Προς το περιεχόμενο

Τρελές ιστορίες από τρελούς πελάτες


Paris777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, Nikolas00 είπε

Εγω πρωτα παιρνω τα λεφτα και μετα κοβω αποδειξη.

Τελος παντων,και μενα μου ερχονται για τις τιμες η στην Αθηνα εχουν καλυτερες εκπτωσεις.

Τους βριζεις ή οχι μετα τους Κεφαλλονιτες;

Αφου ξερετε οτι ειστε νησι,λογικο να δωσετε κατι παραπανω απο τους στεριανους.

αυτο ειναι χαζομαρα των πελατων σου. ο πελατης εχει δικαιωμα να μη δωσει δεκαρα αμα δε λαβει νομιμη αποδειξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 16/4/2019 στις 2:59 ΜΜ, Paris777 είπε

κατσε να θυμηθω και αλλες και θα σου πω

ρε φιλε εχω πεθανει στα γελια ειδικα ο τυπος με τις πιπεριες ζωγραφισε !!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lezantas26 είπε

αυτο ειναι χαζομαρα των πελατων σου. ο πελατης εχει δικαιωμα να μη δωσει δεκαρα αμα δε λαβει νομιμη αποδειξη

Αυτό είναι απλά ένα ανέκδοτο και δεν έχει καμία απολύτως λογική. Ο πελάτης δεν έχει κανένα απολύτως δικαίωμα να φύγει χωρίς να πληρώσει. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να κάθεται και να κοιτάει τον ταμία. Και βέβαια πληρώνεσαι πρώτα και έπειτα κόβεις απόδειξη διότι όπως ειπώθηκε πρέπει να βεβαιωθείς ότι ο πελάτης έχει λεφτά καθώς και για τον τρόπο πληρωμής. Έχω χτυπήσει αμέτρητες φορές κάρτα και δεν είχε μέσα λεφτά. Σιγά να μην έκοβα πρώτα και μετά να ακυρωνα όλες αυτές τις φορές. Ειλικρινά, βρείτε μου μια σοβαρή χώρα που υποχρεώνει τις επιχειρήσεις να βάζουν ταμπέλες στην ταμειακή "Ο καταναλωτής δεν έχει υποχρέωση να πληρώσει αν δεν λάβει το νόμιμο παραστατικό" Για γέλια ήμαστε! 

  • Like 7
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, me3ikan είπε

Αυτό είναι απλά ένα ανέκδοτο και δεν έχει καμία απολύτως λογική. Ο πελάτης δεν έχει κανένα απολύτως δικαίωμα να φύγει χωρίς να πληρώσει. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να κάθεται και να κοιτάει τον ταμία. Και βέβαια πληρώνεσαι πρώτα και έπειτα κόβεις απόδειξη διότι όπως ειπώθηκε πρέπει να βεβαιωθείς ότι ο πελάτης έχει λεφτά καθώς και για τον τρόπο πληρωμής. Έχω χτυπήσει αμέτρητες φορές κάρτα και δεν είχε μέσα λεφτά. Σιγά να μην έκοβα πρώτα και μετά να ακυρωνα όλες αυτές τις φορές. Ειλικρινά, βρείτε μου μια σοβαρή χώρα που υποχρεώνει τις επιχειρήσεις να βάζουν ταμπέλες στην ταμειακή "Ο καταναλωτής δεν έχει υποχρέωση να πληρώσει αν δεν λάβει το νόμιμο παραστατικό" Για γέλια ήμαστε! 

μονος σου το πες, για γελια ειμαστε και μας αξιζει μια χαρα η ταμπελα (και οχι μονο αυτη). επισης, ο πελατης εχει καθε δικαιωμα να φυγει χωρις να πληρωσει, εκτος αν μπορεις να παραθεσεις καποιο νομο που να τον υποχρεωνει να ψωνισει απο εσενα

μη χαλαμε το θεμα, εχεις αδικο και απλα κανεις οτι κανεις χωρις επιπτωσεις γιατι το καταναλωτικο επιπεδο εχει πιασει πατο στην ελλαδα. στις σοβαρες χωρες απλα δε θα τολμαγες να παραβλεψεις οδηγια

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

μονος σου το πες, για γελια ειμαστε. οποτε μας αξιζει μια χαρα η ταμπελα (και οχι μονο αυτη). επισης, ο πελατης εχει καθε δικαιωμα να φυγει χωρις να πληρωσει, εκτος αν μπορεις να παραθεσεις καποιο νομο που να τον υποχρεωνει να ψωνισει απο εσενα

