Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, specre είπε

Όταν έρθει τον πληρώνεις. Εμένα σχεδόν το ίδιο μου συνέβει από ebay. Δεν παρέλαβα ποτέ το δέμα, ο κινέζος μου έκανε refund και μετά από 4-5 μήνες (από την παραγγελία) μου έστειλε παρόμοιο μήνυμα. Μάλιστα έγραφε ότι έβλεπε ότι το έχω παραλάβει σίγουρα (χωρίς tracking number). Του απάντησα ότι δεν το έχω παραλάβει και τον παρακάλεσα να μου δείξει πως ξέρει ότι το παρέλαβα, καθώς και ότι θα τον πληρώσω όποτε και αν το παραλάβω. Η απάντηση του ήταν ότι θα το ελέγξει ξανά. Μάλον είναι "τυπική" διαδικασία για να "ψαρέψουν" όσους παρέλαβαν και δεν το πλήρωσαν ξανά.

Η πληρωμή θα γίνει πάλι από aliexpress με το ίδιο προιόν, χωρίς να στο στείλει φυσικά. 🙂

 

14 ώρες πριν, specre είπε

Όταν έρθει τον πληρώνεις. Εμένα σχεδόν το ίδιο μου συνέβει από ebay. Δεν παρέλαβα ποτέ το δέμα, ο κινέζος μου έκανε refund και μετά από 4-5 μήνες (από την παραγγελία) μου έστειλε παρόμοιο μήνυμα. Μάλιστα έγραφε ότι έβλεπε ότι το έχω παραλάβει σίγουρα (χωρίς tracking number). Του απάντησα ότι δεν το έχω παραλάβει και τον παρακάλεσα να μου δείξει πως ξέρει ότι το παρέλαβα, καθώς και ότι θα τον πληρώσω όποτε και αν το παραλάβω. Η απάντηση του ήταν ότι θα το ελέγξει ξανά. Μάλον είναι "τυπική" διαδικασία για να "ψαρέψουν" όσους παρέλαβαν και δεν το πλήρωσαν ξανά.

Η πληρωμή θα γίνει πάλι από aliexpress με το ίδιο προιόν, χωρίς να στο στείλει φυσικά. 🙂

Καλησπέρα εγω αύριο θα παραλάβω την οθονη οπότε τσεκαρω και του λέω με ποιον τρόπο του επιστρέφω τα χρήματα ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, εχω μια ερώτηση για ένα δέμα που περιμένω από fedex. Σήμερα πήρα αυτό το status update από το tracking number. Έχει φτάσει στο Ελ. βενιζέλος.

"Held, cleared regulatory agency(s) after aircraft/truck departed"

Ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτο το status? Η αλήθεια ειναι πως το πακέτο έκανε 40 και κατι, και υπολόγιζα πως θα πληρώσω εκτελωνισμο, αλλα για το συγκεκριμενο status διαβάζω στο ιντερνετ πως ουσιαστικα περασε το τελωνειο, και πως απλα θα ερθει με το επομενο φορτηγο της Fedex.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια, ξερεις κανενας τιποτα για αυτο:

aa.jpg

 

θα με κουφάνουν; παραλαβή απο πελάτη στο εξωτερικό και μετά ξανα αποστολή αντικειμένου στο εξωτερικό; τι γίνετε;

Επεξ/σία από maparios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, maparios είπε

καλησπερα παιδια, ξερεις κανενας τιποτα για αυτο:

aa.jpg

θα με κουφάνουν; παραλαβή απο πελάτη στο εξωτερικό και μετά ξανα αποστολή αντικειμένου στο εξωτερικό; τι γίνετε;

Αφου η Ολλανδία ειναι transit τι να γραψουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Αφου η Ολλανδία ειναι transit τι να γραψουν;

Με μπερδεύει το αποστολή αντικειμένου ΣΤΟ εξωτερικό, αφού Ελλάδα θα έρθει το δέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, maparios είπε

Με μπερδεύει το αποστολή αντικειμένου ΣΤΟ εξωτερικό, αφού Ελλάδα θα έρθει το δέμα;

Αφού θα το στείλουν από Ολλανδία στην Ελλάδα, τι θες να γράφει; Αποστολή στο εσωτερικό;. :D

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φόρουμ . Έχει.παραλαβει κάνεις από bangood τώρα τελευταία ; Τι γίνεται με τους χρόνους ; Έκανα μια α παραγγελία 3 πράγματα και τα στέλνουν ολα με ξεχωριστή αποστολή . 2 με postnl και μια με dhl . To φαίνεται στο tracking  να έχει προχωρήσει και να είναι ήδη Ολλανδία τα υπόλοιπα ακόμη τπτ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα λοιπον παιδια θελω τη βοηθεια σας θελω να παραγγειλω κατι πραγματακια απο το aliexpress τα οποια δεν ξεπερναν το καθε ενα τα 9 ευρω αλλα φοβαμαι μην πληρωσω τελωνειο γιατι ελτα ειναι αυτο θελω να ρωτησω αρχικα αν ισχυει οτι για δεματα κατω των 22 ευρω δεν πληρωνεις τελωνειο ακομα και αν ειναι εκτος των αποθηκων της Ε.Ε η γενικα καποια αλλη χρεωση? θελω καποιος να μ απαντησει με σιγουρια γιατι δεν θελω να την πατησω με τελωνεια και το δευτερο ερωτημα πως μπορω να δω στο aliexpress απο ποια αποθηκη ειναι το προιον που θελω να παρω θα εκτιμουσα πολυ αν μου απαντουσατε ευχαριστω!!

