Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Crus είπε

Ακόμα και αν συμφωνήσουμε στο αν είναι 3, 5 η 7% πίσω on average και stock, πάλι δεν βγάζεις νόημα. Και θα σου θυμίσω πως αυτά που γράφεις τα διαβάζει κόσμος, πολλοί εκ των οποίων δεν είναι enthusiasts. Αυτοί οι άνθρωποι λοιπόν διαβάζουν το επιχείρημα σου ότι η Navi παρόλο που είναι 25% φθηνότερη ήδη με ίδια περίπου απόδοση με την αντίστοιχη του ανταγωνισμού, δεν αποτελούν καλές αγορές. Γιατί δεν τους εξηγείς τους λόγους; Είναι το RT; κάτι άλλο; 

Μετά αν θες εξήγησε τους γιατί και για τις τιμές που έβαλε η Nvidia φταίει πάλι η AMD που ούτως ή άλλως είναι στην ίδια απόδοση φθηνότερη. Και το επιχειρημα είναι πως δεν είναι ακόμα φθηνότερη; 

Και μην μου πεις ότι δεν προτείνεις στον κόσμο να μην την προτιμήσει, όταν γράφεις ότι το offering της AMD στο ίδιο performance bracket και σε χαμηλότερη τιμή ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΑΡΚΕΤΌ. 

Ρε παιδιά δηλαδή τις κουμπαρες παίζουμε τώρα; Πείτε ξεκάθαρα δεν αγοράζω AMD γιατί έτσι. Γιατί δεν έχει RT, γιατί δεν μου αρέσει το software, οι drivers, πείτε έστω ότι δεν θέλω οι φίλοι μου να με λένε πλεμπα. Ακόμα και αυτό πιο τίμιο είναι από το να την κατηγορείτε για το price gouging της NVIDIA η γιατί δεν έχει ακόμα χαμηλότερες τιμές από τις ήδη χαμηλότερες. 

Ο άλλος βγήκε και είπε ο άνθρωπος ξεκάθαρα. Εγώ θέλω rtx 2080ti lvl of performance και η AMD δεν έχει. Ούτε δικαιολογίες, ούτε χαζομάρες ούτε τπτ. 

Καταρχας αυτα τα "πειτε δεν αγοοραζετε AMD" κοψτα. Δεν αποτελουν επιχειρημα, και δη οταν το λες σε μενα, οταν το μισο forum με αποκαλει amd fanboy. Παμε τωρα σε αυτα που γραφεις.

 

Η πιο κοντινη καρτα στην 5700xt σε αποδοση ειναι η 2070 η σκετη. Η 5700xt λοιπον ειναι 3% πιο γρηγορη στο ιδιο κοστος χωρις το RT. Αυτο που αγνοεις, και θεωρω πλεον εσκεμενα, ειναι οτι το RT εχει κοστος, πως να το κανουμε. Ας συμφωνησουμε οτι σαν feature ειναι παντελως αχρηστο, δεν αλλαζει ομως το δεδομενο οτι ΚΟΣΤΙΖΕΙ. Οποτε το ερωτημα ειναι, ποσο κοστιζει. Η AMD ουσιαστικα σου λεει κοστιζει 3%, οσο η αποδοση που δινει πανω απο την παρομοιου κοστους 2070. Αν εσυ πιστευεις οτι μολις το 3% του κοστους της 2070 ειναι το RT τοτε κομπλε, η 5700xt ειναι decent καρτα. Εγω απο την αλλη πιστευω οτι ειναι 20% με 30%, αρα η 5700xt ειναι μαπα, γιατι εφοσον δεν δινει RT θα επρεπε να ειναι και 20-30% πανω σε αποδοση. 