Σαφώς και έχει το δικαίωμα να εξέλθει του καταστήματος, όχι όμως να κλέψει αυτά που ψώνισε. Η ταμπέλα και ο συγκεκριμένος νόμος έχει κάνει το 99% των Ελληναραδων να νομίζουν ότι έχουν το δικαίωμα να κλέψουν αν δεν πάρουν απόδειξη. Λες και πριν αυτόν τον νόμο δεν μπορούσε ο άλλος να φύγει και να μην ψωνισει τελικά για οποιοδήποτε λόγο. Φαντάζομαι έχεις δει ότι σε πολλές επιχειρήσεις πλέον κάτω από τη συγκεκριμένη ταμπέλα υπάρχει και το "Έξοδος του προϊόντος από το κατάστημα χωρίς πληρωμή μπορεί να επισύρει το ποινικό αδίκημα της κλοπής" Μάντεψε γιατί το βάλανε. 

Και επίσης, σε σοβαρές χώρες δεν υπάρχουν ασόβαρες οδηγίες!

Επεξ/σία από me3ikan
  • Like 6
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πριν 20+ χρόνια, ήμουν βοηθός ομαδάρχη σε κατασκήνωση αλλά κυρίως κρατούσα το "bar". Φυσικά και δεν είχε αλκοόλ, αλλά μπισκότα, κρουασάν, αναψυκτικά.

Εγώ γουσταρα μια κοπελίτσα και ήταν ένας τύπος που το έπαιζε μεγάλος καρδιοκατακτητής και είχαμε συνέχεια κόντρες...

Μια μέρα έρχεται εκεί με υφακι, δεν θυμάμαι ακριβώς το λόγο, και πάνω στον καβγά μου λέει:

- θα σου φέρω την ταμειακή στο κεφάλι;

Και του απαντάω άμεσα

- και πως θα σου δίνω ρε μαλακα τα ρέστα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, me3ikan said:

Σαφώς και έχει το δικαίωμα να εξέλθει του καταστήματος, όχι όμως να κλέψει αυτά που ψώνισε. Η ταμπέλα και ο συγκεκριμένος νόμος έχει κάνει το 99% των Ελληναραδων να νομίζουν ότι έχουν το δικαίωμα να κλέψουν αν δεν πάρουν απόδειξη. Λες και πριν αυτόν τον νόμο δεν μπορούσε ο άλλος να φύγει και να μην ψωνισει τελικά για οποιοδήποτε λόγο. Φαντάζομαι έχεις δει ότι σε πολλές επιχειρήσεις πλέον κάτω από τη συγκεκριμένη ταμπέλα υπάρχει και το "Έξοδος του προϊόντος από το κατάστημα χωρίς πληρωμή μπορεί να επισύρει το ποινικό αδίκημα της κλοπής" Μάντεψε γιατί το βάλανε. 

Και επίσης, σε σοβαρές χώρες δεν υπάρχουν ασόβαρες οδηγίες!

Στο εστιατόριο σου ζητούν να δείξεις τα λεφτά πριν φας;

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Στο εστιατόριο σου ζητούν να δείξεις τα λεφτά πριν φας;

Άλλος ο τρόπος λειτουργίας του εστιατορίου, αν τελικά δεν έχεις θα πλύνεις πιάτα πάντως το μόνο σίγουρο!😀

5 λεπτά πριν, divo είπε

Εσυ εχεις μαγαζι σε σοβαρη χωρα ή στην Ελλαδα? Αν ηθελες διαφορετικους νομους ανοιξε το εκει που τους εχουν. Δε σε πίεσε κανεις να το ανοιξεις εδω. Μια ομως και το ανοιξες στην Ελλαδα κοβεις αποδειξη και ο πελατης σε πληρωνει. Τωρα αν θα  σε πληρωσει με καρτα ή με μετρητα η αποδειξη η ιδια θα ειναι. Εκτος αν εχεις μηχανογραφικο συστημα που σου βγαζει κατευθειαν και τη καρτα. που σιγα μην εχεις

.

Ούτε κι εσένα σε πίεσε κανείς να μπεις στο μαγαζί μου όμως και να μου πεις και πως θα δουλέψω. Και σε παρακαλώ τα "σιγά μην έχεις" και τις λοιπές μαγκιές να τις κάνεις στα φιλαράκια σου ή όπου αλλού θες. Μην αναφερθείς προσωπικά σε μένα ξανά σε παρακαλώ. 

Επειδή βγαίνουμε πολύ off topic, και είναι κρίμα σε τέτοιο θέμα που άλλος μπαίνει για να γελάσει, καλό θα ήταν να σταματήσουμε εδώ.

  • Like 2
  • Thanks 5
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνετε σαν τους πελάτες που λέμε στο thread παιδιά .Επιθυμείτε να κλείσει ΚΑΙ αυτό το θέμα; Γιατί προς τα εκεί πηγαίνει. 

