Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

21 λεπτά πριν, Armanto είπε

Είμαι λίγο άσχετος με αυτά , αλλά εφόσον έχει χτυπηθεί στην Γενική , τι εννοείς μην το δένω κόμπο?? Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να ξανά αλλάξει courier???? 

Εννοώ ότι σε επόμενη αποστολή (η δικιά σου θα έρθει με Γενική) με τον ίδιο τρόπο αποστολής, δεν θα σου γίνει λογικά το ίδιο. Είναι εταιρίες logistics αυτές, που αναλόγως των συμφωνιών που κάνουν, έρχεται κάθε φορά και με διαφορετικό τρόπο

 

Πάμε σε πιο βαθιά νερά τώρα!!! Έχει κάποιος παραλάβει δέμα με τρόπο αποστολής Sunyou standard shipping και αρχικά tracking number που ξεκινάνε από SYAExxxxxxxxx (όχι SYAETxxxxxxxx, γιατί είναι untrackable), ή SYRMχχχχχχχχχ;

(Παρέλαβα ένα τέτοιο που είχε αρχικό tracking number SYAE001667978, και next tracking number LB843560004BE - Bpost). Έχω παραλάβει και ένα παλιότερα, αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες αυτήν την στιγμή.

Επίσης, υπάρχει κάποιος που έχει παραλάβει δέμα με Flyt Express (Το αρχικο tracking number ξεκινάει από FT); Προσωπικά έλαβα μόνο ένα τέτοιο, και είχε tracking number FT0000039680S2C0. Μου ήρθε μετά με PostNL (tracking number LT240150162NL).

Φαίνεται ότι σε αυτούς τους τρόπους αποστολής, ή να παίζει κάποια συμφωνία με το Bpost (για την Sunyou) ή το PostNL (Flyt Express) περί εκτελωνισμού, ή κάτι γίνεται (μπορεί να ξανασυσκευάζονται) και τα δέματα δεν φέρουν τελωνειακή δήλωση πάνω τους (customs declaration note), οπότε δεν γίνεται έλεγχος στο τελωνείο!

Πάμε να δούμε πιο συγκεκριμένα:

1)Στο δέμα του  Bpost (Belgium Post), βλέποντας την σελίδα των ΕΛΤΑ, βλέπουμε : ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Α.Τ. και όχι ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. (Κ.Α.Τ). Το πρώτο σημαίνει ότι δεν υπάρχει έλεγχος στο τελωνείο!!! Και δεν είναι από τύχη αυτό (καμιά φορά συμβαίνει με τα δέματα του Bpost), αλλά καθαρά το δέμα δεν έχει πάνω του τελωνειακή δήλωση, οπότε θεωρείται αποστολή από το Βέλγιο (βάζω και φωτογραφία από το δέμα, όπου φαίνονται και το αρχικό tracking number της Sunyou, καθώς και το 'next tracking number' από το Bpost

2) Κάτι παρόμοιο έγινε στο δέμα της Flyt Express: ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Α.Τ.. Το κακό είναι ότι προσπάθησα να βγάλω το αυτοκόλλητο του PostNL από πάνω για να δω το χαρτί της Flyt Express από κάτω, αλλά διαλύθηκε (για να έβλεπα με τι αρχικό χαρτί το έδωσε ο Κινέζος στην Flyt Express).

1.png

125187338_998446390647445_486641256551606454_n.jpg

2.png

125237048_3975125479167488_6358440257196709295_n.jpg

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

 

Εννοώ ότι σε επόμενη αποστολή (η δικιά σου θα έρθει με Γενική) με τον ίδιο τρόπο αποστολής, δεν θα σου γίνει λογικά το ίδιο. Είναι εταιρίες logistics αυτές, που αναλόγως των συμφωνιών που κάνουν, έρχεται κάθε φορά και με διαφορετικό τρόπο

 

Πάμε σε πιο βαθιά νερά τώρα!!! Έχει κάποιος παραλάβει δέμα με τρόπο αποστολής Sunyou standard shipping και αρχικά tracking number που ξεκινάνε από SYAExxxxxxxxx (όχι SYAETxxxxxxxx, γιατί είναι untrackable), ή SYRMχχχχχχχχχ;

(Παρέλαβα ένα τέτοιο που είχε αρχικό tracking number SYAE001667978, και next tracking number LB843560004BE - Bpost). Έχω παραλάβει και ένα παλιότερα, αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες αυτήν την στιγμή.

