Προς το περιεχόμενο

Τρελές ιστορίες από τρελούς πελάτες


Paris777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
14 minutes ago, stormrain said:

Αλλο περιστατικο, ερχεται ενας να αλλαξει κλειδαρια σε εναν χαρτοφυλακα Cerutti. 
- Ποσο κανει; 
-20 ευρω.
- ιιιι πανακριβα, ειναι δυνατον, τοσο ακριβα μπλα μπλα
- Σας τον εχουν κανει δωρο τον χαρτοφυλακα ε;
(παυση και με κοιτα με βλεμμα αγελαδας)
- εεεε ναι, που το ξερετε;
- Ε απλα ο χαρτοφυλακας σας κοστιζει 1000 ευρω και σκεφτεστε να δωσετε 20 για την κλειδαρια.

Τι cliffhanger είναι αυτό?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, stormrain είπε

(ή το κλασικο στο τελος, το "Τι ωρα κλεινετε?" ενω ξερεις πως ειναι η τελευταια φορα που τη βλεπεις)

Το συγκεκριμένο δεν το λες και κουλό, εξαρτάται από το context. Μπορεί να μην ήθελε να πει ότι δεν της άρεσε τίποτα και αντί να πει "δεν μου αρέσει τίποτα από το εμπόρευμά σας", είπε "θα κοιτάξω λίγο ακόμα την αγορά και μπορεί να περάσω αργότερα, τι ώρα κλείνεται?"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, ktf είπε

Το συγκεκριμένο δεν το λες και κουλό, εξαρτάται από το context. Μπορεί να μην ήθελε να πει ότι δεν της άρεσε τίποτα και αντί να πει "δεν μου αρέσει τίποτα από το εμπόρευμά σας", είπε "θα κοιτάξω λίγο ακόμα την αγορά και μπορεί να περάσω αργότερα, τι ώρα κλείνεται?"

Μπα οχι, ειναι το κλασικο "ντρεπομαι να σου πω απλα αντιο, οποτε ρωταω τι ωρα κλεινεις για να νομιζεις πως θα επιστρεψω". Το οποιο εδω που τα λεμε δειχνει και μια ευγενεια δε λεω, απλως συγκαταλεγεται στα κλισε της λιανικης :lol:

8 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Τι cliffhanger είναι αυτό?!

Στο τελος τον αφησε για επιδιορθωση :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, stormrain said:

Στο τελος τον αφησε για επιδιορθωση :lol:

Χωρίς αντίδραση/σχόλιο/κάτι μόλις άκουσε για τα 1000 euro? Εκεί είναι το καλό κουτσομπολιό! 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stormrain είπε

Μπα οχι, ειναι το κλασικο "ντρεπομαι να σου πω απλα αντιο, οποτε ρωταω τι ωρα κλεινεις για να νομιζεις πως θα επιστρεψω". Το οποιο εδω που τα λεμε δειχνει και μια ευγενεια δε λεω, απλως συγκαταλεγεται στα κλισε της λιανικης :lol:

 

Τρου  στορι, το χω πει!

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stormrain είπε

Μπα οχι, ειναι το κλασικο "ντρεπομαι να σου πω απλα αντιο, οποτε ρωταω τι ωρα κλεινεις για να νομιζεις πως θα επιστρεψω". Το οποιο εδω που τα λεμε δειχνει και μια ευγενεια δε λεω, απλως συγκαταλεγεται στα κλισε της λιανικης :lol:

Το ίδιο πράγμα λέμε 😀 Στην ουσία συνδυασμός ευγένειας και αμηχανίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Χωρίς αντίδραση/σχόλιο/κάτι μόλις άκουσε για τα 1000 euro? Εκεί είναι το καλό κουτσομπολιό! 😛

Aααα μπα οχι, καταπιε την γλωσσα του και την αφησε :lol:

2 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Τρου στορι, το χω πει!

Εxactly my point

1 λεπτό πριν, ktf είπε

Το ίδιο πράγμα λέμε 😀 Στην ουσία συνδυασμός ευγένειας και αμηχανίας.

