Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

Με freesync off δεν έχω πρόβλημα 

είναι θέμα va panel. 

Δοκίμασε με custom καρφωτό refresh cap. (πχ αν έχεις 70-80 fps, βάλτο 70)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

είναι θέμα va panel. 

Δοκίμασε με custom καρφωτό refresh cap. (πχ αν έχεις 70-80 fps, βάλτο 70)

το range του ειναι 48-164 Hz. Πόσο λες να το βάλω και με ποιο tool?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες είμαι νέος κάτοχος της 5700 xt...Από οθόνη έχω μια Dell SE2717H.Το θέμα που έχω είναι ότι όταν ξεκινάω το πισι πριν μπω στα win10 Μου βγάζει η οθόνη το εξής μνμ (The current input timing is not supported by the monitor display. Please change your input timing to 1920×1080, 60Hz or any other monitor listed timings as per the monitor specification)....έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικά καλώδια HDMI αλλά τίποτα.καμια ιδέα κανεις;

8rftm5g8evy31.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια κάρτα είχες πριν; Έκανες uninstall τους drivers της; Μπες σε safe mode και κάνε uninstall τους παλιούς και εγκατάσταση τους νέους.

Κοίτα και εδώ: https://appuals.com/fix-the-current-input-timing-is-not-supported-by-the-monitor-display/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rx 480 είχα κ δεν είχα τέτοια θέματα...έκανα uninstall τους drivers με ddu.Οταν μπει στα win λειτουργεί μια χαρά.Στο bios όμως κ μέχρι να φορτώσει τα w10 μου βγάζει αυτό το σφάλμα που προείπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kwstasps είπε

Rx 480 είχα κ δεν είχα τέτοια θέματα...έκανα uninstall τους drivers με ddu.Οταν μπει στα win λειτουργεί μια χαρά.Στο bios όμως κ μέχρι να φορτώσει τα w10 μου βγάζει αυτό το σφάλμα που προείπα.

πολύ πιθανό λόγο του hdmi. 

ωστόσο αν έχεις την 480 ακόμα, δοκίμασε να την βάλεις, bios, disable legacy support και βάλε την pcie να λειτουργεί στο gen 3 όχι auto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν πιάσει αυτό, θα χρειαστείς HDMI to VGA adapter...

https://www.reddit.com/r/AMDHelp/comments/eezw5c/weird_rx_5700_problem_please_read_the_whole_thing/

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

πολύ πιθανό λόγο του hdmi. 

ωστόσο αν έχεις την 480 ακόμα, δοκίμασε να την βάλεις, bios, disable legacy support και βάλε την pcie να λειτουργεί στο gen 3 όχι auto

Οκ θα το δοκιμάσω κ θα σου πω...το gen 3 εννοώντας;;;

6 λεπτά πριν, chrisde είπε

Αν δεν πιάσει αυτό, θα χρειαστείς HDMI to VGA adapter...

https://www.reddit.com/r/AMDHelp/comments/eezw5c/weird_rx_5700_problem_please_read_the_whole_thing/

Δοκίμασα hdmi to display port χωρίς καμία επιτυχία...με το vga το διάβασα μιας κ το έχουν αρκετοί με αυτό τον συνδιασμό κάρτας οθόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2020 στις 4:34 ΜΜ, Sakiz105 είπε

είναι θέμα va panel. 

Δοκίμασε με custom καρφωτό refresh cap. (πχ αν έχεις 70-80 fps, βάλτο 70)

 

Στις 26/12/2020 στις 5:23 ΜΜ, Xorxhs! είπε

το range του ειναι 48-164 Hz. Πόσο λες να το βάλω και με ποιο tool?