Επίσης, υπάρχει κάποιος που έχει παραλάβει δέμα με Flyt Express (Το αρχικο tracking number ξεκινάει από FT); Προσωπικά έλαβα μόνο ένα τέτοιο, και είχε tracking number FT0000039680S2C0. Μου ήρθε μετά με PostNL (tracking number LT240150162NL).

Φαίνεται ότι σε αυτούς τους τρόπους αποστολής, ή να παίζει κάποια συμφωνία με το Bpost (για την Sunyou) ή το PostNL (Flyt Express) περί εκτελωνισμού, ή κάτι γίνεται (μπορεί να ξανασυσκευάζονται) και τα δέματα δεν φέρουν τελωνειακή δήλωση πάνω τους (customs declaration note), οπότε δεν γίνεται έλεγχος στο τελωνείο!

Πάμε να δούμε πιο συγκεκριμένα:

1)Στο δέμα του  Bpost (Belgium Post), βλέποντας την σελίδα των ΕΛΤΑ, βλέπουμε : ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Α.Τ. και όχι ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. (Κ.Α.Τ). Το πρώτο σημαίνει ότι δεν υπάρχει έλεγχος στο τελωνείο!!! Και δεν είναι από τύχη αυτό (καμιά φορά συμβαίνει με τα δέματα του Bpost), αλλά καθαρά το δέμα δεν έχει πάνω του τελωνειακή δήλωση, οπότε θεωρείται αποστολή από το Βέλγιο (βάζω και φωτογραφία από το δέμα, όπου φαίνονται και το αρχικό tracking number της Sunyou, καθώς και το 'next tracking number' από το Bpost

2) Κάτι παρόμοιο έγινε στο δέμα της Flyt Express: ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Α.Τ.. Το κακό είναι ότι προσπάθησα να βγάλω το αυτοκόλλητο του PostNL από πάνω για να δω το χαρτί της Flyt Express από κάτω, αλλά διαλύθηκε (για να έβλεπα με τι αρχικό χαρτί το έδωσε ο Κινέζος στην Flyt Express).

1.png

125187338_998446390647445_486641256551606454_n.jpg

2.png

125237048_3975125479167488_6358440257196709295_n.jpg

συνήθως αυτά που έρχονται από Βέλγιο ή Ολλανδία και δεν έχουν εκτελωνιστεί εκεί έχουν κίτρινο αυτοκόλλητο που αναφέρει ότι δεν πληρούν κάποια άρθρα της ΕΕ  τα 28 &29, όταν φτάσουν στο ΓΕΤΑ αν είναι κάτω από τα 22€ μπαίνει πράσινο αυτοκόλλητο τελωνειακώς ελεύθερο

DSC06007_v1.jpg

DSC_0738-1024x683.jpg

Επεξ/σία από KostasH3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, KostasH3 είπε

συνήθως αυτά που έρχονται από Βέλγιο ή Ολλανδία και δεν έχουν εκτελωνιστεί εκεί έχουν κίτρινο αυτοκόλλητο που αναφέρει ότι δεν πληρούν κάποια άρθρα της ΕΕ αν θυμάμαι καλά είναι τα 28 &29, όταν φτάσουν στο ΓΕΤΑ αν είναι κάτω από τα 22€ μπαίνει πράσινο αυτοκόλλητο τελωνειακώς ελεύθερο

