Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα στην παρεα, τελικα απο αμαζον uk εχουμε τελωνειο πλεον η οχι?

Αλλου διαβαζω ναι, αλλου οχι..δεν ξερω τι ισχυει, εχουμε κατι σιγουρο?

Επισης αν βαλω π.χ 3-4 προιοντα μαζι, εφοσον ειναι fulfilled by amazon ερχονται ολα μαζι?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Balantakos είπε

Καλημερα στην παρεα, τελικα απο αμαζον uk εχουμε τελωνειο πλεον η οχι?

Ναι έχεις κανονικά μιας και το ΗΒ βάση συμφωνίας είναι επίσημα Τρίτη χώρα. 

Ανάλογα το ποίος πουλάει το προϊόν, άλλοτε θα σου υπολογίζει από πριν τα τέλη εκτελωνισμου ή όχι και θα πληρώσεις εσύ με την παραλαβή. 

 

 

1152911076_.png.2d198ce31c5892ac6577aacd8191d655.png

fff.jpg.4c0962a92a47a2a1851a95e492c266c4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Ναι έχεις κανονικά μιας και το ΗΒ βάση συμφωνίας είναι επίσημα Τρίτη χώρα. 

Ανάλογα το ποίος πουλάει το προϊόν, άλλοτε θα σου υπολογίζει από πριν τα τέλη εκτελωνισμου ή όχι και θα πληρώσεις εσύ με την παραλαβή. 

Οποτε αλλαγη σε γερμανια/ισπανια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Balantakos είπε

Οποτε αλλαγη σε γερμανια/ισπανια?

Ανάλογα τι βρίσκεις και πόσο... Ανάλογα αν έχεις προ πληρώσει εκτελωνισμό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreas1gr είπε

Ανάλογα τι βρίσκεις και πόσο... Ανάλογα αν έχεις προ πληρώσει εκτελωνισμό...

Τελικα τα πηρα απο uk, και πληρωσα import fees κατευθειαν, οπως στην φωτογραφια που μου εβαλες απο πανω!

Σε ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι σχετικά με παρόμοιο θέμα.Έχω παραγγείλει από 9 Δεκεμβρίου ένα δώρο από την Αγγλία.Μου είπαν ότι το στέλνουν με το nlpost,δεν μπορώ να βρω άκρη εκεί γιατί ο tracking code δεν μου εμφανίζει κάτι.. Ξέρετε τι άλλο μπορώ να κάνω;

Επεξ/σία από Spyridoula10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Έκανα μια παραγγελία από Banggood στις 21/12. 22/12 αναχώρησε με GLS όπου παρακολουθώ την πορεία του πακέτου μέχρι σήμερα. Το πρωί είδα ότι η παραγγελία βρίσκεται Ελλάδα, ενώ πριν από λίγο ανανεώθηκε το tracking με την παρακάτω σήμανση: The parcel could not be delivered as the consignee was absent. Προφανώς και δεν είχα καμία απολύτως ειδοποίηση/ενόχληση από courier.

 

Στο σελίδα της GLS αναγράφεται και το tracking της ACS αλλά δεν εμφανίζει απολύτως τίποτα όταν το πληκτρολογώ στη σελίδα της. Υπάρχει πιθανότητα να βρίσκεται όντως στην ACS της περιοχής μου και απλά έμεινα ασκανάριστο από τους διανομείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Spyridoula10 είπε

Καλησπέρα θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι σχετικά με παρόμοιο θέμα.Έχω παραγγείλει από 9 Δεκεμβρίου ένα δώρο από την Αγγλία.Μου είπαν ότι το στέλνουν με το nlpost,δεν μπορώ να βρω άκρη εκεί γιατί ο tracking code δεν μου εμφανίζει κάτι.. Ξέρετε τι άλλο μπορώ να κάνω;

Ψάξε και στα ΕΛΤΑ και σιγουρέψου ότι δεν δίνει αποτέλεσμα το tracking code και αν δεν βρεις όντως τίποτα επικοινώνησε με τον πωλητή να σου δώσει σωστό tc.

 

2 λεπτά πριν, spyros95 είπε

Καλησπέρα σας,

 

Έκανα μια παραγγελία από Banggood στις 21/12. 22/12 αναχώρησε με GLS όπου παρακολουθώ την πορεία του πακέτου μέχρι σήμερα. Το πρωί είδα ότι η παραγγελία βρίσκεται Ελλάδα, ενώ πριν από λίγο ανανεώθηκε το tracking με την παρακάτω σήμανση: The parcel could not be delivered as the consignee was absent. Προφανώς και δεν είχα καμία απολύτως ειδοποίηση/ενόχληση από courier.

 

Στο σελίδα της GLS αναγράφεται και το tracking της ACS αλλά δεν εμφανίζει απολύτως τίποτα όταν το πληκτρολογώ στη σελίδα της. Υπάρχει πιθανότητα να βρίσκεται όντως στην ACS της περιοχής μου και απλά έμεινα ασκανάριστο από τους διανομείς;

Προσπάθησε να επικοινωνήσεις με GLS να σου πουν τι γίνεται. Το πιθανότερο είναι ότι είναι στην acs της περιοχής σου και περιμένουν να πας να το πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Παραγγελία από Ολλανδία και αποστολή με postnl international με tracking number να ξεκινάει από  3S, από 2/12 σε κατάσταση  αποστολής(in transit). Και στο site postnl και στα ελτα courier. Τι προτείνετε? Να ζητήσω refund μέσω PayPal? Με το κατάστημα που μίλησα μου πε να περιμένω και είναι θέμα χρόνου. Βέβαια αυτό μου το λέει από τέλη Δεκέμβρη? Περιμένει κανείς παρόμοιο δέμα με τους αντίστοιχους χρόνους? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ekkli είπε

Προσπάθησε να επικοινωνήσεις με GLS να σου πουν τι γίνεται. Το πιθανότερο είναι ότι είναι στην acs της περιοχής σου και περιμένουν να πας να το πάρεις.

