Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spoiler

Για όποιον βιάζεται να δει perfomance 5700XT  σε CB 77 είδα μόλις σε live benchmarking.

Το τέστ έγινε 1080p , με την DRM έκδοση, χωρίς το αυριανό patch και χωρίς update τα drivers:
Ultra:61 fps 
High:72
Medium:90
Low:104

Παρότι 1080p είναι καλά τα πράγματα , με Drivers+patch-DRM και με optimized high settings θα είμαστε 50-60 fps σε 1440π εκτιμώ 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

56 λεπτά πριν, silenoz66 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Για όποιον βιάζεται να δει perfomance 5700XT  σε CB 77 είδα μόλις σε live benchmarking.

Το τέστ έγινε 1080p , με την DRM έκδοση, χωρίς το αυριανό patch και χωρίς update τα drivers:
Ultra:61 fps 
High:72
Medium:90
Low:104

Παρότι 1080p είναι καλά τα πράγματα , με Drivers+patch-DRM και με optimized high settings θα είμαστε 50-60 fps σε 1440π εκτιμώ 

 

Αν καταφερει η 5700xt να κραταει 60fps σε high preset σε 1440p τωρα στις αρχες θα ειναι τιμια. Βγηκε και patch χθες οποτε σε καμια βδομαδα θα ξερουμε τι πραγματικα κανουν η καρτες στο CP2077. Το ultra κλασικα θα γονατιζει τα παντα οπως και στο RDR 2 που αν βαλεις τα παντα ultra η ακομα και στο gta 5 πανε τα fps πολυ χαμηλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς RT δεν φαίνεται κάτι τρελό και σίγουρα όχι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί σε games. Τα ultra αν είναι τέρμα βαριά θα είναι περισσότερο λόγω optimization και όχι λόγω ουσιαστικής αναβάθμισης στο image quality..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Χωρίς RT δεν φαίνεται κάτι τρελό και σίγουρα όχι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί σε games. Τα ultra αν είναι τέρμα βαριά θα είναι περισσότερο λόγω optimization και όχι λόγω ουσιαστικής αναβάθμισης στο image quality..

Ενταξει μιλαμε για CP2077 θα ειναι για χρονια σημειο αναφορας στα γραφικα. 1440p 60fps με high θα ειναι τιμια. Το RT εχει πολυ δρομο ακομα το DLSS 2 θα σωσει την κατασταση στις nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν βλέπω κάτι wow χωρίς RT, δεν είναι Crysis φάση δηλαδή που ήταν ανώτερο κατά πολύ από οτιδήποτε είχαμε δει. Δεν λέω ότι χωρίς RT δεν είναι καλό φυσικά, απλά όχι super duper wow..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που έχω τεράστια απορία όσον αφορά τα γραφικά στο CB,  είναι αν θα είναι αρκετά crispy/sharpened σε αντίθεση με το RDR2 που είναι η θολούρα η ίδια.


Το πιο crisp game που έχω παίξει τελευταία είναι death stranding.

Η εικόνα του έχει 10/10 ευκρίνεια για τα γούστα μου.Πολύ καθαρή.

Λίγες ώρες έμειναν...hype στον θεό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Luciddream είπε

Ναι στα 60 παίζει κανονικά... απλά έπρεπε να γυρίσω και τις 2 στα 60 για να είναι ΟΚ τα idle. Μόλις ανεβάσω την μία στα 75 κολάει το clock. Απλά είχα δει και έναν (και παραπάνω) να έχει το πρόβλημα και στα 60hz γιαυτό δεν ήθελα να το συνδέσω ντε και καλά. Δεν βλέπω να ψήνεται η AMD να το φτιάξει, θα τους τα πρίξω λίγο μπας και ασχοληθούν.

Εμενα τρεχει στα 1750 το memory idle οταν εχω την οθονη στα 144hz. Το freesync δεν το επηρεαζει καθολου. Με το που βαλω την οθονη στα 120hz πεφτει στα 200hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Δεν είναι χαζό το riva, μια χαρά είναι, τίποτα δεν χρησιμοποιεί από πόρους..