Please, move on :) 

  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

αυτο ειναι χαζομαρα των πελατων σου. ο πελατης εχει δικαιωμα να μη δωσει δεκαρα αμα δε λαβει νομιμη αποδειξη

Δουλευω σε μαγαζι,που απο πισω ειναι εταιρεια...εννοειται πως οτι δινω εχει αποδειξη πρωτον..και δευτερον αν δεν δωσουν λεφτα δεν μπορω να κανω καταχωρηση στο συστημα. Ειδαλλως αντε τρεχα μετα να ακυρωσω αποδειξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tommybertsen είπε

Κάνετε σαν τους πελάτες που λέμε στο thread παιδιά .Επιθυμείτε να κλείσει ΚΑΙ αυτό το θέμα; Γιατί προς τα εκεί πηγαίνει. 

Please, move on :) 

Όχι όχι, εγώ δεν το επιθυμώ! 😁 Και θα επανορθώσω με ιστορία από πελάτη, που όλο λέω θα γράψω κάτι κι εγώ και  όλο το αναβάλλω!

Την Παρασκευή που μας πέρασε, έλειπε ο πατέρας (αφεντικό) και ήμασταν  στο μαγαζί εγώ και ο αδερφός μου. Ως συνήθως, όλη η δουλειά θα πέσει κάτι μέρες σαν κι αυτή.

Μπαίνει λοιπόν ένας μπάρμπας και ο διάλογος πάει κάπως έτσι:

- Γεια σου αγόρι μου, θέλω ένα φίλτρο λαδιού για το τάδε αυτοκίνητο, παλιό.

- Τι μοντέλο είναι;

- Εεεε, τι να σου πω, παλιό, 94, 97;

(Ωχ λέω από μέσα μου, κατάλαβα τι με περίμενε)

- Μάλιστα, βενζίνη ή πετρέλαιο;

- Πετρέλαιο

- Πόσα κυβικά;

- Δεν ξέρω, μικρό είναι!

Μπαίνω στον κατάλογο να δω μπας και φοράνε όλα το ίδιο ή έστω τα περισσότερα για να δώσω κάτι. Φυσικά δεν βγήκε άκρη.

- Μήπως έχετε την άδεια μαζί σας, γιατί έτσι δεν κάνουμε δουλειά.

- Όχι, δεν την έχω. Πάρε τηλέφωνο τον πατέρα σου, θα ξέρει σίγουρα!

- Μα αν δεν ξέρετε έστω πόσα κυβικά είναι δεν μπορεί να γίνει κάτι.

- Τι να σου πω, μικρό είναι!

(Με τα πολλά παίρνω τηλέφωνο, και φυσικά δεν μπόρεσε να βοηθήσει, όπως είναι λογικό)

- Λοιπόν, χρειάζεται οπωσδήποτε η άδεια ή το παλιό φίλτρο, δεν μπορώ να σας εξυπηρετήσω διαφορετικά.

- Αγόρι μου, ούτε το ένα γίνεται ούτε το άλλο! Θα μου δώσεις κάτι;

- Μα, στο ράφι υπάρχουν 200 φίλτρα, δεν μπορώ σας δώσω ένα στην τύχη!

Με κοίταξε για λίγα δευτερόλεπτα και έφυγε μουρμουρίζοντας κάτι, δεν κατάλαβα.  Ειλικρινά, δεν τους καταλαβαίνω κάτι τέτοιους, δεν ξέρουν τι θέλουν και νομίζουν ότι επίτηδες δεν θέλω να τους εξυπηρετήσω!

 

 

Επεξ/σία από me3ikan
  • Like 4
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Στο εστιατόριο σου ζητούν να δείξεις τα λεφτά πριν φας;

Δυστυχώς θα έπρεπε. Ουκ ολίγες φορές έχουμε φάει πιστόλι. Βέβαια, οι ίδιοι έχουν ξανά έρθει και έχουν πάρει πόδι, αλλά άλλο αυτό. 

Εδώ μας έχουν πιστολιασει και σε μικρό catering (30 άτομα). 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαναβική...
 

