Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, mtifosi είπε

Κλασικές εξυπνάδες χωρίς ουσία ...το rt παντού είναι καλύτερο απλά υπάρχουν ορισμένα σημεία που είναι καλύτερο όπως στην πραγματικότητα ...αν δεν θέλετε να το βλέπεται άλλο θέμα ...

Εγώ τις γράφω τις εξυπνάδες?

Ο ένας γράφει ότι είναι σαφώς καλύτερο/πιο χρήσιμο σε κλειστούς/σκοτεινούς, ο άλλος σε ανοικτούς/πολύ φως...όχι το RT γενικά, το RTX στο Metro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

1. To skroutz διαφωνει

2. Δεν εχει σημασια

3. Ναι νταξει, εγω βλεπω κατι 30αρες στο 80% των παιχνιδιων που testare το techpowerup

4. 9% λεει το hwunboxed (και αυτο nv μερια?) και μαλιστα τιγκα σε games φιλικα σε AMD και με τιποτα απο αυτα που τρεχουν καλα σε nvidia. 5-6% λεει το techpowerup γιατι τρεχει πλειαδα games φιλικα και προς amd και nvidia

5. Nταξει αμα οποιου τα αποτελεσματα δεν μας αρεσουν γερνουν δεν εχει νοημα καν να το συζηταμε.

6. Πρεπει να εισαι πολυ κολλημενος για να μην πιανεις το point. Λεω απλα οτι η AMD δεν ειναι οσο καλες θα επρεπε να ειναι για να δικαιολογησουν την μη υπαρξη RT. Ξαναλεω, ασχετος του ποσο καλο ειναι το RT, κοστιζει. Προσωπικα δεν καιγομε για RT, αλλα αμα εχω να διαλεξω μεταξυ 5700xt και 2070 θα παρω 2070 και ας χασω 3-5% επιδοσεις. 

Απευθειας συγκριση τιμων δεν εχει νοημα. Θεωρω πιθανο σεναριο να πλασαρει τις 2 καρτες "κοντα" τιμολογιακα ωστε να προτιμησουν μερικοι την 2060 και να υπαρξει adoption του RT. 

Και αντε εσυ μου λες ουτε 5% δεν κοστιζει. Κομπλε. Τοση ειναι και η διαφορα επιδοσεων μεταξυ 2070 και 5700xt. Αρα σορρυ κιολας, οσο σκατα ειναι οι καρτες της nvidia αλλο τοσο ειναι και της AMD.

Καμμία δεν είναι "σκατά". Το "πρόβλημα" με τις τιμές της nvidia είναι πως 1,5 χρόνο μετά το launch της 1080 Ti με MSRP 699$, έβγαλε μια κάρτα ίδιων ουσιαστικά επιδόσεων (2080) με λιγότερη VRAM, στα 799$, "δικαιολογώντας" τα +100$ λόγω RT. Κάτι που δεν ισχύει όταν συγκρίνουμε τα ίδια δικά της προϊόντα που είναι κοντά (2060 vs 1660 ti).

Την 5700ΧΤ άσε να την κρίνουμε οριστικά μόλις βγουν οι custom, εκεί θα φανεί και που στέκουν σε απόλυτα νούμερα και σε price/performance ratio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Χανεις το point στην προσπαθεια σου να υπερασπιστεις μια εταιρεια μου φαινετε. Δεν χρειαζεται πτυχιο οικονομικων για να κατανοησεις οτι μια καρτα χωρις RT ειναι φτηνοτερη απο την ιδια καρτα με RT.

Οσο για τα yields, με συγχωρεις δηλαδη, μονο αρνητικα εχουν τα 7nm? Κανα θετικο δεν? Τοτε γιατι πηγε εκει η AMD?  Εγω καταλαβαινω πηγε για μειωση καταναλωσης / αυξηση επιδοσεων. Αρα μου λες τωρα εσυ οτι με ανωτερο process, χωρις το βραχνα του κοστους του RT καταφερε στο κοστος της 2070 να μας δωσει την 5700tx με +3% επιδοσεις! Νταξει, αμα εσυ εισαι ευχαριστημενος με το +3% -RT κομπλε, εγω δεν ειμαι, οποτε ας συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε. Εγω θεωρω οτι η 2080Ti ας πουμε χωρις RT θα κοστιζε οσο η 2080, η 2080 οσο η 2070 και ουτω καθεξης. Οποτε περιμενα αναλογες επιδοσεις απο την AMD, δηλαδη επιδοσεις 2080 στα λεφτα της 2070. Εκτος αν κανω τοσο λαθος και το κοστος του RT ειναι οντως 3-5%, οσο καλυτερη ειναι η XT της 2070, οποτε πασο, θα παραδεχτω οτι εχεις δικιο. 