Δεστο και απο την αλλη οψη. Αν η σειρα 20xx δεν ειχε RT θα ειχε σαφως καλυτερες επιδοσεις ή χαμηλοτερο κοστος. Η 2080 ας πουμε θα ηταν στην τιμη της 2070, και πλεον συνηδειτοποιεις γιατι η τιμολογηση των navi ειναι για τα πανυγηρια. Απο εκει και περα σαφως, αν καποιος δεν θελει RT μπορει να τις προτιμησσει, δεν ειναι εκει το θεμα. Το θεμα ειναι οτι η AMD εβγαλε τις χειροτερες δυνατες καρτες (και εννοω οσον αφορα το performance / $) βασιζομενη / εκμεταλευομενη το γεγονος οτι η nvidia αντι να δωσει gaming επιδοσεις θυσιασε μερος του budget για ενα νεο feature.  Και αν πουμε για χαρην της συζητησης οτι το RT ειναι αποτυχια, η AMD τι εκανε? Σου λεει ας εκμεταλευτω το γεγονος οτι το RT που κοστιζει 20-30% στην Nvidia ειναι τελικα αποτυχια και ας δωσω καρτες οριακα καλυτερες χωρις RT και να τσεπωσω τη διαφορα. Καλα κανει, ας μη βγαλουμε και τις Navi τιποτα το φοβερο, οριακα decent ειναι και ο λογος υπαρξης τους ειναι οτι δεν ειναι ακομα διαδεδομενο το RT.

27 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Που είναι αδιάφορο (για να το γράψω κομψά).

Το πόσο στοιχίζει το RT κομμάτι στις RTX κάρτες, είναι πρόβλημα της nVidia (ακριβώς όσο πρόβλημα της AMD είναι και το πόσο στοιχίζει η ΗΒΜ), όχι του καταναλωτή.

Ο καταναλωτής, ενδιαφέρεται για το τι εισπράττει για τα χρήματα που δίνει. Όπιος ενθουσιάζεται με RT Med/Hi σε 2070/80, σε Hi/Ultra(?) σε 2080Τi και low/low σε 2060 και αυτό σε χαμηλότερες αναλύσεις και πάλι με μεγάλο perf hit, δικαίωμά του. Δικαίωμά του, πολύ περισσότερο με αυτό το RT που υπάρχει αυτή τη στιγμή.

Το δικαίωμα αυτό, δεν το αμφισβήτησε κανείς. Το "best thing since sliced bread" αμφισβητούμε, όπως σερβίρεται κοντά ένα χρόνο τώρα και όπως φαίνεται πως θα πάει στη συνέχεια.

Το προβλημα στη συγκριση RTX / HBM2 ειναι το εξης απλο. Το HBM2 στον τελικο καταναλωτη δεν προσφερει τιποτα. Δεν ειναι καποιο extra feature, memory bandwidth σου προσφερει. Αψογα, αλλα αυτο το memory bandwidth σε μια καρτα για gamers θες να μετουσιωθει σε gaming performance. Αρα δεν μας νοιαζει το HBM καθεαυτο αλλα το gaming performance, το οποιο χωλαινει. Στην ουσια γιατι να με νοιαζει το πως πετυχαινει το performance? Ειτε hbm ειτε gddr1 ειτε ddr3 για μενα το ιδιο ειναι, το performance / dollar ειναι που μετραει. 
Το RTX απο την αλλη ειναι extra feature. 

Απο εκει και υστερα κανενα απο τα επιχειρηματα μου δεν βασιζεται στο ποσο φοβερο ειναι το RTX, οποτε δεν καταλαβαινω γιατι σαν ορθα σκεπτομενος καταναλωτης που εισαι επιμενεις εκει. Δεχομαι για χαρη της συζητησης οτι ειναι μεγα πατατα και απετυχε. Κομπλε, πως κανει αυτο την 5700xt καλη καρτα? H 2070 εχει 288 Τensor cores και 36 RT cores. Η AMD σου λεει αυτα κοστιζουν 3% του κοστους της καρτας, αρα σου δινω 3% παραπανω επιδοσεις στην 5700xt και ισοσταθμιζω. Ειναι ετσι ομως? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν με νοιάζει τι σε λέει το μισό φόρουμ η και το άλλο μισό επισης, αυτό είναι δικό σου θέμα και να το κοιτάξεις. Φανμπόι δεν σε είπα και δεν με ενδιαφέρει αν εσύ. Τα επιχειρήματα σου πάσχουν και δεν βγάζουν νόημα. Πάντως όταν οι μισοί σε λένε έτσι και οι άλλοι μισοί αλλιως, ακόμα και οι μισοί να είναι μλκες, δεν γίνεται να είναι και οι υπόλοιποι. Κάποιο θέματακι θα το εχεις. 

Επίσης δεν με απασχολεί το κόστος των tensor cores. Το γιατί το εξήγησα παραπισω. Δεν θα πληρώνω εγώ το R&D του RT της nvidia, δεν είμαι επενδυτής της, δυνητικός πελάτης είμαι. 

