Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Εννοείς το direct PostNL με το Aliepxress standard shipping που πάλι δίνει tracking number από το PostNL;

Ναι σε τι διαφέρουν εκτός του tracking nunber εννοώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Boubis1411 είπε

Ναι σε τι διαφέρουν εκτός του tracking nunber εννοώ. 

Πάμε σε 'βαθιά' νερά τώρα. Λοιπόν .... ξεκινάμε (αυτά που θα σου πω, πιθανόν να μην τα ξέρει και κανένας εδώ. Αλλά η δουλειά είναι να καταλάβεις τι γίνεται). Το 'Aliexpress standard shipping' είναι ένας τρόπος αποστολής 'online'. Αυτό σημαίνει ότι το έχει σαν επιλογή η πλατφόρμα του Aliexpress. Οπότε εγώ σαν Κινέζος πωλητής μπορώ να το επιλέξω, και να 'τυπώσω' το tracking number voucher (το ταμπελάκι) από την πλατφόρμα, και να στείλω το δέμα στο κέντρο διαλογής που ουσιαστικά χρησιμοποιεί εκείνη την στιγμή το Aliexpress. Πρακτικά, όταν το δέμα επεξεργαστεί από το κέντρο διαλογής, τυπώνεται κανονικά όλο το αυτοκόλλητο του PostNL μαζί με την τελωνειακή δήλωση (customs declaration note). Θα σου βάλω 2 φωτογραφίες για να το δεις κιόλας. Έχω επιλέξει ένα δέμα που ήρθε σε μένα προχθές και έχει tracking number LT396255355NL. Πρακτικά στην πρώτη φωτογραφία βλέπεις το ταμπελάκι του Aliexpress (που τυπώνεται από την πλατφόρμα)!!! Έχω σημειώσει και το PostNL tracking number που βγαίνει εκείνη την στιγμή με κόκκινο μαρκαδοράκι! Θα δεις προσεκτικά ότι με πράσινο μαρκαδοράκι, έχει έναν ακόμα αριθμό (LP00421324923452). Κανονικά αυτό είναι το tracking number της αποστολής, απλά ταυτόχρονα η εφαρμογή το έχει συνδέσει και με το PostNL tracking number (που κανονικά είναι το 'next tracking number'). Αν πατήσεις στο parcelsapp το 'πραγματικό' aliexpress tracking number  , θα τα δεις αυτά (το έχω κάνει και εγώ για σένα, για να δεις-είναι στην δεύτερη φωτογραφία). Στην τρίτη φωτογραφία είναι το δέμα, όπως έρχεται (αν προσέξεις, το αυτοκόλλητο του PostNL είναι πάνω από αυτό της πλατφόρμας. Φαίνεται ότι από κάτω υπάρχει και άλλο αυτοκόλλητο και είναι αυτό της πρώτης φωτογραφίας!!!). Αυτό που έχουν δοκιμάσει να κάνουν πολλοί πωλητές (και έχουν αποτύχει παταγωδώς), είναι το να τυπώσουν μέσω της πλατφόρμας το tracking number  και να προσπαθήσουν να στείλουν το δέμα σαν 'direct' PostNL!!! Όταν το δέμα πάει στο κέντρο διαλογής, τότε το κέντρο διαλογής 'βλέπει' απλά ότι ο αριθμός είναι ουσιαστικά το next tracking number από 'Aliexpress standard shipping', και πάντα τους κάνει exception parcel handling, λόγω ασυμβατότητας του τρόπου αποστολής με αυτόν που έχουν επιλέξει (και φυσικά τραβάνε τα μαλλιά τους μετά, και δεν μπορούν να καταλάβουν τι γίνεται)!!!! Πάμε τώρα στο λεγόμενο 'offline' tracking'. Ο Κινέζος, παίρνει το tracking number εκτός της πλατφόρμας (έχουν δικά τους συστήματα), και όπως βλέπεις στην φωτογραφία, τυπώνει απευθείας το αυτοκόλλητο του PostNL μαζί με την τελωνειακή δήλωση (στην φωτογραφία 4 το χέρι που βλέπεις δεξιά είναι του Κινέζου την ώρα που τυπώνει το αυτοκόλλητο!!!!!!!!!!!). Αυτός ο τρόπος αποστολής είναι ο 'direct' PostNL. Αν προσέξεις καλά, θα δεις ότι πρακτικά πάνε και σε διαφορετικό κέντρο διαλογής (Postbus 7040 για τα 'direct' PostNL, Postbus 7096 για τα Aliexpress standard shipping. Και τα δύο είναι στο Schiedam στην πόλη του Ρότερνταμ). Το ότι έχω συνεννοηθεί και έχει τυπωσει tracking number από UD αντί από LT δεν αλλάζει το κέντρο αποστολής. Απλά το έκανα, για να πάει untrackable το δέμα, για να αποφύγω τον έλεγχο στο τελωνείο, καθώς το συγκεκριμένο ήταν πάνω από 22 ευρώ (έχω αναφερθεί για αυτά 2 φορές εδώ μέσα, και δεν είναι επί του παρόντος). Παλιότερα, το Aliexpress είχε το PostNL σαν 'online' τρόπο αποστολής (οπότε εκεί τύπωναν κατευθείαν μέσω της πλατφόρμας τα tracking number voucher), αλλά τώρα το έχει βγάλει. Αν ψάξεις εδώ μέσα, έχω ξαναπεί ότι, για να 'ανεβάσουν' αυτόν τον αριθμό στην πλατφόρμα (επειδή είναι 'offline' και δεν έχει βγει από την πλατφόρμα), επιλέγουν China post registered η πχ. China post air parcel ή πχ. China post air parcel ή και κάποιοι το seller's shpping method, για να το δεχθεί η πλατφόρμα και να φαίνεται. Όπως έχω ξαναπεί εδώ, πρακτικά με αυτόν τον τρόπο, χοντρικά μπορούν να στείλουν με ότι δικό τους τρόπο θέλουν!!!! Sorry μόνο για το μεγάλο μου κείμενο.