Η ερώτηση μου απευθύνεται καθαρά σε ανθρώπους που ξέρουν και μπορούν να βοηθήσουν, για να δω αν στις δικές τους παραγγελίες θα γίνει το ίδιο/έγινε το ίδιο (αν συμβεί/συνέβη το ίδιο με μένα, είναι τρόπος αποστολής που παρακάμπτει το τελωνείο). Δεν το λέω από κακία, αλλά δες σε αυτό που απάντησες: Το κίτρινο αυτοκόλλητο έχει την έννοια ότι ο αποστολέας σε αυτά τα δέματα φαίνεται ότι είναι από χώρα της Ε.Ε., αλλά επειδή υπάρχει τελωνειακή δήλωση στο δέμα (customs declaration note), δεν είναι από Ε.Ε., καθώς, αποστολή από χώρα της Ε.Ε.σε μία άλλη χώρα της Ε.Ε. και τελωνειακή δήλωση ταυτόχρονα στο δέμα, είναι έννοιες ασύνδετες(που υποδηλώνουν τρίτη χώρα)!!! Πολλές φορές ξεχνάνε και να το κολλήσουν το κίτρινο αυτοκόλλητο. Στην δικιά μου περίπτωση βλέπεις, καθαρά έξοδο από ΚΑΤ, γιατί το δέμα δεν έχει τελωνειακή δήλωση, οπότε το θεωρούν κανονική αποστολή από Ε.Ε.!!! Το ερώτημα εδώ είναι, αν η Sunyou και η Flyt Express εκτελωνίζουν κανονικά το δέμα,ή, με κάποιον τρόπο 'εξαφανίζουν' την τελωνειακή δήλωση από το δέμα, οπότε ο τελωνειακός που το πιάνει στα χέρια του, το θεωρεί κανονική αποστολή από Ε.Ε. (και εδώ πιθανολογώ ότι μπορεί να υπάρχει κάποια συμφωνία της Sunyou με το Bpost & της FlyT Express με το PostNL)!!!Και άντε με την Flyt Express, είναι ειδική περίπτωση, που την χρησιμοποίησε τυχαία ένας πωλητής πες. Η Sunyou είναι πολύ γνωστή και χρησιμοποιείται ευρέως, και εδώ είναι το πιο ενδιαφέρον. Και πρακτικά μπορεί να δεχθεί τα πάντα σχεδόν να μεταφέρει

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2020 στις 10:52 ΠΜ, thehustla είπε

Και εμένα από 10/12

Σας ήρθε το δέμα τελικά; Μιας και έλεγε στο μαιλ εντός 3 ημερών,εμένα παντός λέει ότι έφυγε από κέντρο διαλογής Θεσσαλονίκης αλλά μετά λέει ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ,τι πάει να πει αυτό;ότι έφυγε και την ανέλαβε πάλι ο αποστολέας κ όχι acs;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας,  θα ήθελα την άποψή σας -εμπειρικά- για 3 αποστολές που περιμένω, και δεν έχουν φανεί ακόμα, δυστυχώς χωρίς tracking number.

Η 1η, μικρό δέμα με tempered glass για κινητό, από Κίνα (aliexpress) απεστάλη στις 26 Οκτωβρίου 

Η 2η, μπαταρία κινητού από Γερμανία (ebay) απεστάλη στις 3 Δεκεμβρίου 

Και η 3η, προσωπικό δέμα από Κωνσταντινούπολη (απλό ταχυδρομείο) απεστάλη στις 26 Νοεμβρίου 

Όλες με προορισμό τη Ρόδο (αν παίζει κάποιο ρόλο)

Καμία από αυτές δεν έχει φτάσει και, ανησυχώντας, αναρωτιέμαι αν είναι ακόμα μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια με την τραγική κατάσταση που επικρατεί στις μεταφορές. 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Επεξ/σία από armaanid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, moutsa είπε

Γνωρίζει κάποιος με ποια courier συνεργάζεται η Dpd?

Eπικοινωνήστε με τη DPD Greece μέσω τηλεφώνου ή email

 
 

Οι τρόποι επικοινωνίας με την DPD Greece είναι είτε τηλεφωνικώς στο 2310 23 23 80 & 210 77 77 279, είτε μέσω e-mail: [email protected]

Λάβετε υπόψη ότι η εταιρία μας συνεργάζεται με την ACS Courier για παραδόσεις & παραλαβές.

 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, armaanid είπε

Καλημέρα σας,  θα ήθελα την άποψή σας -εμπειρικά- για 3 αποστολές που περιμένω, και δεν έχουν φανεί ακόμα, δυστυχώς χωρίς tracking number.

