Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, TheTourist098 είπε

Ελπιζω να μην εννοεις εργασιμες😅

dhl.de για tracking και μόλις φτάσει Ελλάδα σου δίνει άλλο tracking που θα το παρακολουθείς στο dhl.gr

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα, θελω να ρωτησω κατι αν το γνωριζετε επειδη εχω καιρο να παραγγείλω απεξω, οποιαδηποτε συσκευη ανεξάρτητου κοστους αγορασω απο bangood θα χρεωθω και τελωνειο δλδ τελη εκτελωνισμου ή δε χρεώνεται πλεον? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Καλησπερα, θελω να ρωτησω κατι αν το γνωριζετε επειδη εχω καιρο να παραγγείλω απεξω, οποιαδηποτε συσκευη ανεξάρτητου κοστους αγορασω απο bangood θα χρεωθω και τελωνειο δλδ τελη εκτελωνισμου ή δε χρεώνεται πλεον? 

Για αγορές άνω των 22€ (κόστος προϊόντος και κόστος μεταφορικών) χρεώνεσαι 15€ έξοδα εκτελωνισμούω + ΦΠΑ 24%.
Αυτό για ΕΛΤΑ και για αγορές μέχρι 150€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Καλησπερα, θελω να ρωτησω κατι αν το γνωριζετε επειδη εχω καιρο να παραγγείλω απεξω, οποιαδηποτε συσκευη ανεξάρτητου κοστους αγορασω απο bangood θα χρεωθω και τελωνειο δλδ τελη εκτελωνισμου ή δε χρεώνεται πλεον? 

Το banggood (σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις) έχει και επιλογή αποστολής για αποφυγή τελωνείου ανεξαρτήτου κόστους. Το λέει Priority Direct Mail ή EU Priority Line, ή κάπως έτσι, δε θυμάμαι τώρα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2020 στις 7:37 ΜΜ, Popipap2767 είπε

Αγορασα μια καρτα rtx3070 founders απο το scan.co.uk και την εστειλα σε μια φιλη μου την αγγλια! Πηγε σημερα να μου την στειλει με το ταχυδρομειο και της ειπαν οτι επειδη ειναι καρτα γραφικων και ειναι ακριβη μπορει να την κρατησουν στο τελωνειο και να γινει κατασχεση! Ρωτησε και της ειπαν οτι δεν επιστεφεται καν πισω αν την κρατησουν! 
Γνωριζει καποιος τι γινεται με αυτο το θεμα; 
Να δοκιμασει να στειλει με courier?

Της ειπαν για ποιον λογο? Αφου, μεχρι το τελος του χρονου εστω, η Αγγλια και η Ευρωπαικη ενωση δεν εχουν τελωνεια μεταξυ τους.

Στις 22/11/2020 στις 3:40 ΜΜ, KostasH3 είπε

αντίστοιχο δικό μου με τράνζιτ την Ολλανδία έμεινε εκεί 3 εβδομάδες και όταν έφτασε Ελλάδα έκανε γύρω στις 10 ημέρες για να έρθει στα χέρια μου με Ελτα, θέλει υπομονή

Οποτε τα δικα μου που ειναι με PostNL θα κανουν 3 βδομαδες για να ξεκολλησουν? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Πρόσφατα αγόρασα από Amazon.com ένα λαπτοπ και ένα στικακι για να πέσει το import fees απεθυειας σε δολάρια όπως είχα διαβάσει ότι πρέπει να κάνω. 

Παρακάτω η παραγγελία 

IMG-884c2ca43d5dc4026ce1651607131ba1-V.jpg.35887fcdcc907a382ad426caa8762f84.jpg

 

605 ευρώ από 625 από ότι αν πλήρωνα σε ευρω

Παρόλα αυτά μου κράτησε 642 περίπου (628 το Amazon και και άλλα 14 προμήθεια συναλλαγματος)

IMG-3c0e9a53e5f9ce29ff7eebf50c6ce897-V.jpg.4e15150c2cf8c60600fb0d34a8234aaf.jpg

Ήταν και τα δύο in stock

Γιατί έγινε αυτή η παραπάνω χρέωση; 

Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ppetr είπε

Πρεπει να βγαλουν το ψωμακι τους και αυτοι οι τραπεζιτες

Ναι αλλά εκτός από την προμήθεια συναλλαγματος έχει κρατήσει και το Amazon 23 ευρώ παραπάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Το banggood (σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις) έχει και επιλογή αποστολής για αποφυγή τελωνείου ανεξαρτήτου κόστους. Το λέει Priority Direct Mail ή EU Priority Line, ή κάπως έτσι, δε θυμάμαι τώρα. 

Αυτο εννοείς?

received_218372129638281.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Αυτο εννοείς?

received_218372129638281.jpeg

Αρχικα το συγκεκριμενο μπορεις να το παρεις απο αποθηκη τσεχιας επιλεγοντας το πιο φθηνο μεταφορικο μιας κ ειναι στην ευρωπαικη ενωση
Αλλα αν θες απο κινα (δλδ το HK) ναι αυτο ειναι η επιλογη χωρις τελωνειο αποσο μπορω να μεταφρασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JDimi είπε

Ναι αλλά εκτός από την προμήθεια συναλλαγματος έχει κρατήσει και το Amazon 23 ευρώ παραπάνω 

Η τραπεζα στα κρατησε αυτα, το Amazon ηθελε 625 σε €

Επεξ/σία από ppetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά παράγειλλα απο alliexpres αποθηκη Πολωνίας. Για ενα περιεργο λογο το tracking number ειναι 11 ψηφια. Στο https://global.cainiao.com/en (καθώς και στο alli, αφου απο εκει ενημερώνεται) λέει οτι ειναι στο local post office. Πως στο καλο θα επικοινωνησω με την global cainiao ώστε να δω με ποια εταιρια συνεργαζεται ελλαδα και να ξερω που να το ψαξω? (ειμαι κρητη ηρακλειο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...