Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο:

14 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Το τι θεωρει ο εσυ ή ο καθενας μικρη σημασια εχει...

Με αυτο:

14 λεπτά πριν, mtifosi είπε

γιατι αντικειμενικα η υλοποιηση του rt gi στο metro ειναι με διαφορα οτι καλυτερο εχει βγει.

Δεν πανε μαζι παντως. Γιατι και εσυ βασισμενος στην δικια σου αποψη θεωρεις οτι το RT στο ME ειναι οτι "καλυτερο εχει βγει". Αυτο δεν ειναι αντικειμενικο, αλλα υποκειμενικο. Εκτος αν αρχισουμε τα "it just works" του Jensen εδω μεσα και να μην συζηταμε πλεον.

Και τεσπα εγω προσωπικα το βρισκω οντως ενδιαφερον το RT implementation στο ME, αν και ξαναλεω αν επελεγα μεταξυ 1440p και RT On με 4Κ και RT Off, θα επελεγα το δευτερο. Και παλι ομως το ενα game δεν φερνει την ανοιξη. Αυτο λεω αλλα δεν το καταλαβαινεις.

Μακαρι να το εχουμε σε περισσοτερα και με πολυ καλυτερα αποτελεσματα απο αυτο που βλεπουμε μεχρι τωρα. Αλλα μεχρι να ερθουν τα ...περισσοτερα θα εχουμε ηδη 2ης γενιας RTX καρτες Nvidia (πιθανοτατα και αντιστοιχη υλοποιηση απο AMD) που σιγουρα θα εχουν και πολυ καλυτερη αποδοση RT και θα καταστησουν σχεδον ολες τις τωρινες RTX (εκτος της RTX 2080ti) obsolete.

14 λεπτά πριν, mtifosi είπε

 Στα υπολοιπα ερχεσαι στα λογια μου οτι ειναι αναλογα τις επιλογες του καθενος.

Δεν ερχομαι στα λογια σου, γιατι εχουμε αλλη αποψη γενικα αλλα ναι ο καθενας με τις επιλογες του.

Επειδη ομως η ολη κουβεντα πηγε ΠΑΛΙ στο RT ενω το θεμα ειναι οι Navi, για σενα το +25% της διαφορας τιμης στα ιδια frames δικαιολογειται απο το RT υλικο που παιζεις αυτη την στιγμη?

 

 

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mtifosi είπε

Γιατι συνεχιζετε με το αν αξιζει το rtx αφου δεν σας ενδιαφερει. Το αν αξιζει η οχι κανεις δεν μπορει να το πει ξεκαθαρα γιατι αλλιως το σκεφτεται ο καθενας. Ειναι σαν να λες αν αξιζει τα χρηματα ενα τριημερο πχ στο Παρισι. Για αλλους ειναι πεταμα χρηματων για αλλους οχι. Η ουσια ειναι οτι οπου εφαρμοζεται ειναι κορυφη.

1.      Προσωπικά έχω δηλώσει ότι με ενδιαφέρει το RT και ναι είναι το μέλλον και ήρθε να μείνει.

2.      Δεν πληρώνω 25% παραπάνω για να έχω ένα υποτυπώδες RT αποτέλεσμα (μόνο κάτι αντανακλάσεις) με καπέλο 25% σε τιμή και μόνο για 3 παιχνίδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Crus είπε

Αυτο:

Με αυτο:

Δεν πανε μαζι παντως. Γιατι και εσυ βασισμενος στην δικια σου αποψη θεωρεις οτι το RT στο ME ειναι οτι "καλυτερο εχει βγει". Αυτο δεν ειναι αντικειμενικο, αλλα υποκειμενικο.

Και τεσπα εγω προσωπικα το βρισκω οντως ενδιαφερον το RT implementation στο ME, αν και ξαναλεω αν επελεγα μεταξυ 1440p και RT On με 4Κ και RT Off, θα επελεγα το δευτερο. Και παλι ομως το ενα game δεν φερνει την ανοιξη. Αυτο λεω αλλα δεν το καταλαβαινεις. Μακαρι σε περισσοτερα, αλλα μεχρι να ερθουν τα περισσοτερα θα εχουμε 2ης γενιας RT καρτες Nvidia (πιθανοτατα και αντιστοιχη υλοποιηση απο AMD) που σιγουρα θα εχουν και πολυ καλυτερη αποδοση RT και θα καταστησουν σχεδον ολες τις τωρινες RTX (εκτος της RTX 2080ti) obsolete.

