Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή είδα άρχισα να δέχομαι προσωπικά μηνύματα σχετικά με τον τρόπο αποφυγής τελωνείου, και δεν μπορώ να σας κρατάω σε αγωνία, προχωράω στις λεπτομέρειες. Η παραγγελία όπως προείπα, μου εστάλη με PostNL, για τον λόγο ότι είναι συμπληρώματα διατροφής, και δεν ήθελα να 'κολλήσουν' τα προιόντα σε ενδεχόμενο έλεγχο στο Κινέζικο τελωνείο. To PostNL μεταφέρει ουσιαστικά τα πάντα (Το λέω αυτό, γιατί πχ η Yun express που ρώτησε κάποιος φίλος πιο πάνω, ναι μεν εκτελωνίζει αλλού τα δέματα και τα φέρνει εδώ, αλλά δεν μπορεί πχ να μεταφέρει συμπληρώματα διατροφής).

Έχουμε και λέμε: Τελευταία, το Aliexpress θα έχετε παρατηρήσει πως όταν επιλέγεις Aliexpress standard shipping (και το έχουν πολλοί πωλητές σαν επιλογή), ουσιαστικά χρησιμοποιεί το PostNL (δίνει tracking number της μορφής LTxxxxxxxxxNL συνήθως). Όταν επιλέγεις Aliexpress standard shipping, αυτό που γίνεται, είναι η παραγγελία να πηγαίνει σε αποθήκες του Aliexpress, και το Aliexpress να 'επιλέγει' ουσιαστικά ποιον carrier θα χρησιμοποιήσει (συγκεκριμένα, Κινέζος μου είπε ότι χρησιμοποιούν την 4PX τώρα τελευταία σαν αποθήκη του aliexpress, τα δίνουν εκεί δηλ. τα δέματα). Αυτό εννοείτε μπορεί να αλλάξει ανά πάσα στιγμή. Να υπενθυμίσω ότι η 4PX είνα μια εταιρία logistics που προ κορονοιου, πολλοί Κινέζοι την χρησημοποιούσαν για να στείλουν με το Singapore Post. Πάντα το Aliexpress standard shipping, σου δίνει trackable tracking number. Αυτό που δεν ξέρουν πολλοί Κινέζοι, είναι ότι υπάρχει δυνατότητα να στείλουν 'κατευθείαν' με το PostNL (κάποιοι πωλητές μάλιστα το είχαν και παλιότερα σαν επιλογή (ειδικά αυτοί που έστελναν συμπληρώματα διατροφής γιατί το ήξεραν), αλλά τώρα τελευταία θα δείτε το έχουν αφαιρέσει σαν επιλογή. Επίσης, όταν μια παραγγελία υπερβαίνει τα 5 δολάρια, πρέπει να στέλνεται με trackable τρόπο (για αυτό και βλέπουμε παραγγελίες κάτω των 5 δολαρίων να στέλνονται untrckable χονδρικα). Αυτό όμως που ίσως δεν υποψιαζόμαστε εμείς σαν αγοραστές, είναι ότι ναι μεν βάζει αυτούς τους κανόνες το aliexpress, αλλά ο πωλητής μπορεί να στείλει κάτι με δικό του τρόπο αποστολής αν θέλει. Το PostNL χρησιμοποιεί 3 είδη tracking number :

1) Αυτά που ξεκινάνε από U (τώρα δίνει από UD. Μετά, μόλις τελειώσει το UD μπορεί να πάει πχ. στο UF και UG). Είναι untrackable, και Κινέζοι μου είπαν ότι είναι Surface mail. Δηλ., η αποστολή δεν έρχεται με αεροπλάνο, αλλά αυτό δεν μπορώ να το διασταυρώσω. Άλλωστε δεν μας ενδιαφέρει κιόλας)

2) Αυτά που ξεκινάνε από L (LT δίνει τώρα, παλιότερα έδινε και από LX). Είναι τα συστημμένα

3) Αυτά που ξεκινάνε από R (RR πρέπει να δίνει τώρα, παλιά έδινε και από RU). Είναι πρώτης κλάσης συστημένο, και προφανώς λόγω κόστους, το χρησιμοποιούν ελάχιστα οι Κινέζοι

Αυτοί που έχουν μνήμη εδώ, έχω γράψει παλιότερα ότι φαίνεται ότι τα untrackable δέματα δεν ελέγχονται καθόλου από το τελωνείο!

