Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Τι ρωτάς τώρα? Μόνο στο insomnia αυτά.. Είπαμε κανένα πρόβλημα με τα drivers της <καλής μας>  AMD.. Αγοράστε άφοβα..NOT... 

Εντάξει κάποιοι δεν έχουν μαύρες οθόνες, κάποιοι έχουν..Το θέμα είναι γιατί να πάρεις το ρίσκο για μια κάρτα που είναι 20$ φτηνότερη από την αντίστοιχη της NV με ίδιο ακριβώς performance, άστο το RTX βγάλτο απ' την εξίσωση, πάλι δεν πας στο Navi.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, LIGHT1NG είπε

Btw σε ποια παιχνίδια έχετε black screen? Εγώ πάντως forza, pubg, pes2020, gta v, cs go. Δεν έχω κανένα θέμα.. Και το hardware accelaration είναι off μόνο στο discord 

Pubg ποτε, horizon 4 ποτε, cod mw και gtav εχω θεματα. Cod απο χτες μαλλον τα ελυσα επαιξα 2-3 ωρες σερι χωρις να χω κανενα θεμα, gta δεν εχω δοκιμασει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Εντάξει κάποιοι δεν έχουν μαύρες οθόνες, κάποιοι έχουν..Το θέμα είναι γιατί να πάρεις το ρίσκο για μια κάρτα που είναι 20$ φτηνότερη από την αντίστοιχη της NV με ίδιο ακριβώς performance, άστο το RTX βγάλτο απ' την εξίσωση, πάλι δεν πας στο Navi.

Αν το βλέπεις έτσι, γιατι δεν βλέπεις πως με +20€ από 2060 πας σε 5700 ?

 

Αστο βρε Psycho.

Να σου πω εγώ τι θα γίνει?

Τα NAVI έχουν και θα έχουν σαφές προβάδισμα από την 2060. Και όσο περνά ο καιρός θα φαίνεται και περισσότερο.  Τόσο που στο τέλος η 2060 θα μοιάζει άλλης μικρότερης κατηγορίας κάρτα.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Modern Warfare. Προχθές πρωί έπαιζα gunfight 3v3 3 ώρες κανένα θέμα. Κάνω ενα κλείσιμο το παιχνίδι πάω εκτός σπιτιού στο φούρνο για σπανακόπιτα, γυρνάω, λέω ας παίξω, black screen. Τουλάχιστον έφαγα μετά την πίτα και έφυγε η ξενερα. 😄

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, adtakhs είπε

Αν το βλέπεις έτσι, γιατι δεν βλέπεις πως με +20€ από 2060 πας σε 5700 ?

Αστο βρε Psycho.

Να σου πω εγώ τι θα γίνει?

Τα NAVI έχουν και θα έχουν σαφές προβάδισμα από την 2060. Και όσο περνά ο καιρός θα φαίνεται και περισσότερο.  Τόσο που στο τέλος η 2060 θα μοιάζει άλλης μικρότερης κατηγορίας κάρτα.

Γιατί και με την 5700 θα έχεις μαύρες οθόνες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την 5700ΧΤ 2-3 μήνες τώρα και 1 παιχνίδι να παίξω χωρίς θέμα δεν έχει υπάρξει.

Η κάρτα σέρνεται με τραγικό downclock την στιγμή που παίζω σε 1440p UW (σχεδόν 4Κ).

AC:Origins σε medium-high @ AVG. 40-45fps - όταν αντίστοιχα benches την δείχνουν να φτάνει εύκολα τα 60-70fps. H κάρτα πάνω από 60% δεν πάει εκτός και αν καρφώσω την κάμερα στον ουρανό.
FarCry5 σε ~high @AVG. 50-65fps, εδώ ίσως λίγο καλύτερα. Και πάλι πάνω από 60-70% χρήση ποτέ, δοκίμασα να βάλω Virtual Resolution 4K UW και δεν άλλαξε τίποτα.
LoL @AVG. 170fps , όταν η προηγούμενη GTX 1070 έφτανε εύκολα 200-300άρια.
The Division 2 @AVG. 40-45fps και κακό stuttering- έβαλα να παίξω χθες και μου φαίνεται πως είναι ακόμα χειρότερα σε σχέση με πριν 1 μήνα. Παίζω με  όλα τα settings στο medium και μιλάμε για ένα καλά Optimized παιχνίδι θα έπρεπε να τρέχει στα 70fps (πάλι βάσει των benches στο YT).

Από την άλλη σε benchmarks (heaven, furmark) η κάρτα δουλεύει κανονικότατα 100% και βγάζει φυσιολογικά αποτελέσματα.