Για τις διάφορες στο performance δεν θα παίξουμε την κολοκύθια, υπάρχει topic στο reddit που έχει βγάλει τα average από όλα τα benches από όλα τα reviews παγκοσμίως και δείχνει την 5700XT  4% πίσω από την RTX 2070S. Πρακτικά ανύπαρκτες διάφορες με 25% χαμηλότερη τιμή. 

Μην προσπαθείς να παρουσιάσεις τα πράγματα όπως θες για να στηρίξεις το οποίο επιχείρημα σου και απάντησε αν θες στην ερωτηση που σου έκανα και η οποία και βασίστηκε στην κουταμάρα που έγραψες. Οτι φταίει η AMD για το price gouging της NVIDIA. 

Θα απαντήσεις σε αυτό για να μας το εξηγήσεις επιτέλους, όπως και γιατί η Navi δεν αποτελεί καλή αγορά εν σύγκριση με το ανταγωνισμό της; 

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Crus είπε

Επίσης δεν με απασχολεί το κόστος των tensor cores. Το γιατί το εξήγησα παραπισω. Δεν θα πληρώνω εγώ το R&D του RT της nvidia, δεν είμαι επενδυτής της, δυνητικός πελάτης είμαι. 

Kαλα κανεις και δεν σε απασχολει. Ουτε εμενα. Εμενα με απασχολει οτι η AMD δεν εχει αυτο το κοστος αλλα παρολαυτα αντι να δωσει 20-25% πανω επιδοσεις δινει 3% απο την 2070 και 9.9% απο την 2060S. 

Ειπα εγω καπου οτι φταιει η AMD για το price gouging της Nvidia? Παντως ξαναλεω, χειροτερο price gouging κανει η AMD, αφου σου προσφερει φτηνοτερες καρτες (χωρις RT δηλαδη) με 3 εως 10% καλυτερες επιδοσεις στην ιδια τιμη! 

Ουτε οτι δεν αποτελει καλη αγορα ειπα, ισα ισα, εγραψα οτι αμα δεν θες RT παιρνεις navi. Αυτο δεν κανει την καρτα καλη, κανει το RT αποτυχια. Αν δεν μπορεις να κατανοησεις την διαφορα....

Oσο για το 4% της διαφορας, εγω στο review του techpower up βλεπω τερατα, πατα το spoiler με επιφυλαξη. Kαι αυτα σε 1080p, οσο ανεβαινει η αναλυση ανεβαινουν και οι διαφορες...

 

 

ace-combat-7-1920-1080.pngdivinity-original-sin-2-1920-1080.pngrainbow-six-siege-1920-1080.pnghitman-2-1920-1080.png

 

 

 

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

Το προβλημα στη συγκριση RTX / HBM2 ειναι το εξης απλο. Το HBM2 στον τελικο καταναλωτη δεν προσφερει τιποτα. Δεν ειναι καποιο extra feature, memory bandwidth σου προσφερει. Αψογα, αλλα αυτο το memory bandwidth σε μια καρτα για gamers θες να μετουσιωθει σε gaming performance. Αρα δεν μας νοιαζει το HBM καθεαυτο αλλα το gaming performance, το οποιο χωλαινει. Στην ουσια γιατι να με νοιαζει το πως πετυχαινει το performance? Ειτε hbm ειτε gddr1 ειτε ddr3 για μενα το ιδιο ειναι, το performance / dollar ειναι που μετραει. 

Το RTX απο την αλλη ειναι extra feature. 

Απο εκει και υστερα κανενα απο τα επιχειρηματα μου δεν βασιζεται στο ποσο φοβερο ειναι το RTX, οποτε δεν καταλαβαινω γιατι σαν ορθα σκεπτομενος καταναλωτης που εισαι επιμενεις εκει. Δεχομαι για χαρη της συζητησης οτι ειναι μεγα πατατα και απετυχε. Κομπλε, πως κανει αυτο την 5700xt καλη καρτα? H 2070 εχει 288 Τensor cores και 36 RT cores. Η AMD σου λεει αυτα κοστιζουν 3% του κοστους της καρτας, αρα σου δινω 3% παραπανω επιδοσεις στην 5700xt και ισοσταθμιζω. Ειναι ετσι ομως? 

