Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

51 λεπτά πριν, GABI9 είπε

Eυχαριστω θερμα για τις απαντησεις σας κυριοι.

Μια περίεργη ερώτηση,αν θέλετε απαντήστε μου παρακαλώ, ανοίκει η διεύθυνση σας σε αυτό το κατάστημα (ΚΚ ΑΘΉΝΑΣ) είτε είναι κάποιο τρικ για το ωράριο τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι καταλαβα θα παει απο εκει το πακετο στην Αιολου, οπως το προηγουμενο που ελαβα, εγω μενω κεντρο, Νεαπολη αναμεσα σε Κολωνακι Εξαρχεια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mindreader είπε

Η dpd, με ποιον συνεργαζεται στην Ελλαδα; Ποιος διανεμει;

Εμένα μου είχαν στείλει κάτι με dpd το καλοκαίρι και το έφερε η acs (αθηνα). Έφτασε μέχρι Βουλγαρία (νομίζω) με dpd και μετά το πήρε η acs, το πήγε Θεσσαλονίκη και από κει και πέρα ήταν δικό τους θέμα η εσωτερική μετακίνηση του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Alphagamerz είπε

Εμένα μου είχαν στείλει κάτι με dpd το καλοκαίρι και το έφερε η acs (αθηνα). Έφτασε μέχρι Βουλγαρία (νομίζω) με dpd και μετά το πήρε η acs, το πήγε Θεσσαλονίκη και από κει και πέρα ήταν δικό τους θέμα η εσωτερική μετακίνηση του.

thanks!

Θυμασαι αν αλλαζει καπου το tracking, και να δινει αυτο της acs?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alphagamerz είπε

Εμένα μου είχαν στείλει κάτι με dpd το καλοκαίρι και το έφερε η acs (αθηνα). Έφτασε μέχρι Βουλγαρία (νομίζω) με dpd και μετά το πήρε η acs, το πήγε Θεσσαλονίκη και από κει και πέρα ήταν δικό τους θέμα η εσωτερική μετακίνηση του.

Αυτό που λέτε είναι με GLS που έρχεται Ρουμανία Βουλγαρία και Ελλάδα με Acs μετά

1 ώρα πριν, mindreader είπε

thanks!

Θυμασαι αν αλλαζει καπου το tracking, και να δινει αυτο της acs?

Άμεσα αν έχει σταλεί με GLS όταν το τσεκαρεισ σου λέει κώδ προέλευσης, κωδικός gls και της Acs (αυτά όλα με το που εμφανίζεται στο σύστημα της GLS)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έκανα αγορά από aliexpress από αποθήκη της Πολωνίας και μου έδωσαν έναν κωδικό τέτοιο 23182616936 και γράφει ότι έρχεται με CAINIAO WAREHOUSE EXPRESS και μου γράφει ότι είναι στο τοπικό ταχυδρομείο ή courier ξέρεις κανείς με ποια εταιρεία έρχεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, TasosRS είπε

Καλησπέρα έκανα αγορά από aliexpress από αποθήκη της Πολωνίας και μου έδωσαν έναν κωδικό τέτοιο 23182616936 και γράφει ότι έρχεται με CAINIAO WAREHOUSE EXPRESS και μου γράφει ότι είναι στο τοπικό ταχυδρομείο ή courier ξέρεις κανείς με ποια εταιρεία έρχεται;

