Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, trevor belmont είπε

Δυστυχως είχα την αδερφή μου εκεί για 2 χρόνια αλλά επέστρεψε. 

Ότι μπορούσα να πάρω τότε το πήρα 

Ρίσκο φίλε το untrackable 

Κονσολιτσα είναι κ ζυγίσει λιγότερο από μισό κιλακι 

Παντως τα royal mail με tracking να ξέρετε παιδιά τα ξαναπήρε το elta,αλλά δεν ξέρω για πόσο καιρό παλι

Το tracking number αργεί να φανεί όπως όλα άλλωστε τα πράγματα τους τελευταιους μήνες αλλά όταν φανεί μπορείτε να το δείτε στην αναζήτηση αποστολής στα ΕΛΤΑ 

Εγώ που έχω πάρει 100άδες από Κίνα, να σου πω την αλήθεια 2 φορές έχασα δέμα και ήταν .... trackable (απλό δεν έχω χάσει μέχρι στιγμής!). Τώρα παίζει να χάσω και ένα τρίτο, και εκείνο trackable! Και μάλιστα χάθηκε σε συγκεκριμένο σημείο της διαδρομής (την στιγμή που μπήκε στο κέντρο διαλογής μετά τον αποστολέα .... και δεν βγήκε ποτέ!). Απλά, αν θες μια συμβουλή, άλλαξε την περιγραφή στην τελωνειακή δήλωση (γράψε πχ ότι είναι τσάι αντί κονσόλα, και βάλε και μικρή τιμή- εδώ βέβαια είσαι πιο χλωμά αν ο άλλος είναι Αμερικάνος)! Πιστεύω ότι τα untrackable είναι πιο σίγουρα γιατί, επειδή είναι λιγότερα, οπότε αυτοί που τα διαχειρίζονται είναι πιο δύσκολο να κάνουν λάθος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, nikosgiann78 είπε

Εγώ που έχω πάρει 100άδες από Κίνα, να σου πω την αλήθεια 2 φορές έχασα δέμα και ήταν .... trackable (απλό δεν έχω χάσει μέχρι στιγμής!). Τώρα παίζει να χάσω και ένα τρίτο, και εκείνο trackable! Και μάλιστα χάθηκε σε συγκεκριμένο σημείο της διαδρομής (την στιγμή που μπήκε στο κέντρο διαλογής μετά τον αποστολέα .... και δεν βγήκε ποτέ!). Απλά, αν θες μια συμβουλή, άλλαξε την περιγραφή στην τελωνειακή δήλωση (γράψε πχ ότι είναι τσάι αντί κονσόλα, και βάλε και μικρή τιμή- εδώ βέβαια είσαι πιο χλωμά αν ο άλλος είναι Αμερικάνος)! Πιστεύω ότι τα untrackable είναι πιο σίγουρα γιατί, επειδή είναι λιγότερα, οπότε αυτοί που τα διαχειρίζονται είναι πιο δύσκολο να κάνουν λάθος!!!

Δεν έχεις άδικο, κ μένα untrackable πολλές φορές μου ρχεται πιο γρήγορα. 

Αλλά όπως λες πως να τα πω αυτά στον Αμερικανο; Κ αν ανοιχτεί για παράδειγμα για έλεγχο κ αντί για τσάι είναι κονσόλα θα έχουμε μπλέξει. 

Γιατί νομίζω κ στην Αμερική είναι αυστηρό το πλαίσιο για ψευδή δηλωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να κάνω αγορά από το KBDfans.com, το οποίο εδρεύει στην Κίνα. Η παραγγελία μου είναι περίπου 250 δολάρια και δεν αυτό το ποσό δεν περιλαμβάνει οποιοδήποτε φόρο, απ' ότι μου είπε ο τυπάς στο support. Τι γίνεται με το θέμα του εκτελονισμού. Έχει κάποιος εμπειριά αγοράς από το κατάστημα; Δεν θέλω ιδιαίτερα να δώσω το κόστος της παραγγελίας μου σε φόρους..., από την άλλη δε, δεν υπάρχουν και πουθενά αλλού αυτά που θέλω να πάρω. Αν κάποιος γνωρίζει τι παίζει ή τι μπορώ να κάνω θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα! Ευχαριστώ.

image.png.efba92fa9da40afaf6aea06fac12ecaa.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
Αναφορά σε κείμενο

 

2020-11-17 10:19

GR, YOUR SHIPMENT HAS ARRIVED AT THE POSTAL OPERATOR OF THE COUNTRY OF DESTINATION AND WILL BE DELIVERED IN THE COMING DAYS.

