Προς το περιεχόμενο

Τρελές ιστορίες από τρελούς πελάτες


Paris777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγο πολύ όλοι γνωρίζουμε ότι το δημόσιο σε γενικές γραμμές είναι τραγικά δυσκίνητο. Πολλοί δε το έχουν προσομοιώσει μέχρι και με την κόλαση. Αν η κόλαση λοιπόν έχει εφτά επίπεδα, τότε το έβδομο, ο πάτος που να μην πηγαίνει παρακάτω, θα είχε τίτλο «ΕΦΚΑ μη μισθωτών». Και το mothership όλων των ΕΦΚΑ βρίσκεται επί της Μεσογείων στην Αγία Παρασκευή, στα σύνορα με τον Χολαργό. Είναι το μέρος που δεν θέλει να περνάει κανείς ούτε απ' έξω. Έλα όμως που η ανάγκη σε κάνει να μην μπορείς να το αποφύγεις καμιά φορά.

Η φάση πάει κάπως έτσι: τρεις υπάλληλοι που πρέπει να εξυπηρετήσουν 200 άτομα καθημερινά, τα οποία άτομα αναγκαστικά βρίσκονται εκεί επειδή δεν μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους ηλεκτρονικά, πράγμα που με τη σειρά του σημαίνει ότι δεν έχουν πάει για να κάτσουν 5 λεπτά στο γκισέ και να φύγουν, αλλά οι περιπτώσεις του μπορεί να πάρουν και μισή ώρα στο χαλαρό. Οι υπάλληλοι δεν θέλουν να βρίσκονται εκεί, οι ασφαλισμένοι δεν θέλουν να βρίσκονται εκεί, το ηλεκτρονικό σύστημα είναι εντελώς γτπκ, δεν συνεργάζεται με αυτό του ΚΕΑΟ, γενικά τα νεύρα εντελώς τεταμένα σε όλους και η φάση είναι ποπκόρν για να παρακολουθείς την αφασία.

Χθεσινά περιστατικά:

1. Κοπέλα γύρω στα 30, με την κοιλιά τούρλα, εμφανέστατα έγκυος, τουλάχιστον 6 μηνών. Έχει εξυπηρετηθεί χωρίς χαρτάκι, κατά προτεραιότητα, όπως ορίζει ο νόμος στις δημόσιες υπηρεσίες. Η κοπέλα να είναι όρθια για κανένα μισάωρο και έχει μια φίλη της να τη βοηθάει για να αντιμετωπίσουν το χάος του ΟΑΕΕ παρέα. Παραδίπλα της ο παππούς γύρω στα 65 που είχε το επόμενο νούμερο (και στον οποίο χώθηκε σφήνα η σε ενδιαφέρουσα) να σιγοβράζει. Οπότε σε μία στιγμή απείρου κάλους αρχίζει από το πουθενά τα «και που το ξέρω εγώ κυρά μου ότι είσαι έγκυος, έφερες κανά χαρτί γιατρού;», «έρχεστε όλες εδώ και το παίζετε έγκυες για να μας τρώτε τις θέσεις» κοκ. Οι περισσότεροι μείναμε παγωμένοι να τον κοιτάμε, οι άλλοι  ξεράθηκαν στα γέλια. Ο παππούς να συνεχίζει το βιολί του, η κοπέλα να μπήγει τα δάκρυα και να αρχίζει να μην νιώθει καλά, γίναμε μια πάρα πολύ ωραία ατμόσφαιρα.

 

2. Έρχεται η σειρά μου μετά από 4 φακιν ώρες αναμονής, πάω στο γκισέ με την αίτηση συμπληρωμένη, ακολουθεί ο διάλογος:

- Θέλω να μου εκτυπώσετε μια βεβαίωση οφειλών για να δω τι χρωστάω και να πάω να τα εξοφλήσω.

- Βεβαίωση οφειλών δεν δίνουμε, μπορείτε να μπείτε στο σάιτ του ΕΦΚΑ με τους κωδικούς σας και να δείτε τι χρωστάτε.

