Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, Inler είπε

Δεν έχει νόημα γιατί πάλι θα χαθούμε στην μετάφραση.Κάθε φορά τα ίδια γίνονται.

Μια φορα εγινε αυτο στην πραξη με το διπλα θεμα των κατοχων 2080ti που οπως φανηκε και απο την εκει συμμετοχη,λειτουργησε πολυ θετικα σαν ξεχωριστο θεμα. Περαν τουτου εγω μια προταση την εκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα video με συγκριτικό 5700XT stock/overclock και Vega64 stock/overclock...Η 64αρα στα 1600/1100 είναι στα ίδια με την 5700XT stock.Μειονέκτημα η κατά πολύ υψηλότερη κατανάλωση.

https://www.youtube.com/watch?v=hmPzu673kPA

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Aν θες να κραξεις καποιον για τις τιμες κραξε την AMD. Αντι για RT σου πουλαει 9.9% καλυτερες επιδοσεις στα ιδια χρηματα. Ξαναλεω, ασχετος του ποσο καλο η οχι ειναι το RT, εχει ενα Χ κοστος το οποιο ανεβαζει τις τιμες. Η ΑΜD απο την αλλη σου πουλαει αερα κοπανιστο με επιχειρημα οτι δεν ειναι καλο το RTX. Ωραια, δεν ειναι καλο, γιατι δεν μου μεταφραζεις λοιπον το κοστος του RT σε επιδοσεις? Δωσε 25-30% επιδοσεις στο ιδιο price range και φυγαμε. 

Γιατί δεν μπορεί να ανεβάσει έτσι απλά το FP32 performance. Δεν υπάρχει το κατάλληλο budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Γιατί δεν μπορεί να ανεβάσει έτσι απλά το FP32 performance. Δεν υπάρχει το κατάλληλο budget.

Koμπλε, πουλα τοτε επιδοσεις. Σοβαρες επιδοσεις, οχι 9.9%, γελαει ο κοσμος. Και στο λεω εγω που περιμενω καμια 1680ti (2080ti σε fp32 χωρις το RT). Δηλαδη και γω που δεν εχω πειστει με το RT δεν υπαρχει κατι να αγορασω απο ΑΜD εκτος αμα κανω υποβαθμιση σε radeon VII. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

οχι 9.9%, γελαει ο κοσμος.

Πρώτη φορά βλέπω να δίνουν 10% παραπάνω επιδόσεις στην ίδια τιμή του ανταγωνισμού και να γελάει ο κόσμος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Πρώτη φορά βλέπω να δίνουν 10% παραπάνω επιδόσεις στην ίδια τιμή του ανταγωνισμού και να γελάει ο κόσμος.

Χωρις RT. Που δεν ειναι τζαμπα. Ξαναλεω, ασχετος του ποσο καλο ειναι. Ας πουμε ειναι εντελως μαπα, κομπλε. Παιζει να κοστιζει ομως 20-30% της καρτας. Αρα με απλη μεθοδο των τριων, η AMD μας πιανει το κωλο. Δεν το λεω εγω, τα νουμερα το λενε. Η AMD εκμεταλευεται το μεγαλο κοστος του RT για να σου πουλησει μια κακη καρτα κανοντας τη να μοιαζει απιστευτη. Ας σου δωσω ενα υποθετικο - τραβηγμενο σεναριο να καταλαβεις το προβλημα. Εστω οτι το κοστος του RT ειναι 300€ και η 2060s κανει 100 (χωρις το RT) Αρα η AMD σου πουλαει καρτα των 100 με +9.9% αποδοση στα 400€. Τωρα οπου 300€ βαλε τη δικια σου τιμη. Παντως 40€, δηλαδη 10% στα 400 δεν ειναι, ειναι σιγουρα παραπανω. Αρα, ξαναμανα η απλη μεθοδος των τριων μας λεει οτι η AMD μας πιανει τον πισινο. Και πες με και amd hater να γελασουν και τα πλακακια

 

YΓ1. Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι αν αντι για RT cores ειχαμε FP32 cores η nvidia θα ξεκ****ζε την AMD σε price / performance. H AMD λοιπον που εχει ακριβως αυτο,  FP32 αντι για RT cores μας δινει μια meeeh καρτα που ειναι barely worth existing. Ουσιαστικα κακο προιον βγαζει, απλα παταει στο οτι δεν ειναι διαδεδομενο το RT ακομα για εκμεταλευτει την κατασταση οσο προλαβαινει.

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Πρώτη φορά βλέπω να δίνουν 10% παραπάνω επιδόσεις στην ίδια τιμή του ανταγωνισμού και να γελάει ο κόσμος.