 

Αφού σου βάζω το margin και δεν καταλαβαίνεις ότι λες βλακειες είσαι πέραν κάθε σωτηρίας. Ειλικρινά δεν το έχω ξαναδεί αυτό το πράγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Crus είπε

Αφού σου βάζω το margin και δεν καταλαβαίνεις ότι λες βλακειες είσαι πέραν κάθε σωτηρίας. Ειλικρινά δεν το έχω ξαναδεί αυτό το πράγμα. 

Tι να καταλαβω, βοηθα με εσυ που εισαι ξυπνιος. Μου λες με καλυτερο process και χωρις το κοστος του RT η AMD καταφερε να μας δωσει +3% επιδοσεις απο 2070 και γιαυτο ειναι φοβερες οι navi ενω οι nvidia για τον Μπέο. Καλα το καταλαβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες ανυπόστατα πράγματα χωρίς να τα στηρίζεις και μετά όταν στα αναφέρουν κάνεις την πάπια και πετάς κάτι άλλο. 

Ξεκίνησες με βάση επιχειρηματος ότι για το price gouging φταίει η AMD και όχι η NVIDIA. 

Σε ρωτάω πως γίνεται να συμβαίνει αυτό ενω στις ίδιες επιδόσεις είναι φθηνότερη και μου λες η nvidia πουλάει 25% πανω λόγω RT και αυξημένου κόστους. 

Σε ρωτάω πως γίνεται αυτό ενώ η μία έχει για την κάθε κάρτα της 65% margins και η άλλη 40% και αντί να καταλάβεις το λάθος σου συνεχίζεις λέγοντας ασυναρτησίες. 

Το κόστος του κάθε τσιπ των RTX δεν είναι αναλογικά ακριβότερο σε σχέση με το αντίστοιχο των NAVI λόγω process node και απλά η μία εταιρεία σε χρεώνει 65% γιατί it just works και η άλλη 40% γιατί παραδοσιακά πουλάει φθηνότερα για να κερδίσει marketshare. 

Πόσο δύσκολο είναι να το αντιληφθείς αυτό; Πυρηνική φυσική; 

Καμίας AMD δεν είμαι φαν, εταιρίες είναι και χρήμα θέλουν. Δεν μπορώ να παραβλέψω όμως το γεγονός ότι αυτή την στιγμή δεν έχεις κανένα λόγω να επιλέξεις τις RTX 2060 & 2070 SUPER απέναντι στις NAVI από την στιγμή που στην ίδια περίπου απόδοση είναι 25% φθηνότερες. Βασικά ο μόνος λόγος είναι το blower και αυτό θα εκλείψει σε ένα μήνα. 

Μακάρι να έρθει η Ιντελα και να μας φέρει την δικιά της υλοποίηση, χρεώνοντας 100 ευρώ λιγότερα και να πέσουν και άλλο τα margins και θα είμαι ο πρώτος που θα το γράψω. Επειδή ομως χαμηλότερα margin και Intel δύσκολα πάνε μαζί κρατάω μικρό καλάθι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Crus είπε

Μακάρι να έρθει η Ιντελα και να μας φέρει την δικιά της υλοποίηση, χρεώνοντας 100 ευρώ λιγότερα και να πέσουν και άλλο τα margins και θα είμαι ο πρώτος που θα το γράψω. Επειδή ομως χαμηλότερα margin και Intel δύσκολα πάνε μαζί κρατάω μικρό καλάθι. 

