Προς το περιεχόμενο

Τρελές ιστορίες από τρελούς πελάτες


Paris777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποια ζώα δεν με πιστεύανε, τώρα θα με πιστέψουν (copyright Leventis)

spacer.png

 

Όποιος έχει ασχοληθεί με VLAN Cabling ας με βοηθήσει σας παρακαλώ...........

Γιατί με έχει πιάσει νευρικό γέλιο............

 

Επεξ/σία από LiquidTroll
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, LiquidTroll είπε

Κάποια ζώα δεν με πιστεύανε, τώρα θα με πιστέψουν (copyright Leventis)

spacer.png

Όποιος έχει ασχοληθεί με VLAN Cabling ας με βοηθήσει σας παρακαλώ...........

Γιατί με έχει πιάσει νευρικό γέλιο............

wifi cables to all workplaces please. wireless wifi no good, no safe and radioactive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλέφωνο σε υπηρεσία για διόρθωση ενός λάθους σε συγγενή (του έστελναν περισσότερη σύνταξη).

-Ναι γειά σας, σας έχω στείλει ένα μειλ υπόψη κ. τάδε διότι ο τάδε λαμβάνει μεγαλύτερη σύνταξη απ όση θα έπρεπε. Σε προηγούμενο τηλέφωνο μας ειπατε οτι πρέπει να διορθωθεί, οπότε σας έστειλα τα έγγραφα.

-Μειλ;

-Ναι...

-Κύριε, γιατί δεν έρχεστε από εδω να κανονιστεί το θέμα;

-Γιατί απλώς δεν ανοίγετε το μέιλ σας;

-Το παιδί για τα μέιλ είναι σε άδεια. Πάρτε την επομενη εβδομαδα;

  • Like 4
  • Confused 4
  • Sad 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρια 90 χρονων.

Γεια σας τι θα θελατε?

Ενα χωμα.

Ποσο κανει?

1.30 τα 16 λιτρα.

Εσεις black friday δεν εχετε να το παρω ενα ευρω?

Οχι κυρια μου.

Ολοι εχουν εσεις γιατι δεν εχετε?

Δεν εχουμε εκπτωση στο χωμα.

Καλα παρε τωρα 1.30 και του χρονου να βαλετε εκπτωση.

Ενταξει θα βαλουμε.

  • Like 8
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε παγκο λαικης ιδρωμενος πωλητης με ομαδα ΡΟΜΑ:

Ποσο το εχεις αυτο το απορρυπαντικο

12 ευρ

να σου δωσω 3 ευρ;

τιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι; (βλεμμα απο "σιωπη των αμνων") δε γινεται αυτο κυρια μου

οκ, αν σου δωσω 3 ευρ;

ΟΧΙ

μα τοσα λεφτα εχω

δυστηχως δε μπορω να σας το δωσω

ποτε θα κανετε εκπτωσεις;

δε κανουμε εκπτωσεις

αν και η φιλη μου σου δωσει 3 ευρ θα παρουμε απο ενα;

ΟΧΙ

με 6 ευρ να σου παρω 2;

ΟΧΙ

 

Καλα: Ζαφειρη; Ελα εδω δυο λεπτα. Ο μαστορας δε μας δινει τα απορυπαντικα!

Ζαφειρης (200 κιλα με 2 μετρα υψος με μυρωδια οχετου απο 40 χλμ και ετοιμος για ολα): ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ;

τπτ κυριε, εξηγουσα οτι με 3 ευρ μπορει να παρει απο 2 απορρυπαντικα η καθε κυρια και αυτες θελαν μονο απο 1! ελατε παρτε τα 4 απορυπαντικα

Ζαφειρης: παρτα μωρη, γιατι εβριζες τον ανθρωπο;

 

 

  • Like 1
  • Confused 15
  • Sad 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα έχει διπλό επεισόδιο, χτες είχα τρομερά νεύρα και δεν τα έγραψα

Τίτλος Επεισοδίου: Δείξε τους την δουλειά, για να σου λένε αύριο πως να την κάνεις.

 

Στην εταιρία ΜασαμεΜεΠεντεΜασέλες η ημέρα είναι ρουτινιάρικη. Μικρά προβλήματα συμβαίνουν, τα οποία τα λύνω στο φτερο.