Το ότι εκθειάζει το RTΧ και παράλληλα παραδέχεται ότι δεν ότι δεν έχει πειστεί από το RTX και δεν έχει και ούτε και θέλει RTΧ κάρτα πάντως είναι για γέλια.

Aλα επειδή κι εσύ ξεχνάς την ιστορία του RTX,

για να είμαστε αντικειμενικοί ακόλουθη σύντομη ιστορική ανάδρομη:

1 παιχνίδι κυκλοφορεί ήδη,

1 θα έρθει σε ένα μηνά που είναι πολύ πιθανό οτι οι κάτω από 2080 δεν θα το τρέχουν με 60frames  σε 1920*1080

και 1 που θα έρθει του χρόνου που από απαιτήσεις τα ιδία.

 

 

 

 

Επεξ/σία από SpoonyBar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SpoonyBar είπε

Το ότι εκθειάζει το RTΧ και παράλληλα παραδέχεται ότι δεν ότι δεν έχει πειστεί από το RTX και δεν έχει και ούτε και θέλει RTΧ κάρτα πάντως είναι για γέλια.

Aλα επειδή κι εσύ ξεχνάς την ιστορία του RTX,

για να είμαστε αντικειμενικοί ακόλουθη σύντομη ιστορική ανάδρομη:

1 παιχνίδι κυκλοφορεί ήδη,

1 θα έρθει σε ένα μηνά που είναι πολύ πιθανό οτι οι κάτω από 2080 δεν θα το τρέχουν με 60frames  σε 1920*1080

και 1 που θα έρθει του χρόνου που από απαιτήσεις τα ιδία.

Πουθενα δεν εκθειασα το rtx. Απλα λεω το προφανες, εχει ΚΟΣΤΟΣ. Η amd δεν εχει αυτο το κοστος, αλλα παρολαυτα δινει ψιχοουλα. Συμφωνα με το techpowerup η παρομοιου κοστους 2070 ειναι 3% πισω σε επιδοσεις απο την 5700xt! Συγνωμη αλλα μεταξυ των δυο, οσο και να μην εχω πειστει απο το RT προφανως θα "θυσιασω" το 3% σε επιδοσεις για να το εχω. Πρεπει να εισαι πολυ κοοκκινοφρουρος για να παρεις την 5700.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α ξέχασα και το Wοlfenstein, που ήδη έχει βγει  Amber Alert για το RTX.

Mπορείτε να βοηθήσετε?

8 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

 Πρεπει να εισαι πολυ κοοκκινοφρουρος για να παρεις την 5700.

Πρέπει να είσαι πολύ ανόητος αν ενδιαφέρεσαι όντως για  RTX να πας σε κάτω από 2080 ακόμα και για 1920*1080.

Eκτός κι αν είσαι content με 30-40 frames.

Σ αυτές τις τιμές το RTX είναι τέρμα αδιάφορο.

Φαίνεται από τις απαιτήσεις του Control ότι δεν έχουν κανένα μέλλον σε RTX αυτές οι κάρτες.

Κοντή γιορτή τον άλλο μήνα.

 

Επεξ/σία από SpoonyBar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SpoonyBar είπε

Α ξέχασα και το Wοlfenstein, που ήδη έχει βγει  Amber Alert για το RTX.

Mπορείτε να βοηθήσετε?

Πρέπει να είσαι πολύ ανόητος αν ενδιαφέρεσαι όντως για  RTX να πας σε κάτω από 2080 ακόμα και για 1920*1080.

Eκτός κι αν είσαι content με 30-40 frames.

Σ αυτές τις τιμές το RTX είναι τέρμα αδιάφορο.

Φαίνεται από τις απαιτήσεις του Control ότι δεν έχουν κανένα μέλλον σε RTX αυτές οι κάρτες.

Xανεις το point ομως. Βρε παιδι μου, εγω μαζι σου, μεγαλη πατατα το RT. Ωραια, γιατι λοιπον η AMD αφου δεν εβαλε RT δεν μας εδωσε FP32 performance? Σου δινει VegaVII που ειναι χειροοτερη της 2080 και χωρις RT (LOL) και 5700xt που ειναι 3% πανω απο 2070 επισης χωρις RT! To bare minimum για να πω οτι η καρτα ειναι decent θα ηταν ενα 20% πανω σε FP32.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

Aν θες να κραξεις καποιον για τις τιμες κραξε την AMD. Αντι για RT σου πουλαει 9.9% καλυτερες επιδοσεις στα ιδια χρηματα. Ξαναλεω, ασχετος του ποσο καλο η οχι ειναι το RT, εχει ενα Χ κοστος το οποιο ανεβαζει τις τιμες. Η ΑΜD απο την αλλη σου πουλαει αερα κοπανιστο με επιχειρημα οτι δεν ειναι καλο το RTX. Ωραια, δεν ειναι καλο, γιατι δεν μου μεταφραζεις λοιπον το κοστος του RT σε επιδοσεις? Δωσε 25-30% επιδοσεις στο ιδιο price range και φυγαμε. 