Η intel όταν θα μπει, θα πρέπει να μπει δυνατά δεν έχει άλλη επιλογή. Θα πρέπει να χτυπήσει το καλύτερο performance/$ με διαφορά ή να έχει κάποιο kickass feature που δε το έχουν οι άλλοι 2 (και δεν θα είναι σαν το RTX 🤣). Αλλιώς κανένας δε θα έχει όρεξη να κάνει beta testing στην αρχή με σπασμένους drivers και 1000000 παλιά παιχνίδια που απλά δε θα δουλεύουν σωστά σε intel. Το ίδιο έγινε με την AMD και το launch στους 1st gen ryzen. Έπρεπε να πολεμήσει με τη συνείδηση του κόσμου ότι τα cpu της δεν είναι μόνο για apu's και budget builds + τα άγουρα bios και τα θέματα με τις μνήμες, ενώ σου έδινε HEDT parts για την εποχή τους ουσιαστικά σε τιμές mainstream i5/7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Crus είπε

Λες ανυπόστατα πράγματα χωρίς να τα στηρίζεις και μετά όταν στα αναφέρουν κάνεις την πάπια και πετάς κάτι άλλο. 

Ξεκίνησες με βάση επιχειρηματος ότι για το price gouging φταίει η AMD και όχι η NVIDIA. 

Σε ρωτάω πως γίνεται να συμβαίνει αυτό ενω στις ίδιες επιδόσεις είναι φθηνότερη και μου λες η nvidia πουλάει 25% πανω λόγω RT και αυξημένου κόστους. 

Σε ρωτάω πως γίνεται αυτό ενώ η μία έχει για την κάθε κάρτα της 65% margins και η άλλη 40% και αντί να καταλάβεις το λάθος σου συνεχίζεις λέγοντας ασυναρτησίες. 

Το κόστος του κάθε τσιπ των RTX δεν είναι αναλογικά ακριβότερο σε σχέση με το αντίστοιχο των NAVI λόγω process node και απλά η μία εταιρεία σε χρεώνει 65% γιατί it just works και η άλλη 40% γιατί παραδοσιακά πουλάει φθηνότερα για να κερδίσει marketshare. 

Πόσο δύσκολο είναι να το αντιληφθείς αυτό; Πυρηνική φυσική; 

Καμίας AMD δεν είμαι φαν, εταιρίες είναι και χρήμα θέλουν. Δεν μπορώ να παραβλέψω όμως το γεγονός ότι αυτή την στιγμή δεν έχεις κανένα λόγω να επιλέξεις τις RTX 2060 & 2070 SUPER απέναντι στις NAVI από την στιγμή που στην ίδια περίπου απόδοση είναι 25% φθηνότερες. Βασικά ο μόνος λόγος είναι το blower και αυτό θα εκλείψει σε ένα μήνα. 

Μακάρι να έρθει η Ιντελα και να μας φέρει την δικιά της υλοποίηση, χρεώνοντας 100 ευρώ λιγότερα και να πέσουν και άλλο τα margins και θα είμαι ο πρώτος που θα το γράψω. Επειδή ομως χαμηλότερα margin και Intel δύσκολα πάνε μαζί κρατάω μικρό καλάθι. 

Που κανω την παπια ρε πασα μου? Εσυ εισαι που δεν καταλαβαινεις το νοημα του τι γραφω. Δεν με νοιαζουν τα yields, τα 7nm τα διαλεξε για καποιον λογο, για το performance και efficiency αρα αυτο εξεταζω. Το πως καταφερνει το performance δεν με νοαζει, ειτε ειναι στα 32nm ειτε στα 7 ειτε με drr3 ή hbm η οτιδηποτε αλλο μου ειναι αδιαφορο, εφοσον αυτα ειναι χαρακτηριστηκα που αυξανουν το performance θα μετρησω το performance. Το ποστο κοστιζει στην AMD η στην nvidia για να μου δωσει αυτο το performance δεν με ενδιαφερει σαν πελατη.


