Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, sozz είπε

ουτε εμενα το χανει το προφιλ στην αρχη το εχασε 2-3 φορες οταν τους περασα αλλα ποσο δυσκολο ειναι να διορθωσουν τα πληκτρα συντομευσης απο το 4.2 εχουν προβλημα

Εννοείς τα hotkeys? Σε τι δεν δουλεύουν? Τα έχω φτιάξει πριν κάτι μήνες και δεν τα έχω ξανά ακουμπήσει από τότε κυρίως έχω για το overlay το πλαϊνό control panel και τα screenshots στο πλήκτρο dpi του ποντικιού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εννοείς τα hotkeys? Σε τι δεν δουλεύουν? Τα έχω φτιάξει πριν κάτι μήνες και δεν τα έχω ξανά ακουμπήσει από τότε κυρίως έχω για το overlay το πλαϊνό control panel και τα screenshots στο πλήκτρο dpi του ποντικιού. 

 εμενα δεν με αφηνει να αντικαταστησω κανενα κουμπι με αυτο που θελω απο τους 4,2 στο 2,2 αλλαζαν κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανενας απο εδω τελικα προβλημα με το oc με τους 20.5.1. Βλεπω reddit οτι γινεται revert, οχι μετα απο reboot, αλλα και μετα απο 5-10 sec που θα πατησουν apply στo radeon settings. Εγω προσωπικα εχω μονο το θεμα που δεν γινεται load το προφιλ, αλλα γενικα το oc μενει ως εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, nicksoti είπε

Κανα compute benchmark θα τρέξει κανείς, να δούμε αν έχει γίνει καμιά πρόοδος εκεί;

Έστω και τα κλασσικά, Luxmark 3.1 hotel, compubench 2.0

https://www.anandtech.com/show/14618/the-amd-radeon-rx-5700-xt-rx-5700-review/13

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

by Ryan Smith on July 7, 2019 12:00 PM EST

Πρόσφατο :P

και επιδόσεις επιπέδου RX 580 στα 2 από τα 3 τεστ. Γι αυτό ρωτάω αν υπάρχει κάποια πρόοδος.

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nicksoti είπε

και επιδόσεις επιπέδου RX 580 στα 2 από τα 3 τεστ. Γι αυτό ρωτάω αν υπάρχει κάποια πρόοδος.

πρέπει να έχει γιατί φτιάξανε αρκετά πράγματα από τότε δεν θα ήθελα πάντως να είμαι user από τον Ιούλιο στην 5700ΧΤ xd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε τρέξτε ρε guys να δούμε. Και αν είναι και κάποιος με 5600ΧΤ με το updated bios να δούμε πως είναι σε σχέση με την 2060..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, nicksoti said:

Κανα compute benchmark θα τρέξει κανείς, να δούμε αν έχει γίνει καμιά πρόοδος εκεί;

Έστω και τα κλασσικά, Luxmark 3.1 hotel, compubench 2.0

Έχω τρέξει αρκετά και σε Windows και σε Linux. Τα είχα ποστάρει εδώ 2-3 φορές. Πρόοδος δεν νομίζω ότι έχει γίνει μεγάλη, αλλά έχει γίνει. π.χ απο drivers μαρτίου μέχρι μάιο είδα μέχρι και 6000 points πάνω στο Geekbench OpenCL - βέβαια είναι και άλλο version Geekbench οπότε μπορεί να λέω και βλακείες. Σε Linux νομίζω μόνο αν βγει το Rocm θα δούμε πρόοδο. Αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο που θες να δεις πες μου και θα το δοκιμάσω ειδικά τώρα που έκανα format θέλω να δω αν έχει επηρεαστεί.

Το μόνο κακό είναι οτι λογικά τα περισσότερα benchmarks είναι γραμμένα για OpenCL 1.2 όταν η AMD υποστηρίζει OpenCL 2.1 ... βέβαια μιλάμε για σχεδόν πεθαμένη τεχνολογία οπότε θα μου πεις ποιος θα ασχοληθεί να κάνει περισσότερο optimize.

Έτρεξα και ένα σημερινό Geekbench OpenCL, με κλειστό PBO + lax ram timings. Θα δοκιμάσω και μετά με ανοιχτό.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι αν είναι διαφορετικές εκδόσεις του geekbench δεν είναι συγκρίσιμα. Δεν υπολογίζονται με τον ίδιο τρόπο οι πόντοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ε τρέξτε ρε guys να δούμε. Και αν είναι και κάποιος με 5600ΧΤ με το updated bios να δούμε πως είναι σε σχέση με την 2060..

Luxmark 3.1 Hotel σε Linux, 5700ΧΤ Pulse,  2989. Θα δοκιμάσω και σε Windows με τους 20.5.1 σε λίγο.

edit: 2979 στα Windows.

Δε ξέρω κατά πόσο είναι ενδεικτικό της απόδοσης το Luxmark πάντως. Είχα τρέξει Blender σε 5700XT και RTX 2080, εδώ τα αποτελέσματά τους:

RTX 2080 Cuda

blender_rtx2080_cuda.jpg

RTX 2080 Optix (κάνει χρήση και των RT cores)

blender_rtx2080_optix.jpg

5700XT

blender_5700xt.jpg

 

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, malakudi είπε

Luxmark 3.1 Hotel σε Linux, 5700ΧΤ Pulse,  2989. Θα δοκιμάσω και σε Windows με τους 20.5.1 σε λίγο.

edit: 2979 στα Windows.

Δε ξέρω κατά πόσο είναι ενδεικτικό της απόδοσης το Luxmark πάντως. Είχα τρέξει Blender σε 5700XT και RTX 2080, εδώ τα αποτελέσματά τους:

RTX 2080 Cuda

blender_rtx2080_cuda.jpg

RTX 2080 Optix (κάνει χρήση και των RT cores)

blender_rtx2080_optix.jpg

5700XT

blender_5700xt.jpg

Χαοτική διαφορά. Τα navi παίζει να είναι χειρότερα και από vega σε openCL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...