Προς το περιεχόμενο

Star Wars Episode IX


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή το swtor που ξεκίνησα πρόσφατα, και το expansion με το Ρέβαν, πήγα να διαβάσω λίγο τι θεωρείται κάνον και τι όχι.
Γιατί το έχουν κάνει τόσο περίπλοκο μωρέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Xero1991 είπε

Με αφορμή το swtor που ξεκίνησα πρόσφατα, και το expansion με το Ρέβαν, πήγα να διαβάσω λίγο τι θεωρείται κάνον και τι όχι.
Γιατί το έχουν κάνει τόσο περίπλοκο μωρέ

Εύκολο. Προ Disney εποχή όλα κάνον, μετά Disney εποχή όλα σε ένα παράλληλο σύμπαν... 😁

Εκτός την σειρά Clone Wars. 

 

 

Επεξ/σία από Apoll
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σε τι σας επηρεάζει το τι είναι canon, ακόμη δεν έχω καταλάβει.

Μου θυμίζει λίγο όπως λέγαμε παιδιά "ναι, αλλά αυτός δεν είναι ο πραγματικός Πινόκιο..."

Να, κάντε αυτό που κάνει ο Apoll. Ότι του αρέσει είναι canon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ταινία πάντως περνάει μηνύματα. Δείχνει ξεκάθαρα ότι αν θες να φασώσεις (τουλάχιστον) γκόμενα επιπέδου Rey, τότε πρέπει να είσαι τουλάχιστον πατροκτόνος και να έχεις αφανίσει ντουζίνες από κατοικημένους πλανήτες. Δεν αρκεί να είσαι απλά κακό παιδί, και να της ρίχνεις και καμιά ανάποδη. Ούτε και ο απλός ψυχολογικός πόλεμος θα σε βοηθήσει ώστε να τον βρέξεις - πρέπει να μπορείς να την δένεις σε καρέκλα και να εισβάλλεις βίαια στο μυαλό της. Εκείνη θα σε συγχωρεί επειδή πιστεύει ότι μπορεί να σε αλλάξει, και τελικά θα σε ανταμείψει καταλλήλως.

Επεξ/σία από randomcat
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, randomcat είπε

Η ταινία πάντως περνάει μηνύματα. Δείχνει ξεκάθαρα ότι αν θες να φασώσεις (τουλάχιστον) γκόμενα επιπέδου Rey, τότε πρέπει να είσαι τουλάχιστον πατροκτόνος και να έχεις αφανίσει ντουζίνες από κατοικημένους πλανήτες. Δεν αρκεί να είσαι απλά κακό παιδί, και να της ρίχνεις και καμιά ανάποδη. Ούτε και ο απλός ψυχολογικός πόλεμος θα σε βοηθήσει ώστε να τον βρέξεις - πρέπει να μπορείς να την δένεις σε καρέκλα και να εισβάλλεις βίαια στο μυαλό της. Εκείνη θα σε συγχωρεί επειδή πιστεύει ότι μπορεί να σε αλλάξει, και τελικά θα σε ανταμείψει καταλλήλως.

Τα πράγματα είναι ποιο απλά. Οι ψυχίατροι συμβουλεύουν να μην πλησιάζουμε της φεμινίστριες γιατί κάνουν κακό στην πνευματική μας υγεία. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 hours ago, Manuel said:

Σε τι σας επηρεάζει το τι είναι canon, ακόμη δεν έχω καταλάβει.

Μου θυμίζει λίγο όπως λέγαμε παιδιά "ναι, αλλά αυτός δεν είναι ο πραγματικός Πινόκιο..."

Να, κάντε αυτό που κάνει ο Apoll. Ότι του αρέσει είναι canon.

Yes, but...