- Τι σημαίνει ότι δεν δίνετε βεβαίωση οφειλών; Χρειάζομαι ένα επίσημο χαρτί από τον οργανισμό με σφραγίδα και υπογραφή που να λέει ότι χρωστάω το Χ ποσό.

- Ρε αγόρι μου, νέο παιδί είσαι μπες στο σάιτ και κοίτα τι χρωστάς. Θες να στο γράψω σε ένα πρόχειρο χαρτάκι καλύτερα;

- Κύριε μου, δεν ξέρω από κομπιούτερς και τέτοια περίεργα, ούτε post-it θέλω, το μόνο που ζητάω είναι να μου δώσετε ένα επίσημο έγγραφο που να απαντάει στην αίτηση που σας καταθέτω.

- Ουφ, καλά, αφού θες να με ταλαιπωρήσεις...

 

3. Όση ώρα μου έφτιαχνε το χαρτί ο τύπος (πράγμα που σημαίνει ότι πληκτρολογούσε μόνο με τους δείκτες των χεριών του κοκ) ψιλοκουβεντιάζαμε, μου έλεγε ότι δεν αντέχει άλλο και θέλει να σηκωθεί να φύγει να πάει στο χωριό του και άλλα τέτοια γλαφυρά. Οπότε σκάει δίπλα μου μύτη μια κοπέλα που είχε το επόμενο νούμερο από εμένα, η οποία ήταν ακόμα πιο έγκυος από την προηγούμενη και η οποία είχε αρνηθεί να εξυπηρετηθεί κατά προτεραιότητα νωρίτερα. Ακολουθεί ο διάλογος μεταξύ τους, εγώ στη γωνία μου:

- Τι θα γίνει, θα αφήσετε την κουβεντούλα να προχωρήσουν τα νούμερα;

- Κυρία μου, με βλέπετε να κάθομαι; Εξυπηρετώ τον ασφαλισμένο, μπορώ να μιλάω όσο δουλεύω.

- Είμαι εδώ τρεις ώρες και δεν μπορώ να περιμένω να κάνετε κουβεντούλα.

- Κυρία μου είστε απαράδεκτη, σας είπα από πριν να εξυπηρετηθείτε κατά προτεραιότητα και αρνηθήκατε.

Και ξεκίνησε ένα show με αυτή να κράζει, αυτόν να της απαντάει και εγώ να του λέω με ψιλή να κόψει κάτι γιατί είναι έγκυος (για να πάρω την εκπληκτική απάντηση «πρόβλημά της, της είπα πριν να εξυπηρετηθεί κατά προτεραιότητα»).

 

Γενικά δεν θεωρώ ότι υπάρχει μεγαλύτερος ΑΠΟΠΑΤΟΣ για μια κοινωνία, από το να συμπεριφέρεται άσχημα στις γυναίκες που θα φέρουν τα επόμενα μέλη της στον κόσμο. Κάποιοι θα πουν φταίει η κρίση, ο καιρός ή ο Ολυμπιακός, αλλά δεν ισχύει αυτό. Αυτοί ήμασταν πάντα και αυτό μας αξίζει, απλά η κρίση και τα μνημόνια βγάζουν τον πραγματικό μας εαυτό στην επιφάνεια.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 10
  • Thanks 8
  • Confused 6
  • Sad 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Γενικά δεν θεωρώ ότι υπάρχει μεγαλύτερος ΑΠΟΠΑΤΟΣ για μια κοινωνία, από το να συμπεριφέρεται άσχημα στις γυναίκες που θα φέρουν τα επόμενα μέλη της στον κόσμο. Κάποιοι θα πουν φταίει η κρίση, ο καιρός ή ο Ολυμπιακός, αλλά δεν ισχύει αυτό. Αυτοί ήμασταν πάντα και αυτό μας αξίζει, απλά η κρίση και τα μνημόνια βγάζουν τον πραγματικό μας εαυτό στην επιφάνεια.

Παίρνω πάσα. Πάει η σύζυγος μου σε κέντρο υγείας για εξετάσεις αίματος επειδή δεν καλυπτόταν από τον ΕΦΚΑ αν γινόταν σε ιδιωτικό εργαστήριο.