Ημιμαθής: Liquid, σου άνοιξα ticket. Θέλω να περάσεις τον εκτυπωτή στον τάδε χρήστη.

Εγώ: Οκ, κανένα πρόβλημα....

Τον στήνω, ο χρήστης εκτυπώνει μια χαρά.

Ημιμαθής: Θέλω να γράψεις α-να-λυ-τι-κα τι έκανες. Με πριντσκρινς! Όπως σου έχω ξαναπεί, σέαρ δε νοουλεντζ!

Εγώ (άντε πάλι τα αναλυτικά...) : Οκ.......θα φτιάξω ένα Word.

Το φτιάχνω....

Ημιμαθής: Ααα τέλεια......το βάζω στο ticket! Θα το βάλω και στον Sharepoint στην ενότητα Know-How

Το βάζει στον Sharepoint, με το όνομά του από κάτω.....Το στέλνει στους "ανώτερους" , παίρνει συγχαρητήρια από τον Γερμανό CTO. Τεσπα, δεν με νοιάζει, χέστηκα......

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Περνάει μια βδομάδα και ερχόμαστε στο σήμερα.

Ημιμαθής: Θέλω να στήσεις τον εκτυπωτή και στον Ταδε Χρήστη.

Εγώ : Οκεικ

Πάω να τον στήσω, δεν τον "βλέπει" τον εκτυπωτή. Χμμμμμ γιατί?

Έρχεται ο Ημιμαθής

Ημιμαθής: Υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

Εγώ: Για κάποιο λόγο δεν "βλέπει" τον εκτυπωτή. Τώρα το ψάχνω να το λύσω

Ημιμαθής: Ακολούθησε ευ-λα-βι- κα το know how?

Εγώ: To νοου χάοου? Εννοείς αυτό που έφτιαξα εγώ?

Ημιμαθής: (αποφεύγοντας να μου απαντήσει...)Αυτό που έχω ανεβάσει στον Sharepoint!

Εγώ: (βαθιά ανάσα..............) Ναι Ημιμαθή, το ακολούθησα ευλαβικά.

Ημιμαθής: τότε γιατί δεν παίζει? Κάτι δεν έκανες σωστά τότε!!!

Εγώ: ( συγκρατιέμαι να μην τον βουτήξω από τον λαιμό........) Οχι Ημιμαθή, έκανα όλες τις απαραίτητες κινήσεις!

Ημιμαθής: Ε τότε γιατί δεν παίζει ?????? Θα με τρελάνεις?????????

Εγώ: ( μου έρχεται να του φέρω οθόνη στο κεφάλι.....) Ημιμαθή, αυτό ψάχνω.....δεν ξέρω γιατί δεν παίζει...Το κοιτάω!

Ημιμαθής: OK, όταν βρεις την λύση, να μου πεις ΤΙ έκανες, να το βάλω ΚΑΙ αυτό στον Sharepoint, στο Know How, να το ξέρουμε την επόμενη φορά.

Εγώ: ....................

Λύνω το πρόβλημα, πάω και του λέω τι έφταιγε.

Ημιμαθής: Δεν κάνουμε σωστά δουλειά έτσι Liquid. Οταν φτιάχνουμε κάτι, πρέπει να έχουμε λάβει υπόψιν όλες τις παραμέτρους.

Εγώ: Δεν κατάλαβα, τι εννοείς?

Ημιμαθής: Θα έπρεπε να έχεις βάλει απο την αρχή στην εξίσωση, όλες τις παραμέτρους. Οτιδήποτε δηλαδή θα μπορούσε να πάει στραβά στην εγκατάσταση του εκτυπωτή στους κλάιεντς!

Εγώ (έχοντας παραιτηθεί πλέον) ...... μα που να το ξέρω βρε Ημιμαθή? Και όλες τις παραμέτρους? 1002 πράγματα μπορεί να πάνε στραβά σε μια εγκατάσταση!

Ημιμαθής: (κοπανάνει το τραπέζι......) ΟΧΙ, ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΝΕ! ΗΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΡΕΖΙΛΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΥΦΛΑ ΜΑΣ!!Τελος πάντων, φτιάξε μου αναλυτικά τι έκανες, να το βάλω ΚΑΙ αυτό στον Sharepoint, να το ξέρουμε την άλλη φορά!