Είμαι ο πρώτος που έγραψε ότι θα ήθελα πιο φθηνές τις Navi αλλά πραγματικά μερικοί είστε απαλευτοι. 

Η RX570 κοστίζει 10% φθηνότερα (αντε να πω το ίδιο) και έχει 25% περισσότερο performance από την gtx 1650. 

Σας τα λένε και μου κοτσαρετε δικαιολογίες, ναι αλλά καίει 50 watt παραπανω.

Βγαίνουν οι Navi που είναι πιο power efficient από τις RTX ενώ ταυτόχρονα:

Η 5700XT κοστίζει 25% φθηνότερα και έχει το ίδιο performance με την RTX 2070S. 

Η 5700 κοστίζει 20% φθηνότερα και έχει το ίδιο performance με την RTX 2060S.

Παρόλα αυτά την θέλετε ακόμα φθηνότερη για να πάτε μετά να αγοράσετε την αντίστοιχη nvidia με 30 ευρώ λιγότερα ξέρω εγώ. 

Μιλάμε για επιχειρήματα δλδ όχι μλκιες.. 

Εντάξει αγοράστε RTX και δώστε στο jensen because its just works. 

Αντε και η επόμενη γενιά RTX να πάρει άλλο ένα 100ακι πάνω ή 60αρα, 70αρα και 80αρα και γιατί όχι 1μιση χιλιάρικο η 3080ti και μετά όλοι μαζί αγκαλιά να κοιτάμε την κυλοτα της Lara ότι έχει καλύτερη σκιά και το ζιπουδακι στην τηλεόραση του cyberpunk ξέρω εγώ καλύτερη φωτεινότητα και να λέμε δεν μαμιεται τουλάχιστον its just works. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Crus είπε

Είμαι ο πρώτος που έγραψε ότι θα ήθελα πιο φθηνές τις Navi αλλά πραγματικά μερικοί είστε απαλευτοι. 

Η RX570 κοστίζει 10% φθηνότερα (αντε να πω το ίδιο) και έχει 25% περισσότερο performance από την gtx 1650. 

Σας τα λένε και μου κοτσαρετε δικαιολογίες, ναι αλλά καίει 50 watt παραπανω.

Βγαίνουν οι Navi που είναι πιο power efficient από τις RTX ενώ ταυτόχρονα:

Η 5700XT κοστίζει 25% φθηνότερα και έχει το ίδιο performance με την RTX 2070S. 

Η 5700 κοστίζει 20% φθηνότερα και έχει το ίδιο performance με την RTX 2060S.

Παρόλα αυτά την θέλετε ακόμα φθηνότερη για να πάτε μετά να αγοράσετε την αντίστοιχη nvidia με 30 ευρώ λιγότερα ξέρω εγώ. 

Μιλάμε για επιχειρήματα δλδ όχι μλκιες.. 

Εντάξει αγοράστε RTX και δώστε στο jensen because its just works. 

Αντε και η επόμενη γενιά RTX να πάρει άλλο ένα 100ακι πάνω ή 60αρα, 70αρα και 80αρα και γιατί όχι 1μιση χιλιάρικο η 3080ti και μετά όλοι μαζί αγκαλιά να κοιτάμε την κυλοτα της Lara ότι έχει καλύτερη σκιά και το ζιπουδακι στην τηλεόραση του cyberpunk ξέρω εγώ καλύτερη φωτεινότητα και να λέμε δεν μαμιεται τουλάχιστον its just works. 

Eγω απο το techpowerup βλεπω οτι η 5700xt ειναι 3% πανω απο 2070 και 7% πισω απο 2070S. 

Τα υπολοιπα τα προσπερναω, δεν εχουν νοημα και δεν πατανε πανω σε τιποτα απο αυτα που ειπα. Οπως βλεπεις rtx ουτε εχω ουτε σκοπευω να αγορασω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Γιατί δεν μπορεί να ανεβάσει έτσι απλά το FP32 performance. Δεν υπάρχει το κατάλληλο budget.

Δεν έχεις καταλάβει μάλλον ότι η Navi είναι scalable μέχρι και 80CU'S.

