σκόνη και θα έχει ξεραθεί/έχει πέσει λίγο η απόδοση της πάστας. Ή απλά μπορεί να είχες λίγο παραπάνω ambient στο σπίτι από τις άλλες φορές και είδες διαφορά.

βαζω όμως ξανα πάστα ή δεν αξίζει να την ανοιξω?

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

@paularas Ξαναβάλε το mesh και περίμενε κάνα μήνα ακόμη να πέσουν οι εσωτερικές και βλέπεις. Ή μπορείς για τώρα που έχει ζέστη ακόμη να βάλεις τα fans να γυρνάνε συνέχεια. Βάλτα 20% μέχρι τους 50, μετά 30% στους 50, 50% στους 60, κτλ. Γενικά δες μέχρι ποιο ποσοστό αρχίζει να σε εκνευρίζει ο θόρυβος και φτιάξε το fan curve να πηγαίνουν μέχρι εκεί , και σε gaming να έχεις μέχρι 75 βαθμούς, καλά είναι..

αλλαξα το mesh καθως λογω των μεγαλων fans μαζευε δρακους απο θεμα σκονης μεσα (ειναι πανω στο γραφειο ο πυργος αλλα εχουμε σκονη στο σπιτι γενικα). αρα να υπολογιζω περίπου 75αρια σαν max? το περιεργο ειναι οτι πχ σε doom eternal ολα maxed out παιζει ποιο "δροσερη" και ειδα τα 80άρια σε... fortnite το οποιο μεχρι και η cpu κοιμαται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, paularas είπε

βαζω όμως ξανα πάστα ή δεν αξίζει να την ανοιξω?

αλλαξα το mesh καθως λογω των μεγαλων fans μαζευε δρακους απο θεμα σκονης μεσα (ειναι πανω στο γραφειο ο πυργος αλλα εχουμε σκονη στο σπιτι γενικα). αρα να υπολογιζω περίπου 75αρια σαν max? το περιεργο ειναι οτι πχ σε doom eternal ολα maxed out παιζει ποιο "δροσερη" και ειδα τα 80άρια σε... fortnite το οποιο μεχρι και η cpu κοιμαται

Το Doom Eternal παίζει και σε μπρίκια, δεν έχει απαιτήσεις. Για την σκόνη προσπάθησε να φτιάξεις positive airflow. Δηλαδή βάλε τα intake fans σε υψηλότερα rpm από τα exhaust fans. Και αν θέλεις μπορείς να αγοράσεις ένα ηλεκτρικό φυσητήρα αέρα, κάνει πολύ καλύτερη δουλειά από τα μπουκαλάκια με τον αέρα. Γύρω στα 20 ευρώ έχει το αγοράζεις μια φορά και καθάρισες. Αλλά προσοχή μην βάλεις την τέρμα σκάλα, ξεκίνα από χαμηλά. Εγώ αυτόν έχω https://www.skroutz.gr/s/12777399/Bulle-63478.html στην 2 σκάλα και είναι κομπλέ. 1-2 φορές το μήνα, 2 λεπτά δουλειά και είσαι άρχοντας..

Υ.Γ. Για την θερμοκρασία της GPU είπα το 75άρι σαν max. Φυσικά αν θέλεις και δεν σε ενοχλεί ο θόρυβος τα βάζεις και πιο πάνω τα fans της κάρτας. Απλά οι 75 είναι ΟΚ, δεν είναι πολλοί. Και σε κάνα μήνα θα είναι καλύτερα που θα πέσουν οι εσωτερικές..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Το Doom Eternal παίζει και σε μπρίκια, δεν έχει απαιτήσεις. Για την σκόνη προσπάθησε να φτιάξεις positive airflow. Δηλαδή βάλε τα intake fans σε υψηλότερα rpm από τα exhaust fans. Και αν θέλεις μπορείς να αγοράσεις ένα ηλεκτρικό φυσητήρα αέρα, κάνει πολύ καλύτερη δουλειά από τα μπουκαλάκια με τον αέρα. Γύρω στα 20 ευρώ έχει το αγοράζεις μια φορά και καθάρισες. Αλλά προσοχή μην βάλεις την τέρμα σκάλα, ξεκίνα από χαμηλά. Εγώ αυτόν έχω https://www.skroutz.gr/s/12777399/Bulle-63478.html στην 2 σκάλα και είναι κομπλέ. 1-2 φορές το μήνα, 2 λεπτά δουλειά και είσαι άρχοντας..

Υ.Γ. Για την θερμοκρασία της GPU είπα το 75άρι σαν max. Φυσικά αν θέλεις και δεν σε ενοχλεί ο θόρυβος τα βάζεις και πιο πάνω τα fans της κάρτας. Απλά οι 75 είναι ΟΚ, δεν είναι πολλοί. Και σε κάνα μήνα θα είναι καλύτερα που θα πέσουν οι εσωτερικές..

το ιδιο blower εχω και εδω και αρκετα χρονια με εχει σωσει. σχετικά με το positive airflow δεν το σκέφτηκα καθως μέσα στο καλοκαίρι έκανα κάτι αλλαγές στα fan profiles και χαμήλωσα τα μπροστινα. άρα ίσως αυτο να παίζει ρολό. ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, paularas είπε

το ιδιο blower εχω και εδω και αρκετα χρονια με εχει σωσει. σχετικά με το positive airflow δεν το σκέφτηκα καθως μέσα στο καλοκαίρι έκανα κάτι αλλαγές στα fan profiles και χαμήλωσα τα μπροστινα. άρα ίσως αυτο να παίζει ρολό. ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σου

Ναι παίζει ρόλο για την σκόνη. Εγώ για μπροστινά έχω δύο 14άρια beQuiet και τα έχω 100% επειδή είναι αθόρυβα, οπότε έχω πολύ positive airflow και δεν μαζεύεται πολύ σκόνη πράγματι, παρόλο που τώρα λόγω καλοκαιριού είναι όλα τα παράθυρα ανοιχτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

@xrit86

Είχες δίκιο τελικά για το sotr ,έβαζα λάθος settings γενικά μαξαριζα ότι υπήρχε μαζί με rtx

ποσο εβγαλες;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...