 

46 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Kαλα κανεις και δεν σε απασχολει. Ουτε εμενα. Εμενα με απασχολει οτι η AMD δεν εχει αυτο το κοστος αλλα παρολαυτα αντι να δωσει 20-25% πανω επιδοσεις δινει 3% απο την 2070 και 9.9% απο την 2060S. 

Ειπα εγω καπου οτι φταιει η AMD για το price gouging της Nvidia? Παντως ξαναλεω, χειροτερο price gouging κανει η AMD, αφου σου προσφερει φτηνοτερες καρτες (χωρις RT δηλαδη) με 3 εως 10% καλυτερες επιδοσεις στην ιδια τιμη!

Φάσκεις και αντιφάσκεις...από τη μία γράφεις πως "δεν έχει κόστος (RT) η AMD αλλά δεν κόβει αντίστοιχα τιμή για επιδόσεις" και από την άλλη εκεί που έχει κόστος η AMD (ΗΒΜ) το παραβλέπεις (ορθά, για το λόγο που εξήγησα και συμφωνούμε).

Δες το έτσι, λοιπόν:

Η nVidia στην τελευταία γενιά, πάσαρε μια μέτρια προς απογοητευτική αύξηση επιδόσεων σε συνάρτηση με τα χρήματα που ζήτησε, με τυράκι όμως το RT(X).

To τυράκι, όμως, μέχρι τώρα δεν...τόσο απλά. Extra feature ή όχι, είναι αδιάφορο από τη στιγμή που τελικά δεν...(οι λόγοι που δεν...δεν ενδιαφέρουν κανένα από τη στιγμή που είναι απλά θέμα στρατηγικής-ανάπτυξης, το τελικό αποτέλεσμα ενδιαφέρει μόνο).

Τί μένει? Το fp32 μόνο, το οποίο με βάση (και) τις πωλήσεις, δεν έπεισε κόσμο (τουλάχιστον όχι τόσο όσο βλέπαμε τα προηγούμενα χρόνια).

Τελεία. Τόσο απλά.

Η AMD, αντίστοιχα, κρίνεται για αυτά που η ίδια (δεν) προσφέρει.

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, προσφέρει με μικρό προς μεσαίο πυρήνα ότι προσφέρει η nVidia σε μεσαίο προς μεγάλο (από άποψη επιδόσεων εκεί που μετράει και έχει νόημα αυτή τη στιγμή) με χαμηλότερο κόστος, αφήνοντας υποσχέσεις για κάτι πολύ καλύτερο/ισχυρότερο σύντομα (οι υποσχέσεις και εδώ, είναι αδιάφορες...το τελικό αποτέλεσμα μας ενδιαφέρει).

Θα μπορούσε να είναι ακόμα χαμηλότερο? Πιθανότατα (σίγουρα).

Είμαστε ενθουσιασμένοι  με τις τιμές σε απόλυτα νούμερα? Όχι, ξεκάθαρα.

Είμαστε ικανοποιημένοι σε σχέση με αυτά που φάγαμε στα μούτρα τα τελευταία 2-3 χρόνια και από τους δυο τους? Μάλλον.

Θέλουμε (σαν καταναλωτές) περισσότερα (σε αυτά ξεκάθαρα είναι και το RT, όχι μόνο η αύξηση επιδόσεων) σε λιγότερα χρήματα? Ξεκάθαρα ναι.

Θα τα πάρουμε? ? ? ?

Btw: Το τυράκι, δυστυχώς, θα μας αφήσει σύντομα χρόνους (στην τωρινή του μορφή).

Αν Control +CP δεν έχουν φάει επικό downgrade σε σχέση με αυτά που έχουν δείξει, η PCMR θα φάει χλαπάτσα από τις λίγες.

Αν έχει πέσει nerfάρισμα (ως συνήθως), απλά θα συζητάμε πάλι για το "τι θα γινόταν αν..." και θα ξεκινήσει η ίδια κουβέντα από την αρχή.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Kαλα κανεις και δεν σε απασχολει. Ουτε εμενα. Εμενα με απασχολει οτι η AMD δεν εχει αυτο το κοστος αλλα παρολαυτα αντι να δωσει 20-25% πανω επιδοσεις δινει 3% απο την 2070 και 9.9% απο την 2060S. 

