Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/12/2020 στις 7:34 ΜΜ, thehustla είπε

Καλησπέρα από Banggood (Hong Kong) με GLS έχει τύχει σε κανέναν να κολλάνε τα δέματα Βουλγαρία; Αν ναι σε πόσο καιρό τα λάβατε; (Η παραγγελία έγινε τέλη Νοεμβρίου)

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Κουνήθηκε καθόλου το δέμα σας από Βουλγαρία;ποια ημερομηνία ήταν που έφυγε από Βουλγαρία; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Κουνήθηκε καθόλου το δέμα σας από Βουλγαρία;ποια ημερομηνία ήταν που έφυγε από Βουλγαρία; Ευχαριστώ

Καλημέρα επίσης! Το ένα από τα δύο πέρασε Θεσσαλονίκη στην ACS χθές, ενώ το άλλο είναι ακόμα κολλημένο (τα παρήγγειλα την ίδια ημερομηνία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thehustla είπε

Καλημέρα επίσης! Το ένα από τα δύο πέρασε Θεσσαλονίκη στην ACS χθές, ενώ το άλλο είναι ακόμα κολλημένο (τα παρήγγειλα την ίδια ημερομηνία).

Μπορείτε να μου πείτε ημερομηνία που έφυγε από Βουλγαρία;εμένα από 10/12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας 4 παραγγελιες απο ali αρχες νοεμβριου και οι 4 κολημενες, το λες και 100% αποτυχια.. χαχαχχα

Το μονο που με προβληματιζει αυτο που ερχετε με belgium post δεν φενεται καν στο σαιτ τον ελτα.. Screenshot_20201214_110212.jpg.bb95bab048cfb28bcabc2c9868ecb6fb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2020 στις 1:07 ΠΜ, doge_mlg είπε

image.png.e8867ddac53e0deb32599f8746cd98bf.png

Γειά σας! Παρήγγειλα απο Ολλανδία κάτι στις 27 Νοεμβρίου με express shipping της PostNL, και έχει μέινει εδώ και 8 μέρες στο Departure From Outward Office Of Exchange. Ξέρει κανείς με παρόμοια εμπειρία πόσο παίρνει να ξεκολλήσει απο εκεί, και μετα τι ακολουθεί; 

Ο κωδικός εχει μορφή 3S και το site του ελτά δεν παίρνει τον κωδικό.

Καλώς ή κακώς πήρα γερή γεύση από παραγγελίες ebay με PostNL, η ουσία είναι όμως ότι παραλαμβάνεις εν τέλει.

2 πρόσφατες παραγγελίες και σε περίοδο που δεν είχαμε ακόμη lockdown (οπότε μπορείς να φανταστείς εύκολα ότι θα μεγαλώσουν κι άλλο οι χρόνοι παράδοσης).

στην 1η στο app Parcels (αλλά και σε 1-2 online track sites, όχι όλα) έδειχνε για 2 εβδομάδες ότι αναχώρησε από Ολλανδία και έκτοτε τίποτε από ενημέρωση.

στην 2η πάλι τα ίδια με την διαφορά ότι έφτασε Ελλάδα σε sorting center... κάνοντας σιέστα μάλλον για 2 εβδομάδες πάλι

και στις 2 περιπτώσεις συνολικά από ημερομηνία παραγγελίας και πληρωμής έκαναν 1μήνα + μερικές μέρες αλλά παραδόθηκαν ξαφνικά στην πόρτα μου χωρίς ενδιάμεσο update στο tracking process.

και μάλλον έτσι είναι γενικά η ιστορία με PostNL, μιας και μου το επιβεβαίωσε συνάδελφος από την δουλειά (έχει σύντροφο Ολλανδό ο οποίος δεν παραξενεύτηκε καθόλου στο άκουσμα της δικής μου περίπτωσης..