Το RT απο την αλλη ειναι extra feature και δεν ειναι αμεσα μετρησιμο. Για σενα μπορει να αξιζει 100€ για μενα 10 και ουτω καθεξης. Οποτε σου λεω απλα το +3% που εχει η XT απο την 2070  δεν θεωρω οτι αντισταθμιζει την ελλειψη RT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

H Nvidia κοστολογεί το RT και ψήκτρα με fans 100 ευρώ παραπάνω, τόσο ακραίο είναι; Ίδια τιμή θέλατε να είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Που κανω την παπια ρε πασα μου? Εσυ εισαι που δεν καταλαβαινεις το νοημα του τι γραφω. Δεν με νοιαζουν τα yields, τα 7nm τα διαλεξε για καποιον λογο, για το performance και efficiency αρα αυτο εξεταζω. Το πως καταφερνει το performance δεν με νοαζει, ειτε ειναι στα 32nm ειτε στα 7 ειτε με drr3 ή hbm η οτιδηποτε αλλο μου ειναι αδιαφορο, εφοσον αυτα ειναι χαρακτηριστηκα που αυξανουν το performance θα μετρησω το performance. Το ποστο κοστιζει στην AMD η στην nvidia για να μου δωσει αυτο το performance δεν με ενδιαφερει σαν πελατη.


Το RT απο την αλλη ειναι extra feature και δεν ειναι αμεσα μετρησιμο. Για σενα μπορει να αξιζει 100€ για μενα 10 και ουτω καθεξης. Οποτε σου λεω απλα το +3% που εχει η XT απο την 2070  δεν θεωρω οτι αντισταθμιζει την ελλειψη RT

Σε λίγο δε θα υπάρχει 2070. Η τιμή της 2070 super είναι πάνω από 120 ευρώ διαφορά με την 5700XT, ενώ είναι ένα 5% πάνω σε επιδόσεις, κι αυτό συγκρινόμενη με τη blower edition, οι φθηνές custom (τύπου Gigabyte Windforce) ενδέχεται να μικρύνουν κι άλλο τη διαφορά. Αν πέσει και η super στις τιμές που βρίσκεις τώρα 2070, τότε ναι η μικρή διαφορά των 20-30 ευρώ δικαιολογεί την χωρίς σκέψη προτίμηση σε RTX, αλλά αν η διαφορά μείνει 120+ ευρώ, τότε το σκέφτεσαι. Κι αυτό είναι το καλό, επιτέλους έχουμε ανταγωνισμό, έστω και στο mid-range κομμάτι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το παίξει έξυπνα η Nvidia και ρίξει λίγο την τιμή της 2070S ώστε να είναι 20-40 ευρώ πάνω από την 5700ΧΤ, τότε RIP 5700XT αν δεν ρίξει την τιμή της , αφού με τόσο μικρή διαφορά πρέπει να είσαι βαμμένος κόκκινος ή να μην σε ενδιαφέρει καθόλου μα καθόλου το RT για να προτιμήσεις την Navi. Που και ντεμί να είσαι προς το RT, πολλοί θα "υποκύψουν" στον "πειρασμό" αν η διαφορά είναι τόσο μικρή. Η επιλογή του μη RT μπορεί να βγει σε πολύ καλό ή σε πολύ κακό για την AMD, αφού, αναλόγως την τιμή, είτε θα είναι μία αρκετά φθηνότερη 2070S χωρίς RT είτε δεν θα αξίζει να αφήσεις το RT αν η διαφορά είναι μικρή..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικοί δεν μπορούν να καταλάβουν το εξής: σημαντικό ρόλο παίζει ποια εταιρεία έχει την μεγαλύτερη επιρροή στην αγορά. Αυτή τη στιγμή δυστυχώς ή ευτυχώς την έχει η nVidia. Άρα είναι περισσότερο πιθανό να δούμε περισσότερους optimized τίτλους στην αγορά πχ 7/10 να είναι nVidia friendly και συνεπώς πιθανότατα να έχουν τεχνολογία RT. Για την AMD, λόγω μικρότερου budget, δεν είναι εύκολο να αυξήσει την επιρροή της, παρόλα αυτά προσπαθεί και έχει καταφέρει με τη σειρά RX 5000 να αποτελέσει μια καλή εναλλακτική. 

Ο μόνος λόγος για μένα να επιλέξω (αν θα επιλέξω) nVidia είναι αυτός, δηλαδή η επιρροή της στην gaming βιομηχανία, μιας και τα περισσότερα games θα τρέχουν καλύτερα σε nVidia.