Δεν ερχομαι στα λογια σου, γιατι εχουμε αλλη αποψη γενικα αλλα ναι ο καθενας με τις επιλογες του.

Επειδη ομως η ολη κουβεντα πηγε ΠΑΛΙ στο RT ενω το θεμα ειναι οι Navi, για σενα το +25% της διαφορας τιμης στα ιδια frames δικαιολογειται απο το RT υλικο που παιζεις αυτη την στιγμη?

Οταν λεμε αντικειμενικα εννοουμε να το κρινουνε οι γνωστες σε ενα αντικειμενο. Ρωτα λοιπον εναν προγραμματιστη να δουμε τι θα σου πει και να στο τεκμηριωσει.

Για μενα λοιπον μονο και μονο το rt gi στο metro αξιζε συν τα οσα θα ερθουν με αποκορυφωμα το Control και το Cyberpunk.

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

1.      Προσωπικά έχω δηλώσει ότι με ενδιαφέρει το RT και ναι είναι το μέλλον και ήρθε να μείνει.

2.      Δεν πληρώνω 25% παραπάνω για να έχω ένα υποτυπώδες RT αποτέλεσμα (μόνο κάτι αντανακλάσεις) με καπέλο 25% σε τιμή και μόνο για 3 παιχνίδια.

1. Ωραια

2. RT GI δεν ειναι μονο αντανακλασεις

Επεξ/σία από mtifosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

1.      Προσωπικά έχω δηλώσει ότι με ενδιαφέρει το RT και ναι είναι το μέλλον και ήρθε να μείνει.

2.      Δεν πληρώνω 25% παραπάνω για να έχω ένα υποτυπώδες RT αποτέλεσμα (μόνο κάτι αντανακλάσεις) με καπέλο 25% σε τιμή και μόνο για 3 παιχνίδια.

Το περιεργο ειναι πως για καποιον λογο μερικοι εδω μεσα πιστευουν οτι επειδη κατ' επιλογη δεν πληρωνουμε το κερατιατικο στην Nvidia, ειμαστε AMD fanboys και κραζουμε το RT επειδη..ετσι.

Την Nvidia δεν την κραζουμε γιατι δινει RT, μπραβο της που παει μπροστα την τεχνολογια γραφικων και μακαρι να συνεχισει ετσι. Καλο θα ηταν βεβαια και αυτο το λεω γενικα, τις οποιες καινοτομιες φερνει στην αγορα να τις δινει open source και οχι σε φαση hairworks, gsync και λοιπα. Στην τελικη εγω για αυτο και θα δωσω πιο ευκολα τα λεφτα μου στην AMD, γιατι οτι αναπτυσει τεχνολογικα το δινει -σχεδον παντα- open source.

Το κραξιμο το τρωει γιατι εχει κανει το milking επιστημη και τους πελατες της τους βλεπει ως κατσικα που κατεβαζει χρημα και θα γινει και ο beta tester της για το RT.

 

6 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Οταν λεμε αντικειμενικα εννοουμε να το κρινουνε οι γνωστες σε ενα αντικειμενο. Ρωτα λοιπον εναν προγραμματιστη να δουμε τι θα σου πει και να στο τεκμηριωσει.

Για μενα λοιπον μονο και μονο το rt gi στο metro αξιζε συν τα οσα θα ερθουν με αποκορυφωμα το Control και το Cyberpunk.

1. Ωραια

2. RT GI δεν ειναι μονο αντανακλασεις

Ωπα σορυ ρε φιλαρακι, αλλα αυτο το " η υλοποιηση του rt gi στο metro ειναι με διαφορα οτι καλυτερο εχει βγει" που ειπες παραπανω αν χρειαζομαι "προγραμματιστη που ξερει" ή "γνωστες στο αντικειμενο" για να μου το αξιολογησει και τεκμηριωσει κατι δεν παει καλα.. Δηλαδη θα αγορασω την καρτουλα, θα την βαλω RTX On, θα μου κοβει frames (και μαλιστα αρκετα) και για να δικαιολογησω την αγορα μου θα ρωταω προγραμματιστες και γνωστες για να αντιληφθω οτι παιζω οτι καλυτερο εχει βγει οπως λες και εσυ?