Nαι ναι ισχυει. Παντως ειναι πολυ light σε σχεση με αλλα κουφα, προσωπικα το αντιμετωπιζω μεχρι και με συμπαθεια.

Σε αντιθεση με το "Κλεινετεεεεε?" οταν εχεις βγαλει τα σκουπιδια εξω και εχεις τα ρολα μισοκατεβασμενα και φλερταρεις με το να απαντησεις "Οχι, τωρα ανοιγω, δεν ειναι 9 το πρωι?" ή κατι χειροτερο.

Βεβαια το κατα κρατος σουρεαλιστικο που μου εχει τυχει ηταν οταν παλιοτεραενας επιχειρησε να αλλαξει εναν χαρτοφυλακα που ειχε αγορασει απο διπλανο μαγαζι. Η ολη φαση πηγε καπως ετσι.

- Γεια σας, θα ηθελα να αλλαξω αυτον τον χαρτοφυλακα.
 - Θα ηθελα πολυ να σας τον αλλαξω, αλλα δυστυχως δεν τον εχετε αγορασει απο μενα, οποτε...
- Μα τι λετε, τον εχω παρει απο τη Στοα (σ.σ. Αρσακειου).
- Ναι, βεβαια, τον πηρατε απο τη Στοα αλλα οχι απο μενα. Συγκεκριμενα το πηρατε απο το Χ μαγαζι, αλλα δυστυχως εχει κλεισει (σ.σ. για παντα)
- Κι εγω τωρα τι θα κανω;
- Θα εχετε εναν πολυ ομορφο χαρτοφυλακα.
- Οχι, θελω να τον αλλαξω. Ποσο θα τον κοστολογουσατε?
- Μη με βαζετε σε περιεργες διαδικασιες, απο 200 - 300 ευρω.
- Ωραια, σας τον πουλαω 100, θα κοιταξω να βρω κατι με 100 ευρω.
- Οχι
- Γιατι; 
- Διοτι δεν τον πηρατε απο μενα.
- Ε και?
- Ε και δεν μπορω να εχω ενα κομματι στο μαγαζι διχως τιμολογιο παραλαβης και τελος παντων δεν εχει νοημα ολο αυτο που κανουμε.
- Εγω θα τον αφησω εδω (σ.σ. στο πατωμα) και θα φυγω.
- Αν το κανετε απλα θα τον κλωτσησω εξω.
- Γι'αυτο κλεινουν ολα τα μαγαζια.

Ολα αυτα με νευρα απο πλευρας του μετα το πρωτο οχι. Τα δικα μου αρχισαν προς το τελος.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπέροχη ιδέα! Να σημειώσω ότι οι απαντήσεις δόθηκαν μετά από πολλές συζητήσεις που υπήρξα πολύ ευγενική, αλλά στο τέλος βαρέθηκα να ακούω τα ίδια και τα ίδια. 

 

- Γεια σας, πόσο έχουν τα γυαλιά ηλίου;

- Χαίρετε! Κοστίζουν 10€. 

- Μα πιο κάτω τα βρήκα με 5. 

- Δε νομίζω πως είναι ακριβώς τα ίδια. 

- Ίδια ήταν. 

- Ωραία να πάτε να πάρετε και να μου φέρετε κι εμένα ένα ζευγάρι. 

-----------

- Πόσο έχουν αυτά; (ούτε γεια εννοείται) 

- Γεια σας, έχουν 8€.

- Τόσο τα δίνεις στους τουρίστες, εμένα που είμαι από εδώ πόσο θα μου το δώσεις; 

- 10€ ειδική τιμή για εσάς. 

.....

------------

Ζευγάρι Ιταλών έχει ανοιχτό το ψυγείο του παγωτού 5 λεπτά τον Αύγουστο, με τα πολλά παίρνουν δύο...

- Πόσο κάνουν; (πάλι ούτε γεια)

- Γεια σας, 4.40€.

- Τιι;;; Είναι πολύ ακριβά. Άπαπα. 

