Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Τελευταια φορα που επαιξα με CRU στο freesync monitor της υπογραφης για να εξαλειψω το flickering που εχω μπολικο μου τα κανε π@#$%α, προσωπικα θα προτιμουσα να τα σκασω για ενα τουμπανο μονιτορ και να εχω το κεφαλι μου ησυχο αν και με τρωει να ξαναδοκιμασω αλλα δεν.......

Ειναι αναλογα το Monitor και νομιζω πολλες φορες παιζει και ρολο το panel ακομα και στο ιδιο μοντελο. Flickering ευτυχως δεν εχω με το συγκεκριμενο και χαιρομαι που λειτουργησε και το ριξιμο του range στα 30 γιατι ειναι μεγαλη υποθεση το freesync range. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

δεν είναι η τιμή το πρόβλημα αλλά η τεχνολογία VA. Και με 3500 να πάρεις το asus VA, πάλι θα έχει flickering με gsync/freesync 😕

Ποιος ο λογος να παρεις VA? Υπαρχουν τοσα αξιολογα monitor εκει εξω και τοσες επιλογες πλεον σε μεγαλο ευρος τιμων. Τα VA εχουν τεραστια θεματα με flickering οταν ενεργοποιεις gsync-vsync.

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ειναι αναλογα το Monitor και νομιζω πολλες φορες παιζει και ρολο το panel ακομα και στο ιδιο μοντελο. Flickering ευτυχως δεν εχω με το συγκεκριμενο και χαιρομαι που λειτουργησε και το ριξιμο του range στα 30 γιατι ειναι μεγαλη υποθεση το freesync range. 

Εισαι τυχερος, εμενα το flickering βγαζει ματι! Οτι και αν εχω δοκιμασει απλως αναγκαστικα το ανεχομαι γιατι αν απενεργοποιησω το gsync compatible χανω σε performance γιατι το vsync σκετο δε λεω αποτελεσματικο αλλα καταπινει fps ειδικα σε last gen cpu's. 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

δεν είναι η τιμή το πρόβλημα αλλά η τεχνολογία VA. Και με 3500 να πάρεις το asus VA, πάλι θα έχει flickering με gsync/freesync 😕

Ειναι τυχη νομιζω να πεσεις σε panel με flickering οσο βρισκεσαι στο freesync/gsync range. VA ειναι το panel της philips και οσο ειμαι μεσα στο freesync range δεν εχω δει ποτε flickering. Ενα μικρο stutter εκανε αν αλλαζε απο τα 48 στα 47fps μιας και καθε φορα που κανει εναλλαγη με LFC καθε monitor εχει stutter. Τωρα με τα 30-100 εξαφανιστηκε αυτο δοκιμασα με underclock την καρτα ωστε να πεσω κατω απο 50 και ηταν κομπλε κατω απο 48 μιας και δουλευει το freesync συνεχεια. 

3 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Ποιος ο λογος να παρεις VA? Υπαρχουν τοσα αξιολογα monitor εκει εξω και τοσες επιλογες πλεον σε μεγαλο ευρος τιμων. Τα VA εχουν τεραστια θεματα με flickering οταν ενεργοποιεις gsync-vsync.

Εισαι τυχερος, εμενα το flickering βγαζει ματι! Οτι και αν εχω δοκιμασει απλως αναγκαστικα το ανεχομαι γιατι αν απενεργοποιησω το gsync compatible χανω σε performance γιατι το vsync καταπινει fps ειδικα σε last gen cpu's. 

Καποια monitors εχουν οντως θεμα με flickering οταν εχεις nvidia και freesync monitor. Εγω εχω freesync monitor με amd καρτα οποτε η συμβατοτητα ειναι 100%. VA ειναι το panel αλλα δεν εχω δοκιμασει nvidia σε αυτο. Στο ips που ειχα πριν με την nvidia που ειχα και gsync compatible επαιζε κανονικα το freesync. Ηταν ips ομως οχι va.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το CRU για το Freesync Range είναι και για NVIDIA; Το κατέβασα και έβαλα 30-75 και δεν βλέπω κάτι περίεργο, έκανα και restart τον driver και οκ. Δοκίμασα με το Pendulum Demo και βλέπω διαφορά στα 30fps μεταξύ Vsync και G-sync..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό το CRU για το Freesync Range είναι και για NVIDIA; Το κατέβασα και έβαλα 30-75 και δεν βλέπω κάτι περίεργο, έκανα και restart τον driver και οκ. Δοκίμασα με το Pendulum Demo και βλέπω διαφορά στα 30fps μεταξύ Vsync και G-sync..

