Προς το περιεχόμενο

Star Wars Episode IX


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Και αν σκεφτει κανεις οτι ειχα παει 2 ωρες πριν την πρεμιερα του force awaken να περιμενω στο σινεμα...

Μας την έφερε ο φιδέμπορας άσχημα τότε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
6 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Και αν σκεφτει κανεις οτι ειχα παει 2 ωρες πριν την πρεμιερα του force awaken να περιμενω στο σινεμα...

Κι εγώ σε avant premiere και ψιχάλιζε έξω μέχρι να μπούμε. Και βίωσα και τι εστί σινεμά 3D με το ένα καλό μάτι... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τελευταία φορά που πήγα σε κινηματογράφο ήταν αυτά τα Χριστούγεννα, στην Επιστροφή της Γιαλαντζί Σκάιγουοκερ.

Η αίθουσα (μικρή) κυριολεκτικά η μισή άδεια, κόσμος να φεύγει γελώντας ή/και βρίζοντας, εγώ που είχα υποκύψει στην παράκληση των παιδιών μέσα μου έλεγα "τι αμαρτίες πληρώνω". Μείναμε στο τέλος 15-20 άτομα και μπορεί να λέω πολλά, ανάμεσά μας κι ένας τύπος που κοιμόταν ξερός από νωρίς.

Τίποτε, τελευταία φορά, μέχρι να ξαναβγεί ταινία ούτως ή άλλως θα έχω να κάνω με εφήβους, αν θέλουν να τη δουν, να πάνε να τη δουν μόνοι τους, εγώ δεν υποβάλλω ξανά τον εαυτό μου σε τέτοια ταλαιπωρία. 

Είναι, εντωμεταξύ, υπολογίσιμο έξοδο, 4 εισιτήρια, ποπ-κορν/πατατάκια/γουατέβα, αναψυκτικό, σου φεύγει το πενηντάρι για πλάκα.

  • Like 3
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως το είδα σε κατάμεστη αίθουσα και δεν έφυγε κανείς.

Η ώρα πέρασα νερό παρά τις σεναριακές τρύπες της ταινίας. Αυτό δεν τη καθιστά βέβαια αξιόλογη αλλά σε κάθε περίπτωση βλεπόταν ευχάριστα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, john1987 είπε

Εγώ πάντως το είδα σε κατάμεστη αίθουσα και δεν έφυγε κανείς.

Η ώρα πέρασα νερό παρά τις σεναριακές τρύπες της ταινίας. Αυτό δεν τη καθιστά βέβαια αξιόλογη αλλά σε κάθε περίπτωση βλεπόταν ευχάριστα.

Και σε εμάς έτσι ήταν, αλλά ήταν πρεμιέρα, προφανώς ήμασταν όλοι φαν.

Πάντως δεν το περίμενα ότι θα μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο. Με έχουν συναρπάσει οι αντιδράσεις για την ταινία, εννοώντας ότι μιλάμε για κάτι παντελώς σπάνιο. Έχω δει άθλιες και άθλιες ταινίες στο σινεμά, να σηκωθεί να φύγει τόσος κόσμος, δεν το έχω ακούσει ποτέ!

Άμα δεν το είχε γράψει ο Snoob, θα ήμουν βέβαιος ότι ήταν ψέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κατ' αρχάς, να ευχαριστήσω θερμά το Μανώλη που με πιστεύει. Με συγκινεί η εμπιστοσύνη του στο πρόσωπό μου.

Βέβαια, και να μη με πίστευε, θα μου προκαλούταν μια σκορδοκαΐλα, απερίγραπτη. Θέλω να πω, έχω σοβαρότερα πράγματα να κάνω από το να μπαίνω στο insomnia για να γράψω "ψέμματα". Ή να διεκδικήσω την επιβεβαίωση του όποιου Μανώλη πως πιστεύει ή δεν πιστεύει κάτι που έγραψα. Αστεία πράγματα.

Παρενθετικά, το περιστατικό το έχω αναφέρει ξανά, εδώ προ μηνών, λίγο καιρό μετά που συνέβη, στο πλαίσιο της συζήτησης για τις αποχωρήσεις από κινηματογράφους/θέατρα στη διάρκεια της προβολής/έργου.

Σε κάθε περίπτωση, η ουσία του μηνύματός μου είναι πως τελευταία φορά έδωσα τα λεφτά μου στους γελοίους που έβαλαν τη Λέια να σουλατσάρει στο διάστημα και την πριγκιποπούλα να λυτρώνει τον πατροκτόνο με ένα φιλί. Ούτε καν πειρατική, προφανώς. Κάτι για το οποίο δεν θα χαράμιζα μισό ευρώ, δεν θα χαραμίσω ούτε και ένα χιλιοστό αποθηκευτικού χώρου. Άσε που, ιδεολογικά, δεν πιστεύω στην πειρατεία.

 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Snoob είπε

Κατ' αρχάς, να ευχαριστήσω θερμά το Μανώλη που με πιστεύει. Με συγκινεί η εμπιστοσύνη του στο πρόσωπό μου.