Βγαίνω έξω στο κρύο για τσιγάρο, και είμαι σε μια τραγική κατάσταση, όπου κατέβασα 3 τσιγάρα για να ηρεμήσω. Στο τέλος, αποδέχτηκα την πραγματικότητα, και πήγα και συνέχισα την εργασία μου, προσπαθώντας να τον αποφύγω όσο μπορώ περισσότερο.

 

 

==========================================================================================================================================================================================================================================================

 

Στην εταιρία ΜασαμεΜεΠεντεΜασέλες, έχουμε επισκέψεις. Έχουν έρθει οι Γερμανοί, για να δούνε ότι στην Αθήνα δουλεύουνε όλα σωστά.

Ο Ημιμαθής από την πρώτη στιγμή έχει φορέσει το καλύτερο χαμόγελό του, και γλύφει όσο μπορεί. Τεσπα, δεν με νοιάζει....

Ημιμαθής: Liquid, σε καμια ώρα θα κάνουμε ένα Meeting με τον CTO. Θέλει να μας πει δυο πράγματα.

Εγώ: Ναι ΟΚ, κανένα πρόβλημα.

Πάμε στο Meeting room.

Γερμανός : Guys, I want you to move some virtual machines, from Server A to Server B. Is that feasible? I want the following : Mitsos, Kitsos, Kotsos to be moved to Server B

Ημιμαθής: Οφ κορς, γουι γουίλ ντου ιτ!

Γερμανός: Liquid, is that feasible?

Εγώ: Γουεεελλλλλ......It is better to export them first, to an external Hard Drive, otherwise the network, might collapse. We are talking about 750 GB.

Ημιμαθής: Εξ κιουζ μι ε μινετ mr CTO! (Σε υστερία......) ΡΕ ΣΥ LIQUID ΠΑΣ ΚΑΛΑ????????? ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΨΕΙΣ????????ΤΙ ΤΟΥ ΛΕΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ?

Εγώ: εεεεεεε......είπα κάτι κακό?

Ημιμαθής: ΤΙ ΤΟΥ ΛΕΣ ΤΩΡΑ, ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ!

Εγώ: ...............................

Ο Γερμανός έχει σοκαριστεί, και αμήχανα ρωτάει:

Γερμανός: Is everything OK?

Ημιμαθής: (φορώντας το αστραφτερό του χαμόγελο......) Γες γες, εβριθινκ ις περφεκτ!

 

----------------------------------------

Μετά από ώρα, έρχεται από πάνω μου.

Ημιμαθής: Ξεκίνησες την μεταφορά?

Εγώ: Ναι, ξεκίνησα.

Κάποια στιγμή , το εσωτερικό αλλά και το εξωτερικό δίκτυο έχει γονατίσει. Οι developers δεν μπορούσανε να έχουν access στους servers, το Ιντερνετ έχει διακοπές.

Ημιμαθής: (Έχοντας ιδρώσει οι μασχάλες του....) Ουυυυφφφφφφφφ....γιατί ρε πουστη μου τώρα γίνεται αυτό?

Εγώ: Για μάντεψε.........

Ημιμαθής: Ουυυυφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ...........Δεν μπορούμε να το σταματήσουμε τώρα αυτό ε?

Εγώ: Για ξανά- μάντεψε....

Ημιμαθής: ουφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ.......Τελος πάντων....Τελειώνει τουλάχιστον?

Εγώ: Σε κάνα τρίωρο..........

Ημιμαθής: φουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ...............Τι να κάνουμε τώρα???????(σκέφτεται για 15 δευτερόλεπτα...)Τέλος πάντων, γάμησε το, άστο να τελειώσει.

Εγώ: Okeeeeik !

Για την ιστορία, η μετακίνηση τελείωσε μετά από 4 ώρες, στις οποίες δεν μπορούσανε οι υπόλοιποι να κάνουν δουλειά, και ο Ημιμαθής προσπαθούσε να εξηγήσει με το λαμπερό χαμόγελό του και με μεγάλες δόσεις γλυψίματος, γιατί συμβαίνει αυτό, στους Γερμανούς

Επεξ/σία από LiquidTroll
  • Like 14
  • Thanks 2
  • Sad 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πριν 20 χρόνια πάω σε τεχνικό γραφείο για να ξεκινήσω δουλειά.