Όπως επίσης και σήμερα που μιλάμε τα 40CU της Navi προσφέρουν περίπου την ίδια απόδοση με τα 60 της RADEON 7 που είναι στα ίδια νάνομετρα αλλά είναι VEGA. 

Μία NAVI με 60CU στα 2000ghz ακόμα και αν η αύξηση του performance δεν ήταν linear, θα βρισκόταν ήδη στο επίπεδο της 2080ti. Και αυτό με GDDR6 και memory bottleneck. 

Αν της βάλεις hbm2 η ανεβάζεις και άλλο τα CU αφού η χωρητικότητα πλέον υπάρχει, αντιλαμβανεσαι γιατί επίπεδο κάρτας (φυσικά και τιμής) μιλάμε πλέον; 

Και εσύ μου μιλάς για TFLOPS και FP32 που θα έπρεπε να γνωρίζεις πως δεν μπορούν από μόνα τους να ορίσουν από μόνα τους την απόδοση μιας κάρτας σε μη compute σεναρια. 

Mε αυτή την λογική θα είχε βγάλει ήδη η AMD την RADEON VEGA II σαν gaming card, που έχει 58.6TFLOPS σε FP16 και 28.4TFLOPS σε FP32 και πατάει στον λαιμό την rtx 2080ti με διπλάσιο FP16 & FP32 performance στην αγορά με 1500 ευρώ και καληνύχτα σας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nikos5800 είπε

Παντού είναι η σωστή απαντηση ;)

Όπου υπάρχουν αντικείμενα που το φως αλληλεπιδρα πάνω του 

Αυτό που είπε ο pirmen για το τρένο είναι πραγματικά εντυπωσιακό, ότι καλύτερο έχουμε δει σήμερα στον τεχνικό τομέα απλά δεν υπάρχει ,όπως βέβαια και σε εσωτερικούς χώρους τα σπάει  

Άμα σε ενδιαφέρει δες το βίντεο το digital foundry 

Δεν διαφωνώ μαζί σου. Η παράθεση/ερώτησή μου είχε να κάνει με δυο διαμετρικά αντίθετες απόψεις πάνω στο ίδιο θέμα, και οι δυο με την ίδια σιγουριά.

Ανεξάρτητα από αυτό, σωστό RT θα είναι (κάποια στιγμή) εξαιρετικό.

Αυτή τη στιγμή ούτε σωστό έχουμε, ούτε επαρκές.

Έχουμε κάτι σαν RT (φαίνονται οι κουλαμάρες σε πολλά σημεία...αν είναι RT πραγματικό, δεν μπορεί πχ να φωτίζει την πλάτη από αντανάκλαση περισσότερο από ότι το πρόσωπο απευθείας, βλ. TR) με δυσανάλογα υψηλό κόστος σε επιδόσεις (μη επαρκές, και μάλιστα μέχρι τώρα ούτε καν πλήρη υλοποίηση, αλλά τμηματική).

Έχουμε RTX (προκειμένου να γίνει στοιχειωδώς επαρκές), με τραγικά συνήθως αποτελέσματα, με ένα (1) μόνο τίτλο-δείγμα της προκοπής και διάφορα πολλά "θα" και "αν" και "όταν".

Σε αντίθεση με το οποιοδήποτε χρωματιστό fanboy, όταν θα λειτουργεί σωστά, θα το χειροκροτήσουμε όλοι οι ορθά σκεπτόμενοι. Μέχρι τότε, sorry αλλά "It just works" δεν δέχομαι από οποιονδήποτε.

1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

Χωρις RT. Που δεν ειναι τζαμπα. Ξαναλεω, ασχετος του ποσο καλο ειναι. Ας πουμε ειναι εντελως μαπα, κομπλε. Παιζει να κοστιζει ομως 20-30% της καρτας. Αρα με απλη μεθοδο των τριων, η AMD μας πιανει το κωλο. Δεν το λεω εγω, τα νουμερα το λενε. Η AMD εκμεταλευεται το μεγαλο κοστος του RT για να σου πουλησει μια κακη καρτα κανοντας τη να μοιαζει απιστευτη. Ας σου δωσω ενα υποθετικο - τραβηγμενο σεναριο να καταλαβεις το προβλημα. Εστω οτι το κοστος του RT ειναι 300€ και η 2060s κανει 100 (χωρις το RT) Αρα η AMD σου πουλαει καρτα των 100 με +9.9% αποδοση στα 400€. Τωρα οπου 300€ βαλε τη δικια σου τιμη. Παντως 40€, δηλαδη 10% στα 400 δεν ειναι, ειναι σιγουρα παραπανω. Αρα, ξαναμανα η απλη μεθοδος των τριων μας λεει οτι η AMD μας πιανει τον πισινο. Και πες με και amd hater να γελασουν και τα πλακακια

YΓ1. Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι αν αντι για RT cores ειχαμε FP32 cores η nvidia θα ξεκ****ζε την AMD σε price / performance. H AMD λοιπον που εχει ακριβως αυτο,  FP32 αντι για RT cores μας δινει μια meeeh καρτα που ειναι barely worth existing. Ουσιαστικα κακο προιον βγαζει, απλα παταει στο οτι δεν ειναι διαδεδομενο το RT ακομα για εκμεταλευτει την κατασταση οσο προλαβαινει.