Ειπα εγω καπου οτι φταιει η AMD για το price gouging της Nvidia? Παντως ξαναλεω, χειροτερο price gouging κανει η AMD, αφου σου προσφερει φτηνοτερες καρτες (χωρις RT δηλαδη) με 3 εως 10% καλυτερες επιδοσεις στην ιδια τιμη! 

Ουτε οτι δεν αποτελει καλη αγορα ειπα, ισα ισα, εγραψα οτι αμα δεν θες RT παιρνεις navi. Αυτο δεν κανει την καρτα καλη, κανει το RT αποτυχια. Αν δεν μπορεις να κατανοησεις την διαφορα....

Oσο για το 4% της διαφορας, εγω στο review του techpower up βλεπω τερατα, πατα το spoiler με επιφυλαξη. Kαι αυτα σε 1080p, οσο ανεβαινει η αναλυση ανεβαινουν και οι διαφορες...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ace-combat-7-1920-1080.pngdivinity-original-sin-2-1920-1080.pngrainbow-six-siege-1920-1080.pnghitman-2-1920-1080.png

Αφού λες ότι τελικά δεν συντελεί η AMD στο price gouging της ΝVIDIA αλλά και ότι αποτελεί τελικά καλή αγορά αφού είναι πιο γρήγορη και φθηνότερη από την αντίστοιχη του ανταγωνισμού της, τότε πάμε στο επόμενο.

Αυτό το φθηνότερες με ή χωρίς RT πως το συμπέρανες; Θέλεις να μας κάνεις ένα price analysis με βάση το wafer cost αρχικα;  Γιατί last time I checked τα 7nm σαν waffer cost είναι διπλάσια από τα 16(12)nm της Nvidia. Για να μην αναφέρω καν ότι το maturity του 16(12)nm αυτή την στιγμή δίνει περίπου 90% working dies σε σύγκριση με το 60% estimated των 7nm της TSMC.

Το ότι είναι μικρότερο το ένα die εν σύγκριση με το άλλο από μόνο του δεν λέει τίποτα. Το αντιλαμβανεσαι; 

Ξεκινά από εκεί λοιπόν και κάνε μας την ανάλυση και μετα βλέπουμε τα υπόλοιπα κόστη για να καταλήξουμε στο εάν η AMD μας χρεώνει περισσότερα από την Nvidia εν αντιστοιχία με το κόστος της κάθε κάρτας που παράγει... 

Spoiler alert για να μην χαθείς.. Η Nvidia δεσμεύεται για 65% margins στους επενδυτές της. Η AMD παλεύει φέτος να το πάει στο 40%. Αντιλαμβανεσαι ότι η "θεωρία" σου πάσχει πάλι; Μαθηματικά γνωρίζεις φαντάζομαι, οπότε εξήγησε μου πως με 65% margins η μία και 40% η δεύτερη, πιστεύεις πως η δεύτερη έχει μικρότερο κόστος (άρα και μεγαλύτερο κέρδος) σε σχέση με αυτό που πουλάει στον πελάτη της; 

Αντε να δούμε γιατι στο τέλος θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.. 

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Crus είπε

Αφού λες ότι τελικά δεν συντελεί η AMD στο price gouging της ΝVIDIA αλλά και ότι αποτελεί τελικά καλή αγορά αφού είναι πιο γρήγορη και φθηνότερη από την αντίστοιχη του ανταγωνισμού της, τότε πάμε στο επόμενο.

Αυτό το φθηνότερες με ή χωρίς RT πως το συμπέρανες; Θέλεις να μας κάνεις ένα price analysis με βάση το wafer cost αρχικα;  Γιατί last time I checked τα 7nm σαν waffer cost είναι διπλάσια από τα 16(12)nm της Nvidia. Για να μην αναφέρω καν ότι το maturity του 16(12)nm αυτή την στιγμή δίνει περίπου 90% working dies σε σύγκριση με το 60% estimated των 7nm της TSMC. 

Ξεκινά από εκεί και κάνε μας την ανάλυση και βλέπουμε και μετά τα υπόλοιπα κόστη για να καταλήξουμε γιατί η AMD μας χρεώνει περισσότερα από την Nvidia εν αντιστοιχία με το κόστος της κάθε κάρτας που παράγει... 

Spoiler alert για να μην χαθείς.. Η Nvidia δεσμεύεται για 65% margins στους επενδυτές της. Η AMD παλεύει φέτος να το πάει στο 40%. Μαθηματικά γνωρίζεις φαντάζομαι. 