Στην περίπτωση μου, πάμε να δούμε τι έγινε στην δικιά μου παραγγελία: Αγόρασα 3 μπουκάλια προβιοτικά. Κόστος 77,08 ευρώ. Μετά από 'μαραθώνια' συνομιλία με τον πωλητή, ο πωλητής αφού κατάλαβε ότι δεν είμαι καθόλου άσχετος με αυτά, τον έπεισα να μου στείλει τα προιόντα με το PostNL 'κατευθείαν', και να ζητήσει tracking number από UD από τον μεταφορέα (στην αρχή ο πωλητής μου έλεγε ότι δεν γίνεται καν να αλλάξει tracking number και να επηρεάσει το σύστημα, καθώς αυτά μου έλεγε αυτά ότι βγαίνουν αυτόματα, αλλά όταν τον έπεισα, είπε ο ίδιος: κάτσε να δοκιμάσω και εγώ (γιατί πρώτη φορά το κάνω λέει και εγώ), να δούμε το σύστημα τι μας επιτρέπει να κάνουμε, πέρα από τα συνηθισμένα!!!). Αυτή η υποψία μου μπήκε (και άρχισα να ψάχνω τα tracking number από το PostNL, όταν παλιότερα ένας πωλητής μου έστειλε κάτι με PostNL και είχε βάλει tracking number από UD). Όπως βλέπουμε στις φωτογραφίες, κανένα αυτοκόλλητο δεν υπάρχει πάνω στο δέμα γιατί δεν πήγε το δέμα σε κανέναν τελωνειακό έλεγχο (προφανώς τα untrackable τα δίνουν κατευθείαν για διανομή στα ΕΛΤΑ, γιατί κανένας δεν 'υποψιάζεται' ότι μπορεί να έχει στείλει κάτι ακριβό κάποιος με untrackable way). Το δύσκολο εδώ είναι να πείσεις τον Κινέζο να κάνει αυτό που θέλεις, αλλά αυτό είναι άλλο. Τι επόμενες μέρες θα μιλήσουμε για έναν τρόπο αποστολής της Sunyou (και μάλιστα συστημένο), που 'φαίνεται' ότι και αυτός παρακάμπτει το τελωνείο, αλλά θα χρειαστώ και την δικιά σας βοήθεια (αν τυχόν έχετε και εσείς τέτοιες αποστολές)

 

 

 

5.png

3.png

127236469_670730090275768_6076866045601723114_n.jpg

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα βλέπω υπάρχουν γνώστες πολλοί εδώ! Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατι με τον Κινέζο δεν μπορω να συν εννοηθώ.

Μου έστειλαν κάτι ανεμιστηράκια  με κάποια YANWEN UF520421709YP αλλά δεν μπορώ να βρώ ποιος θα παραδώσει εδώ Ελλάδα και επίσης στο TRACK17 μου έβγαλε κάτι σαν αλλαγή στο trackin number αλλα δεν μπορώ να καταλάβω.

Αν μπορεί να δώσει κάποιος πληροφορίες ή ξέρει κάτι παραπάνω ας μου πει🙂

image.png.6ade7801105af039ce98d6a027af6ab1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Armanto είπε

Καλησπέρα βλέπω υπάρχουν γνώστες πολλοί εδώ! Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατι με τον Κινέζο δεν μπορω να συν εννοηθώ.

Μου έστειλαν κάτι ανεμιστηράκια  με κάποια YANWEN UF520421709YP αλλά δεν μπορώ να βρώ ποιος θα παραδώσει εδώ Ελλάδα και επίσης στο TRACK17 μου έβγαλε κάτι σαν αλλαγή στο trackin number αλλα δεν μπορώ να καταλάβω.

Αν μπορεί να δώσει κάποιος πληροφορίες ή ξέρει κάτι παραπάνω ας μου πει🙂

image.png.6ade7801105af039ce98d6a027af6ab1.png

Τa Yanwen Expressτα φέρνει ο ταχυδρόμος της περιοχής,αν έχετε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Armanto είπε

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!! μήπως ξέρεις αν θα αλλάξει tracking number  ή έχει αλλάξει κάτι με τον αριθμο αυτό που φαίνεται και στο 17?

Όσες φορές μου ερχόταν έτσι απλά όταν έμπαινε Ελλάδα χανόταν για 2-3 εβδομάδες,και μετά τα έφερνε ο ταχυδρόμος,δηλαδή με την είσοδο πλέον εδώ στην Ελλάδα δεν το σκαναρουν μιας και είναι με αριθμό αποστολής μόνο εντός China town

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Armanto είπε

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!! μήπως ξέρεις αν θα αλλάξει tracking number  ή έχει αλλάξει κάτι με τον αριθμο αυτό που φαίνεται και στο 17?