Βέβαια, και να μη με πίστευε, θα μου προκαλούταν μια σκορδοκαΐλα, απερίγραπτη. Θέλω να πω, έχω σοβαρότερα πράγματα να κάνω από το να μπαίνω στο insomnia για να γράψω "ψέμματα". Ή να διεκδικήσω την επιβεβαίωση του όποιου Μανώλη πως πιστεύει ή δεν πιστεύει κάτι που έγραψα. Αστεία πράγματα.

Η ουσία του δικού μου μηνύματος ήταν ότι μου φαίνεται απίστευτο. Αλλά τελικά παρεξήγησα τι έγραψες.

Στο άλλο μήνυμα έγραψες ότι έφυγαν 5-6. Αυτό δε θα μου είχε κάνει τόση εντύπωση. Σε αυτό έγραψες ότι μείνατε κάπου 15-20 από μια μισογεμάτη αίθουσα και κατάλαβα ότι έφυγαν τουλάχιστον 50 άτομα (μια μικρή αίθουσα δεν θα είναι κάπου 100-150 άτομα; )

Για τα υπόλοιπα, με στεναχωρεί η εικόνα που έχεις για μένα, αλλά τι να κάνουμε.

Άμα θέλεις, πες μου και πως φάνηκε στα παιδιά σου η ταινία. Βασικά και οι υπόλοιποι, αν έχετε ακούσει γνώμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι είδα κι εγώ χθες. Κατά την άποψή μου ήταν ίσως η χειρότερη της 9αδας, με το Last Jedi να ακολουθεί, κάτι που ειλικρινά  θεωρώ κατόρθωμα. 

Τα πράγματα που κάνουν μια ταινία να ξεχωρίσει αν βγάλουμε έξω τους ηθοποιούς για μένα είναι δυο.
1) Το σενάριο: δηλαδή πώς περιπλέκονται τα γεγονότα ώστε να έχει ενδιαφέρον η ιστορία.
2) Οι χαρακτήρες: δηλαδή οι επιλογές και οι αδυναμίες τους που σε κάνουν να βλέπεις την ιστορία από τα μάτια τους και σε βάζουν στη θέση τους. 

Πραγματικά, απορώ πώς κατάφεραν με τώρα εκατομμύρια budget να αποτύχουν τόσο πολύ;
Ίσως να μην σκότωσαν το franchise αλλά σίγουρα του έκαναν μεγάλη ζημιά.  

Επεξ/σία από Nomedor
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zηταω συγγνωμη απο την cosmote/δεη για τα δεδομενα/ρευμα που χρειαστηκε για να κατεβει αυτο το πραγμα. 

Θελει ιδιαιτερη προσπαθεια να εχεις μηδενικες προσδοκιες και να απογοητευτεις και παλι . 

Θα επρεπε να διδάσκετε σε σχολες σκηνοθεσιας και κινηματογραφου η συγκεκριμενη περιπτωση. Αν θεωρειται canon το συγκεκριμενο απλα δεν υπαρχει καμια τυχη για οτιδηποτε αλλο βγει στο συμπαν του star wars. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Zηταω συγγνωμη απο την cosmote/δεη για τα δεδομενα/ρευμα που χρειαστηκε για να κατεβει αυτο το πραγμα. 

Θελει ιδιαιτερη προσπαθεια να εχεις μηδενικες προσδοκιες και να απογοητευτεις και παλι . 

Θα επρεπε να διδάσκετε σε σχολες σκηνοθεσιας και κινηματογραφου η συγκεκριμενη περιπτωση. Αν θεωρειται canon το συγκεκριμενο απλα δεν υπαρχει καμια τυχη για οτιδηποτε αλλο βγει στο συμπαν του star wars. 

Περίμενε, έρχονται χειρότερα. :( 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είδα και εγώ εχθές το βράδυ , 7/10 από έμενα λίαν επιεικώς, ένα βαθμό παίρνει μόνο και μόνο επειδή είναι Star Wars, ανύπαρκτο σενάριο και προχειρογραμμενο. Δυο ερωτήσεις, τελικά ο Finn ειπε στην Rey οτι την αγαπαει; Δεν το πρόσεξα γιατι προς το τελος ειχα σκυλοβαρεθει και το φωτόσπαθο που κρατάει στο τέλος της ταινίας αφου  εθαψε του Luke και της Leia σε ποιον ανήκει;;

Επεξ/σία από epicouros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, epicouros είπε
Spoiler

Δυο ερωτήσεις, τελικά ο Finn ειπε στην Rey οτι την αγαπαει; Δεν το πρόσεξα γιατι προς το τελος ειχα σκυλοβαρεθει και το φωτόσπαθο που κρατάει στο τέλος της ταινίας αφου  εθαψε του Luke και της Leia σε ποιον ανήκει;;

 

Spoiler

1) Όχι. Αν και πολλοί εικάζουν (δεν ξέρω αν στο novelisation το εξηγεί) ότι ήθελε να της πει πως είναι Force sensitive κι εκείνος.
2) Το δικό της. Έφτιαξε...κάπως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν από λίγη ώρα την ξεκίνησα, μένουμε μέσα και τέτοια. Τι τραγικό βιντεοκλιπάκι είναι αυτό; Τι σκατά pacing είναι αυτό; Και για ποιο λόγο μας δείχνει τον Πάλπατιν από το 1ο λεπτό; Κλιμάκωσέ το λίγο ρε πστ μου.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...