DHL

26. Ιανουάριος 2021

  • 07:24 Τοπική ώρα  |  przesyłka dotarła do oddziału| SPATA-190 19
  • 26. Ιανουάριος 2021
  • 07:24 Τοπική ώρα  |  przesyłka dotarła do oddziału
  • 15. Ιανουάριος 2021
  • 02:09 Τοπική ώρα  |  przesyłka jest obsługiwana w centrum sortowania| Zabrze
  • przesyłka opuściła Polskę| Zabrze
  • Πέμπτη
  • 14. Ιανουάριος 2021
  • 02:09 Τοπική ώρα  |  przesyłka przyjęta w terminalu nadawczym DHL| Gorzów Wielkopolski
Επεξ/σία από Vasilica89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, προφανής μάλλον η απάντηση αλλά ας όψεται..  Παρήγγειλα από Κίνα ένα αντικείμενο αξίας 100 ευρώ. Δεν ήθελα να μπλεχτώ με ψεύτικες ετικέτες πάνω στο δέμα οπότε υποθέτω πως πάνω θα αναγράφει την κανονική τιμή (γνωρίζοντας πως θα χρειαστεί να πληρώσω 15 ευρώ  +24% ΦΠΑ απλά ήθελα να είμαι τυπικός).  Είχα ζητήσει από τον πωλητή να μην χρησιμοποιήσει κάποια εταιρεία Courier αλλά την κλασική αργή επιλογή του απλού ταχυδρομείου το οποίο δεν είχε και κάποια παραπάνω χρέωση (η express επιλογή αποστολής ήταν με DHL express και κόστιζε 17 ευρώ παραπάνω). 

Είδα σήμερα πως η αποστολή γίνεται με Fedex. Από όσο γνωρίζω η Fedex είναι courier και δεν έχει υπηρεσία "απλού ταχυδρομείου" σωστά ? Ήθελα να ρωτήσω και εδώ καθώς δεν έτυχε ποτέ να την χρησιμοποιήσω. Αυτό σημαίνει πως δεν υπάρχει καμία περίπτωση να καταλήξει σε ΕΛΤΑ έτσι ?  Ρώτησα και τον πωλητή για ποιον λόγο επέλεξε Fedex ενώ είχα ζητήσει να μην γίνει χρήση courier και περιμένω απάντηση.  Ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pifilos είπε

Καλησπέρα, προφανής μάλλον η απάντηση αλλά ας όψεται..  Παρήγγειλα από Κίνα ένα αντικείμενο αξίας 100 ευρώ. Δεν ήθελα να μπλεχτώ με ψεύτικες ετικέτες πάνω στο δέμα οπότε υποθέτω πως πάνω θα αναγράφει την κανονική τιμή (γνωρίζοντας πως θα χρειαστεί να πληρώσω 15 ευρώ  +24% ΦΠΑ απλά ήθελα να είμαι τυπικός).  Είχα ζητήσει από τον πωλητή να μην χρησιμοποιήσει κάποια εταιρεία Courier αλλά την κλασική αργή επιλογή του απλού ταχυδρομείου το οποίο δεν είχε και κάποια παραπάνω χρέωση (η express επιλογή αποστολής ήταν με DHL express και κόστιζε 17 ευρώ παραπάνω). 

Είδα σήμερα πως η αποστολή γίνεται με Fedex. Από όσο γνωρίζω η Fedex είναι courier και δεν έχει υπηρεσία "απλού ταχυδρομείου" σωστά ? Ήθελα να ρωτήσω και εδώ καθώς δεν έτυχε ποτέ να την χρησιμοποιήσω. Αυτό σημαίνει πως δεν υπάρχει καμία περίπτωση να καταλήξει σε ΕΛΤΑ έτσι ?  Ρώτησα και τον πωλητή για ποιον λόγο επέλεξε Fedex ενώ είχα ζητήσει να μην γίνει χρήση courier και περιμένω απάντηση.  Ευχαριστώ. 

Ετοίμασε αλλά, 100+ 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Μήπως είναι τριγωνική αποστολή; Ενώ Κίνα-βελγιο-ελλαδα

Και να είναι τριγωνική αποστολή αφού δεν φαίνεται ότι αναχωρεί εκτός ΕΕ γιατί ζητάνε απόδειξη πληρωμής;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitris_sal είπε

Το Βέλγιο βγήκε εκτός ΕΕ και δεν είπαν τίποτα;

image.png.ef247d8380be86a7fd2b4f6a265f8a38.png

αν φαίνεται η Κίνα ως αρχική Χώρα αποστολής τότε σωστά σου ζητάνε απόδειξη αγοράς,το Βέλγιο είναι πύλη εισόδου στην Ε.Ε από τρίτη χώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...