Να το ρωτησω αλλιως. Εσυ εχεις RTX, σωστα? Το game το εχεις παιξει με RTX on & off? Μπορεις να μας πεις την προσωπικη σου αποψη επι του θεματος, αν αξιζει δηλαδη και με τι κοστος γραφικων εχεις αυτη την αποδοση?

Επισης σε ρωτησα και κατι αλλο παραπανω αλλα μαλλον μου ξεφυγε η απαντηση σου. Για σενα το +25% της διαφορας τιμης μεταξυ RTX & Navi στα ιδια frames δικαιολογειται απο το RT υλικο που παιζεις αυτη την στιγμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Οταν λεμε αντικειμενικα εννοουμε να το κρινουνε οι γνωστες σε ενα αντικειμενο. Ρωτα λοιπον εναν προγραμματιστη να δουμε τι θα σου πει και να στο τεκμηριωσει.

Για μενα λοιπον μονο και μονο το rt gi στο metro αξιζε συν τα οσα θα ερθουν με αποκορυφωμα το Control και το Cyberpunk.

Θα ήταν σίγουρα κακή αγορά οι τωρινές κάρτες αν είχαμε από Ιανουάριο έως Πάσχα τη νέα σειρά. Πράγμα που μάλλον  δεν θα συμβεί και πάμε για καλοκαίρι-φθινόπωρο. Μην ξεχνάμε ότι η AMD κατάφερε να κάνει tape out chip 7nm με ταβάνι τα 10m transistors(5700XT), ενώ η nvidia θα χρειαστεί ώριμο process για τουλάχιστον 25m transistors για να πεις ότι θα κάνει κάτι αξιόλογο απέναντι στην 2080Ti.

Αν μπορέσουμε να χαρούμε το CP 2077 με γραφικά επιπέδου ME ή πάνω τότε θα τα έχει βγάλει τα λεφτά του. Βλέπω να σχολιάζουν στο reddit ότι το παλιό ντέμο είναι πολύ φλατ(χωρίς ποιοτική σκίαση). Το RT GI θα το μεταμορφώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη τον αλλο μηνα εχουμε το επισημο launch των εν λογω καρτων σε custom υλοποιησεις που ενδιαφερουν Κοσμο(ακομα και αυτους που μπορει να αγορασουν σε προσφορα απο amazon μετα απο καιρο και θα θελουν να ρωτησουν 2 πραγματα) που σιγουρα θα θελουν να μπουν να σχολιασουν για αυτες,θα προτεινα (οπως εγραψα και στο διπλα θεμα)να ανοιχτει με το καλο απο καποιο κατοχο ισως ενα νεο θεμα αποκλειστικα για κατοχους ή ενδιαφερομενους/υποψηφιους αγοραστες των 5700 και 5700xt.

Γιατι κανενας υποψηφιος αγοραστης δεν προκειται να κατσει να διαβασει 100+σελιδες διαμαχων μεταξυ amd και nvidia.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Crus είπε

Το περιεργο ειναι πως για καποιον λογο μερικοι εδω μεσα πιστευουν οτι επειδη κατ' επιλογη δεν πληρωνουμε το κερατιατικο στην Nvidia, ειμαστε AMD fanboys και κραζουμε το RT επειδη..ετσι.

Την Nvidia δεν την κραζουμε γιατι δινει RT, μπραβο της που παει μπροστα την τεχνολογια γραφικων και μακαρι να συνεχισει ετσι. Καλο θα ηταν βεβαια και αυτο το λεω γενικα, τις οποιες καινοτομιες φερνει στην αγορα να τις δινει open source και οχι σε φαση hairworks, gsync και λοιπα. Στην τελικη εγω για αυτο και θα δωσω πιο ευκολα τα λεφτα μου στην AMD, γιατι οτι αναπτυσει τεχνολογικα το δινει -σχεδον παντα- open source.

Το κραξιμο το τρωει γιατι εχει κανει το milking επιστημη και τους πελατες της τους βλεπει ως κατσικα που κατεβαζει χρημα και θα γινει και ο beta tester της για το RT.

Ωπα σορυ ρε φιλαρακι, αλλα αυτο το " η υλοποιηση του rt gi στο metro ειναι με διαφορα οτι καλυτερο εχει βγει" που ειπες παραπανω αν χρειαζομαι "προγραμματιστη που ξερει" ή "γνωστες στο αντικειμενο" για να μου το αξιολογησει και τεκμηριωσει κατι δεν παει καλα.. Δηλαδη θα αγορασω την καρτουλα, θα την βαλω RTX On, θα μου κοβει frames (και μαλιστα αρκετα) και για να δικαιολογησω την αγορα μου θα ρωταω προγραμματιστες και γνωστες για να αντιληφθω οτι παιζω οτι καλυτερο εχει βγει οπως λες και εσυ?