2020-11-05 11:46

GR, Departed from Destination Distribution Center

2020-11-05 08:04

GR, PARCEL IS HANDLED

2020-10-30 21:35

Import Customs Clearance Completed

2020-10-30 05:04

BE, Arrived at Destination Hub

2020-10-29 06:40

CN, Departed from Origin Country

2020-10-28 12:10

CN, Export Customs Declaration Completed

2020-10-27 08:08

CN, Departed from Regional Distribution Center

2020-10-27 01:50

CN, JIAXING, Arrived at Regional Distribution Center

2020-10-26 18:15

CN, YiWu, Package Received (Customer Service Email: [email protected])

2020-10-26 13:08

CN, YiWu, Shipment Data Received

 

 

Ημερομηνία παραλαβής είχε Thu, 12 Nov - Wed, 06 Jan και φυσικά δεν έχει έρθει κάτι. Υπάρχει λόγος να περιμένω ή να ζητήσω refund?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, YannisMorfos είπε

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να κάνω αγορά από το KBDfans.com, το οποίο εδρεύει στην Κίνα. Η παραγγελία μου είναι περίπου 250 δολάρια και δεν αυτό το ποσό δεν περιλαμβάνει οποιοδήποτε φόρο, απ' ότι μου είπε ο τυπάς στο support. Τι γίνεται με το θέμα του εκτελονισμού. Έχει κάποιος εμπειριά αγοράς από το κατάστημα; Δεν θέλω ιδιαίτερα να δώσω το κόστος της παραγγελίας μου σε φόρους..., από την άλλη δε, δεν υπάρχουν και πουθενά αλλού αυτά που θέλω να πάρω. Αν κάποιος γνωρίζει τι παίζει ή τι μπορώ να κάνω θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα! Ευχαριστώ.

image.png.efba92fa9da40afaf6aea06fac12ecaa.png

Θα πληρωσεις τελωνειο και μάλιστα τσουχτερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Εγώ που έχω πάρει 100άδες από Κίνα, να σου πω την αλήθεια 2 φορές έχασα δέμα και ήταν .... trackable (απλό δεν έχω χάσει μέχρι στιγμής!). Τώρα παίζει να χάσω και ένα τρίτο, και εκείνο trackable! Και μάλιστα χάθηκε σε συγκεκριμένο σημείο της διαδρομής (την στιγμή που μπήκε στο κέντρο διαλογής μετά τον αποστολέα .... και δεν βγήκε ποτέ!). Απλά, αν θες μια συμβουλή, άλλαξε την περιγραφή στην τελωνειακή δήλωση (γράψε πχ ότι είναι τσάι αντί κονσόλα, και βάλε και μικρή τιμή- εδώ βέβαια είσαι πιο χλωμά αν ο άλλος είναι Αμερικάνος)! Πιστεύω ότι τα untrackable είναι πιο σίγουρα γιατί, επειδή είναι λιγότερα, οπότε αυτοί που τα διαχειρίζονται είναι πιο δύσκολο να κάνουν λάθος!!!

Γνωρίζεις άν παραγγέλνουμε ή να ζητάμε απο τον πωλητή να μας το στέλνει απλο χωρίς αριθμό αποστολής ότι τα ελτα θα  φερνουν σπίτι το δέμα όπως π.χ. 

ένα απλό γράμμα?Γιατι εχω θέμα όσο αφορά την παραλαβη΄των δεμάτων.

Μου ερχονται χαρτάκια παράδοσης και πρεπει να πηγαινω εγω απο τα ελτα΄

αλλα επειδή δεν με βολευουν τα ωράρια τους δε μπορώ  να πηγαινω και 

  τωρα με τους ιούς και τα μέτρα είναι δύσκολη η αναμονή στην ουρά και δυσκολα θα με εξυπηρετησει κάποιος γιατι εκτλος το ότι θα θέλει 
εξουσιοδότηση έιναι και δύσκολη,χρονοβόρα η αναμονή στα ελτά

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από vlandakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, vlandakos είπε

Γνωρίζεις άν παραγγέλνουμε ή να ζητάμε απο τον πωλητή να μας το στέλνει απλο χωρίς αριθμό αποστολής ότι τα ελτα θα  φερνουν σπίτι το δέμα όπως π.χ. 

ένα απλό γράμμα?Γιατι εχω θέμα όσο αφορά την παραλαβη΄των δεμάτων.

Μου ερχονται χαρτάκια παράδοσης και πρεπει να πηγαινω εγω απο τα ελτα΄

αλλα επειδή δεν με βολευουν τα ωράρια τους δε μπορώ  να πηγαινω και 

  τωρα με τους ιούς και τα μέτρα είναι δύσκολη η αναμονή στην ουρά και δυσκολα θα με εξυπηρετησει κάποιος γιατι εκτλος το ότι θα θέλει 
εξουσιοδότηση έιναι και δύσκολη,χρονοβόρα η αναμονή στα ελτά

Ευχαριστώ!

Τα ΕΛΤΑ δεν έχουν καμία υποχρέωση να σου φέρνουν κάτι στο σπίτι πρακτικά (άλλο αν στην πράξη μπορεί να το κάνει ο ταχυδρόμος για κάποια δέματα γιατί πχ. είναι μικρά)! Μπορεί να στο φέρουν σπίτι, μόνο με συνεννόηση και αφού πληρώσεις (το γράφουν κάπου στην σελίδα τους)

3 ώρες πριν, spartak1 είπε

Θα πληρωσεις τελωνειο και μάλιστα τσουχτερό

Τί είναι αυτό που θέλεις να πάρεις φίλε;

 

3 ώρες πριν, 1988panos2171 είπε
 

 

Ημερομηνία παραλαβής είχε Thu, 12 Nov - Wed, 06 Jan και φυσικά δεν έχει έρθει κάτι. Υπάρχει λόγος να περιμένω ή να ζητήσω refund?