Συνήθως όλοι οι ηλικιωμένοι πάνε εκεί για να πιάσουν σειρά πολύ πριν αρχίσουν οι αιμοληψίες και δεν τους νοιάζει να περιμένουν κάτι ώρες αλλά η σειρά σειρά. 

Φτάνει, λοιπόν, η σύζυγος μου μετά τις 10:00 για να έχει φύγει και ο πολύς κόσμος και επειδή είναι και 6 μηνών και η κοιλιά είναι φουσκωμένη η υπάλληλος ορθά της δίνει την προτεραιότητα. 

Και ακολουθεί διάλογος με ηλικιωμένη. 

Η: Γιατί βάζουν εσένα; Εμείς είμαστε εδώ από τις 6-7 το πρώι.

Σ: Δεν βλέπετε ότι είμαι έγκυος;

Η: Σίγουρα; Δεν σου φαίνεται (η κοιλιά τεράστια)

Η νοσοκόμα:

Σ: Έλα γρήγορα κορίτσι μου μέσα μην σε λιντσάρουν.

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8 hours ago, Malthador said:

 

 

3. Όση ώρα μου έφτιαχνε το χαρτί ο τύπος (πράγμα που σημαίνει ότι πληκτρολογούσε μόνο με τους δείκτες των χεριών του κοκ) ψιλοκουβεντιάζαμε, μου έλεγε ότι δεν αντέχει άλλο και θέλει να σηκωθεί να φύγει να πάει στο χωριό του και άλλα τέτοια γλαφυρά. Οπότε σκάει δίπλα μου μύτη μια κοπέλα που είχε το επόμενο νούμερο από εμένα, η οποία ήταν ακόμα πιο έγκυος από την προηγούμενη και η οποία είχε αρνηθεί να εξυπηρετηθεί κατά προτεραιότητα νωρίτερα. Ακολουθεί ο διάλογος μεταξύ τους, εγώ στη γωνία μου:

- Τι θα γίνει, θα αφήσετε την κουβεντούλα να προχωρήσουν τα νούμερα;

- Κυρία μου, με βλέπετε να κάθομαι; Εξυπηρετώ τον ασφαλισμένο, μπορώ να μιλάω όσο δουλεύω.

- Είμαι εδώ τρεις ώρες και δεν μπορώ να περιμένω να κάνετε κουβεντούλα.

- Κυρία μου είστε απαράδεκτη, σας είπα από πριν να εξυπηρετηθείτε κατά προτεραιότητα και αρνηθήκατε.

Και ξεκίνησε ένα show με αυτή να κράζει, αυτόν να της απαντάει και εγώ να του λέω με ψιλή να κόψει κάτι γιατί είναι έγκυος (για να πάρω την εκπληκτική απάντηση «πρόβλημά της, της είπα πριν να εξυπηρετηθεί κατά προτεραιότητα»).

Γενικά δεν θεωρώ ότι υπάρχει μεγαλύτερος ΑΠΟΠΑΤΟΣ για μια κοινωνία, από το να συμπεριφέρεται άσχημα στις γυναίκες που θα φέρουν τα επόμενα μέλη της στον κόσμο. Κάποιοι θα πουν φταίει η κρίση, ο καιρός ή ο Ολυμπιακός, αλλά δεν ισχύει αυτό. Αυτοί ήμασταν πάντα και αυτό μας αξίζει, απλά η κρίση και τα μνημόνια βγάζουν τον πραγματικό μας εαυτό στην επιφάνεια.

Διαφωνώ. Όπως λες αυτή ξεκίνησε να είναι επιθετική και να κράζει. Το ότι είναι έγκυος δεν σημαίνει ότι την αφήνεις να κάνει ότι θέλει και να λέει ότι θέλει.

  • Like 23
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

4 hours ago, Silverage said:

Διαφωνώ. Όπως λες αυτή ξεκίνησε να είναι επιθετική και να κράζει. Το ότι είναι έγκυος δεν σημαίνει ότι την αφήνεις να κάνει ότι θέλει και να λέει ότι θέλει.