Να το ρωτησω αλλιως. Εσυ εχεις RTX, σωστα? Το game το εχεις παιξει με RTX on & off? Μπορεις να μας πεις την προσωπικη σου αποψη επι του θεματος, αν αξιζει δηλαδη και με τι κοστος γραφικων εχεις αυτη την αποδοση?

Επισης σε ρωτησα και κατι αλλο παραπανω αλλα μαλλον μου ξεφυγε η απαντηση σου. Για σενα το +25% της διαφορας τιμης μεταξυ RTX & Navi στα ιδια frames δικαιολογειται απο το RT υλικο που παιζεις αυτη την στιγμη?

Σου απαντησα πως για μενα το αξιζει και το αποτελεσμα του rt gi στο metro ειδικα σε κλειστους χωρους οπου φαινονται καλυτερα οι αντιθεσεις ειναι φοβερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Crus είπε

Να το ρωτησω αλλιως. Εσυ εχεις RTX, σωστα? Το game το εχεις παιξει με RTX on & off? Μπορεις να μας πεις την προσωπικη σου αποψη επι του θεματος, αν αξιζει δηλαδη και με τι κοστος γραφικων εχεις αυτη την αποδοση?

Επισης σε ρωτησα και κατι αλλο παραπανω αλλα μαλλον μου ξεφυγε η απαντηση σου. Για σενα το +25% της διαφορας τιμης μεταξυ RTX & Navi στα ιδια frames δικαιολογειται απο το RT υλικο που παιζεις αυτη την στιγμη?

Το RT GI αλλάζει τελείως το μοντέλο φωτισμού. Το καταλαβαίνεις ιδιαίτερα σε χάρτες που έχουν αρκετά έντονο φως ήλιου όπως η Caspian. Οι youtubers που πόσταραν διαφορές δεν ήξεραν καν περί τίνος πρόκειται. Έδειχναν κάτι ανήλιαγα σημεία σε χάρτες με σύννεφα που ήταν δύσκολο να διακριθούν διαφορές.

1. Βλέπεις ένα πολύπλοκο αντικείμενο όπως το Aurora π.χ.(το τρένο). Με RT GI κάθε ανομοιομορφία και κάθε εξάρτημα του τρένου δημιουργεί σκιά και δίνει στο αντικέιμενο βάθος που δεν έχω δει παρόμοια. Εκτός ίσως από το voxel based AO της nvidia που είχαμε δει στο shadow of tomb raider.

2. Επίσης μεγάλες σκιές που το παραδοσιακό ΑΟ δεν μπορεί να δημιουργήσει γιατί κοιτάει μόνο γειτονικά πίξελς. Το έχουν δείξει και στο eurogamer.

3. Μετά έχεις την αντανάκλαση φωτός από επιφάνεια σε επιφάνεια γεγονός που αλλάζει τα χρώματα του παιχνιδιού και τα κάνει πιο ομοιογενή στο μάτι. Στο σούρουπο(π.χ. στην Taiga) το φεγγάρι έχει οριστεί ως πηγή φωτός και βλέπεις καθαρότερα με διαφορετικές σκιές και χρωματισμούς απ' ότι με τον faked νυχτερινό φωτισμό.

Μαζί με το photogrammetry που χρησιμοποίησαν πέτυχαν τον καλύτερο φωτισμό σε game που έχουμε δει μέχρι σήμερα. Το Odyssey που έχει κάτι εντυπωσιακά στιγμιότυπα με volumetric lighting φαίνεται τελείως flat μπροστά του.

Ίσως χρειαστεί να ανεβάσω κάποια screenshots για να καταλάβουμε για τι ακριβώς μιλάμε. Είχα ήδη δείξει κάτι από Volga.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Επειδη τον αλλο μηνα εχουμε το επισημο launch των εν λογω καρτων σε custom υλοποιησεις που ενδιαφερουν Κοσμο(ακομα και αυτους που μπορει να αγορασουν σε προσφορα απο amazon μετα απο καιρο και θα θελουν να ρωτησουν 2 πραγματα) που σιγουρα θα θελουν να μπουν να σχολιασουν για αυτες,θα προτεινα (οπως εγραψα και στο διπλα θεμα)να ανοιχτει με το καλο απο καποιο κατοχο ισως ενα νεο θεμα αποκλειστικα για κατοχους ή ενδιαφερομενους/υποψηφιους αγοραστες των 5700 και 5700xt.