 

Το tracking number που έχεις, είναι της μορφής UGxxxxxxxxxBE; (Belgium Post - Βέλγικο ταχυδρομείο)

18 ώρες πριν, trevor belmont είπε

Δεν έχεις άδικο, κ μένα untrackable πολλές φορές μου ρχεται πιο γρήγορα. 

Αλλά όπως λες πως να τα πω αυτά στον Αμερικανο; Κ αν ανοιχτεί για παράδειγμα για έλεγχο κ αντί για τσάι είναι κονσόλα θα έχουμε μπλέξει. 

Γιατί νομίζω κ στην Αμερική είναι αυστηρό το πλαίσιο για ψευδή δηλωση

Το θέμα είναι φίλε ότι φαίνεται ότι τα untrackable δεν ελέγχονται καθόλου στο τελωνείο (ότι και αν γράφει η τελωνειακή δήλωση και ότι αξία να δηλωθεί)! Το ερώτημα είναι:καταρχήν, μπορεί να στο στείλει untrackable; Γιατί, κατά 99% δεν θα στο κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

Όχι αυτό είναι EE10xxxxxxxxxxxxxxxxxE0N

Δεν είναι από Aliexpress,σωστά; Γιατί έτσι πως τα γράφιες, βλέπω 'ίχνη΄' από Bpost!!!

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 1988panos2171 είπε

Από ebay Αγγλίας είναι

Μπορείς να μου στείλεις σε προσωπικό μήνυμα το tracking number; Βλέπω πολύ καλά 'σημάδια' από untrackable Bpost,και θα σου έρθει λογικά με tracking number της μορφής UGxxxxxxxxxBE!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι αλλά πότε είναι το θέμα. Υποτίθεται ότι από Νοέμβριο είναι Ελλάδα και έχουμε φτάσει Ιανουάριο και έχει περάσει το χρονικό πλαίσιο που έλεγε ότι θα παραλάβω (6 Ιανουαρίου). Υπάρχει λόγος να περιμένω κι άλλο μέχρι να ζητήσω refund?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Τα ΕΛΤΑ δεν έχουν καμία υποχρέωση να σου φέρνουν κάτι στο σπίτι πρακτικά (άλλο αν στην πράξη μπορεί να το κάνει ο ταχυδρόμος για κάποια δέματα γιατί πχ. είναι μικρά)! Μπορεί να στο φέρουν σπίτι, μόνο με συνεννόηση και αφού πληρώσεις (το γράφουν κάπου στην σελίδα τους)

Τί είναι αυτό που θέλεις να πάρεις φίλε;

 

Το tracking number που έχεις, είναι της μορφής UGxxxxxxxxxBE; (Belgium Post - Βέλγικο ταχυδρομείο)

Το θέμα είναι φίλε ότι φαίνεται ότι τα untrackable δεν ελέγχονται καθόλου στο τελωνείο (ότι και αν γράφει η τελωνειακή δήλωση και ότι αξία να δηλωθεί)! Το ερώτημα είναι:καταρχήν, μπορεί να στο στείλει untrackable; Γιατί, κατά 99% δεν θα στο κάνει

Δηλ.αν μου στειλει καποιος κάτι χωρις αριθμο αποστολης,δεν το φερνουν σπίτι?Πως θα ξερω ποτε ηρθε και ποτε θα παραλαβω?ρωταω γιατι ανέφερες οτι

εχεις παρει πολλα χωρις καποιο αριθμο αποστολης.Αυτο που με ειπες οτι με καποιο κοστος στο φερνωουν σπίτι θα το κοιτάξω.Ευχαριστω για τον χρόνο σου και καλη συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, vlandakos είπε

Δηλ.αν μου στειλει καποιος κάτι χωρις αριθμο αποστολης,δεν το φερνουν σπίτι?Πως θα ξερω ποτε ηρθε και ποτε θα παραλαβω?ρωταω γιατι ανέφερες οτι

εχεις παρει πολλα χωρις καποιο αριθμο αποστολης.Αυτο που με ειπες οτι με καποιο κοστος στο φερνωουν σπίτι θα το κοιτάξω.Ευχαριστω για τον χρόνο σου και καλη συνέχεια.

Μιλάω για untrackable, μην μπερδεύεσαι. Σημαίνει ότι δεν είναι βλέπεις όλη την διαδρομή του δέματος (μπορεί να μην βλέπεις και τίποτα). Κανονικά πρέπει ή να στο φέρει στο γραμματοκιβώτιο ο ταχυδρόμος και να στο αφήσει, ή, να βγάλει ειδοποιητήριο να σου φέρει (ώστε να πας να πάρεις από το τοπικό σου υποκατάστημα των ΕΛΤΑ)

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...