δεν είναι λίγο μαλακία να έχεις επενδύσει χρόνο και χρήμα σε κάτι που σου αρέσει και μετά να έρχεται κάποιος και να σου λέει scratch that;

Και οκ, σου λέει διαγράφουμε τα πάντα, πάμε για άλλα πιο δημιουργικά σενάρια, είναι σοβαρό μετά να βλέπεις ότι έχει αντιγράψει όλα τα διεγραμμένα; 

Ποιό ήταν το point που ήθελαν να κάνουν εξαρχής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για μένα πέθανε το Star Wars ως "θρησκεία" . είναι απλά υπερπαραγωγές sci-fi. 

Χάθηκε η μαγεία του οράματος του Lucas και πλέων βρωμάει παντού κορπορατιλα και πολιτικαλικορεκτιλα.

Δεν ασχολούμαι σε βάθος γιατί δεν έχουν βάθος στο μυαλό τους οι κύριοι/κυρίες που έχουν στα χέρια τους το franchise .

Δεν αγοράζω πλέον merchandise γιατί όταν παλιότερα είχα ένα μπλουζάκι Star Wars ή αγόραζα ένα FX lightsaber απο την lucas films (180€) ένιωθα ότι ήμουν μέλος μιας sc-ifi "θρησκείας" και διασκέδαζα με αυτούς που με λέγανε geek. Τωρα που προσπαθούν να το κάνουν όσο το δυνατόν ποιο mainstream και politically correct (με τα γνωστά αποτελέσματα), ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ να είμαι μέλος του. 

Ας είναι , θα βλέπω τις ταινίες σαν απλες υπερπαραγωγές Sci-Fi οι οποίες λείπουν στο hollywood. 

Καταλαβαίνετε λοιπόν πόσο αδιάφορο μου φαίνεται να μπω σε συζήτηση περι canon η μη και γενικά ανάλυσης, απο την στιγμή που δεν ξέρουν οι ίδιοι τι κάνουν.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

11 ώρες πριν, Manuel είπε

Σε τι σας επηρεάζει το τι είναι canon, ακόμη δεν έχω καταλάβει.

Μου θυμίζει λίγο όπως λέγαμε παιδιά "ναι, αλλά αυτός δεν είναι ο πραγματικός Πινόκιο..."

Να, κάντε αυτό που κάνει ο Apoll. Ότι του αρέσει είναι canon.

Γενικά δεν με πολύ ενδιαφέρει, αλλά, μιας και όπως είχα άρχισα το swtor και θα παίξω το Expansion του Revan ψήθηκα να δω τι παίζει με αυτόν καθώς το kotor με είχε σημαδέψει μικρό(το είχε πάρει ο αδερφός μου τότε για το πρώτο xbox). Και επειδή διάβασα πολύ αρνητικά comments(χωρίς spoiler) για το πως το διαχειρίστηκε το παιχνίδι την ιστορία, ήθελα να δω αν θεωρείτε canon ή αν μπορεί π.χ να βγει κάποια σειρά/ταινία, κάτι, το οποίο θα έχει διαφορετική ιστορία
 

12 ώρες πριν, Apoll είπε

Εύκολο. Προ Disney εποχή όλα κάνον, μετά Disney εποχή όλα σε ένα παράλληλο σύμπαν... 😁

Εκτός την σειρά Clone Wars. 

Λόγω του Clone Wars, από αυτά που διάβασα και σε αυτό το thread αλλά και στο ιντερνετι, ο Ρεβαν ειναι κανον, σωστά? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Xero1991 είπε

Λόγω του Clone Wars, από αυτά που διάβασα και σε αυτό το thread αλλά και στο ιντερνετι, ο Ρεβαν ειναι κανον, σωστά? :D

Ναι. Άλλωστε έχουν διαγράψει τα πάντα μετά το Return of the Jedi και όχι ό,τι προηγήθηκε. 

Επεξ/σία από Apoll
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σκεφτομαι αν αξιζει εστω αυτα τα ελαχιστα watt για να γινει download. 

Και αν σκεφτει κανεις οτι ειχα παει 2 ωρες πριν την πρεμιερα του force awaken να περιμενω στο σινεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...