Spoiler

 

Κάποτε βοήθησα ένα ηλικιωμένο φίλο μου, πλανόδιο μανάβη. Απ΄αυτούς που έχουν ένα αγροτικό αυτοκίνητο με καρότσα,
που είναι φορτωμένο με ζαρζαβάτια, τη μεγάλη κρεμαστή αναλογική ζυγαριά και γυρίζουν από χωριό σε χωριό να πουλήσουν
την πραμάτεια τους. Ο συγκεκριμένος ήταν και παραγωγός των προϊόντων.
Σε μια στάση του σε ένα μαχαλά ενός χωριού καθώς εξυπηρετούσαμε το κόσμο που είχε μαζευτεί γύρω από την καρότσα, ξάφνου
βλέπω το φίλο μου να χλομιάζει. Γυρίζω και βλέπω να έρχεται προς το μέρος μας τη γιαγιά "μπουμπούκι" που ήταν ο φόβος και ο
τρόμος της περιοχής. Λέω στο δικό μου, ¨τώρα τη γαμήσαμε".  Με λέει "ότι δεν πρέπει να χάσουμε τη ψυχραιμία μας και ότι σήμερα
δεν πρέπει να της επιτρέψουμε να μας χαλάσει τη μέρα  με τα καμώματα της." Είχαμε τσιπουράκι προγραμματισμένο...
Μόλις την είδαν όλοι  οι πελάτες στο αγροτικό παραμέρισαν. Οι πιο πολλοί από τη σιχαμάρα. Ψάχνει τα μαρούλια  η γιαγιά και αφού
βρίσκει ένα μπαμπάτσικο  του κόβει δυο φύλλα.
-Ζύγισε τα και πες μου πόσο κάνουν.
Η αναλογική ζυγαριά μιλάμε ότι είναι για χοντροδουλειά αφού έχει διαβάθμιση ανά 10 γραμμάρια.
-Κυρία Κούλα τι να ζυγίσω από δυο μαρουλόφυλλα;
-Κάνε τη δουλειά σου σε παρακαλώ, μας λέει νευριασμένη.
Ρίχνω τα μαρουλόφυλλα στη ζυγαριά.Που να κουνηθεί η βελόνα. Λέει ο φίλος μου ότι κοστίζουν δυο λεπτά. Τα παίρνει αυτή τα βάζει
στη σακούλα και αρχίζει και ανακατεύει πάλι την καρότσα. Βγάζει ένα φρέσκο κρεμμυδάκι από τα δεματάκια των κρεμμυδιών.
-Αυτό πόσο κάνει;
Κάνουμε πως ζυγίζουμε. Τις το χρεώνει και αυτό δυο λεπτά. Το βάζει στη σακούλα της. Ξαναρχίζει το ψάξιμο. Ο ηλικιωμένος φίλος μου
βλέποντας να ανακατεύει τα προϊόντα του, του έφυγε η αρχική χλομάδα που είχε και άρχισε να παίρνει ένα ροδαλό χρώμα.  Στο τέλος της
ιστορίας, δε το συζητάμε,  είχε  πιο σκούρο  χρώμα και από τα παντζάρια του. Η γιαγιά εντωμεταξύ βρίσκει ένα ζοχό.
-Πόσο;
-Τρία λεπτά.
Μέσα στη σακούλα. Ανακάτεμα την καρότσα. Ένα ραπανάκι.
-Πόσο;
-Τρία λεπτά κυρά Κούλα.
Μέσα στη σακούλα. Ανακάτεμα. Τρία κλαδάκια σέλινο που τα έκοψε από μια σελινόριζα.
-Πόσο;
-Ένα λεπτό.
Αυτό συνεχίστηκε με όλα τα προϊόντα και αφού έκανε κουβάρι όλη την καρότσα, είχε καταφέρει να αγανακτήσει όλους τους πελάτες και
το φίλο μου που περίμεναν πότε θα τελειώσει  και να σηκωθεί να φύγει, ξαφνικά προς έκπληξη όλων διαλέγει με μιας ένα λάχανο.  Το
μεγαλύτερο λάχανο της καρότσας. Και μάλιστα χωρίς να το σκεφτεί.
-Ζύγισε το και αυτό.
Πάθαμε  πλάκα όλοι μας και πιο πολύ ο φίλος μου που δεν έβλεπε την ώρα να ξεκουμπιστεί η γιαγιά από το αυτοκίνητο του και της απάντησε:
-Αυτό κυρία Κούλα δεν το ζυγίζω, το κερνάει το κατάστημα.
Δε μπορούσε να κρύψει τη χαρά του.
-Ωραία, λέει αυτή.
Και μας παρατάει στη καρότσα τη σακούλα με αυτά που είχε διαλέξει τόση ώρα και παίρνει το λάχανο και φεύγει.

Κάθε φορά που πάω στο χωριό και βλέπω το μπάρμπα(συνταξιούχος τώρα) θυμάμαι τη φάτσα του τη στιγμή που έκανε μεταβολή η γριά και έφυγε
με το λάχανο και ξεκαρδίζομαι ενώ αυτός πάντα με μουτζώνει.  Ευτυχώς είναι χαβαλετζής...

 

 

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...