- Δε σας ανάγκασε κανείς να φάτε παγωτό, μπορείτε να τα αφήσετε και να φύγετε. 

... και έτσι έγινε. 

-----------

Άλλη παρέα... 

- Πόσο κάνουν αυτά; 

- Γεια σας, έχουν 14€. 

(χορωδία από 6 άτομα) ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ... σαν να είδαν φάντασμα

- ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΑΣ, ΓΕΙΑ!  

Επεξ/σία από Toxo <3 lover
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαχαχα με εχετε πεθανει, πραγματικα ανεξαντλητο θεμα.

Πελατης μπαινει και μου τρωει 20 λεπτα για να βρει μια συγκεκριμενη βιδα (μη σπανιο γεγονος). Καθως φευγει πεφτει το ματι του σε ενα ανοξειδωτο δοχειο λαδιου/κρασιου. Αφου μου περιγραφει για ενα δεκαλεπτο τι θελει να το κανει, μου αρχιζει τα παζαρια, τα δακρυβρεχτα για το ποσο χαλια ειναι η ζωη του, ποσο χρειαζεται το δοχειο, ποσο δεν εχουμε αναγκη εμεις οι εμπορουπαλληλοι, τι καλα που ηταν στο χωριο του κλπ. Με ενα μιγμα εκνευρισμου, λυπησης και διαθεσης να πηδηξω απ την ταρατσα συμφωνω να του κανω την εκπτωση που θελει.

Μου λεει 'ωραια κρατησε το μου και θα ερθω τον αλλο μηνα να το παρω'. Του λεω 'δεν γινεται να το δεσμευσω ετσι για ενα μηνα, ασε μου μια προκαταβολη και θα στο κρατησω'.

Και... εφυγε τρεχοντας. Κυριολεκτικα. Εφυγε. Τρεχοντας. Τρεχοντας!

Επεξ/σία από AliasAndrew
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AliasAndrew είπε

Χαχαχα με εχετε πεθανει, πραγματικα ανεξαντλητο θεμα.

Πελατης μπαινει και μου τρωει 20 λεπτα για να βρει μια συγκεκριμενη βιδα (μη σπανιο γεγονος). Καθως φευγει πεφτει το ματι του σε ενα ανοξειδωτο δοχειο λαδιου/κρασιου. Αφου μου περιγραφει για ενα δεκαλεπτο τι θελει να το κανει, μου αρχιζει τα παζαρια, τα δακρυβρεχτα για το ποσο χαλια ειναι η ζωη του, ποσο χρειαζεται το δοχειο, ποσο δεν εχουμε αναγκη εμεις οι εμπορουπαλληλοι, τι καλα που ηταν στο χωριο του κλπ. Με ενα μιγμα εκνευρισμου, λυπησης και διαθεσης να πηδηξω απ την ταρατσα συμφωνω να του κανω την εκπτωση που θελει.

Μου λεει 'ωραια κρατησε το μου και θα ερθω τον αλλο μηνα να το παρω'. Του λεω 'δεν γινεται να το δεσμευσω ετσι για ενα μηνα, ασε μου μια προκαταβολη και θα στο κρατησω'.

Και... εφυγε τρεχοντας. Εφυγε. τρεχοντας. Τρεχοντας!

ρε παιδες απ το reddit τα διαβαζετε αυτα? ακριβως κατι τετοια εχουν κ εκει :P

εχω μερικες ιστοριες, ΑΛΛΑ ουτε ειμαι καλος να θυμαμαι οποτε καθε ιστορια θα ναι γεματη κενα, ουτε δουλεψα ποτε εξυπηρετηση οποτε δε ξερω αμα ταιριαζουν με τις υπολοιπες ιστοριες. εχω δουλεψει ταχυδρομιο, ενοικιασεις αυτοκινητων, ασθενοφορα, γενικα ειδικευομαι να οδηγαω. κατι λιγο σερβιτορος και που βοηθαγα το πατερα μου οταν ειχε εργαστηριο-μαγαζι κοσμηματων τοσα χρονια δεν ειχα συναντησει κατι περιεργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