Καμια βοηθεια? Με χει τρελανει το flickering...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2020 στις 5:17 ΜΜ, stavrosperisteri είπε

οι τιμες στην 5700χτ γιατι ειναι τοσο ακριβες τις θυμαμαι κατω απο 400 ξερουμε ποτε θα κατεβουν

Όταν υπάρξει η 6700 απλή καθώς και διαθέσιμο στοκ (γενικά καρτών στην αγορά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2020 στις 3:48 ΜΜ, JoannisV είπε

Εγώ θα προσθέσω κάτι που έχω παρατηρήσει εδώ και καιρό με την κάρτα (πέρα από το downclocking):

Κάθε φορά που κουνάω το ποντίκι πέρα-δώθε ή σκρολάρω σε pages ακούω buzzing μέσα από τον πύργο (coil whine). Δεν νομίζω πως αυτό συνέβαινε πάντα γιατί για ένα διάστημα ήμουν με ανοιχτό case και δεν ακουγόταν  τίποτα(τώρα το έχω κλειστό και ακούγεται όταν είμαι σε desktop χωρίς κάποια μουσική να παίζει). Είναι σχεδόν ανεπαίσθητο αλλά έχει ησυχία το προσέχεις -και μου φαίνεται περίεργο γιατί συνήθως το coilwhine (επειδή είχα κάρτα στο παρελθόν που μου το είχε εμφανίσει) συμβαίνει όταν η κάρτα πιέζεται ή βγάζει πολλά FPS (loading screens), όχι σε απλό σκρολ...

Έχω και reference μοντέλο που υποτίθεται είναι καλό από πλευρά PCB :P

 

Ένα χρόνο μετά, έχει φτιαχτεί το πρόβλημα σου; Έχω την 5700 XT Nitro+ και έχω coil whine στα windows στο ίδιο ακριβώς σενάριο με εσένα αλλά στο Linux με Mesa drivers δεν έχω κανένα πρόβλημα... Έχει αρχίσει και μου την δίνει, στο Google docs κάνει coil whine με τον ρυθμό που αναβοσβήνει ο κέρσορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/12/2020 στις 6:39 ΠΜ, kwstasps είπε

Παίδες είμαι νέος κάτοχος της 5700 xt...Από οθόνη έχω μια Dell SE2717H.Το θέμα που έχω είναι ότι όταν ξεκινάω το πισι πριν μπω στα win10 Μου βγάζει η οθόνη το εξής μνμ (The current input timing is not supported by the monitor display. Please change your input timing to 1920×1080, 60Hz or any other monitor listed timings as per the monitor specification)....έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικά καλώδια HDMI αλλά τίποτα.καμια ιδέα κανεις;

8rftm5g8evy31.jpg

Τωρα το ειδα.Οταν σου το κανει πατα:

Win Key +P ,μετα κατω βελακι και εντερ.

Bug των windows και των drivers ειναι.

Εχεις 2 οθονες?

 

Ακυρο ειδα οτι λες οτι στο κανει πριν μπεις στα windows.

4 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Ένα χρόνο μετά, έχει φτιαχτεί το πρόβλημα σου; Έχω την 5700 XT Nitro+ και έχω coil whine στα windows στο ίδιο ακριβώς σενάριο με εσένα αλλά στο Linux με Mesa drivers δεν έχω κανένα πρόβλημα... Έχει αρχίσει και μου την δίνει, στο Google docs κάνει coil whine με τον ρυθμό που αναβοσβήνει ο κέρσορας.

Το coil whine δε προκειται να φτιαξει,ειναι θεμα της καρτας.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dantε είπε

Τωρα το ειδα.Οταν σου το κανει πατα:

Win Key +P ,μετα κατω βελακι και εντερ.

Bug των windows και των drivers ειναι.

Εχεις 2 οθονες?

 

Ακυρο ειδα οτι λες οτι στο κανει πριν μπεις στα windows.

Το coil whine δε προκειται να φτιαξει,ειναι θεμα της καρτας.

Πως είναι θέμα της κάρτας όταν στο ένα λειτουργικό δεν υπάρχει και στο άλλο υπάρχει; Έχω δει πολλαπλά μηνύματα στο Reddit που λένε ότι είναι θέμα driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...