Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/7/2020 στις 1:52 ΜΜ, fastnq2 είπε

Καλησπερα πηρα κατι απο banggood απο ευρωπαικη αποθηκη,το στειλανε απο οτι ειδα με dhl απο γερμανια μαλλον,και χτες εβγαλε αυτα το 17track

2020-07-24 16:07

The shipment has been processed in the parcel center

2020-07-24 14:45

The shipment has arrived in the destination country/destination area

Το θεμα ειναι οτι σε κανενα ελληνικο κουριερ ουτε στα ελτα φαινεται να υπαρχει αποστολη με το tracking number που βαζω.Με τι παραδιδει η dhl στην ελλαδα?ειχα ακουσει acs ισχυει?Επισης οταν μπαινει ελλαδα παιρνει νεο τρακινγκ number της εκαστοτε εταιριας?(acs speedex κλπ) Δοκιμασα να παρω τηλεφωνο αλλα δουλευουν δευτερα-παρασκευη,οποτε αν γνωριζει καποιος μεχρι την δευτερα π θα παρω τηλ ας ενημερωσει αν δεν ειναι κοπος

Γραφω εδω ουτως ωστε να το διαβασει καποιος που θα ψαχνει κατι παρομοιο,το banggood εστειλε μεσω DHL paket,μου εδωσαν ενα 13ψηφιο tracking number,πηρα τηλεφωνο σε αυτους που ηταν καποιοι που μιλουσαν σπαστα ελληνικα,φανηκε δηλαδη οτι δεν ηταν ελληνικη εταιρια αυτη που πηρα,μου ειπαν οταν προωθηθηκε σε dhl express ελλαδος με ενα νεο 10 ψηφιο tracking number,πηρα τηλεφωνο στην dhl express τους εδωσα το 10ψηφιο και μου ειπαν οτι προωθηθηκε με speedex και μου δωσαν και απο εκει ενα νεο tracking number,της speedex αυτη τη φορα.🤣 Αυτο ακριβως τιποτα αλλο.

Long story short,με speedex παραδιδουν.Respect και για τους χρονους,20 το εστειλαν απο γερμανια κ απο το σαββατο ηταν ηδη στο καταστημα.

Επεξ/σία από fastnq2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

Γραφω εδω ουτως ωστε να το διαβασει καποιος που θα ψαχνει κατι παρομοιο,το banggood εστειλε μεσω DHL paket,μου εδωσαν ενα 13ψηφιο tracking number,πηρα τηλεφωνο σε αυτους που ηταν καποιοι που μιλουσαν σπαστα ελληνικα,φανηκε δηλαδη οτι δεν ηταν ελληνικη εταιρια αυτη που πηρα,μου ειπαν οταν προωθηθηκε σε dhl express ελλαδος με ενα νεο 10 ψηφιο tracking number,πηρα τηλεφωνο στην dhl express τους εδωσα το 10ψηφιο και μου ειπαν οτι προωθηθηκε με speedex και μου δωσαν και απο εκει ενα νεο tracking number,της speedex αυτη τη φορα.🤣 Αυτο ακριβως τιποτα αλλο.

Long story short,με speedex παραδιδουν.Respect και για τους χρονους,20 το εστειλαν απο γερμανια κ απο το σαββατο ηταν ηδη στο καταστημα.

Που βρίσκεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είχα κάνει μια παραγγελία από AliExpress αξίας 15€ δεν ήρθε στον χρόνο των 2 μηνών και μετά από άνοιγμα διαφωνίας έγινε refund  τώρα μετά από ένα μήνα μου στείλε ο πωλητής μύνημα ότι σε λίγες μέρες έρχεται το δέμα και να του στείλω τα χρήματα πίσω γιατί το αφεντικό θα τον διώξει (όντος έρχεται το δέμα) να του στείλω τα χρήματα? Η κάνει καμία λαμόγια γιατί το refund έλεγε ότι τα χρήματα τα επέστρεψε το AliExpress τότε και όχι ο πωλητής  ίσως λόγο Κορωνιου ανέλαβε το ali.  Αν και σε όλη την διαμάχη το παίζε τρελιτσα

Κάνω επιστροφή η όχι? 

IMG_20200728_010210.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dollars είπε

Καλησπέρα είχα κάνει μια παραγγελία από AliExpress αξίας 15€ δεν ήρθε στον χρόνο των 2 μηνών και μετά από άνοιγμα διαφωνίας έγινε refund  τώρα μετά από ένα μήνα μου στείλε ο πωλητής μύνημα ότι σε λίγες μέρες έρχεται το δέμα και να του στείλω τα χρήματα πίσω γιατί το αφεντικό θα τον διώξει (όντος έρχεται το δέμα) να του στείλω τα χρήματα? Η κάνει καμία λαμόγια γιατί το refund έλεγε ότι τα χρήματα τα επέστρεψε το AliExpress τότε και όχι ο πωλητής  ίσως λόγο Κορωνιου ανέλαβε το ali.  Αν και σε όλη την διαμάχη το παίζε τρελιτσα

Κάνω επιστροφή η όχι? 

