Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Acmilangr2 είπε

Γιατί το κλέινεις όταν παίζεις με cap;

Το Gsync για να δουλέψει σωστά πρέπει να ειναι ενεργό και το VSYNC στο Control panel. Το ίδιο ισχύει και στις AMD

 

2 ώρες πριν, Acmilangr2 είπε

Όταν έχεις VSYNC και έχεις cap κάτω απο τα μέγιστα hz της οθόνης το V-SYNC Δεν ενεργοποιείται. Όμως είναι απαραίτητο για να δουλεψει το GSYNC/FREESYNC σωστά

Για nVidia/GSync, ναι. Το έχουν και στις οδηγίες τους.

Για AMD/FSync, πού το στηρίζεις και είσαι απόλυτος?

Κοντά 4 χρόνια με FS, το έχω πάντα off, παντού για off διαβάζω, παντού και πάντα.

Έχεις κάποια άλλη πηγή και πληροφόρηση?

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Ερωτηση. Το iscl το εχετε ανοιχτο? Και αν ναι το timer το εχετε 0.5 η στο 1?

Από ένα σημείο και μετά μου δημιούργησε πρόβλημα με κάποιες σποραδικές αστάθειες (ιδίως στο έτσι κι αλλιώς δύστροπο BFV).

Το ανοίγω, καθαρίζω τη μνήμη, το κλείνω.

Τώρα τελευταία μου έχει ξεμείνει η συνήθεια και δεν έχω δοκιμάσει με τους τελευταίους οδηγούς.

Ευκαιρία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Η διαφορά τιμής είναι πολύ μικρή, 279$ η 5600XT και 299$ η 2060. Ασυζητητί πας στην 2060. Έπρεπε να κοστολογήσουν το κουτσό στα 250$ για να αξίζει.

Γιατί ??? για το RTX ???  😂

Τώρα η διαφορά τιμής είναι μικρή, δεν μιλάμε για power efficiency κλπ κλπ.  🙄

Πιστεύω το γνωρίζεις ότι και η 2060 κουτσό TU106 είναι έτσι ?? Και προφανώς αν η 5600ΧΤ που είναι φτηνότερη και με καλύτερο efficiency είναι φόλα , τότε η 2060 είναι χειρότερη φόλα, άρα πάμε στην λιγότερο φόλα από τις δυο που είναι η 5600ΧΤ  😉

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Ααα δεν θυμάμαι τέτοιο setup. Και πάλη όμως αν έχεις την δυνατότητα να βάλεις δεύτερο καλώδιο θα το προτιμούσα από το να δίνω 300W (2x 8pin) από ένα καλώδιο και ας μην έχεις θέμα.

Ελα ρε συ ακομα και ενα cx650 εχει τετοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Φόλα το 5600XT, ίδιο raster performance με 2060, no RTX, black screens. scAMD στα καλύτερά της.

relative-performance_1920-1080.png

 

Εγώ βλεπω μια δυνατότερη έστω και λίγο κάρτα, με χαμηλότερη κατανάλωση και χαμηλότερη τιμή.

Βλέπω επίσης πως πιάνει και περνά τις επιδόσεις της 2060 με το καλημέρα, πράγμα που σημαίνει πως σε λίγο καιρό θα είναι αρκετά μπροστά, όπως γίνεται πάντα με τις κάρτες της AMD .

Άρα γιατί τέτοιο κράξιμο?

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adtakhs είπε

Εγώ βλεπω μια δυνατότερη έστω και λίγο κάρτα, με χαμηλότερη κατανάλωση και χαμηλότερη τιμή.

Βλέπω επίσης πως πιάνει και περνά τις επιδόσεις της 2060 με το καλημέρα, πράγμα που σημαίνει πως σε λίγο καιρό θα είναι αρκετά μπροστά, όπως γίνεται πάντα με τις κάρτες της AMD .

Άρα γιατί τέτοιο κράξιμο?

Τα έχουμε ξαναπεί...αν δεν περνά τη 2080Ti κατά 30%, με τη μισή κατανάλωση και τουλάχιστον 30% κάτω σε τιμή, κάρτα άξια δεν υπάρχει.

Μετράμε το υπερ RTX στις 2060...το είδαμε και το θαυμάσαμε.

Βάζουμε και τις μαύρες οθόνες που στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν είδαμε.

Έδεσε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι NVIDIA δεν έχουν θέματα με drivers. Από την στιγμή που η διαφορά σε επιδόσεις και τιμή είναι τόσο μικρή και έχουν και οι δύο την ίδια VRAM, πας στην NVIDIA για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Fixed.. 

Ε και πάλι. Τόσο σοβαρό θέμα στους NVIDIA drivers, με black screens και τέτοια, υπάρχει αυτή την στιγμή;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Αστείο και τραγικό ότι εκφράζουν τη δυσαρέσκεια τους πολλά άτομα στο αντίστοιχο θέμα των νέων οδηγών στο ρεντιτ και καποια στρακια<που κάνουν downvoting ή λενε "μη παίξεις αυτό το παιχνίδι, παίξε σε Linux"

Στο reddit? Αυτό όπου το επίπεδο των τρολς ξεπερνάει ακόμα και του insomnia? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε και πάλι. Τόσο σοβαρό θέμα στους NVIDIA drivers, με black screens και τέτοια, υπάρχει αυτή την στιγμή;

Τι ρωτάς τώρα? Μόνο στο insomnia αυτά.. Είπαμε κανένα πρόβλημα με τα drivers της <καλής μας>  AMD.. Αγοράστε άφοβα..NOT... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Τι ρωτάς τώρα? Μόνο στο insomnia αυτά.. Είπαμε κανένα πρόβλημα με τα drivers της <καλής μας>  AMD.. Αγοράστε άφοβα..NOT... 

Αν δεν είχαν προβλήματα οι drivers της AMD και από την στιγμή που το RT έχει πάει άπατο, δύο επιλογές σε κάρτες θα υπήρχαν. 5700ΧΤ ή 2080Ti αν θέλεις το απόλυτο. Τώρα, εμένα προσωπικά και φαντάζομαι και άλλους, οι drivers με "φοβίζουν" να αγοράσω Navi..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Για nVidia/GSync, ναι. Το έχουν και στις οδηγίες τους.

Για AMD/FSync, πού το στηρίζεις και είσαι απόλυτος?

Κοντά 4 χρόνια με FS, το έχω πάντα off, παντού για off διαβάζω, παντού και πάντα.

Έχεις κάποια άλλη πηγή και πληροφόρηση?

Όχι δεν είμαι απόλυτος. Νομίζω το είχα διαβάσει σε ένα άρθρο, το οποίο θα ψάξω τώρα. 

Ίσως να θυμάμαι και λάθος. 

 

Παντως και το "παντού και πάντα" που λες δεν είναι απόλυτο επίσης γιατί ήδη διαβάζω διαμάχες σε ένα forum ποιο από τα 2 σενάρια είναι το σωστό 

Επεξ/σία από Acmilangr2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα τροφοδοτικα που λετε.. Εχω corsair cs650 εξαετιας και με δευτερο καλωδιο κανει καλυτερο oc. Απο μερα σε μερα θα ερθει τροφοδοτικο καινουριο ( seasonic gx 850) για να δω αν θα εχω διαφορες.

Επεξ/σία από billpall13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...