Επεξ/σία από Georgioy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Georgioy είπε

Καλησπερα λοιπον παιδια θελω τη βοηθεια σας θελω να παραγγειλω κατι πραγματακια απο το aliexpress τα οποια δεν ξεπερναν το καθε ενα τα 9 ευρω αλλα φοβαμαι μην πληρωσω τελωνειο γιατι ελτα ειναι αυτο θελω να ρωτησω αρχικα αν ισχυει οτι για δεματα κατω των 22 ευρω δεν πληρωνεις τελωνειο ακομα και αν ειναι εκτος των αποθηκων της Ε.Ε η γενικα καποια αλλη χρεωση? θελω καποιος να μ απαντησει με σιγουρια γιατι δεν θελω να την πατησω με τελωνεια και το δευτερο ερωτημα πως μπορω να δω στο aliexpress απο ποια αποθηκη ειναι το προιον που θελω να παρω θα εκτιμουσα πολυ αν μου απαντουσατε ευχαριστω!!

Η ατέλεια είναι τα 22€ μαζί με τα μεταφορικά. Το aliexpress στέλνει κυρίως από Κίνα (αν έχει ευρωπαϊκή αποθήκη το αναφέρει συνήθως) αλλά μπορείς να ρωτήσεις και τον πωλητή πριν παραγγείλεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Η ατέλεια είναι τα 22€ μαζί με τα μεταφορικά. Το aliexpress στέλνει κυρίως από Κίνα (αν έχει ευρωπαϊκή αποθήκη το αναφέρει συνήθως) αλλά μπορείς να ρωτήσεις και τον πωλητή πριν παραγγείλεις. 

Φιλε τον ρωτησα αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη αρχισε να μου λεει για κουπονια γιαυτο ειπα να ρωτησω εδω μπας και βρω καμια φωτισει γιατι απο εκεινους δεν το βλεπω γιαυτο αν το παρω με το china post που λεει η καποιο παρομοιο και βγαινει κατω απο 22 ευρω θα περασει τελωνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Η ατέλεια είναι τα 22€ μαζί με τα μεταφορικά

 

2 ώρες πριν, Georgioy είπε

βγαινει κατω απο 22 ευρω θα περασει τελωνειο?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Georgioy είπε

Φιλε τον ρωτησα αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη αρχισε να μου λεει για κουπονια γιαυτο ειπα να ρωτησω εδω μπας και βρω καμια φωτισει γιατι απο εκεινους δεν το βλεπω γιαυτο αν το παρω με το china post που λεει η καποιο παρομοιο και βγαινει κατω απο 22 ευρω θα περασει τελωνειο?

Άν η τιμή συνολικά είναι κάτω από 22 ευρώ δε θα χρεωθείς τίποτα από το τελωνείο. Να γνωρίζεις όμως ότι σίγουρα θα καθυστερήσει πολύ (από ένα, μέχρι και δύο μήνες) στον έλεγχο του τελωνείου καθώς όλα τα δέματα πλέον ελέγχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Άν η τιμή συνολικά είναι κάτω από 22 ευρώ δε θα χρεωθείς τίποτα από το τελωνείο. Να γνωρίζεις όμως ότι σίγουρα θα καθυστερήσει πολύ (από ένα, μέχρι και δύο μήνες) στον έλεγχο του τελωνείου καθώς όλα τα δέματα πλέον ελέγχονται.

Σε ευχαριστω πολυ και κατι τελευταιο ανα παραγγελεια 22 ευρω?γιατι θελω να παρω καποια πραγματα αλλα απο διαφορετικους πωλητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Georgioy είπε

Σε ευχαριστω πολυ και κατι τελευταιο ανα παραγγελεια 22 ευρω?γιατι θελω να παρω καποια πραγματα αλλα απο διαφορετικους πωλητες

Ναι, ανά παραγγελία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2020 στις 11:27 ΜΜ, Nnoutas είπε

Η ατέλεια είναι τα 22€ μαζί με τα μεταφορικά. Το aliexpress στέλνει κυρίως από Κίνα (αν έχει ευρωπαϊκή αποθήκη το αναφέρει συνήθως) αλλά μπορείς να ρωτήσεις και τον πωλητή πριν παραγγείλεις. 

Κατω απο 22 δεν εχει τελωνειο, προσοχη μην βαλεις πολλα μικρα πραγματα και σε συνολο η παραγγελια ξεπερναει τα 22 ευρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...