Στον υπολογιστή που τον χειριζόταν μία γραμματέας, στο "ΣΕ" όπως με καθοδήγησε η κυρία (ήταν μίας ηλικίας τότε) υπήρχαν 5 (πέντε ολογράφως) αρχεία word...

Xρειάστηκε εκείνη την ημέρα, να συντάξει 3 έγγραφα τα οποία κατόπιν υπογραφών των αφεντικών, φύγανε για τους παραλήπτες. Στο "ΣΕ" όμως -καθώς χρειάστηκε να συντάξω και εγώ μία τεχνική έκθεση και δεν είχε αλλού διαθέσιμο pc- συνέχιζαν να υπάρχουν 5 αρχεία.  :) 

Με πολύ ωραίο τρόπο και προφανώς ηρεμία/κατανόηση της δυσκολίας/αναγνώριση του δύσκολου έργου που φέρει εις πέρας καθημερινά την επόμενη μέρα στο απέξω ξεκίνησα να της εξηγώ την ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ (γιατί πριν λίγο καιρό δεν υπήρχε) εντολή "save as" που βρίσκεται κάτω από την απλή "save"

Ωραίες εποχές!       

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2019 στις 2:09 ΜΜ, Lousy Offcomer είπε

 

Πριν 20 χρόνια πάω σε τεχνικό γραφείο για να ξεκινήσω δουλειά.

Στον υπολογιστή που τον χειριζόταν μία γραμματέας, στο "ΣΕ" όπως με καθοδήγησε η κυρία (ήταν μίας ηλικίας τότε) υπήρχαν 5 (πέντε ολογράφως) αρχεία word...

Xρειάστηκε εκείνη την ημέρα, να συντάξει 3 έγγραφα τα οποία κατόπιν υπογραφών των αφεντικών, φύγανε για τους παραλήπτες. Στο "ΣΕ" όμως -καθώς χρειάστηκε να συντάξω και εγώ μία τεχνική έκθεση και δεν είχε αλλού διαθέσιμο pc- συνέχιζαν να υπάρχουν 5 αρχεία.  :) 

Με πολύ ωραίο τρόπο και προφανώς ηρεμία/κατανόηση της δυσκολίας/αναγνώριση του δύσκολου έργου που φέρει εις πέρας καθημερινά την επόμενη μέρα στο απέξω ξεκίνησα να της εξηγώ την ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ (γιατί πριν λίγο καιρό δεν υπήρχε) εντολή "save as" που βρίσκεται κάτω από την απλή "save"

Ωραίες εποχές!       

είχα πάει μια φορά σε εφορία και ήταν μια κυρία απελπισμένη την  έβλεπα ώρα που βασανιζόταν και μου λέει βρε παιδί μου έλα από μέσα (από τον γκισέ) και πες μου γιατί δε μπορώ να αλλάξω αυτό το έγγραφο

εε είναι pdf της λέω 

δηλαδή; 

είναι "σαν φωτογραφία" δε μπορείτε να γράψετε σε αυτό μόνο να το δείτε, θα πρέπει να το ξαναγράψετε από την αρχή αν θέλετε αλλαγες

πωωωω!!! μου κάνει 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να πω κ εγω αλλη μια ιστορια τεχνικης υποστηριξης που μου ετυχε οταν ημουν νεος .Εποχες πριν το ιντερνετ λοιπον οπου αναγκαστικα ησουν αστερι στη τηλεφωνικη υποστηριξη,αλλιως τρεχατε ποδαρακια μου.Γεναρης εχει χιονισει κυκλοφορω με μηχανη...Κληση απο μια κοπελα απο ενα καταστημα με ρουχα (απο το μαγευτικο κ μακρινο πειραια),

καλησπερα μπλα μπλα ο φορολογικος δεν τυπωνει κ δεν μπορω να κοψω αποδειξεις .Ελεγχουμε τα παντα κ καταληγω στο συμπερασμα οτι απλα εχουν γεμισει οι φακελοι που κρατουν τα αντιστοιχα αρχεια.Η κοπελα ασχετη με το αντικειμενο η/υ ( μου το ειπε δε απο την αρχη ),ομως την εχω καλμαρει κ παμε καλα.

Οποτε λοιπον το μονο που εχει μεινει ειναι να αλλαξουν καποια Path στο driver του φορολογικου,να φτιαξει πεντε νεα φακελακια και να τα κανει rename.Τα εχουμε φτιαξει ολα κ εχουμε κολλησει στο πως κανουμε rename το φακελο...