Καταρχάς αναφερόμουν περισσότερο στον αρχικό κωλόγερο που ήθελε να του φέρει τον υπέρηχο or smth για να αποδείξει την εγκυμοσύνη της. Από εκεί και πέρα, ναι η δεύτερη ξεκίνησε να είναι επιθετική, αλλά:

Είναι υποχρέωση του οποιουδήποτε ανθρώπου να είναι φύσει ευγενικός στο συνάνθρωπό του και του οποιουδήποτε υπαλλήλου να είναι θέσει ευγενικός, διαλλακτικός και ανεκτικός προς τον συναλλασόμενο που έχει απέναντί του. Πόσω δε μάλλον όταν υπηρετεί ένα σύστημα του οποίου γνωρίζει πως οι διαδικασίες είναι άδικες προς τους ασφαλισμένους σε πολλαπλά σημεία (εξυπηρέτηση, αναμονή, δυσλειτουργικότητα κλπ). Εάν ο συγκεκριμένος υπάλληλος δούλευε στον ΙΔ θα έκανε μόκο μπροστά στον πελάτη, όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση έκανε χρήση της θέσης ισχύος που βρίσκεται (αφού γνωρίζει ότι δεν πρόκειται να έχει επίπτωση ότι συμπεριφορά και να επιδείξει) απαντώντας σε υψηλό τόνο και μάλιστα έκανε χρήση της θέσης ισχύος του απέναντι σε άτομο που ανήκει σε ευάλωτη ομάδα του πληθυσμού και το οποίο άτομο μάλιστα αρνήθηκε να εξυπηρετηθεί κατά προτεραιότητα γιατί φοβόταν την αντίδραση των κανίβαλων που ζουν ανάμεσά μας (μιας και ήταν μπροστά στο προηγούμενο περιστατικό).

Μπορείς να διαφωνήσεις όσο θέλεις λοιπόν, αλλά το γεγονός δεν αλλάζει:  δεν υπάρχει χαμηλότερο σκαλοπάτι στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια από το να συμπεριφέρεσαι με αγένεια σε εγκυμονούσα. Τέρμα πάτος.

Όταν είχα πάει στην Φλωρεντία η γυναίκα μου ήταν τριών μηνών έγκυος. Μόλις αντιλαμβάνονταν ότι είναι έγκυος την έσπρωχναν να περάσει μπροστά στις ουρές. Οι υπόλοιποι της ουράς, όχι οι υπάλληλοι.

----------------------------------------------------------

Και για να μην μείνω off-topic, επίσης περιστατικό από την ίδια επίσκεψη στο άντρο της κολάσεως:

Μόλις εδέησε και μου έδωσε το χαρτί ο υπάλληλος, έπρεπε να πάω για υπογραφή στην πορϊσταμένη. Πριν από εμένα είχαν μπει δύο γυναίκες γύρω στα 50, οι οποίες τσακώνονταν για το ποιά είχε προτεραιότητα. Δυό ΕΝΗΛΙΚΑ άτομα με σώας τα φρένας, τα οποία διευθύνουν επιχειρήσεις και πιθανόν μεγαλώνουν παιδιά, ζήτησαν από την προϊσταμένη να παίξει το ρόλο του μπάτσου και να τους λύσει το ζήτημα της προτεραιότητας. Μιλάμε για ζούγκλα, όχι αστεία.

  • Like 6
  • Confused 3
  • Sad 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 hours ago, Malthador said:

Καταρχάς αναφερόμουν περισσότερο στον αρχικό κωλόγερο που ήθελε να του φέρει τον υπέρηχο or smth για να αποδείξει την εγκυμοσύνη της. Από εκεί και πέρα, ναι η δεύτερη ξεκίνησε να είναι επιθετική, αλλά:

Είναι υποχρέωση του οποιουδήποτε ανθρώπου να είναι φύσει ευγενικός στο συνάνθρωπό του και του οποιουδήποτε υπαλλήλου να είναι θέσει ευγενικός, διαλλακτικός και ανεκτικός προς τον συναλλασόμενο που έχει απέναντί του. Πόσω δε μάλλον όταν υπηρετεί ένα σύστημα του οποίου γνωρίζει πως οι διαδικασίες είναι άδικες προς τους ασφαλισμένους σε πολλαπλά σημεία (εξυπηρέτηση, αναμονή, δυσλειτουργικότητα κλπ). Εάν ο συγκεκριμένος υπάλληλος δούλευε στον ΙΔ θα έκανε μόκο μπροστά στον πελάτη, όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση έκανε χρήση της θέσης ισχύος που βρίσκεται (αφού γνωρίζει ότι δεν πρόκειται να έχει επίπτωση ότι συμπεριφορά και να επιδείξει) απαντώντας σε υψηλό τόνο και μάλιστα έκανε χρήση της θέσης ισχύος του απέναντι σε άτομο που ανήκει σε ευάλωτη ομάδα του πληθυσμού και το οποίο άτομο μάλιστα αρνήθηκε να εξυπηρετηθεί κατά προτεραιότητα γιατί φοβόταν την αντίδραση των κανίβαλων που ζουν ανάμεσά μας (μιας και ήταν μπροστά στο προηγούμενο περιστατικό).

Μπορείς να διαφωνήσεις όσο θέλεις λοιπόν, αλλά το γεγονός δεν αλλάζει:  δεν υπάρχει χαμηλότερο σκαλοπάτι στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια από το να συμπεριφέρεσαι με αγένεια σε εγκυμονούσα. Τέρμα πάτος.

Όταν είχα πάει στην Φλωρεντία η γυναίκα μου ήταν τριών μηνών έγκυος. Μόλις αντιλαμβάνονταν ότι είναι έγκυος την έσπρωχναν να περάσει μπροστά στις ουρές. Οι υπόλοιποι της ουράς, όχι οι υπάλληλοι.

----------------------------------------------------------

Και για να μην μείνω off-topic, επίσης περιστατικό από την ίδια επίσκεψη στο άντρο της κολάσεως:

Μόλις εδέησε και μου έδωσε το χαρτί ο υπάλληλος, έπρεπε να πάω για υπογραφή στην πορϊσταμένη. Πριν από εμένα είχαν μπει δύο γυναίκες γύρω στα 50, οι οποίες τσακώνονταν για το ποιά είχε προτεραιότητα. Δυό ΕΝΗΛΙΚΑ άτομα με σώας τα φρένας, τα οποία διευθύνουν επιχειρήσεις και πιθανόν μεγαλώνουν παιδιά, ζήτησαν από την προϊσταμένη να παίξει το ρόλο του μπάτσου και να τους λύσει το ζήτημα της προτεραιότητας. Μιλάμε για ζούγκλα, όχι αστεία.

Οκ εχεις ενα ποιντ, ο υπάλληλος πρεπει να κανει υπομονη γιατι η κοπελα βρισκεται σε μια δυσκολη θεση. Η κοπελα ομως γιατι να μη κανει την αντιστοιχη υπομονη? Δεν ειναι ανθρωπος ο υπάλληλος? Σαμπως και αυτος δεν βρισκεται μεσα στο τρελοκομειο που περιγραφεις? Εσυ δεν αντεχεις 5 ωρες, αυτος βρισκεται εκει 5 χρονιά

Υγ. Δεν ειμαι δυ, αλλα δεν αντεχω τη κατασταση που πρεπει να γυρναμε και τ αλλο μαγουλο στους θρασύδειλους, βρισκουν και τα κανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Καταρχάς αναφερόμουν περισσότερο στον αρχικό κωλόγερο που ήθελε να του φέρει τον υπέρηχο or smth για να αποδείξει την εγκυμοσύνη της. Από εκεί και πέρα, ναι η δεύτερη ξεκίνησε να είναι επιθετική, αλλά:

Είναι υποχρέωση του οποιουδήποτε ανθρώπου να είναι φύσει ευγενικός στο συνάνθρωπό του και του οποιουδήποτε υπαλλήλου να είναι θέσει ευγενικός, διαλλακτικός και ανεκτικός προς τον συναλλασόμενο που έχει απέναντί του. Πόσω δε μάλλον όταν υπηρετεί ένα σύστημα του οποίου γνωρίζει πως οι διαδικασίες είναι άδικες προς τους ασφαλισμένους σε πολλαπλά σημεία (εξυπηρέτηση, αναμονή, δυσλειτουργικότητα κλπ). Εάν ο συγκεκριμένος υπάλληλος δούλευε στον ΙΔ θα έκανε μόκο μπροστά στον πελάτη, όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση έκανε χρήση της θέσης ισχύος που βρίσκεται (αφού γνωρίζει ότι δεν πρόκειται να έχει επίπτωση ότι συμπεριφορά και να επιδείξει) απαντώντας σε υψηλό τόνο και μάλιστα έκανε χρήση της θέσης ισχύος του απέναντι σε άτομο που ανήκει σε ευάλωτη ομάδα του πληθυσμού και το οποίο άτομο μάλιστα αρνήθηκε να εξυπηρετηθεί κατά προτεραιότητα γιατί φοβόταν την αντίδραση των κανίβαλων που ζουν ανάμεσά μας (μιας και ήταν μπροστά στο προηγούμενο περιστατικό).

Μπορείς να διαφωνήσεις όσο θέλεις λοιπόν, αλλά το γεγονός δεν αλλάζει:  δεν υπάρχει χαμηλότερο σκαλοπάτι στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια από το να συμπεριφέρεσαι με αγένεια σε εγκυμονούσα. Τέρμα πάτος.

Όταν είχα πάει στην Φλωρεντία η γυναίκα μου ήταν τριών μηνών έγκυος. Μόλις αντιλαμβάνονταν ότι είναι έγκυος την έσπρωχναν να περάσει μπροστά στις ουρές. Οι υπόλοιποι της ουράς, όχι οι υπάλληλοι.

----------------------------------------------------------

Και για να μην μείνω off-topic, επίσης περιστατικό από την ίδια επίσκεψη στο άντρο της κολάσεως:

Μόλις εδέησε και μου έδωσε το χαρτί ο υπάλληλος, έπρεπε να πάω για υπογραφή στην πορϊσταμένη. Πριν από εμένα είχαν μπει δύο γυναίκες γύρω στα 50, οι οποίες τσακώνονταν για το ποιά είχε προτεραιότητα. Δυό ΕΝΗΛΙΚΑ άτομα με σώας τα φρένας, τα οποία διευθύνουν επιχειρήσεις και πιθανόν μεγαλώνουν παιδιά, ζήτησαν από την προϊσταμένη να παίξει το ρόλο του μπάτσου και να τους λύσει το ζήτημα της προτεραιότητας. Μιλάμε για ζούγκλα, όχι αστεία.

Ο υπάλληλος ανήκει στο ανθρώπινο είδος και έχει όρια υπομονής, αντίστοιχα με των υπολοίπων.

Η κυρία είχε νόμιμα την ευκαιρία της να παρακάμψει την ουρά, που για δικούς της πρακτικούς λόγους το απέφυγε. Το να κάνει υπόδειξη στον υπάλληλο, για τον τρόπο εκτέλεσης της δουλειάς του, το λες και παραλογισμό. Μόνος σου παραδέχθηκες ότι ο άνθρωπος παρά τη δυσφορία του για τη πόστο εργασίας, δε λούφαρε, αλλά σε εξυπηρέτησε.

Όταν ανήκεις σε μία ευάλωτη ομάδα έχεις κάθε νόμιμο δικαίωμα να αξιοποιείς τα εκάστοτε δικαιώματα σου. Όταν κάνεις επίθεση, με μόνο ελαφρυντικό την εγκυμοσύνη ή το οποιοδήποτε πρόβλημα σου, τα όρια της ευγένειας χάνονται. Δεν αποτελεί πάντως δικαιολογία ότι πολλοί ιδιωτικοί υπάλληλοι δεν θα απαντούσαν έτσι, αφού πολλοί εν δυνάμει πελάτες αξίζουν μέχρι και ξύλο.

Έχουμε χάσει κάθε νόημα, θεωρώντας τον εαυτό μας ως κέντρο του κόσμου, ενώ οι υπόλοιποι ανήκουν στην πλέμπα. Πολύ καλά της απάντησε ο υπάλληλος. Υποδείξεις να κάνει στον γυναικολόγο της, στον άντρα της και στη μανούλα της. Η συμπεριφορά είναι καταδικαστέα.  