Λογικά δεν παίζει ρόλο η κάρτα, στο μόνιτορ επεμβαίνεις με το cru. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό το CRU για το Freesync Range είναι και για NVIDIA; Το κατέβασα και έβαλα 30-75 και δεν βλέπω κάτι περίεργο, έκανα και restart τον driver και οκ. Δοκίμασα με το Pendulum Demo και βλέπω διαφορά στα 30fps μεταξύ Vsync και G-sync..

ναι, το range του vrr αλλάζει. 

Για παράδειγμα μια οθόνη με 144hz και vrr range 48-144

Το θέμα με το gsync είναι οτι λειτουργεί διαφορετικά. Ξεκινά να διπλασιάζει τα hz από την στιγμή που πέφτει κάτω από το μισό της ανανέωσης της οθόνης και όχι από τα 48. 

Ωστόσο όταν πέσει κάτω από τα 48 λειτουργεί διαφορετικά από το freesync. Ενώ το freesync αρχίζει να διπλασιάζει με μέγιστο το μισό της οθόνης (στις 144 πχ τα 72), το gsync διπλασιάζει "αυστηρά" (δλδ το 41 θα γίνει 82) οπότε οποιαδήποτε διαφορά στην διακύμανση των fps την αισθάνεσαι ενώ το freesync πρέπει να πέσει κάτω από τα 36 για να το καταλάβεις αυτό το "slow motion".

Και εκεί είναι και ο λόγος που το adaptive sync στα VA panel έχει τρομερό πρόβλημα επειδή είναι ευαίσθητα στις αλλαγές τάσης στους κρυστάλλους. Αν έχεις σταθερά fps (πχ συνέχεια 75) το φλίκεριν υπάρχει, ωστόσο είναι στιγμιαίο. Δεν είναι συνεχές οπότε μπορεί να το αγνοήσουμε. Το φαινόμενο αυτό πολλαπλασιάζεται και έγινε πιο γνωστό τελευταία καθώς πολλά va monitor έχουν gsync vrr range 65-max οπότε με το που έπεφταν στα 65~ fps το μόνιτορ έβγαζε φώτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω αριστερά εκεί που λέει το όνομα του monitor μου έχει βγάλει δίπλα έναν αστερίσκο τώρα (*), αυτό σημαίνει κάτι ή απλά ότι έχω κάνει αλλαγές από το default; Έκανα το restart64.exe, θέλει και κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα είναι για όσους γουστάρουμε ultrawide ότι για να πάρουμε ένα νορμάλ ips high refresh panel πρέπει να σκάσουμε χιλιάρικο, ενώ με 300€ έβρισκες (αν προλάβαινες) το 34άρι va xiaomi. Προσωπικά αν και μπήκα στον πειρασμό να το χτυπήσω, αποφάσισα να τα σκάσω και να παραγγείλω το 34gn850. Βαρέθηκα το freesync flickering με την 34uc88 (παλιό ips model) και δεν ήθελα να ρισκάρω...

@yiannis1991 Αυτό ακριβώς σημαίνει, δεν θέλει κάτι άλλο. Α, καλό είναι να σβήσεις αυτά που δεν έχουν αστεράκι, να μείνει μόνο ένα, το τρέχων. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω, κάπου είχα διαβάσει ότι αν αφήνεις πολλά, δημιουργούν θέματα.

 

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, chrisde είπε

Το πρόβλημα είναι για όσους γουστάρουμε ultrawide ότι για να πάρουμε ένα νορμάλ ips high refresh panel πρέπει να σκάσουμε χιλιάρικο, ενώ με 300€ έβρισκες (αν προλάβαινες) το 34άρι va xiaomi. Προσωπικά αν και μπήκα στον πειρασμό να το χτυπήσω, αποφάσισα να τα σκάσω και να παραγγείλω το 34gn850. Βαρέθηκα το freesync flickering με την 34uc88 (παλιό ips model) και δεν ήθελα να ρισκάρω...