έρχονται μεν, αργά δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fotini_20 είπε

Καλημερα σας 4 παραγγελιες απο ali αρχες νοεμβριου και οι 4 κολημενες, το λες και 100% αποτυχια.. χαχαχχα

Το μονο που με προβληματιζει αυτο που ερχετε με belgium post δεν φενεται καν στο σαιτ τον ελτα.. Screenshot_20201214_110212.jpg.bb95bab048cfb28bcabc2c9868ecb6fb.jpg

Είσαι ωραία , γιατί δίνεις tracking number , και δεν κάνεις σαν κάτι άλλους που θέλουν πληροφορίες χωρίς tracking number. Πάμε λίγο να σε βοηθήσω, γιατί έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με αυτά. (Οι έχοντες κιόλας υπομονή, μελλοντικά θα τους δώσω και τον τρόπο παράκαμψης του τελωνείου, χρησιμοποιώντας το PostNL, μετά από συνεννόηση με τον Κινέζο και τι να ζητήσει από τον μεταφορέα. Απλά, θέλω να το τσεκάρω 100%. Είναι δοκιμασμένο σε μερικές παραγγελίες, και θα το δείξω με φωτογραφίες σε παραγγελία σχεδόν 80 ευρώ η οποία δεν πήγε ποτέ στον τελωνειακό έλεγχο!!!). Ξέρω ότι ανάβω φωτιές τώρα, αλλά ... υπομονή!!!!

Πάμε στα δικά σου Φώτεινη:

1ον) Το Βέλγικο δέμα σου είναι untrackable. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα το δεις ποτέ στα ΕΛΤΑ, γιατί το σύστημα των ΕΛΤΑ δείχνει μόνο τα trackable. Πολύ καλή εφαρμογή για το Bpost (Belgium post) είναι το www.Parcelsapp.com, όπου σαν τελευταίο tracking number update βλέπεις πάντα  είναι το

Your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days.
 
Όπως βλεπεις αυτό έγινε στις 12 Δεκεμβρίου. Πρακτικά προχθές ήρθε εδώ Ελλάδα! Λογικά, σε 3-20 μέρες θα το έχεις στα χέρια σου. Επίσης, μπορείς να πας και στο ίδιο το Bpost να το δεις (https://track.bpost.cloud/btr/web/#/home?lang=en). Απλά, θα χρειαστείς εδώ και τον ταχυδρομικό κώδικά που έβαλες στην παραγγελία!! Εδώ, αν βάλεις τα στοιχεία σωστά, θα δεις και την διεύθυνση που πάει κανονικά το δέμα!!!

2) LT376308191NL. Το σύστημα των ΕΛΤΑ δείχνει ότι γίνεται αποστολή αντικειμένου στις 4 Δεκεμβρίου, αλλά να ξέρεις ότι πολλές φορές βάζει λάθος στις ημερομηνίες. Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να δεις ότι τα πράγματα σου αναχωρούν για την χώρα άφιξης (The item is on transport to the country of destination). Εδώ το ιδανικό είναι να δεις στο ίδιο το PostNL (https://postnl.post/tracktrace). Εδώ βλέπουμε λοιπόν ότι το δέμα απεστάλη στην Ελλάδα στις 11 Δεκεμβρίου, και όχι στις 4 Δεκεμβρίου που λένε τα ΕΛΤΑ!!! Λογικά, ίσως και μέσα στην εβδομάδα, θα είναι στο αεροδρόμιο Αθηνών. Αυτά για αρχή (έχει και άλλα μυστικά!), και ότι χρειαστείς, εδώ είμαι!

3) LT373716832NL. Ισχύει ότι πιο πριν!!!

1.png

2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς αγορά από Γερμανία το τελευταίο 10ήμερο που να αποστέλλεται με 12ψήφιο DHL ;

Έκανα δύο, και οι 2 γύρισαν πίσω στον αποστολέα - και οι 2 ήταν από καταστήματα που έχω ψωνίσει ξανά στο παρελθόν χωρίς ποτέ να έχω πρόβλημα.

Περιορισμοί λόγω βάρους πλέον ; Ή απλά το ελληνικό κομμάτι είπε "Μη στέλνετε άλλα μέχρι να σας πούμε ;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2020 στις 4:56 ΜΜ, calliope είπε

Ευχαριστώ! 50 ευρώ είναι αλλά μικρό πακέτο.

Παίζει να είναι τριγωνική αποστολή; Γιατί το tracking μου βγάζει ότι πέρασε τελωνείο, αλλά υποθέτω άλλης χώρας.