Η 1η, μικρό δέμα με tempered glass για κινητό, από Κίνα (aliexpress) απεστάλη στις 26 Οκτωβρίου 

Η 2η, μπαταρία κινητού από Γερμανία (ebay) απεστάλη στις 3 Δεκεμβρίου 

Και η 3η, προσωπικό δέμα από Κωνσταντινούπολη (απλό ταχυδρομείο) απεστάλη στις 26 Νοεμβρίου 

Όλες με προορισμό τη Ρόδο (αν παίζει κάποιο ρόλο)

Καμία από αυτές δεν έχει φτάσει και, ανησυχώντας, αναρωτιέμαι αν είναι ακόμα μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια με την τραγική κατάσταση που επικρατεί στις μεταφορές. 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Ο μέσος όρος αναμονής είναι δύο μήνες. Μπορεί να περιμένεις και τρεις. Υπομονή, γενικά γίνεται χαμός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Ο μέσος όρος αναμονής είναι δύο μήνες. Μπορεί να περιμένεις και τρεις. Υπομονή, γενικά γίνεται χαμός 

Οι δύο μήνες αναμονής αφορούν και τις 3 περιπτώσεις; Ρωτάω διότι αρχές του μήνα παρέλαβα δέμα DHL Parcel (απλό) από Γερμανία σε 10 μέρες, και τώρα απλό ταχυδρομείο από Γερμανία ή Τουρκία μπορεί να κάνει μέχρι και 2 μήνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, armaanid είπε

Οι δύο μήνες αναμονής αφορούν και τις 3 περιπτώσεις; Ρωτάω διότι αρχές του μήνα παρέλαβα δέμα DHL Parcel (απλό) από Γερμανία σε 10 μέρες, και τώρα απλό ταχυδρομείο από Γερμανία ή Τουρκία μπορεί να κάνει μέχρι και 2 μήνες;

τα απλά από Κίνα αργούν πολύ 2-3 μήνες(κολλάνε εδώ), αυτά που έρχονται από ΕΕ είτε με απλό είτε με συστημένο είτε με courrier έρχονται πολύ πιο γρήγορα (με DHL μου έρχεται σε 10 ημέρες), αυτά που έχουν transit χώρα της ΕΕ παίζουν από 30-40 ημέρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Σας ήρθε το δέμα τελικά; Μιας και έλεγε στο μαιλ εντός 3 ημερών,εμένα παντός λέει ότι έφυγε από κέντρο διαλογής Θεσσαλονίκης αλλά μετά λέει ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ,τι πάει να πει αυτό;ότι έφυγε και την ανέλαβε πάλι ο αποστολέας κ όχι acs;

Όχι δεν ήρθαν, επικοινωνήστε με το κατάστημα ACS που σας εξυπηρετεί καλύτερα. 

Μόλις τώρα, thehustla είπε

Όχι δεν ήρθαν, επικοινωνήστε με το κατάστημα ACS που σας εξυπηρετεί καλύτερα. 

Παραλαβή αποστολέα σημαίνει ότι πηγαίνει προς το κατάστημα ACS που σας εξυπηρετεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thehustla είπε

Όχι δεν ήρθαν, επικοινωνήστε με το κατάστημα ACS που σας εξυπηρετεί καλύτερα. 

Παραλαβή αποστολέα σημαίνει ότι πηγαίνει προς το κατάστημα ACS που σας εξυπηρετεί. 

Έφτασε στη γειτονιά μου, αλλά τώρα τα έχουν κάνει δύσκολα με τα τηλέφωνα μιας και δεν καταλήγεις στο κατάστημα αλλά στα κεντρικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2020 στις 12:55 ΜΜ, Armanto είπε

Καλησπέρα βλέπω υπάρχουν γνώστες πολλοί εδώ! Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατι με τον Κινέζο δεν μπορω να συν εννοηθώ.

Μου έστειλαν κάτι ανεμιστηράκια  με κάποια YANWEN UF520421709YP αλλά δεν μπορώ να βρώ ποιος θα παραδώσει εδώ Ελλάδα και επίσης στο TRACK17 μου έβγαλε κάτι σαν αλλαγή στο trackin number αλλα δεν μπορώ να καταλάβω.

Αν μπορεί να δώσει κάποιος πληροφορίες ή ξέρει κάτι παραπάνω ας μου πει🙂

image.png.6ade7801105af039ce98d6a027af6ab1.png

Δηλαδη το UD ειναι σαν να αγοραζεις με cainiao και yawen που βλεπεις μονο ποτε αναχωρουν απο Κινα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

acs απο θεσσαλονικη->αθηνα ποσες μερες παιρνει περιπου με τις τωρινες συνθηκες?ειανι απο προχθες προς ζωγραφου απο θεσ, μπορει να το εχω αυτη τη βδομαδα η το ξεχναω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...