Αντε να δούμε.. 

Χανεις το point στην προσπαθεια σου να υπερασπιστεις μια εταιρεια μου φαινετε. Δεν χρειαζεται πτυχιο οικονομικων για να κατανοησεις οτι μια καρτα χωρις RT ειναι φτηνοτερη απο την ιδια καρτα με RT.

 

Οσο για τα yields, με συγχωρεις δηλαδη, μονο αρνητικα εχουν τα 7nm? Κανα θετικο δεν? Τοτε γιατι πηγε εκει η AMD?  Εγω καταλαβαινω πηγε για μειωση καταναλωσης / αυξηση επιδοσεων. Αρα μου λες τωρα εσυ οτι με ανωτερο process, χωρις το βραχνα του κοστους του RT καταφερε στο κοστος της 2070 να μας δωσει την 5700tx με +3% επιδοσεις! Νταξει, αμα εσυ εισαι ευχαριστημενος με το +3% -RT κομπλε, εγω δεν ειμαι, οποτε ας συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε. Εγω θεωρω οτι η 2080Ti ας πουμε χωρις RT θα κοστιζε οσο η 2080, η 2080 οσο η 2070 και ουτω καθεξης. Οποτε περιμενα αναλογες επιδοσεις απο την AMD, δηλαδη επιδοσεις 2080 στα λεφτα της 2070. Εκτος αν κανω τοσο λαθος και το κοστος του RT ειναι οντως 3-5%, οσο καλυτερη ειναι η XT της 2070, οποτε πασο, θα παραδεχτω οτι εχεις δικιο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Ναι, αποφασίστε όμως...να ξέρουμε κι εμείς που να ψάξουμε για το καλύτερο αποτέλεσμα...

Σε κλειστούς χώρους ή σε ανοικτούς με έντονο φως?

Προκειμένου να τα βρείτε, πάτε σε ένα άλλο νήμα (ίσως ένα ξεχωριστό για RT, όχι RTX!) και αν εμφανιστεί κανένα redfanboy/girl/apachi heli κατά κείθε και σας λέει "κοροϊδάρες εγώ με την 570/5700 μου σας ρίχνω στα αυτιά μπλααμπλαμπλα" αρχίστε τις αναφορές και θα ρίχνω κι εγώ μαζί σας.

Με πιάνιτι?

Κλασικές εξυπνάδες χωρίς ουσία ...το rt παντού είναι καλύτερο απλά υπάρχουν ορισμένα σημεία που είναι καλύτερο όπως στην πραγματικότητα ...αν δεν θέλετε να το βλέπεται άλλο θέμα ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι 2 έχουν υπερκοστολογήσει τους ΄μεσαίους πυρήνες τους ένα 50-100ρι καπέλο δημιουργώντας duopoly. Η nv έχει υπερκοστολογήσει και τα μεγάλα της ακόμα παραπάνω σε αυτή τη γενιά από ότι στις προηγούμενες. Αν θέλετε να τους τιμωρήσετε αντί να γκρινιάζετε για τις τιμές, σαν τους γέρους που τους κόψανε τη σύνταξη πάτε το 2021 σε intel. Απλά πράγματα (και ξαναψηφίζετε Κούλη).😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Πουθενα δεν εκθειασα το rtx. Απλα λεω το προφανες, εχει ΚΟΣΤΟΣ. Η amd δεν εχει αυτο το κοστος, αλλα παρολαυτα δινει ψιχοουλα. Συμφωνα με το techpowerup η παρομοιου κοστους 2070 ειναι 3% πισω σε επιδοσεις απο την 5700xt! Συγνωμη αλλα μεταξυ των δυο, οσο και να μην εχω πειστει απο το RT προφανως θα "θυσιασω" το 3% σε επιδοσεις για να το εχω. Πρεπει να εισαι πολυ κοοκκινοφρουρος για να παρεις την 5700.

Όταν λες το RTX έχει κόστος τη εννοείς ??

 

1.      H 2070 δεν έχει ίδια τιμή με την 5700 ΧΤ.

2.      Η 2070 είναι EOL

3.      Σε πολλά από τα τελευταία παιχνίδια η 5700ΧΤ έχει ίδιες επιδόσεις με την 2070 Super που κοστίζει 25% παραπάνω.