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 14
  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Archantwn: Το τερματικό φορτίζει; 

Πελατης: Ναι... Μάλλον.... 

Archantwn: Τι σύμβολο έχει στην οθόνη; 

Πελατης: Έχει ένα από αυτά τα τετράγωνα, που ρίχνουν από μέσα τους σκόνη. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πελάτισσα έχει ζητήσει μια υπηρεσία χωρίς να ρωτήσει το κόστος αυτής. Εξυπηρετείται και πριν λήξει η συνεργασία μας, περνάει από το γραφείο για την εξόφληση. 

- Τι λέτε ρε παιδιά, αν είναι δυνατόν τόσο ακριβά χρεώνετε; 

- Τι εννοείτε; Σας έχουμε κάνει και έκπτωση γιατί είστε δύο άτομα.

- Γιατί να χρεώσετε και δεύτερο άτομο αφού το ίδιο πράγμα είναι είτε είναι ένας είτε δύο. 

- Μα πώς, δε θα πληρώσει ο καθένας τα δικά του; 

- Μα εγώ όταν είχα ρωτήσει πριν δύο χρόνια μου είχαν πει Χ ποσό. 

- Δεν έχουμε αλλάξει κάτι στις τιμές μας. 

- Δεν είχα ρωτήσει εσάς, αλλού είχα πάει. 

 

Legit. 😵

 

Σε Κέντρο Ξένων Γλωσσών ΓΥΜΝΑΣΤΗΣ του δημοσίου που βαριόταν εμφανώς τη ζωή του έρχεται ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ για να γράψει το παιδί του. 

- Τον Δεκέμβριο τον πληρώνουμε ολόκληρο; 

- Τι εννοείτε; 

- Τον Δεκέμβριο δεν κάνουν μάθημα τα παιδιά όλο τον μήνα, γιατί να τον πληρώνουμε ολόκληρο; 

Συνεχίζω λέγοντας ένα ποίημα περί ετήσιων διδάκτρων κι ότι είναι ανεξάρτητο το ένα από το άλλο ενώ ήθελα μόνο να ρωτήσω:

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΣΤΕ; 

Ε δεν το είπα, αλλά ήθελα. 

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ένα διάστημα 4-5 ωρών, το τηλεφωνικό κέντρο στο βιβλιοπωλείο, είχε πρόβλημα. Συνεπώς τηλεφωνικές παραγγελίες, δεν μπορούσαν να γίνουν. Sounds about right...right?

NOPE

Ευγενέστατος πελάτης, τηλεφώνησε στο σουβλατζίδικο δίπλα, ρωτώντας αν μπορούν οι υπάλληλοι να φωνάξουν κάποιον από το βιβλιοπωλείο να κάνει μια παραγγελία.

Και ένα διπλόπιτο με τζατζίκι...

Επεξ/σία από tommybertsen
  • Like 5
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για την ιστορία που έγραψα, και αρκετοί είπατε μπράβο στην τύπισσα, το έχω σκεφτεί αρκετές φορές, αν όντως της αξίζουν.

Ίσως στο παρελθόν θα τις είχε ξανατυχει ανάλογη περίπτωση, και ίσως την πέρασε έτσι.

Και εδώ θα μπορούσε εν τέλει να την κάνει την δουλειά, αλλά δεν την έκανε.

Μπράβο όντως για την στάση της σε αυτή τη περίπτωση, αλλά είχε ανάλογη συμπεριφορά με αλλους πελάτες σε παρόμοια σκηνικά? 

Δεν ξέρω... Ακόμα δεν έχω αποφασίσει όταν θυμάμαι την ιστορία.

Και μια μικρή ιστορία όπου με έχουν καλέσει από κινητή για να μου πουλήσουν συμβόλαιο ενώ έχω καρτοκινητο.

Τρελή πωλήτρια εδώ και όχι πελάτης

Υπάλληλος: Ναι καλημέρα, σας είμαι η τάδε από εκει, βλέπω πως ΑΚΟΜΑ ( το τονίζει) έχετε καρτοκινητο

Εγώ: ΝΑΙ ΤΙ?