Ρε κανε κλικ πανω ,ρε δεξι μετονομασια ,τιποτα ενω πριν καναμε ολα τα αλλα εκει μουλαρι/αστραχαν/πιθανο βλεμμα αγελαδας.Εν τελει κατεβηκα στο πειραια χρεωσα 120 ευρω εκανα rename 5 φακελακια σε 5 λεπτα κ ολα καλα(εκτος απο το κρυο κ το χιονι κ τα νευρα μου)...

  • Like 3
  • Thanks 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφος στο γραφειο παραγγελνει καθημερινα απο το κοντινο καφε εναν το πρωι και εναν το μεσημερακι.

Χθες του εφερε το παιδι τον πρωινο καφε, ολα οκ (φαινομενικα...)
Το μεσημερι παιρνει ξανα για το δευτερο του και ξαφνικα τον ακουμε σε ολο τον οροφο να φωναζει στο τηλ "ναι 2.10€ αλλα το πρωι δεν ειχε να μου δωσει 10 λεπτα ρεστα το παιδι, οποτε θα σας αφησω 2€" και το κλεινει!

Παγωμαρα - βλεμματα απο τους υπολοιπους, τελικα οταν ηρθε το παιδι που πια γνωριζομαστε με τα μικρα μας ονοματα δεν ξεραμε που να κρυφτουμε γιατι του επανελαβε ακριβως τα ιδια καθως του εδινε τα 2€
 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 4
  • Sad 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι ιστορία πελάτη αλλά πιστεύω οτι κολλάει περισσότερο εδώ.

Χωρις πολλές λεπτομέριες για το που και πως, Οδηγός σε παπάκι και οδηγός αυτοκινήτου βρίζονται για 4 φανάρια. Ο παπάκιας, χώνεται για να τον κάνει να σταματήσει ώσπου σε κάποια φάση κάνουν και οι δύο στην άκρη και κατεβαίνουν για να πιαστούν στα χέρια.

Τρώει μια σφαλιάρα ο ένας, ανταποδίδει ο άλλος, σπάει με κάποιο τρόπο η αλυσίδα με τον σταυρό του ενός

-Ρε π@π@ρ@, μου έσπασες τον σταυρό.

-Για πρόσωπο πήγαινα

-Ξύλο είπαμε να παίξουμε όχι να χαλάσουμε τα πράγματά μας.

- Εντάξει έλα να δουμε αν φτιάχνεται....

Η σκηνή τελειώνει με τον παπάκια να προσπαθεί να φτιάξει τον σταυρό και ο οδηγός να κλαίγεται οτι ειναι δώρο από τη συγχωρεμένη τη μάνα του. Αποδεικνύεται οτι ο παπάκιας ειναι ασφαλιστής και ξεκινάνε κουβέντα για ασφάλειες πολυτιμων αντικειμένων κτλ κτλ

Δεν έκατσα να δω τη συνέχεια αλλά ειμαι σίγουρος οτι του πούλησε ασφάλεια...

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 5
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, actorius είπε

Συναδελφος στο γραφειο παραγγελνει καθημερινα απο το κοντινο καφε εναν το πρωι και εναν το μεσημερακι.

Χθες του εφερε το παιδι τον πρωινο καφε, ολα οκ (φαινομενικα...)
Το μεσημερι παιρνει ξανα για το δευτερο του και ξαφνικα τον ακουμε σε ολο τον οροφο να φωναζει στο τηλ "ναι 2.10€ αλλα το πρωι δεν ειχε να μου δωσει 10 λεπτα ρεστα το παιδι, οποτε θα σας αφησω 2€" και το κλεινει!

Παγωμαρα - βλεμματα απο τους υπολοιπους, τελικα οταν ηρθε το παιδι που πια γνωριζομαστε με τα μικρα μας ονοματα δεν ξεραμε που να κρυφτουμε γιατι του επανελαβε ακριβως τα ιδια καθως του εδινε τα 2€
 

Με εχει πληρωσει πελατης σε καφε,και μου εχει πληρωσει μονο τα δικα του,αφηνοντας και 1 ευρω τιπς.
Ο φιλος του με πληρωσε 1 ευρω λιγοτερο,μιας και ο φιλος του ειχε αφησει ενα ευρω παρανω..

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 2
  • Sad 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...