Γιατι κανενας υποψηφιος αγοραστης δεν προκειται να κατσει να διαβασει 100+σελιδες διαμαχων μεταξυ amd και nvidia.

Δεν έχει νόημα γιατί πάλι θα χαθούμε στην μετάφραση.Κάθε φορά τα ίδια γίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mtifosi είπε

Σου απαντησα πως για μενα το αξιζει και το αποτελεσμα του rt gi στο metro ειδικα σε κλειστους χωρους οπου φαινονται καλυτερα οι αντιθεσεις ειναι φοβερο.

 

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Το RT GI αλλάζει τελείως το μοντέλο φωτισμού. Το καταλαβαίνεις ιδιαίτερα σε χάρτες που έχουν αρκετά έντονο φως ήλιου όπως η Caspian. Οι youtubers που πόσταραν διαφορές δεν ήξεραν καν περί τίνος πρόκειται. Έδειχναν κάτι ανήλιαγα σημεία σε χάρτες με σύννεφα που ήταν δύσκολο να διακριθούν διαφορές.

1. Βλέπεις ένα πολύπλοκο αντικείμενο όπως το Aurora π.χ.(το τρένο). Με RT GI κάθε ανομοιομορφία και κάθε εξάρτημα του τρένου δημιουργεί σκιά και δίνει στο αντικέιμενο βάθος που δεν έχω δει παρόμοια. Εκτός ίσως από το voxel based AO της nvidia που είχαμε δει στο shadow of tomb raider.

2. Επίσης μεγάλες σκιές που το παραδοσιακό ΑΟ δεν μπορεί να δημιουργήσει γιατί κοιτάει μόνο γειτονικά πίξελς. Το έχουν δείξει και στο eurogamer.

3. Μετά έχεις την αντανάκλαση φωτός από επιφάνεια σε επιφάνεια γεγονός που αλλάζει τα χρώματα του παιχνιδιού και τα κάνει πιο ομοιογενή στο μάτι. Στο σούρουπο(π.χ. στην Taiga) το φεγγάρι έχει οριστεί ως πηγή φωτός και βλέπεις καθαρότερα με διαφορετικές σκιές και χρωματισμούς απ' ότι με τον faked νυχτερινό φωτισμό.

Μαζί με το photogrammetry που χρησιμοποίησαν πέτυχαν τον καλύτερο φωτισμό σε game που έχουμε δει μέχρι σήμερα. Το Odyssey που έχει κάτι εντυπωσιακά στιγμιότυπα με volumetric lighting φαίνεται τελείως flat μπροστά του.

Ίσως χρειαστεί να ανεβάσω κάποια screenshots για να καταλάβουμε για τι ακριβώς μιλάμε. Είχα ήδη δείξει κάτι από Volga.

Ναι, αποφασίστε όμως...να ξέρουμε κι εμείς που να ψάξουμε για το καλύτερο αποτέλεσμα...

Σε κλειστούς χώρους ή σε ανοικτούς με έντονο φως?

Προκειμένου να τα βρείτε, πάτε σε ένα άλλο νήμα (ίσως ένα ξεχωριστό για RT, όχι RTX!) και αν εμφανιστεί κανένα redfanboy/girl/apachi heli κατά κείθε και σας λέει "κοροϊδάρες εγώ με την 570/5700 μου σας ρίχνω στα αυτιά μπλααμπλαμπλα" αρχίστε τις αναφορές και θα ρίχνω κι εγώ μαζί σας.

Με πιάνιτι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ναι, αποφασίστε όμως...να ξέρουμε κι εμείς που να ψάξουμε για το καλύτερο αποτέλεσμα...

Σε κλειστούς χώρους ή σε ανοικτούς με έντονο φως?

Όπου θες. Εγώ προτιμώ τις φωτεινές σκηνές για διάφορους λόγους. Όποιος δεν βλέπει διαφορά σε αυτή την τυπικότατη για games ανοικτή σκηνή, ή έχει πρόβλημα όρασης ή μπορεί να παίζει και medium/low και να πατάει χάμω την 5700ΧΤ @ultra με GTX 1060.