> Επειδή λοιπόν η κάρτα σέρνεται στα παραπάνω παιχνίδια, υπάρχει και τρομακτικό stuttering και τελικά καταλήγει και το freesync να είναι άχρηστο γιατί η οθόνη αναβοσβήνει (brightness flickering) και προκαλεί πονοκέφαλο.

Στην αρχή έλεγα πως είναι νωρίς και θα φτιάξει η κατάσταση. Αυτή την στιγμή έχουν περάσει 7 μήνες από το launch και η κατάσταση (τουλάχιστον για εμένα) είναι η ίδια. Έχω δοκιμάσει τα πάντα: DDUs, formats, αλλαγή PSU, αλλαγή ρυθμήσεων BIOS/WINDOWS/Adrenaline, τα ίδια σκ@@@ είναι.

Την επόμενη εβδομάδα θα αναβαθμιστώ από 1600 σε 2700Χ (τον χρειάζομαι για δουλειά που κάνω) και θέλω να δω αν θα αλλάξει τίποτα στα παραπάνω δεδομένα. Ξέρω πως ο 2700Χ δεν είναι τόσο καλύτερος σε gaming φάσεις, αλλά επειδή ο 1600 μου είναι stock έχω μια κρυφή ελπίδα να δω κάποια διαφορά στο GPU Utilization και ο παραπάνω πονοκέφαλος να αποδειχθεί CPU bottleneck. (που από την άλλη το βρίσκω πολύ δύσκολο, αφού η ανάλυση που παίζω είναι πολύ μεγάλη για να υπολειτουργεί τόσο άσχημα η κάρτα).

Ώρες ώρες πάντως μετανοιώνω που άλλαξα την 1070, σε 1440p UW μπορεί να μην έβγαζε πάνω από 40-50fps σε απαιτητικούς τίτλους αλλά τουλάχιστον δεν πέταγε black screens κάθε 4-5 ώρες και δεν έπασχε από απαίσιο stuttering. Ξέρω πως η 5700XT κρύβει πολλή δύναμη και για αυτό μέχρι τώρα δεν την έχω αλλάξει (επίσης δεν παίζω ιδιαίτερα πολλά παιχνίδια τελευταία λόγω έλλειψης χρόνου), είναι μ@@@@ της AMD όμως να μην μπορεί να φτιάξει τους Drivers τόσους μήνες μετά το launch και να ψάχνουμε εμείς να τις λύσουμε με δικές μας πατέντες.

Αυτά για απόψε, ήθελα να πω τον πόνο μου και στα Ελληνικά, μιας και τόσον καιρό κλαίγομαι στα αγγλικά στο reddit :P Εάν κάποιος έχει οποιαδήποτε ιδέα για το τι θα μπορούσα να δοκιμάσω όταν θα έχω ελεύθερο χρόνο μήπως φτιάξει καθόλου η κατάσταση, είναι ευπρόσδεκτος!

Specs: 1600@stock, B450m Steel Legend, 16gb ram στα 3200mhz/16 με φτιαγμένα timings, 650W PSU.

 

Επεξ/σία από JoannisV
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Γιατί και με την 5700 θα έχεις μαύρες οθόνες :P

Σε κάθε πράγμα ψάχνεις πάντα ένα λόγο να πιαστείς για να δικαιολογήσεις την επιλογή σου.

Sorry κιόλας.

Θέματα οδηγών όλες έχουν. Ειδικά στις αρχικές εκδόσεις.

Το θέμα είναι πως τα αντιμετωπίζουμε και πόση σημασία τους δίνουμε.

Η άλλη είχε βγάλει ολόκληρη γενιά με σφάλμα σε Hardware και την σκαπούλαρε, άλλη στιγμή βγάζοντας νέο οδηγό έστειλε τις μισές κάρτες στην ανακύκλωση, αλλά έχουμε κάνει παντιέρα μερικές μαύρες οθόνες. Οκ, όποιος έχει ας στείλει RMA την κάρτα να τελειώνει το αστείο και ας πάρει άλλη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, adtakhs είπε

Σε κάθε πράγμα ψάχνεις πάντα ένα λόγο να πιαστείς για να δικαιολογήσεις την επιλογή σου.

Sorry κιόλας.

Θέματα οδηγών όλες έχουν. Ειδικά στις αρχικές εκδόσεις.

Το θέμα είναι πως τα αντιμετωπίζουμε και πόση σημασία τους δίνουμε.

Η άλλη είχε βγάλει ολόκληρη γενιά με σφάλμα σε Hardware και την σκαπούλαρε, άλλη στιγμή βγάζοντας νέο οδηγό έστειλε τις μισές κάρτες στην ανακύκλωση, αλλά έχουμε κάνει παντιέρα μερικές μαύρες οθόνες. Οκ, όποιος έχει ας στείλει RMA την κάρτα να τελειώνει το αστείο και ας πάρει άλλη.