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση! Δυστυχώς ακόμα και το site της GLS με παραπέμπει σε επικοινωνία με ACS (GLS PARTNERS). Έστειλα ένα e-mail στην ACS, μιας και στα τηλέφωνο δεν θα καταφέρω να βρω ποτέ εκπρόσωπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω χάσει κάποια "επεισόδια" με τις μεταφορικές :unsure:.

Περιμένω 2 δεματάκια από Aliexpress με YANWEN ( untracked -  YWXYxxxxxxxx ). Στο 17track φαίνονται ότι έχουν φτάσει Ελλάδα ( "GR, Arrival at GREECE inward office of exchange" ). Απλά διαβάζωντας εδώ και εκεί... δεν κατάλαβα αν έρχονται με ΕΛΤΑ όπως πριν λίγους μήνες ή με κάποια άλλη μεταφορική (ACS, Γενική Ταχυδρομική). Γνωρίζει κανείς να με διαφωτίσει; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορά 8-1 από Amazon UK μια RTX 3060Ti ( πωλητής το Amazon -EU- )

IMG_20210113_184105.jpg.b52351d24ebaa0e7a3db5e425594f19d.jpg

Την έχω κρατήσει on hold μέχρι που λήγει η προθεσμία αρχικά γιατί περιμένω κάποια χρήματα για να τη πληρώσω και κατά δεύτερων επειδή αρκετοί λένε ότι δε θα περάσει τελωνείο ούτε κάποια έξτρα χρέωση καθώς είναι καλυμμένο μέσω του " import fees deposit " και άλλοι ότι θα περάσει. Τελικά έχουμε κάποιον που γνωρίζει κάτι παραπάνω;

Ευχαριστώ

 

IMG_20210113_174720.jpg

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spyros95 είπε

Καλησπέρα σας,

 

Έκανα μια παραγγελία από Banggood στις 21/12. 22/12 αναχώρησε με GLS όπου παρακολουθώ την πορεία του πακέτου μέχρι σήμερα. Το πρωί είδα ότι η παραγγελία βρίσκεται Ελλάδα, ενώ πριν από λίγο ανανεώθηκε το tracking με την παρακάτω σήμανση: The parcel could not be delivered as the consignee was absent. Προφανώς και δεν είχα καμία απολύτως ειδοποίηση/ενόχληση από courier.

 

Στο σελίδα της GLS αναγράφεται και το tracking της ACS αλλά δεν εμφανίζει απολύτως τίποτα όταν το πληκτρολογώ στη σελίδα της. Υπάρχει πιθανότητα να βρίσκεται όντως στην ACS της περιοχής μου και απλά έμεινα ασκανάριστο από τους διανομείς;

Στο ίδιο φορτηγό με τα δικά μου δέματα,το ένα μπήκε κανονικά και το εμφανίζει acs από 9:30 περίπου το δεύτερο όμως δεν εμφανίζεται ακόμα ούτε να έχει φτάσει Ελλάδα ούτε Acs,φύγανε μαζί για Ελλάδα με διάφορα 3 λεπτών από Βουλγαρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, specre είπε

Καλησπέρα. Έχω χάσει κάποια "επεισόδια" με τις μεταφορικές :unsure:.

Περιμένω 2 δεματάκια από Aliexpress με YANWEN ( untracked -  YWXYxxxxxxxx ). Στο 17track φαίνονται ότι έχουν φτάσει Ελλάδα ( "GR, Arrival at GREECE inward office of exchange" ). Απλά διαβάζωντας εδώ και εκεί... δεν κατάλαβα αν έρχονται με ΕΛΤΑ όπως πριν λίγους μήνες ή με κάποια άλλη μεταφορική (ACS, Γενική Ταχυδρομική). Γνωρίζει κανείς να με διαφωτίσει; Ευχαριστώ.

Πήρα ένα τέτοιο σήμερα (tracking number YWXY007892188) με ΕΛΤΑ. Είχε φτάσει το exchange office στις 19 Δεκεμβρίου. Βασικά είναι tracking number των Emirates post. Έχω και άλλα που πέρασαν το exchange office τον Νοέμβριο, και ακόμα δεν τα πήρα. Είναι βασικά πως τα ανοίγουν και τα δίνουν

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikosgiann78 είπε

Πήρα ένα τέτοιο σήμερα (tracking number YWXY007892188) με ΕΛΤΑ. Είχε φτάσει το exchange office στις 19 Δεκεμβρίου. Βασικά είναι tracking number των Emirates post. Έχω και άλλα που πέρασαν το exchange office τον Νοέμβριο, και ακόμα δεν τα πήρα. Είναι βασικά πως τα ανοίγουν και τα δίνουν

Ευχαριστώ! 19 και 21 Δεκεμβρίου εμένα στο exchange office, αλλά δε βιάζομαι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...