Στο άλλο συμφωνώ. Ό,τι ανεβάσω θα είναι στο άλλο θρεντ για τις 20ΧΧ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Crus είπε

Oχι οτι η AMD θα φαει κανα pass αν αρχισει τις ιδιες παπαριες μολις κανει την δικη της αντιστοιχη υλοποιηση. Προς τα παρον οι Navi τρωνε -οριακα- pass στο κραξιμο, γιατι ειναι αρκετα πιο φθηνες με ιδια και καλυτερη αποδοση και βασιζονται σε μια εξαιρετικη αρχιτεκτονικη που δειχνει promising. Παρολα αυτα ..blower fan και τιμες που σιγουρα θα μπορουσαν να ειναι και ενα 25-50αρι πιο κατω δεν μου αρεσουν καθολου.

Aν θες να κραξεις καποιον για τις τιμες κραξε την AMD. Αντι για RT σου πουλαει 9.9% καλυτερες επιδοσεις στα ιδια χρηματα. Ξαναλεω, ασχετος του ποσο καλο η οχι ειναι το RT, εχει ενα Χ κοστος το οποιο ανεβαζει τις τιμες. Η ΑΜD απο την αλλη σου πουλαει αερα κοπανιστο με επιχειρημα οτι δεν ειναι καλο το RTX. Ωραια, δεν ειναι καλο, γιατι δεν μου μεταφραζεις λοιπον το κοστος του RT σε επιδοσεις? Δωσε 25-30% επιδοσεις στο ιδιο price range και φυγαμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Όπου θες. Εγώ προτιμώ τις φωτεινές σκηνές για διάφορους λόγους. Όποιος δεν βλέπει διαφορά σε αυτή την τυπικότατη για games ανοικτή σκηνή, ή έχει πρόβλημα όρασης ή μπορεί να παίζει και medium/low και να πατάει χάμω την 5700ΧΤ @ultra με GTX 1060.

Στο άλλο συμφωνώ. Ό,τι ανεβάσω θα είναι στο άλλο θρεντ για τις 20ΧΧ.

Επειδή το έβαλες εδώ (απολογούμαι που συνεχίζω)...

Κινδυνεύοντας να πιαστώ αδιάβαστος, η εικόνα με τα παραπάνω fps προσωπικά μου φαίνεται πολύ καλύτερη στα περισσότερα σημεία, πολύ πιο φυσική (με εξαίρεση συγκεκριμένα σημεία).

Σε κάποια, ειδικά, το υποτιθέμενο RT αποτέλεσμα είναι απαράδεκτο (όπως ο "τρούλος" μπροστά σου). Γενικότερα η παλέτα, ξενίζει αφάνταστα.

Αν, πάντως, η πηγή φωτός είναι αριστερά και σχετικά πίσω του χαρακτήρα, οι σκιάσεις είναι πιο σωστά τοποθετημένες, όπως και το ποιά σημεία φωτίζονται και ποια όχι, αλλά το αποτέλεσμα (αυστηρά οπτικά), μόνο καλό δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ναι, αποφασίστε όμως...να ξέρουμε κι εμείς που να ψάξουμε για το καλύτερο αποτέλεσμα...

Σε κλειστούς χώρους ή σε ανοικτούς με έντονο φως?

Προκειμένου να τα βρείτε, πάτε σε ένα άλλο νήμα (ίσως ένα ξεχωριστό για RT, όχι RTX!) και αν εμφανιστεί κανένα redfanboy/girl/apachi heli κατά κείθε και σας λέει "κοροϊδάρες εγώ με την 570/5700 μου σας ρίχνω στα αυτιά μπλααμπλαμπλα" αρχίστε τις αναφορές και θα ρίχνω κι εγώ μαζί σας.

Με πιάνιτι?

Παντού είναι η σωστή απαντηση ;)

Όπου υπάρχουν αντικείμενα που το φως αλληλεπιδρα πάνω του 

Αυτό που είπε ο pirmen για το τρένο είναι πραγματικά εντυπωσιακό, ότι καλύτερο έχουμε δει σήμερα στον τεχνικό τομέα απλά δεν υπάρχει ,όπως βέβαια και σε εσωτερικούς χώρους τα σπάει  

Άμα σε ενδιαφέρει δες το βίντεο το digital foundry 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...