Είπε κανείς ότι η NV δεν έχει κάνει μαλακίες ; Σαφώς και έχει κάνει(Κάψιμο των GTX590 με συγκεκριμένο οδηγό, segmented VRAM στην 970, αφαίρεση του HW scheduler κλπ), αλλά αυτή τη στιγμή η ποιότητα οδηγών τους είναι καλύτερη.

Εγώ είχα AMD κάρτες(HD3870, 5870, 6950) και προβλήματα δεν είχα για να μην λέω ψέματα. Τώρα όμως με αυτά που ακούγονται για τις Navi δεν θα το ρίσκαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Γιατί και με την 5700 θα έχεις μαύρες οθόνες :P

Γραφικός /επαναλαμβανόμενος 

Τα black screen αργά ή γρήγορα θα λυθούν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Acmilangr2 είπε

Γραφικός /επαναλαμβανόμενος 

Τα black screen αργά ή γρήγορα θα λυθούν. 

Όοοοταν τα λύσει, το ξαναβλέπουμε.

6 λεπτά πριν, JoannisV είπε

Έχω την 5700ΧΤ 2-3 μήνες τώρα και 1 παιχνίδι να παίξω χωρίς θέμα δεν έχει υπάρξει.

Πρόσεξε τι λες, θα σε πουν γραφικό :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, adtakhs είπε

RMA

Τώρα σοβαρά γίνεται να τη γυρίσω πίσω στο Πλαίσιο για RMA λόγω μαύρων οθονών; Υπάρχουν πιθανότητες να έχουμε πεσει σε προβληματικές κάρτες όσοι έχουμε πρόβλημα με μαύρες οθόνες από τη στιγμή που κάποιοι είναι οκ, δεν έχουν και απλά να μην έχει πάρει διάσταση το θέμα; Να είναι κάποιο hardware conflict;

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Όοοοταν τα λύσει, το ξαναβλέπουμε.

Πρόσεξε τι λες, θα σε πουν γραφικό :D

Οταν ανά 2 post γράφει το ίδιο πράγμα ιδίως για ένα προϊόν που ΔΕΝ έχεις, τότε ναι είσαι 

Μόλις τώρα, 7nisiotis είπε

Τώρα σοβαρά γίνεται να τη γυρίσω πίσω στο Πλαίσιο για RMA λόγω μαύρων οθονών; Υπάρχουν πιθανότητες να έχουμε πεσει σε προβληματικές κάρτες όσοι έχουμε πρόβλημα με μαύρες οθόνες από τη στιγμή που κάποιοι είναι οκ, δεν έχουν και απλά να μην έχει πάρει διάσταση το θέμα;

Αυτό το σεναριο το έχω σκεφτεί και εγώ.... Έτσι και ισχύει θα είναι μεγάλο πλήγμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Γραφικός /επαναλαμβανόμενος 

Τα black screen αργά ή γρήγορα θα λυθούν. 

Κάτσε βρε 6 μήνες και κάτι έχουν περάσει από το launch, έπρεπε να είχαν λυθεί. Αν είχαν οι Turing black screens θα είχαν βγει οι πάντες στους δρόμους και θα τα έκαιγαν όλα. Αλλά τώρα η καλή μας AMD, η εταιρεία του λαού "θα τα λύσει αργά ή γρήγορα, πάντα έτσι κάνει". Καλές χρυσές οι Navi σε perf/cost αλλά το θέμα με τους drivers ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ τόσους μήνες μετά..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, JoannisV είπε

Έχω την 5700ΧΤ 2-3 μήνες τώρα και 1 παιχνίδι να παίξω χωρίς θέμα δεν έχει υπάρξει.

Η κάρτα σέρνεται με τραγικό downclock την στιγμή που παίζω σε 1440p UW (σχεδόν 4Κ).

AC:Origins σε medium-high @ AVG. 40-45fps - όταν αντίστοιχα benches την δείχνουν να φτάνει εύκολα τα 60-70fps. H κάρτα πάνω από 60% δεν πάει εκτός και αν καρφώσω την κάμερα στον ουρανό.
FarCry5 σε ~high @AVG. 50-65fps, εδώ ίσως λίγο καλύτερα. Και πάλι πάνω από 60-70% χρήση ποτέ, δοκίμασα να βάλω Virtual Resolution 4K UW και δεν άλλαξε τίποτα.
LoL @AVG. 170fps , όταν η προηγούμενη GTX 1070 έφτανε εύκολα 200-300άρια.
The Division 2 @AVG. 40-45fps και κακό stuttering- έβαλα να παίξω χθες και μου φαίνεται πως είναι ακόμα χειρότερα σε σχέση με πριν 1 μήνα. Παίζω με  όλα τα settings στο medium και μιλάμε για ένα καλά Optimized παιχνίδι θα έπρεπε να τρέχει στα 70fps (πάλι βάσει των benches στο YT).