Στιγμιότυπο οθόνης (466).jpg

Μάγκας ο Κινέζος, και γνωστό το έργο. Αποστολή από Κίνα με Yun Εxpress από ότι βλέπω (είναι Κινέζος courier!). Το tracking number πρέπει να σου ξεκινάει από YT. H Yun express ΕΚΤΕΛΩΝΙΖΕΙ το δέμα σε άλλη χώρα, και στο φέρνει courier στο σπίτι, και εννοείτε δεν πληρώνεις τίποτα. Απλά, τώρα τελευταία, αργεί πολύ (το καλοκαίρι μου ήρθε δέμα σε 14 μέρες). Σου ζήτησε έξτρα μεταφορικά; Γιατί κάποιοι Κινέζοι έχουν πολύ καλές παρτίδες μαζί της, και σου στέλνουν και φτηνά δέματα, χωρίς να σου ζητήσουν έξτρα λεφτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Μάγκας ο Κινέζος, και γνωστό το έργο. Αποστολή από Κίνα με Yun Εxpress από ότι βλέπω (είναι Κινέζος courier!). Το tracking number πρέπει να σου ξεκινάει από YT. H Yun express ΕΚΤΕΛΩΝΙΖΕΙ το δέμα σε άλλη χώρα, και στο φέρνει courier στο σπίτι, και εννοείτε δεν πληρώνεις τίποτα. Απλά, τώρα τελευταία, αργεί πολύ (το καλοκαίρι μου ήρθε δέμα σε 14 μέρες). Σου ζήτησε έξτρα μεταφορικά; Γιατί κάποιοι Κινέζοι έχουν πολύ καλές παρτίδες μαζί της, και σου στέλνουν και φτηνά δέματα, χωρίς να σου ζητήσουν έξτρα λεφτά!

  Yun Express τα φέρνει η Acs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα δέμα σήμερα 8:00 14/12 από amazon Αγγλίας μέσω Ελτα courier, μπορώ να δώσω αναφορά στο amazon άτι ολοκληρώθηκε, γράφει ότι αναμένεται να έρθει 12 ως 26 Δεκεμβρίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, maarinos είπε

Παρέλαβα δέμα σήμερα 8:00 14/12 από amazon Αγγλίας μέσω Ελτα courier, μπορώ να δώσω αναφορά στο amazon άτι ολοκληρώθηκε, γράφει ότι αναμένεται να έρθει 12 ως 26 Δεκεμβρίου

Πως σου ηθρε τοσο νωρις το δεμα? Τα δικα μου που περιμενω με ΕΛΤΑ Κουριερ ( i-parcel ) ειναι κολλημενα στο ΚΤΕΠ αθηνας...

 

6 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Μάγκας ο Κινέζος, και γνωστό το έργο. Αποστολή από Κίνα με Yun Εxpress από ότι βλέπω (είναι Κινέζος courier!). Το tracking number πρέπει να σου ξεκινάει από YT. H Yun express ΕΚΤΕΛΩΝΙΖΕΙ το δέμα σε άλλη χώρα, και στο φέρνει courier στο σπίτι, και εννοείτε δεν πληρώνεις τίποτα. Απλά, τώρα τελευταία, αργεί πολύ (το καλοκαίρι μου ήρθε δέμα σε 14 μέρες). Σου ζήτησε έξτρα μεταφορικά; Γιατί κάποιοι Κινέζοι έχουν πολύ καλές παρτίδες μαζί της, και σου στέλνουν και φτηνά δέματα, χωρίς να σου ζητήσουν έξτρα λεφτά!

Αυτος ειναι ο τροπος που ελεγες για αποφυση τελωνειου?

Επεξ/σία από MessatsuRoku
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MessatsuRoku είπε

Πως σου ηθρε τοσο νωρις το δεμα? Τα δικα μου που περιμενω με ΕΛΤΑ Κουριερ ( i-parcel ) ειναι κολλημενα στο ΚΤΕΠ αθηνας...

 

Αυτος ειναι ο τροπος που ελεγες για αποφυση τελωνειου?

Οχι. Αν πρόσεξες, μιλάω για PostNL (αυτό γίνεται γιατί στην συγκεκριμένη αποστολή, επειδή είναι συμπληρώματα διατροφής. Θέλαμε με τον Κινέζο να μην 'κολλήσουν' σε κανέναν έλεγχο στην Κίνα. Οι γνώστες ξέρουν ότι τα συγκεκριμένα πράγματα θέλουν αποστολές 'for special goods' και όχι τις τυπικές αποστολές). Θα πω λεπτομέρειες όταν έρθει η στιγμή. Να το διασταυρώσω 100% και με άλλα δέματα που περιμένω και θα γράψω τι ακριβώς γίνεται

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...