4.      5700XT vs 2060 Super - στα ίδια χρήματα παίρνεις 10-15% παραπάνω επιδόσεις

5.      Τα αποτελέσματα του Techpowerup “γέρνουν” πολύ προς NV μεριά

6.      Πρέπει να είσαι πολύ πρασινοσκούφης για να πληρώνεις παραπάνω λεφτά για να πάρεις λιγότερες επιδόσεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δειτε προσεχτικα τις εικονες. Oλα τα site οταν εκαναν συγκρισεις επελεγαν τα ULTRA και οχι τα EXTREME.

Επελεξα το 1440p για NON RTX, με 1080p σε RTX High γιατι εκει η αποδοση τους ειναι το ιδιο.

Κοστος fps,  1440p + Extreme = 1080P + RTX High + Extreme

Υπαρχει λογικος ανθρωπος που θα επελεγε να εχει 80% λιγοτερη λεπτομερεια στην οθονη σε παιχνιδι σα το Metro Exodus. Μονο αυτος που εχει φαει το marketing.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι το RTX σε αναγκαζει να κατεβεις αρκετα σε αναλυση, δηλαδη low image quality!

Αnthem (Origin)

Για να μην μιλησω για το DLSS στο Anthem που τρωει μεχρι και το tessellation για χαρη του performance.

DLSS

DLSS.jpg

NO DLSS

NO-DLSS.jpg

 

Καντε save και παιξτε τα samples που σας δινω. Δειτε τα αυτα που σας πουλανε, με το marketing!

Επεξ/σία από Afterburner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Χωρις RT. Που δεν ειναι τζαμπα. Ξαναλεω, ασχετος του ποσο καλο ειναι. Ας πουμε ειναι εντελως μαπα, κομπλε. Παιζει να κοστιζει ομως 20-30% της καρτας. Αρα με απλη μεθοδο των τριων, η AMD μας πιανει το κωλο. Δεν το λεω εγω, τα νουμερα το λενε. Η AMD εκμεταλευεται το μεγαλο κοστος του RT για να σου πουλησει μια κακη καρτα κανοντας τη να μοιαζει απιστευτη. Ας σου δωσω ενα υποθετικο - τραβηγμενο σεναριο να καταλαβεις το προβλημα. Εστω οτι το κοστος του RT ειναι 300€ και η 2060s κανει 100 (χωρις το RT) Αρα η AMD σου πουλαει καρτα των 100 με +9.9% αποδοση στα 400€. Τωρα οπου 300€ βαλε τη δικια σου τιμη. Παντως 40€, δηλαδη 10% στα 400 δεν ειναι, ειναι σιγουρα παραπανω. Αρα, ξαναμανα η απλη μεθοδος των τριων μας λεει οτι η AMD μας πιανει τον πισινο. Και πες με και amd hater να γελασουν και τα πλακακια

YΓ1. Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι αν αντι για RT cores ειχαμε FP32 cores η nvidia θα ξεκ****ζε την AMD σε price / performance. H AMD λοιπον που εχει ακριβως αυτο,  FP32 αντι για RT cores μας δινει μια meeeh καρτα που ειναι barely worth existing. Ουσιαστικα κακο προιον βγαζει, απλα παταει στο οτι δεν ειναι διαδεδομενο το RT ακομα για εκμεταλευτει την κατασταση οσο προλαβαινει.

Τα νούμερά σου είναι τελείως αυθαίρετα και όλος σου ο συλλογισμός από κει και κάτω είναι τελείως μα τελείως λάθος. GTX 1660 Ti msrp 279$, rtx 2060 msrp 349$, 70$ διαφορά στα 349$, δηλαδή 20%. Και η διαφορά δεν είναι σε RT,  η RTX 2060 έχει 1920 cores, 120 TMUs ενώ η GTX 1660 Ti έχει 1536 cores,96 TMUs.1920/1536 => 25%.Μόνο το υποσύστημα μνήμης είναι ίδιο. Οπότε έχουμε +25% τιμή για +25% shading απόδοση, ίδια μνήμη + RT + tensor cores. Εξήγησέ μας τώρα από που προκύπτει ότι ένα fixed ASIC κοστίζει +30%. Ούτε +5% δεν κοστίζει.