Που είναι αδιάφορο (για να το γράψω κομψά).

Το πόσο στοιχίζει το RT κομμάτι στις RTX κάρτες, είναι πρόβλημα της nVidia (ακριβώς όσο πρόβλημα της AMD είναι και το πόσο στοιχίζει η ΗΒΜ), όχι του καταναλωτή.

Ο καταναλωτής, ενδιαφέρεται για το τι εισπράττει για τα χρήματα που δίνει. Όπιος ενθουσιάζεται με RT Med/Hi σε 2070/80, σε Hi/Ultra(?) σε 2080Τi και low/low σε 2060 και αυτό σε χαμηλότερες αναλύσεις και πάλι με μεγάλο perf hit, δικαίωμά του. Δικαίωμά του, πολύ περισσότερο με αυτό το RT που υπάρχει αυτή τη στιγμή.

Το δικαίωμα αυτό, δεν το αμφισβήτησε κανείς. Το "best thing since sliced bread" αμφισβητούμε, όπως σερβίρεται κοντά ένα χρόνο τώρα και όπως φαίνεται πως θα πάει στη συνέχεια.

Btw, το πόσο έπεισε τελικά αυτό το σκηνικό, το ξέρει πρώτη από όλους η ίδια η nVidia...το ένιωσε μια χαρά στο πετσί της.

Plz, φτιάξτε ένα RT νήμα (RT, μαμώ, όχι RTX), να γίνει συζήτηση της προκοπής.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Eγω απο το techpowerup βλεπω οτι η 5700xt ειναι 3% πανω απο 2070 και 7% πισω απο 2070S. 

Τα υπολοιπα τα προσπερναω, δεν εχουν νοημα και δεν πατανε πανω σε τιποτα απο αυτα που ειπα. Οπως βλεπεις rtx ουτε εχω ουτε σκοπευω να αγορασω. 

Ακόμα και αν συμφωνήσουμε στο αν είναι 3, 5 η 7% πίσω on average και stock, πάλι δεν βγάζεις νόημα. Και θα σου θυμίσω πως αυτά που γράφεις τα διαβάζει κόσμος, πολλοί εκ των οποίων δεν είναι enthusiasts. Αυτοί οι άνθρωποι λοιπόν διαβάζουν το επιχείρημα σου ότι η Navi παρόλο που είναι 25% φθηνότερη ήδη με ίδια περίπου απόδοση με την αντίστοιχη του ανταγωνισμού, δεν αποτελούν καλές αγορές. Γιατί δεν τους εξηγείς τους λόγους; Είναι το RT; κάτι άλλο; 

 

Μετά αν θες εξήγησε τους γιατί και για τις τιμές που έβαλε η Nvidia φταίει πάλι η AMD που ούτως ή άλλως είναι στην ίδια απόδοση φθηνότερη. Και το επιχειρημα είναι πως δεν είναι ακόμα φθηνότερη; 

 

Και μην μου πεις ότι δεν προτείνεις στον κόσμο να μην την προτιμήσει, όταν γράφεις ότι το offering της AMD στο ίδιο performance bracket και σε χαμηλότερη τιμή ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΑΡΚΕΤΌ. 

 

Ρε παιδιά δηλαδή τις κουμπαρες παίζουμε τώρα; Πείτε ξεκάθαρα δεν αγοράζω AMD γιατί έτσι. Γιατί δεν έχει RT, γιατί δεν μου αρέσει το software, οι drivers, πείτε έστω ότι δεν θέλω οι φίλοι μου να με λένε πλεμπα. Ακόμα και αυτό πιο τίμιο είναι από το να την κατηγορείτε για το price gouging της NVIDIA η γιατί δεν έχει ακόμα χαμηλότερες τιμές από τις ήδη χαμηλότερες. 

 

Ο άλλος βγήκε και είπε ο άνθρωπος ξεκάθαρα. Εγώ θέλω rtx 2080ti lvl of performance και η AMD δεν έχει. Ούτε δικαιολογίες, ούτε χαζομάρες ούτε τπτ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...