Δες και εδώ.packageradar.com

Επεξ/σία από KostasH3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Τa Yanwen Expressτα φέρνει ο ταχυδρόμος της περιοχής,αν έχετε

ΟΧΙ

H γενικη θα στο φερει

 

1 ώρα πριν, Armanto είπε

Καλησπέρα βλέπω υπάρχουν γνώστες πολλοί εδώ! Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατι με τον Κινέζο δεν μπορω να συν εννοηθώ.

Μου έστειλαν κάτι ανεμιστηράκια  με κάποια YANWEN UF520421709YP αλλά δεν μπορώ να βρώ ποιος θα παραδώσει εδώ Ελλάδα και επίσης στο TRACK17 μου έβγαλε κάτι σαν αλλαγή στο trackin number αλλα δεν μπορώ να καταλάβω.

Αν μπορεί να δώσει κάποιος πληροφορίες ή ξέρει κάτι παραπάνω ας μου πει🙂

image.png.6ade7801105af039ce98d6a027af6ab1.png

 

Πλεον το βλεπεις εδω

suS6EIO.jpg

Επεξ/σία από villasg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, villasg είπε

ΟΧΙ

H γενικη θα στο φερει

 

 

Πλεον το βλεπεις εδω

 

Yanwen δεν έχω παραλάβει ούτε ένα δέμα από γενική μέσα σε μερικά χρόνια που παραγγέλνω,μόνο ελτα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Yanwen δεν έχω παραλάβει ούτε ένα δέμα από γενική μέσα σε μερικά χρόνια που παραγγέλνω,μόνο ελτα

όντως και εγώ πρώτη φορά το βλέπω αυτό και παραλαμβάνω της Yanwen εδώ και χρόνια με Ελτα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Armanto είπε

Είχα ζητήσει να έρθει γρήγορα με επιπλέον κόστος, ίσως γιαυτό πήγε μέσω γενικής, πάντως ούτε ο Κινέζος  ήξερε με τι θα παραλάβω

Ναι,ώμος Ρέντη να έχει φτάσει από πού;ούτε λέει κάτι παραπάνω,εγώ το βλέπω για λάθος του radar αυτό με τον αριθμό αποστολής μέσο γενικής επίσης ο Κινέζος από πού να ξέρει με τι θα έρθει Ελλάδα!?

 

 

Επεξ/σία από Vasilica89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/12/2020 στις 1:06 ΜΜ, nikosgiann78 είπε

Μάγκας ο Κινέζος, και γνωστό το έργο. Αποστολή από Κίνα με Yun Εxpress από ότι βλέπω (είναι Κινέζος courier!). Το tracking number πρέπει να σου ξεκινάει από YT. H Yun express ΕΚΤΕΛΩΝΙΖΕΙ το δέμα σε άλλη χώρα, και στο φέρνει courier στο σπίτι, και εννοείτε δεν πληρώνεις τίποτα. Απλά, τώρα τελευταία, αργεί πολύ (το καλοκαίρι μου ήρθε δέμα σε 14 μέρες). Σου ζήτησε έξτρα μεταφορικά; Γιατί κάποιοι Κινέζοι έχουν πολύ καλές παρτίδες μαζί της, και σου στέλνουν και φτηνά δέματα, χωρίς να σου ζητήσουν έξτρα λεφτά!

Μου ζήτησε μεταφορικά κατά την παραγγελία. Είχε επιλογή αποθήκης μεταξύ Κίνας και μερικών ευρωπαϊκών χωρών, διάλεξα Αγγλία. Φυσικά από Κίνα ήταν φθηνότερα, οπότε ίσως η έξτρα τιμή είναι για εκτελωνισμό. Τον ρώτησα για σιγουριά αν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τελωνείο και μου είπε συνήθως όχι. Φυσικά έκανε γαργάρα την ερώτησή μου γιατί το πακέτο έφυγε από Κίνα αντί από Αγγλία! Το tracking number που μου έδωσε ήταν ένας 11-ψήφιος αριθμός και ένας δεύτερος 10-ψήφιος (της ACS). Το YT... το έγραφε μόνο στη σελίδα της Yun Express. Όσον αφορά τον χρόνο παράδοσης, έγραφε ότι αν δεν έρθει ως 21/12 μπορώ να ζητήσω refund αλλά φυσικά θα περιμένω και παραπάνω αν χρειαστεί.