Υ: Απλά κύριε τάδε, μόνο για εσάς υπάρχει το πακέτο με 18.90 το μήνα το οποίο σας προσφέρει (αν θυμάμαι καλά 200mb παραπάνω από αυτά που έχω ήδη, και λίγα παραπάνω λεπτά, στην ουσία κλεψιά). 

Ε: Ναι...

Υ: και το καλύτερο??? 

Ε: Λέω ωχ..

Υ: Μπορείτε να μεταφέρετε κάποια από το πόσο σε ποιον θέλετε. Σας συμφέρει απίστευτα

Κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς ήταν πρωί

Ε: Της λέω, κοιτάξτε. Καταρχήν, εγώ με 10ε το μήνα, έχω 1700μβ +300 από φίλους, άρα 2γβ, ενώ εσύ μου λες για 1200 με αλλά 10ευρω, και 400 λεπτά προς εταιρεία και άλλο πάροχο, μυνήματα, δεν στα λέω καν γιατί δεν με νοιάζουν. Συν ότι μπορώ να ανταλλάξω τα μηνύματα που δεν με νοιάζει, με μβ!

Σταματάει για 10-15 δευτερόλεπτα

Ε: Είστε εδώ?

Υ: Ναι εννοείται. Αλλά σας μένουν και στο κινητά τα 7-8 ευρώ δεν θυμάμαι τι είχε πει, και μπορείτε να στείλετε

Ε:Ε??? Τι με νοιάζει αυτό? Αφού εξαρχής δίνω ήδη λιγότερα για αυτό που θέλω, γιατί να δίνω περισσότερα ενώ δεν θα τα χρησιμοποιήσω και δεν μου προσφέρετε παραπάνω πράγματα?

Υ: Σκεφτείτε το και καλέστε μας τάδε νούμερο, του του του 

Και το έκλεισε 😂😂.

 

Επίσης από φίλο που δουλεύει σε τηλεφωνικό κέντρο και μου έχει πει άπειρες ιστορίες, βαριέμαι να γράφω δυστυχώς, αλλά κάτι θα γίνει

Πελάτης: Καλησπέρα, τι θα γίνει ρε μάγκες εκεί πέρα, θα έρθετε να μας φτιάξατε τη βλάβη, πληρώνει ο Μ**** ο κοσμακης και εσείς στα αρ*****

Υπάλληλος: Καλησπέρα σας, καταρχήν πειτε μου για ποιο νούμερο είναι ώστε να μπορώ να το ελέγξω σωστά.

Π: Πο ρε αδερφέ μου κάθε μέρα τα ίδια, έχω μιλήσει με 200 από εσάς, τα ίδια λέμε κάθε μέρα. Αυτό είναι το νούμερο

Υ: Κύριε με το νούμερο αυτό, δεν υπάρχει κάτι σε εμάς

Π: Καλά εντάξει, υπάρχει κανείς άλλος εκεί, δεν ξέρεις εσύ φαίνεται

Επειδή είναι γάτα ο φίλος και είναι χρόνια σε τέτοια δουλειά..

Υ: Κύριε, σε ποια εταιρεία πληρώνεται?

Π: Στη τάδε (διαφορετική)

Υ: Έχετε πάρει στη τάδε

Π: Ε αφού οι άλλοι δεν το φτιάχνουν, στείλτε έναν δικό σας και θα τα βρούμε

Υ: Αυτό δεν γίνεται, πρεπει να μιλήσετε με την εταιρεία που πληρώνετε, δεν μπορώ να σας βοηθήσω

Π: Δε με νοιάζει, αυτοί δεν έρχονται, θα έρθει κάποιος δικός σας ή θα καθόμαστε στο τηλέφωνο καμία ώρα

Εν τέλει, ο φίλος μου βάζει mute, να μην ακούγεται τίποτα, ανοίγει YouTube και αράζει, ο άλλος περίμενε έτσι χωρίς να μιλάει 7-8 λεπτά και το έκλεισε.

 

  • Like 7
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...