Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Ναι ρε συ, χαίρω πολύ. Αυτό είναι το κακό, ότι δεν έχουν όλοι πρόβλημα. Άμα είχαν θα είχε γίνει recall και τελικα δεν θα είχε κανείς προβλήματα 😋

Dumb buyer edition το είπες για την κάρτα? Νταξει, εμένα με έπεισες. Τώρα μόνο οι δύσπιστοι εμειναν

Απλως θελω να αναφερω οτι ενα μικρο ποσοστο εχει θεματα τα οποια ειναι και στα known issues της AMD. Ο φιλος Skrez1982 και ο dante ειχαν τα μεγαλα προβληματα με bsods/black screens στα οποια ο skrez τα διορθωσε κλεινοντας το game boosts των ryzen δεν ηταν θεματα των navi δηλαδη. Ο dante εχει το προβλημα με τα dual monitors που αν εχουν διαφορετικα hertz δημιουργουν black screen. Λυνετε βαζοντας και τα 2 monitors στα ιδια hertz για την ωρα. Ελπιζω να φτιαχτει γρηγορα ωστε να χαρει την καρτα του. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, ilos είπε

 

Με λίγα λόγια γιατί κάποιος να ρισκάρει με navi με αυτά τα τρέχοντα προβλήματα αυτή τη στιγμή? Θα πάρει μια πιο αργή nvidia και θα πει και ευχαριστώ.

http://uk.download.nvidia.com/Windows/441.20/441.20-win10-win8-win7-release-notes.pdf

Open Issues in Version 441.20 WHQL As with every released driver, version 441.20 WHQL of the Release 440 driver has open issues and enhancement requests associated with it. This section includes lists of issues that are either not fixed or not implemented in this version. Some problems listed may not have been thoroughly investigated and, in fact, may not be NVIDIA issues. Others may have workaround solutions.

 

For notebook computers, issues can be system-specific and may not be seen on your particular notebook.

 

Windows 10 Issues

 [SLI][Red dead redemption 2][Vulkan]: The benchmark may crash while running in Vulkan mode with SLI enabled and using Ultra graphics settings. [200565367]

 [Forza Horizon 4]: "Low streaming bandwidth" error may occur after extended gameplay. [2750515]

 [Forza Motorsport 7]: Game starts to stutter after racing a few laps [2750611]

 [Gears 5]: Random stability issues may occur. [2630220]

 [Grand Theft Auto V]: The game frequently crashes. NVIDIA is working with the application developer to resolve the issue.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

http://uk.download.nvidia.com/Windows/441.20/441.20-win10-win8-win7-release-notes.pdf

Open Issues in Version 441.20 WHQL As with every released driver, version 441.20 WHQL of the Release 440 driver has open issues and enhancement requests associated with it. This section includes lists of issues that are either not fixed or not implemented in this version. Some problems listed may not have been thoroughly investigated and, in fact, may not be NVIDIA issues. Others may have workaround solutions.

For notebook computers, issues can be system-specific and may not be seen on your particular notebook.

Windows 10 Issues

 [SLI][Red dead redemption 2][Vulkan]: The benchmark may crash while running in Vulkan mode with SLI enabled and using Ultra graphics settings. [200565367]

 [Forza Horizon 4]: "Low streaming bandwidth" error may occur after extended gameplay. [2750515]

 [Forza Motorsport 7]: Game starts to stutter after racing a few laps [2750611]

 [Gears 5]: Random stability issues may occur. [2630220]

 [Grand Theft Auto V]: The game frequently crashes. NVIDIA is working with the application developer to resolve the issue.

Αν και η nvidia έχει βγάλει πατάτες drivers κατά καιρούς, ΠΟΤΕ δεν έχω δει issue σαν και αυτά που είναι ακόμα ανοιχτά στα navi. Ούτε και με τους catalyst παλιότερα υπήρχαν ποτέ τέτοια θέματα με την 7950.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά στο σύστημα με την 1080, είχα θέμα τον Ιούνιο με τους 396.24, έτσι και έκανα alt tab ενώ ήμουν σε παιχνίδι , στο desktop ήταν λες και είχα μονοπυρηνο... 

Users have reported that the new 396.24 and 396.18 NVIDIA drivers actually started causing constant CS:GO crashed on their computers. This goes to show that new is not always better and that an “update” can sometimes make things even worse. To deal with the problem temporarily (until NVIDIA publishes new drivers) you can use the 390.xx drivers which run the game properly.

Με τις amd το μόνο θέμα που συνάντησα ήταν το κάτι σα stuttering στο youtube με freesync ενεργοποιημένο. Τα υπόλοιπα θεματάκια που κατά καιρούς παρουσιάζονταν ήταν να χαμε να λέγαμε. 

Και οι 2 έχουν τα θέματα τους, φυσικά και με nvidia τα προβλήματα λύνονται γρηγορότερα, είναι και λογικό, μιλάμε για εταιρία κολοσσό.   

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2019 στις 8:10 ΜΜ, noFEARgr είπε

Παντως το format ειναι παντα μια καλη λυση και με εχει σωσει παρα πολλες φορες που ειχα θεματα , το ξερω οτι ειναι μπελας να ξαναπερνας απο την αρχη αλλα πλεον ενα απογευμα παιρνει . 

Καλά μην το λες, εγώ τελευταία φορά έκανα format το 2015 που πήρα τον σταθερό. Βασικά first install ηταν, όχι format.