Το εβαλα μολις. Καμια ιδεα γτ δεν μαζευει info για τα υπολοιπα? Εχω ξετικαρει ολα τα υπολοιπα, και αφησα οτι εχει να κανει με fps + ram usage

image.png.6dbb5f09323162950460529880098f6b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, mameloukos said:

Εμενα τρεχει στα 1750 το memory idle οταν εχω την οθονη στα 144hz. Το freesync δεν το επηρεαζει καθολου. Με το που βαλω την οθονη στα 120hz πεφτει στα 200hz

yeap, απλά στα 75hz (στο περίπου) έπαιζε μια χαρά τόσο καιρό... είναι και άλλοι με 60hz οθόνες που έχουν το ίδιο πρόβλημα πλέον, δεν έχει να κάνει με το ότι είναι 144+ hz δηλαδή. Απο AMD δεν έχουν καμία πρόθεση να το φτιάξουν από ότι φαίνεται.

amd-drivers.JPG.2ba6a4facbef68eee30103c2226100fb.JPG

Just now, SabotazNic said:

Το εβαλα μολις. Καμια ιδεα γτ δεν μαζευει info για τα υπολοιπα? Εχω ξετικαρει ολα τα υπολοιπα, και αφησα οτι εχει να κανει με fps + ram usage

Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα αλλά νομίζω τα υπόλοιπα είναι για το benchmark mode που έχει κάποιο κουμπι για να ενεργοποιηθεί (νομίζω F11)

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mameloukos είπε

Εμενα τρεχει στα 1750 το memory idle οταν εχω την οθονη στα 144hz. Το freesync δεν το επηρεαζει καθολου. Με το που βαλω την οθονη στα 120hz πεφτει στα 200hz

δοκίμασες το cru?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, mameloukos said:

Εμενα τρεχει στα 1750 το memory idle οταν εχω την οθονη στα 144hz. Το freesync δεν το επηρεαζει καθολου. Με το που βαλω την οθονη στα 120hz πεφτει στα 200hz

Ξέχασα να ποστάρω, έβαλα CRU και ανέβασα το vertical blanking λίγο παραπάνω απο ότι ήταν, απο τα 39 δηλαδή στα 50. Δεν πείραξα τίποτα άλλο ούτε frequency. Και είναι πάλι κομπλε. Λογικά θα φτιάχνει και για τις 144hz οθόνες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δείχνει και τα υπόλοιπα το riva πρέπει να πας στα settings του Afterburner στην καρτέλα benchmark και να βάλεις κάποια hotkeys και χρησιμοποιείς αυτά όταν θέλεις να κάνεις μετρήσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω μία RX 5700 Pulse και εν όψη του CP2077 μπήκα στη διαδικασία με το morepowertool να ξεκλειδώσω τις συχνότητες για να πετύχω καλύτερο OC.
Βλέπω όριο τα 1.2V. Εγώ μέχρι στιγμής πέτυχα 2020MHz στον πυρήνα με 1180mV. Είναι safe το voltage ή πρέπει να πειραματιστώ κι άλλο για να το κατεβάσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petran91 είπε

Καλησπέρα. Έχω μία RX 5700 Pulse και εν όψη του CP2077 μπήκα στη διαδικασία με το morepowertool να ξεκλειδώσω τις συχνότητες για να πετύχω καλύτερο OC.
Βλέπω όριο τα 1.2V. Εγώ μέχρι στιγμής πέτυχα 2020MHz στον πυρήνα με 1180mV. Είναι safe το voltage ή πρέπει να πειραματιστώ κι άλλο για να το κατεβάσω;

Η χτ ερχεται με 1.2v stock. Το θεμα της απλης ειναι οτι η ψυκτρα δεν ειναι ιδια, και οποτε πρεπει να δοκιμασεις την καρτα για να δεις temps. Απο ρευμα δεν εχεις θεμα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...