@yiannis1991 Αυτό ακριβώς σημαίνει, δεν θέλει κάτι άλλο. Α, καλό είναι να σβήσεις αυτά που δεν έχουν αστεράκι, να μείνει μόνο ένα, το τρέχων. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω, κάπου είχα διαβάσει ότι αν αφήνεις πολλά, δημιουργούν θέματα.

 

συμφωνώ σε αυτό. Άλλη εμπειρία το ultrawide, αλλά σε budget μέχρι 500 δεν το ζεις και ειδικά για gaming θεωρώ είναι πεταμένα λεφτά για τα VA. Το νεο gigabyte g34 είναι ελάχιστα πιο γρήγορο από τα υπόλοιπα va μέχρι στιγμής, αλλά δεν παύει να έχει smearing, flickering και όλα τα προβλήματα των VA. Στα 800~ ευρώ που ξεκινάνε τα ips uw (και αυτά για μοντέλα του 18, τα νέα έχουν 1000+) καταλαβαίνεις διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι τελευταίο, σορρυ που τα ρωτάω ένα ένα :P, παίζει να πάθει κάτι το monitor επειδή άλλαξα το freesync range; Hardware-wise εννοώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Και κάτι τελευταίο, σορρυ που τα ρωτάω ένα ένα :P, παίζει να πάθει κάτι το monitor επειδή άλλαξα το freesync range; Hardware-wise εννοώ..

αν πειράζεις μονο το vrr range όχι δεν παθαίνει κάτι. Το πολύ πολύ να μην λειτουργεί σωστά μέχρι να το ξαναλλάξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

αν πειράζεις μονο το vrr range όχι δεν παθαίνει κάτι. Το πολύ πολύ να μην λειτουργεί σωστά μέχρι να το ξαναλλάξεις

Βασικά το έβαλα 30-75. Βάζω cap στο game στα 30fps και το overlay του monitor (όχι του afterburner) δείχνει 60, λογικά επειδή είναι ακριβώς στα 30 και κάνει LFC; Αν βάλω cap στα 32 το overlay δείχνει 32 και όχι 64 αρά αυτό σημαίνει ότι λειτουργεί κανονικά το vrr στα 32 χωρίς LFC; Tearing ή flickering δεν βλέπω πάντως και το λες και οριακά playable στα 32. By default το monitor έχει range 48-75..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Βασικά το έβαλα 30-75. Βάζω cap στο game στα 30fps και το overlay του monitor (όχι του afterburner) δείχνει 60, λογικά επειδή είναι ακριβώς στα 30 και κάνει LFC; Αν βάλω cap στα 32 το overlay δείχνει 32 και όχι 64 αρά αυτό σημαίνει ότι λειτουργεί κανονικά το vrr στα 32 χωρίς LFC; Tearing ή flickering δεν βλέπω πάντως και το λες και οριακά playable στα 32. By default το monitor έχει range 48-75..

σωστά το κατάλαβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

σωστά το κατάλαβες

Βασικά με cap στα 31 δείχνει 62, ενώ με cap στα 32 δείχνει 32 κανονικά. Οπότε λογικά το ελάχιστο που μπορεί το monitor είναι 32, θα το βάλω εκεί..

Edit: Παρατήρησα ότι το LFC σταματάει λίγο πάνω από το lowest bound του vrr range, αν το βάλω 30 το min, τότε στα 30 και στα 31 έχει LFC, δείχνει 60 και 62 αντίστοιχα δηλαδή. Το έβαλα 28 για να έχω vrr στα 30 αλλά με cap στα 30 δείχνει 60, οπότε πράγματι δεν μπορεί το monitor vrr στα 30 οπότε γυρνάει σε LFC. Τέσπα το αφήνω στα 30 οπότε ουσιαστικά το range ξεκινάει από 32, που είναι μεγάλη βελτίωση από τα 48. Άλλωστε δεν πέφτουν ποτέ τόσο κάτω τα frames, κάποιες φορές στα 45-44 εκεί γύρω, και είχε stutter μόλις γινόταν η μετάβαση σε LFC, το οποίο δεν υπάρχει τώρα..

Edit2: Μεγάλη διαφορά στο Origins που είχε drops λόγω cpu, τώρα δεν έχει καθόλου stutters. Cudos στα αλάνια που αναφέρατε το cru στα προηγούμενα μηνύματα!!!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...