Ούτε να το σκέφτομαι να κάνω format τώρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα την sapphire 5700 pulse της προσφορας που παιζει αυτες τις μερες...

Τι προγραμμα να τρεξω να δω αν λειτουργουν ολα ενταξει; Εχω bottleneck σιγουρα λογω του επεξεργαστη ο οποίος είναι overclocked xepn x5650 στα 3.8ghz με ram 12gb triplechannel 1333mhz και οθόνη 1440p 144hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gavros10 είπε

Πηρα την sapphire 5700 pulse της προσφορας που παιζει αυτες τις μερες...

Τι προγραμμα να τρεξω να δω αν λειτουργουν ολα ενταξει; Εχω bottleneck σιγουρα λογω του επεξεργαστη ο οποίος είναι overclocked xepn x5650 στα 3.8ghz με ram 12gb triplechannel 1333mhz και οθόνη 1440p 144hz

Μια απ τα ιδια, πηρα αυτη τη καρτα αλλα εχω μεινει πισω σ αυτα τα θεματα. Επισης εχω λιγο ελευθερο χρονο αυτο το καιρο και δε μπορω να ψαχτω πολυ.

Οποτε θα θελα και γω να μαθω πιο ειναι σημερα ενα καλο προγραμμ να ελεγχω σταθεροτητα oc, αλλα και γενικα συμβουλες γυρω απ το oc της 5700

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 
  •  
Επεξ/σία από kostiger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2019 στις 12:25 ΜΜ, Lezantas26 είπε

Μια απ τα ιδια, πηρα αυτη τη καρτα αλλα εχω μεινει πισω σ αυτα τα θεματα. Επισης εχω λιγο ελευθερο χρονο αυτο το καιρο και δε μπορω να ψαχτω πολυ.

Οποτε θα θελα και γω να μαθω πιο ειναι σημερα ενα καλο προγραμμ να ελεγχω σταθεροτητα oc, αλλα και γενικα συμβουλες γυρω απ το oc της 5700

Τρέξτε το 

https://benchmarks.ul.com/3dmark

Πληροφορίες εδώ

https://www.tomshardware.com/reviews/how-to-stress-test-graphics-cards,5449.html

Προς μεγάλη μου έκπληξη, κ εγώ πήρα τη sapphire Rx 5700  pulse κ την έβαλα κατευθείαν χωρίς φορμάτ κ παίζει άψογα!!!

Για oc τρέξτε το wattman και επιλέξτε το αυτόματο oc.

Επίσης κατεβάστε της sapphire  το Trixx για έξτρα καλουδια. Περισσότερα εδώ

https://www.pcworld.com/article/3431151/sapphire-pulse-rx-5700-review.html

Όσοι θέλουν επιδόσεις κοντά στην xt εδώ https://www.techpowerup.com/review/flashing-amd-radeon-rx-5700-with-xt-bios-performance-guide/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, papajohnnnn είπε

Παιδιά σε 5700xt όταν παίζω assassin s creed odyssey, έχω θέμα stuttering που δεν ειχα με την 1080. Υπάρχει κάποια λύση;

Μήπως βγάζεις παραπάνω fps και το cpu δεν μπορεί να ακολουθήσει, και άρα τρώς stuttering? Το CPU βαράει κοντά 100αρια usage?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ryzenlake είπε

Μήπως βγάζεις παραπάνω fps και το cpu δεν μπορεί να ακολουθήσει, και άρα τρώς stuttering? Το CPU βαράει κοντά 100αρια usage?

Καλημέρα. Έχω ενεργοποιημένο το v-sync και το limit στα 60fps. Σαν να μην υπακούει μου φαίνεται. Δεν το έχω προσέξει το usage της cpu(8700k), μόλις γυρίσω από δουλειά θα το τσεκαρω. Σ ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, papajohnnnn είπε

Καλημέρα. Έχω ενεργοποιημένο το v-sync και το limit στα 60fps. Σαν να μην υπακούει μου φαίνεται. Δεν το έχω προσέξει το usage της cpu(8700k), μόλις γυρίσω από δουλειά θα το τσεκαρω. Σ ευχαριστώ.

A sorry, νόμιζα είχες 4790k που έχεις στην υπογραφή. Δεν νομίζω να φταίει το CPU τότε. Πάντως το ac origins και σε μένα ήταν hit and miss, κάποιες φορές έκανε stuttering κάποιες άλλες όχι. 

Δοκιμάσε να κατεβάσεις το intelligent standby list cleaner, με το συγκεκριμένο παιχνίδι προσωπικά με βοήθησε, ουσιαστικά κόπηκε το stuttering τελείως.

Φαντάζομαι drivers κλπα γίνανε wipe σωστά και περάστηκαν οι καινούργιοι

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

A sorry, νόμιζα είχες 4790k που έχεις στην υπογραφή. Δεν νομίζω να φταίει το CPU τότε. Πάντως το ac origins και σε μένα ήταν hit and miss, κάποιες φορές έκανε stuttering κάποιες άλλες όχι. 

Δοκιμάσε να κατεβάσεις το intelligent standby list cleaner, με το συγκεκριμένο παιχνίδι προσωπικά με βοήθησε, ουσιαστικά κόπηκε το stuttering τελείως.

Φαντάζομαι drivers κλπα γίνανε wipe σωστά και περάστηκαν οι καινούργιοι

Ναι, ειναι λιγο προπολεμικη η υπογραφη :) . Ναι οι drivers περαστηκανε πρωτα με DDU και μετα install κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...