Επεξ/σία από calliope
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, calliope είπε

Μου ζήτησε μεταφορικά κατά την παραγγελία. Είχε επιλογή αποθήκης μεταξύ Κίνας και μερικών ευρωπαϊκών χωρών, διάλεξα Αγγλία. Φυσικά από Κίνα ήταν φθηνότερα, οπότε ίσως η έξτρα τιμή είναι για εκτελωνισμό. Τον ρώτησα για σιγουριά αν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τελωνείο και μου είπε συνήθως όχι. Φυσικά έκανε γαργάρα την ερώτησή μου γιατί το πακέτο έφυγε από Κίνα αντί από Αγγλία! Το tracking number που μου έδωσε ήταν ένας 11-ψήφιος αριθμός και ένας δεύτερος 10-ψήφιος (της ACS). Το YT... το έγραφε μόνο στη σελίδα της Yun Express. Όσον αφορά τον χρόνο παράδοσης, έγραφε ότι αν δεν έρθει ως 21/12 μπορώ να ζητήσω refund αλλά φυσικά θα περιμένω και παραπάνω αν χρειαστεί.

Είναι πολύ συνηθισμένο αυτό, να ξέρεις. Γράφουν shipping από Ευρώπη, και κάνουν κανονικά αποστολή από Κίνα, αλλά εκτελωνίζουν κάπου αλλού, και τα φέρνουν Ελλάδα. Απλά, μου έχει τύχει μερικές φορές να στείλει ο Κινέζος με Yun Express και να μην μου ζητήσει έξτρα μεταφορικά! Καλή μέθοδο αποστολής, αλλά έχει περιορισμούς (δεν μπορείς να μεταφέρεις τα πάντα)

5 ώρες πριν, Armanto είπε

Καλησπέρα βλέπω υπάρχουν γνώστες πολλοί εδώ! Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατι με τον Κινέζο δεν μπορω να συν εννοηθώ.

Μου έστειλαν κάτι ανεμιστηράκια  με κάποια YANWEN UF520421709YP αλλά δεν μπορώ να βρώ ποιος θα παραδώσει εδώ Ελλάδα και επίσης στο TRACK17 μου έβγαλε κάτι σαν αλλαγή στο trackin number αλλα δεν μπορώ να καταλάβω.

Αν μπορεί να δώσει κάποιος πληροφορίες ή ξέρει κάτι παραπάνω ας μου πει🙂

image.png.6ade7801105af039ce98d6a027af6ab1.png

Είναι untrackable μεθοδος αποστολής της yanwen (αυτό υποδηλώνει το tracking number που ξεκινάει από U). Έχει καιρό να το δω (τα trackable ξεκινούσαν από VR). Χρησιμοποιούν πολύ αυτά που ξεκινάνε από S, τώρα. Στην περίπτωση σου (όπως λέει και ο άλλος φίλος), θα σου έρθει με Γενική ταχυδρομική, αλλά μην το δένεις κόμπο. Βασικά, από τύχη στο έδωσαν στην Γενική ταχυδρομική (είχα πολλά τέτοια δέματα το καλοκαίρι, και μόνο ένα μου ήρθε με γενική). Τα υπόλοιπα μου ήρθαν με Chungwa Post (TAIWAN post), και είχαν tracking number της μορφής UBxxxxxxxxxTW. Προφανώς, επειδή έφαγαν 'πιστόλα' με το Chunwa Post (καθώς υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τις πτήσεις προς Ευρώπη), αποφάσισαν να στέλνουν με άλλο τρόπο. Βασικά, να πούμε 2-3 πράγματα. Πάρα πολλές αποστολές, στέλνονται με εταιρίες logistics. Η εταιρία logistics, πρακτικά δεν μπορεί να σου παραδώσει τίποτα (αυτό το κάνουν τα ταχυδρομεία και οι courier). Κατά κόρον, τα δίνουν σε Post (ταχυδρομεία) άλλων κρατών, οπότε εκεί η παραγγελία παίρνει άλλον αριθμό αποστολής (είναι το λεγόμενο next tracking number). Υπάρχουν ελάχιστες περιπτώσεις που πρακτικά δεν αλλάζουν τον αρχικό αριθμό αποστολής, αλλά πάλι κάποιο post η κάποιος courier θα στο φέρει σε αυτήν την περίπτωση!!! Η εταιρία logistics δεν μπορεί να σου παραδώσει τίποτα πρακτικά. Εννοείτε ότι διαρκώς αλλάζουν συμφωνίες με διάφορα post , και συνεχώς αλλάζουν

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι λίγο άσχετος με αυτά , αλλά εφόσον έχει χτυπηθεί στην Γενική , τι εννοείς μην το δένω κόμπο?? Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να ξανά αλλάξει courier???? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...