 

 

 

 

 

1.jpg

2.png

3.jpg

4.jpg

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα δέμα αξίας 2$ (AliExpress) που μπήκε τελωνείο από τις αρχές του Ιανουαρίου και από τότε έχει κολλήσει.

Τι γίνεται με τα ελληνικά τελωνεία;
Τόσο πολύ φόρτο έχουν αυτή την περίοδο; Ή λογω Covid υπολειτουργούν;

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aurumnus είπε

Έχω ένα δέμα αξίας 2$ (AliExpress) που μπήκε τελωνείο από τις αρχές του Ιανουαρίου και από τότε έχει κολλήσει.

Τι γίνεται με τα ελληνικά τελωνεία;
Τόσο πολύ φόρτο έχουν αυτή την περίοδο; Ή λογω Covid υπολειτουργούν;

Τι tracking number έχεις φίλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Πάμε σε 'βαθιά' νερά τώρα. Λοιπόν .... ξεκινάμε (αυτά που θα σου πω, πιθανόν να μην τα ξέρει και κανένας εδώ. Αλλά η δουλειά είναι να καταλάβεις τι γίνεται). Το 'Aliexpress standard shipping' είναι ένας τρόπος αποστολής 'online'. Αυτό σημαίνει ότι το έχει σαν επιλογή η πλατφόρμα του Aliexpress. Οπότε εγώ σαν Κινέζος πωλητής μπορώ να το επιλέξω, και να 'τυπώσω' το tracking number voucher (το ταμπελάκι) από την πλατφόρμα, και να στείλω το δέμα στο κέντρο διαλογής που ουσιαστικά χρησιμοποιεί εκείνη την στιγμή το Aliexpress. Πρακτικά, όταν το δέμα επεξεργαστεί από το κέντρο διαλογής, τυπώνεται κανονικά όλο το αυτοκόλλητο του PostNL μαζί με την τελωνειακή δήλωση (customs declaration note). Θα σου βάλω 2 φωτογραφίες για να το δεις κιόλας. Έχω επιλέξει ένα δέμα που ήρθε σε μένα προχθές και έχει tracking number LT396255355NL. Πρακτικά στην πρώτη φωτογραφία βλέπεις το ταμπελάκι του Aliexpress (που τυπώνεται από την πλατφόρμα)!!! Έχω σημειώσει και το PostNL tracking number που βγαίνει εκείνη την στιγμή με κόκκινο μαρκαδοράκι! Θα δεις προσεκτικά ότι με πράσινο μαρκαδοράκι, έχει έναν ακόμα αριθμό (LP00421324923452). Κανονικά αυτό είναι το tracking number της αποστολής, απλά ταυτόχρονα η εφαρμογή το έχει συνδέσει και με το PostNL tracking number (που κανονικά είναι το 'next tracking number'). Αν πατήσεις στο parcelsapp το 'πραγματικό' aliexpress tracking number  , θα τα δεις αυτά (το έχω κάνει και εγώ για σένα, για να δεις-είναι στην δεύτερη φωτογραφία). Στην τρίτη φωτογραφία είναι το δέμα, όπως έρχεται (αν προσέξεις, το αυτοκόλλητο του PostNL είναι πάνω από αυτό της πλατφόρμας. Φαίνεται ότι από κάτω υπάρχει και άλλο αυτοκόλλητο και είναι αυτό της πρώτης φωτογραφίας!!!). Αυτό που έχουν δοκιμάσει να κάνουν πολλοί πωλητές (και έχουν αποτύχει παταγωδώς), είναι το να τυπώσουν