Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, angelol είπε

Υπάρχει κανένας που να έχει ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ απο 23/7 και να έχει παραλάβει; 

Εγώ έχω από 15/07 και δεν έχω παραλάβει ακόμη 

54 λεπτά πριν, PanagiotisPC είπε

Εγώ το παραγγειλα από Αμερική και μάλιστα είναι και DHL express...

Αμερική ή Κίνα, δεν έχει διαφορά. Εκτός ΕΕ είναι και τα δύο. Αν χρειαστεί να περάσει τελωνείο να ξέρεις ότι με την dhl θα πληρώσεις πολύ περισσότερα απ ότι στα ΕΛΤΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Nnoutas είπε

Εγώ έχω από 15/07 και δεν έχω παραλάβει ακόμη 

Μίλησα με τα ΕΛΤΑ αφότου έκανα την ανάρτηση πριν λίγο κ μου είπε οτι κοιτάζουν τα δέματα με ημερομηνίες 15-20 Ιουλίου οπότε λογικά είναι η σειρά σου. Μου είπε επίσης, ότι λογικά θα πάρει καμιά βδομάδα ακόμα να κοιτάξουν το δικό μ. Παραγγελία 18 Ιούνη για να φτάσει Σεπτέμβρη και ίσως φάω κ τελωνείο γτ ο μαλέας ο πωλητής έστειλε 2 ξεχωριστές παραγγελίες σαν μία. Το σπιτάκι του σκύλου του. Θα ζητήσω refund για τα έξοδα εκτελωνισμού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Εγώ έχω από 15/07 και δεν έχω παραλάβει ακόμη 

Αμερική ή Κίνα, δεν έχει διαφορά. Εκτός ΕΕ είναι και τα δύο. Αν χρειαστεί να περάσει τελωνείο να ξέρεις ότι με την dhl θα πληρώσεις πολύ περισσότερα απ ότι στα ΕΛΤΑ 

Υπάρχει όμως δυνατότητα να αρνηθώ να το παραλάβω έτσι; χωρίς να επιβαρυνθω κάτι εξτρα

Screenshot_3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PanagiotisPC είπε

Υπάρχει όμως δυνατότητα να αρνηθώ να το παραλάβω έτσι; χωρίς να επιβαρυνθω κάτι εξτρα

Screenshot_3.png

Ναι αλλά θα χάσεις τα λεφτά σου. Εκτός αν δεχτεί ο πωλητής επιστροφή και refund 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Ναι αλλά θα χάσεις τα λεφτά σου. Εκτός αν δεχτεί ο πωλητής επιστροφή και refund 

Από το να πληρώσεις ένα 150ρι ακόμα καλύτερα να χάσεις 23 ευρώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αντικείμενα προς πώληση στο eBay, έχει επιλογή "ο πωλητής δεν δέχεται επιστροφές". Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση, ισχύει αυτό ή η νομοθεσία όπου νομίζω εντός ΕΕ δίνει δικαίωμα στον αγοραστή να το επιστρέψει εντός ενός διαστήματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι, το δέμα μου στο site της DHL θα έρθει από Αμερική μέσω Βελγίου από ότι είδα. Ενδέχεται να γλιτώσω πιθανό τελωνείο; να θυμίσω ότι η ετικέτα του πακέτου γράφει ότι κοστίζει 10$, είναι με DHL express και πάρα πολύ ελαφρύ. Η πραγματική του αξία είναι σχεδόν 24€, ωστόσο ο πωλητής έγραψε 10$. 

IMG_20200827_012105.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PanagiotisPC είπε

Όλα καλά τελικά.

edit: Παρέλαβα πριν λίγο

0.png

Εισαι τυχερος γιατι απο Αμερικη το τελωνειο πιστευει την τιμη εφοσον υπαρχει βαρβατο προστιμο στην αλλη πλευρα αν καποιος πουλησει κατι και αναγραψει ψευτικη τιμη επανω.

Βεβαια μαζι με τα μεταφορικα χαλαρα ξεπερασες τα 22ε αλλα συνηθως δεν το τηρουν αυτο οι εταιρειες κουριερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια παραγγελία μετά από αρκετό καιρό. Έρχονται κανονικά οι παραγγελίες σας; Ή τα γνωστά προβλήματα; Με απλή δωρεάν το έβαλα, οπότε με βλέπω να τρώω όλο τον Σεπτέμβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, tsanakalykos είπε

Έκανα μια παραγγελία μετά από αρκετό καιρό. Έρχονται κανονικά οι παραγγελίες σας; Ή τα γνωστά προβλήματα; Με απλή δωρεάν το έβαλα, οπότε με βλέπω να τρώω όλο τον Σεπτέμβριο.

Πολύ αισιόδοξο σε βλέπω.

Είμαστε στο τρίμηνο πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ειναι λιγο οτι να ναι.

2 παραγγελιες απο κινα μου ηρθαν στο μηνα.

Ενα drone παλευω να φερω απο ευρωπαικη αποθηκη,2 φορες το παραγγειλα και δεν ηρθε καμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/8/2020 στις 11:33 ΜΜ, tsanakalykos είπε

Έκανα μια παραγγελία μετά από αρκετό καιρό. Έρχονται κανονικά οι παραγγελίες σας; Ή τα γνωστά προβλήματα; Με απλή δωρεάν το έβαλα, οπότε με βλέπω να τρώω όλο τον Σεπτέμβριο.

Παρατηρώ ότι το σύστημα έχει ξεμπλοκάρει ανάλογα πια μεταφορά επιλέγεις…

Αγορά στις 30/7 και έφτασε Ελλάδα με συστημένο δέμα στις 21/8…

Τώρα πόσο θα καθίσει στο τελωνείο είναι άλλη δουλεία…

1961578926_.png.9566d268dbe0f9bfd90cb9f52b115070.png

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...