Επεξ/σία από _Theo_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αν το παίξει έξυπνα η Nvidia και ρίξει λίγο την τιμή της 2070S ώστε να είναι 20-40 ευρώ πάνω από την 5700ΧΤ, τότε RIP 5700XT αν δεν ρίξει την τιμή της , αφού με τόσο μικρή διαφορά πρέπει να είσαι βαμμένος κόκκινος ή να μην σε ενδιαφέρει καθόλου μα καθόλου το RT για να προτιμήσεις την Navi. Που και ντεμί να είσαι προς το RT, πολλοί θα "υποκύψουν" στον "πειρασμό" αν η διαφορά είναι τόσο μικρή. Η επιλογή του μη RT μπορεί να βγει σε πολύ καλό ή σε πολύ κακό για την AMD, αφού, αναλόγως την τιμή, είτε θα είναι μία αρκετά φθηνότερη 2070S χωρίς RT είτε δεν θα αξίζει να αφήσεις το RT αν η διαφορά είναι μικρή..

Η διαφορά σε MSRP είναι 100$ πάντως και η nvidia γενικά δε ρίχνει τιμές. Οπότε δε βλέπω πως θα μειωθεί η διαφορά σε 20-40 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Η διαφορά σε MSRP είναι 100$ πάντως και η nvidia γενικά δε ρίχνει τιμές. Οπότε δε βλέπω πως θα μειωθεί η διαφορά σε 20-40 ευρώ. 

Οι custom Navi λογικά θα είναι λίγο παραπάνω σε τιμή αλλά ναι και πάλι δύσκολο να φτάσει 20-40 ευρώ η διαφορά, συμφωνώ. Είπα "αν το παίξει έξυπνα" που όντως δεν παίζει και πολύ αυτό..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Μερικοί δεν μπορούν να καταλάβουν το εξής: σημαντικό ρόλο παίζει ποια εταιρεία έχει την μεγαλύτερη επιρροή στην αγορά. Αυτή τη στιγμή δυστυχώς ή ευτυχώς την έχει η nVidia. Άρα είναι περισσότερο να δούμε περισσότερους optimized τίτλους στην αγορά πχ 7/10 να είναι nVidia friendly και συνεπώς πιθανότατα να έχουν τεχνολογία RT. Για την AMD, λόγω μικρότερου budget, δεν είναι εύκολο να αυξήσει την επιρροή της, παρόλα αυτά προσπαθεί και έχει καταφέρει με τη σειρά RX 5000 να αποτελέσει μια καλή εναλλακτική. 

Ο μόνος λόγος για μένα να επιλέξω (αν θα επιλέξω) nVidia είναι αυτός, δηλαδή η επιρροή της στην gaming βιομηχανία, μιας και τα περισσότερα games θα τρέχουν καλύτερα σε nVidia.

Αυτο θα το δουμε. Mην ξεχνας οτι και οι 2 κονσολες που θα βγουν το 2020 θα ειναι AMD CPU αλλα και GPU. Αυτο σημαινει 8 cores & Navi optimization.

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Μερικοί δεν μπορούν να καταλάβουν το εξής: σημαντικό ρόλο παίζει ποια εταιρεία έχει την μεγαλύτερη επιρροή στην αγορά. Αυτή τη στιγμή δυστυχώς ή ευτυχώς την έχει η nVidia. Άρα είναι περισσότερο πιθανό να δούμε περισσότερους optimized τίτλους στην αγορά πχ 7/10 να είναι nVidia friendly και συνεπώς πιθανότατα να έχουν τεχνολογία RT. Για την AMD, λόγω μικρότερου budget, δεν είναι εύκολο να αυξήσει την επιρροή της, παρόλα αυτά προσπαθεί και έχει καταφέρει με τη σειρά RX 5000 να αποτελέσει μια καλή εναλλακτική. 

Ο μόνος λόγος για μένα να επιλέξω (αν θα επιλέξω) nVidia είναι αυτός, δηλαδή η επιρροή της στην gaming βιομηχανία, μιας και τα περισσότερα games θα τρέχουν καλύτερα σε nVidia.

Οτιδηποτε απο του χρονου θα εινα optimized πανω στο rdna της amd . PS5, XBOX , STADIA και samsung smartphones θα εχουν rdna για gpu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...