IMG_20200728_010210.jpg

απο οτι γνωριζω δεν παιζει επιστροφη χρηματων σε υποθεση που εχει κλεισει και εχει γινει refund ο κινεζος λεει ανοησιες, εμενα οταν δεν ηρθε κανενα πακετο και ο κινεζος κερδισε την υποθεση στο ali με fake tracking δεν με αποζημιωσε ποτε παρολο που ηξερε/α οτι ητα fake tracking με εικονικες αφιξεις κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dollars είπε

Καλησπέρα είχα κάνει μια παραγγελία από AliExpress αξίας 15€ δεν ήρθε στον χρόνο των 2 μηνών και μετά από άνοιγμα διαφωνίας έγινε refund  τώρα μετά από ένα μήνα μου στείλε ο πωλητής μύνημα ότι σε λίγες μέρες έρχεται το δέμα και να του στείλω τα χρήματα πίσω γιατί το αφεντικό θα τον διώξει (όντος έρχεται το δέμα) να του στείλω τα χρήματα? Η κάνει καμία λαμόγια γιατί το refund έλεγε ότι τα χρήματα τα επέστρεψε το AliExpress τότε και όχι ο πωλητής  ίσως λόγο Κορωνιου ανέλαβε το ali.  Αν και σε όλη την διαμάχη το παίζε τρελιτσα

Κάνω επιστροφή η όχι? 

IMG_20200728_010210.jpg

Αν τελικά παραλάβεις, το σωστό θα είναι να του επιστρέψεις με κάποιο τρόπο τα χρήματα. Όχι νωρίτερα όμως. Σε ότι αφορά τις παραγγελίες, το Ali δεν πληρώνει τον πωλητή αν δεν παραλάβει ο πελάτης. Οπότε το Refund γίνεται από το Ali. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω παραγκελεια σε dispute που ο πωλητης δεν απανταει και μου λεει οτι θα μπει το aliexpress στην μεση στις 19 του αυγουστου τι να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, dollars είπε

Καλησπέρα είχα κάνει μια παραγγελία από AliExpress αξίας 15€ δεν ήρθε στον χρόνο των 2 μηνών και μετά από άνοιγμα διαφωνίας έγινε refund  τώρα μετά από ένα μήνα μου στείλε ο πωλητής μύνημα ότι σε λίγες μέρες έρχεται το δέμα και να του στείλω τα χρήματα πίσω γιατί το αφεντικό θα τον διώξει (όντος έρχεται το δέμα) να του στείλω τα χρήματα? Η κάνει καμία λαμόγια γιατί το refund έλεγε ότι τα χρήματα τα επέστρεψε το AliExpress τότε και όχι ο πωλητής  ίσως λόγο Κορωνιου ανέλαβε το ali.  Αν και σε όλη την διαμάχη το παίζε τρελιτσα

Κάνω επιστροφή η όχι? 

IMG_20200728_010210.jpg

Φυσικά και κάνεις επιστροφή των χρημάτων... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, dollars είπε

Καλησπέρα είχα κάνει μια παραγγελία από AliExpress αξίας 15€ δεν ήρθε στον χρόνο των 2 μηνών και μετά από άνοιγμα διαφωνίας έγινε refund  τώρα μετά από ένα μήνα μου στείλε ο πωλητής μύνημα ότι σε λίγες μέρες έρχεται το δέμα και να του στείλω τα χρήματα πίσω γιατί το αφεντικό θα τον διώξει (όντος έρχεται το δέμα) να του στείλω τα χρήματα? Η κάνει καμία λαμόγια γιατί το refund έλεγε ότι τα χρήματα τα επέστρεψε το AliExpress τότε και όχι ο πωλητής  ίσως λόγο Κορωνιου ανέλαβε το ali.  Αν και σε όλη την διαμάχη το παίζε τρελιτσα

Κάνω επιστροφή η όχι? 

IMG_20200728_010210.jpg

Όταν έρθει τον πληρώνεις. Εμένα σχεδόν το ίδιο μου συνέβει από ebay. Δεν παρέλαβα ποτέ το δέμα, ο κινέζος μου έκανε refund και μετά από 4-5 μήνες (από την παραγγελία) μου έστειλε παρόμοιο μήνυμα. Μάλιστα έγραφε ότι έβλεπε ότι το έχω παραλάβει σίγουρα (χωρίς tracking number). Του απάντησα ότι δεν το έχω παραλάβει και τον παρακάλεσα να μου δείξει πως ξέρει ότι το παρέλαβα, καθώς και ότι θα τον πληρώσω όποτε και αν το παραλάβω. Η απάντηση του ήταν ότι θα το ελέγξει ξανά. Μάλον είναι "τυπική" διαδικασία για να "ψαρέψουν" όσους παρέλαβαν και δεν το πλήρωσαν ξανά.

Η πληρωμή θα γίνει πάλι από aliexpress με το ίδιο προιόν, χωρίς να στο στείλει φυσικά. 🙂

Επεξ/σία από specre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Με ενδιαφέρει το παρακάτω φωτιστικό: https://www.banggood.com/Chihiros-WRGB-LED-Aquarium-Fish-Tank-Light-Plant-Lamp-p-1638820.html?ID=47184&cur_warehouse=CN

Να ενημερώσω ότι έχω να παραγγείλω δέμα τέτοιας αξίας από χώρα εκτός ΕΕ προ δημοψηφίσματος, οπότε συγχωρέστε με προκαταβολικά για την ασχετοσύνη. 😋

Shipping method EU Priority Line. Υπάρχει πιθανότητα να φάω τελωνείο; Ελλάδα τον συγκεκριμένο κωδικό τον βρίσκω στα 150+..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...