Η λύση που θα δώσει η AMD για το RT είναι στα χαρτιά πολύ πιο advanced αφού θα συνδυάζει fixed ASIC μαζί με shaders.Τα fixed ASIC δεν είναι ακριβά, είναι το πιο απλό πράγμα να συμπεριλάβεις fixed ASIC. Σε λίγο η ngreedia θα χρεώνει και το NVENC/NVDEC (επίσης fixed ASIC) + 20% ξέρω γω και θα λέτε ΟΚ.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Όταν λες το RTX έχει κόστος τη εννοείς ??

 

1.      H 2070 δεν έχει ίδια τιμή με την 5700 ΧΤ.

2.      Η 2070 είναι EOL

3.      Σε πολλά από τα τελευταία παιχνίδια η 5700ΧΤ έχει ίδιες επιδόσεις με την 2070 Super που κοστίζει 25% παραπάνω.

4.      5700XT vs 2060 Super - στα ίδια χρήματα παίρνεις 10-15% παραπάνω επιδόσεις

5.      Τα αποτελέσματα του Techpowerup “γέρνουν” πολύ προς NV μεριά

6.      Πρέπει να είσαι πολύ πρασινοσκούφης για να πληρώνεις παραπάνω λεφτά για να πάρεις λιγότερες επιδόσεις.  

1. To skroutz διαφωνει

2. Δεν εχει σημασια

3. Ναι νταξει, εγω βλεπω κατι 30αρες στο 80% των παιχνιδιων που testare το techpowerup

4. 9% λεει το hwunboxed (και αυτο nv μερια?) και μαλιστα τιγκα σε games φιλικα σε AMD και με τιποτα απο αυτα που τρεχουν καλα σε nvidia. 5-6% λεει το techpowerup γιατι τρεχει πλειαδα games φιλικα και προς amd και nvidia

5. Nταξει αμα οποιου τα αποτελεσματα δεν μας αρεσουν γερνουν δεν εχει νοημα καν να το συζηταμε.

6. Πρεπει να εισαι πολυ κολλημενος για να μην πιανεις το point. Λεω απλα οτι η AMD δεν ειναι οσο καλες θα επρεπε να ειναι για να δικαιολογησουν την μη υπαρξη RT. Ξαναλεω, ασχετος του ποσο καλο ειναι το RT, κοστιζει. Προσωπικα δεν καιγομε για RT, αλλα αμα εχω να διαλεξω μεταξυ 5700xt και 2070 θα παρω 2070 και ας χασω 3-5% επιδοσεις. 

 

 

12 λεπτά πριν, malakudi είπε

Τα νούμερά σου είναι τελείως αυθαίρετα και όλος σου ο συλλογισμός από κει και κάτω είναι τελείως μα τελείως λάθος. GTX 1660 Ti msrp 279$, rtx 2060 msrp 349$, 70$ διαφορά στα 349$, δηλαδή 20%. Και η διαφορά δεν είναι σε RT,  η RTX 2060 έχει 1920 cores, 120 TMUs ενώ η GTX 1660 Ti έχει 1536 cores,96 TMUs.1920/1536 => 25%.Μόνο το υποσύστημα μνήμης είναι ίδιο. Οπότε έχουμε +25% τιμή για +25% shading απόδοση, ίδια μνήμη + RT + tensor cores. Εξήγησέ μας τώρα από που προκύπτει ότι ένα fixed ASIC κοστίζει +30%. Ούτε +5% δεν κοστίζει.

Η λύση που θα δώσει η AMD για το RT είναι στα χαρτιά πολύ πιο advanced αφού θα συνδυάζει fixed ASIC μαζί με shaders.Τα fixed ASIC δεν είναι ακριβά, είναι το πιο απλό πράγμα να συμπεριλάβεις fixed ASIC. Σε λίγο η ngreedia θα χρεώνει και το NVENC/NVDEC (επίσης fixed ASIC) + 20% ξέρω γω και θα λέτε ΟΚ.

Απευθειας συγκριση τιμων δεν εχει νοημα. Θεωρω πιθανο σεναριο να πλασαρει τις 2 καρτες "κοντα" τιμολογιακα ωστε να προτιμησουν μερικοι την 2060 και να υπαρξει adoption του RT. 

Και αντε εσυ μου λες ουτε 5% δεν κοστιζει. Κομπλε. Τοση ειναι και η διαφορα επιδοσεων μεταξυ 2070 και 5700xt. Αρα σορρυ κιολας, οσο σκατα ειναι οι καρτες της nvidia αλλο τοσο ειναι και της AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...