ρε παιδες απ το reddit τα διαβαζετε αυτα? ακριβως κατι τετοια εχουν κ εκει :P

εχω μερικες ιστοριες, ΑΛΛΑ ουτε ειμαι καλος να θυμαμαι οποτε καθε ιστορια θα ναι γεματη κενα, ουτε δουλεψα ποτε εξυπηρετηση οποτε δε ξερω αμα ταιριαζουν με τις υπολοιπες ιστοριες. εχω δουλεψει ταχυδρομιο, ενοικιασεις αυτοκινητων, ασθενοφορα, γενικα ειδικευομαι να οδηγαω. κατι λιγο σερβιτορος και που βοηθαγα το πατερα μου οταν ειχε εργαστηριο-μαγαζι κοσμηματων τοσα χρονια δεν ειχα συναντησει κατι περιεργο

Μακαρι να ηταν φουμαρα αλλα οταν δουλευεις εξυπηρετηση πελατων ακους πολλα. Και τα περισσοτερα ειναι εξοργιστικα δυστυχως, οχι αστεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, AliasAndrew είπε

Μακαρι να ηταν φουμαρα αλλα οταν δουλευεις εξυπηρετηση πελατων ακους πολλα. Και τα περισσοτερα ειναι εξοργιστικα δυστυχως, οχι αστεια

το καταλαβαινω, απλα "πειραζω" :P

ευτυχως ειμαι χαζοχαρουμενος οποτε οι προσβολες πεφτουν κατω, ενω δειχνω οτι δε γουσταρω να ασχολουμε με πρηξες, οποτε δεν τους "τραβαω". μονο τιποτα ψυχασθενεις να δοκιμασουν και αυτοι οχι για πολυ, θα ψαξουν πιο ευκολο "θυμα".

πχ θυμαμαι μια φορα οσο εκανα πρακτικη στο εκαβ και κωλοβαραγα στο αλεξανδρας μεχρι να τελειωσουν απο μεσα (κλασσικο περιστατικο "ταξι" και μετα φταιει το κρατος που δεν υπαρχουν ασθενοφορα..) και ερχεται ενας χρηστης και αρχιζει..

- φιλε, εχω ταδε και ταδε προβλημα, χρειαζομαι βοηθεια

- φυσικα, εδω στη πορτα αμα μπεις θα σε βοηθησει το προσωπικο

- ειχα μπει αλλα ειχε πολυ αναμονη και δε με βλεπαν

(μυριζομαι τη μαλακια και το γυρναω σε πληθυντικο να κρατησω αποστασεις)

- πρεπει να περιμενετε αλλιως δε θα σας δουν

- βοηθησε με να με περασεις μεσα

- οχι

- χρειαζομαι βοηθεια ελα ρε φιλε

- να περιμενετε

ξεκιναει βρισιες, φωνες, ιστοριες και λεει και το θεικο

- θα σας φερω τα καναλια (και κατι του στυλ θα σας κανουν ρεζιλι, θα σας δειξουν, κλπ)

- να τα φερετε

απ ευθειας αρχιζω να προχωραω και τον προσπερναω. ειπε κανα δυο πραματα οσο απομακρυνομουν και σταματησε. αργοτερα μεχρι να φυγουμε τον ειχα δει μερικες ακομα φορες να λεει την ιστορια σε νοσηλευτες, ιατρους που περναγαν απ εκει

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξερω για σας αλλα με τοσο γελιο χρειαστηκα τον inhaler μου γιατι με τοσο γελιο I'm bloody wheezing 😂

 

Spoiler

110.png
 

 

Επεξ/σία από Iris_89
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, xgol είπε

"....εγώ σας πληρωνω..." !

η αληθεια ειναι οτι δε πρεπει να το ακουσα ποτε μου, αλλα ειναι γνωστη ατακα στη πιατσα. αφου θυμαμαι οταν καναμε τεχνικες επικοινωνιας μας εμαθαν και τι να λεμε σε αυτη τη περιπτωση 😂

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...