Από σε benchmarks (heaven, furmark) η κάρτα δουλεύει κανονικότατα 100% και βγάζει φυσιολογικά αποτελέσματα.

> Επειδή λοιπόν η κάρτα σέρνεται στα παραπάνω παιχνίδια, υπάρχει και τρομακτικό stuttering και τελικά καταλήγει και το freesync να είναι άχρηστο γιατί η οθόνη αναβοσβήνει (brightness flickering) και προκαλεί πονοκέφαλο.

Στην αρχή έλεγα πως είναι νωρίς και θα φτιάξει η κατάσταση. Αυτή την στιγμή έχουν περάσει 7 μήνες από το launch και η κατάσταση (τουλάχιστον για εμένα) είναι η ίδια. Έχω δοκιμάσει τα πάντα: DDUs, formats, αλλαγή PSU, αλλαγή ρυθμήσεων BIOS/WINDOWS/Adrenaline, τα ίδια σκ@@@ είναι.

Την επόμενη εβδομάδα θα αναβαθμιστώ από 1600 σε 2700Χ (τον χρειάζομαι για δουλειά που κάνω) και θέλω να δω αν θα αλλάξει τίποτα στα παραπάνω δεδομένα. Ξέρω πως ο 2700Χ δεν είναι τόσο καλύτερος σε gaming φάσεις, αλλά επειδή ο 1600 μου είναι stock έχω μια κρυφή ελπίδα να δω κάποια διαφορά στο GPU Utilization και ο παραπάνω πονοκέφαλος να αποδειχθεί CPU bottleneck. (που από την άλλη το βρίσκω πολύ δύσκολο, αφού η ανάλυση που παίζω είναι πολύ μεγάλη για να υπολειτουργεί τόσο άσχημα η κάρτα).

Ώρες ώρες πάντως μετανοιώνω που άλλαξα την 1070, σε 1440p UW μπορεί να μην έβγαζε πάνω από 40-50fps σε απαιτητικούς τίτλους αλλά τουλάχιστον δεν πέταγε black screens κάθε 4-5 ώρες και δεν έπασχε από απαίσιο stuttering. Ξέρω πως η 5700XT κρύβει πολλή δύναμη και για αυτό μέχρι τώρα δεν την έχω αλλάξει (επίσης δεν παίζω ιδιαίτερα πολλά παιχνίδια τελευταία λόγω έλλειψης χρόνου), είναι μ@@@@ της AMD όμως να μην μπορεί να φτιάξει τους Drivers τόσους μήνες μετά το launch και να ψάχνουμε εμείς να τις λύσουμε με δικές μας πατέντες.

Αυτά για απόψε, ήθελα να πω τον πόνο μου και στα Ελληνικά, μιας και τόσον καιρό κλαίγομαι στα αγγλικά στο reddit :P Εάν κάποιος έχει κάποια ιδέα για το τι θα μπορούσα να δοκιμάσω όταν θα έχω ελεύθερο χρόνο μήπως φτιάξει καθόλου η κατάσταση, είναι ευπρόσδεκτος!

Specs: 1600@stock, B450m Steel Legend, 16gb ram στα 3200mhz/16 με φτιαγμένα timings, 650W PSU.

 

Φίλε μου καλό κουράγιο. Ευτυχώς η αγορά gpu δεν είναι ούτε σπίτι, ούτε οικόπεδο.

Αν θεωρείς ότι η κάρτα δεν έχει κάποιο πρόβλημα στο hardware κι είναι μόνο θέμα οδηγών την πουλάς και αγοράζεις μια άλλη.

Εκτός κι αν έχεις υπομονή να περιμένεις, προσωπικά δεν είμαι πολύ αισιόδοξος καθώς έχουν περάσει αρκετοί μήνες από την πρώτη κυκλοφορία

και κάθε φορά που βγαίνει καινούριος driver δεν είναι για όλους τους χρήστες ο καλύτερος πράγμα που είναι πολύ κακό σημάδι.

Παρολαυτά, αύριο ή σε μια βδομάδα μπορεί τελικά να βγει ένα update και να παίζει βούτυρο για σένα ή για όλους.

Πόση υπομονή έχεις είναι το θέμα και πόσο αξία έχει να ευχαριστιέσαι στον ελεύθερο χρόνο σου.

 

 

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...