μέσω της πλατφόρμας το tracking number  και να προσπαθήσουν να στείλουν το δέμα σαν 'direct' PostNL!!! Όταν το δέμα πάει στο κέντρο διαλογής, τότε το κέντρο διαλογής 'βλέπει' απλά ότι ο αριθμός είναι ουσιαστικά το next tracking number από 'Aliexpress standard shipping', και πάντα τους κάνει exception parcel handling, λόγω ασυμβατότητας του τρόπου αποστολής με αυτόν που έχουν επιλέξει (και φυσικά τραβάνε τα μαλλιά τους μετά, και δεν μπορούν να καταλάβουν τι γίνεται)!!!! Πάμε τώρα στο λεγόμενο 'offline' tracking'. Ο Κινέζος, παίρνει το tracking number εκτός της πλατφόρμας (έχουν δικά τους συστήματα), και όπως βλέπεις στην φωτογραφία, τυπώνει απευθείας το αυτοκόλλητο του PostNL μαζί με την τελωνειακή δήλωση (στην φωτογραφία 4 το χέρι που βλέπεις δεξιά είναι του Κινέζου την ώρα που τυπώνει το αυτοκόλλητο!!!!!!!!!!!). Αυτός ο τρόπος αποστολής είναι ο 'direct' PostNL. Αν προσέξεις καλά, θα δεις ότι πρακτικά πάνε και σε διαφορετικό κέντρο διαλογής (Postbus 7040 για τα 'direct' PostNL, Postbus 7096 για τα Aliexpress standard shipping. Και τα δύο είναι στο Schiedam στην πόλη του Ρότερνταμ). Το ότι έχω συνεννοηθεί και έχει τυπωσει tracking number από UD αντί από LT δεν αλλάζει το κέντρο αποστολής. Απλά το έκανα, για να πάει untrackable το δέμα, για να αποφύγω τον έλεγχο στο τελωνείο, καθώς το συγκεκριμένο ήταν πάνω από 22 ευρώ (έχω αναφερθεί για αυτά 2 φορές εδώ μέσα, και δεν είναι επί του παρόντος). Παλιότερα, το Aliexpress είχε το PostNL σαν 'online' τρόπο αποστολής (οπότε εκεί τύπωναν κατευθείαν μέσω της πλατφόρμας τα tracking number voucher), αλλά τώρα το έχει βγάλει. Αν ψάξεις εδώ μέσα, έχω ξαναπεί ότι, για να 'ανεβάσουν' αυτόν τον αριθμό στην πλατφόρμα (επειδή είναι 'offline' και δεν έχει βγει από την πλατφόρμα

 

Ώραια σε ευχαριστώ... Είναι λίγο περίπλοκο πρέπει να το διαβάσω και δεύτερη φορά γιατί ακόμα είμαι άπειρος πολύ. 

Για να το μαζέψουμε, πήρα κάτι πάνω από 22 και του είπα ότι στην Ελλάδα έχουμε θέμα πάνω από 22,μου είπε θα γράψει πάνω 10 δολάρια...

Επεξ/σία από Boubis1411
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Boubis1411 είπε

Ώραια σε ευχαριστώ... Είναι λίγο περίπλοκο πρέπει να το διαβάσω και δεύτερη φορά γιατί ακόμα είμαι άπειρος πολύ. 

Για να το μαζέψουμε, πήρα κάτι πάνω από 22 και του είπα ότι στην Ελλάδα έχουμε θέμα πάνω από 22,μου είπε θα γράψει πάνω 10 δολάρια.... Οπότε θα περάσει η όχι; 

Τί είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Τί είναι;

TV box είναι και βγαίνει λίγο πάνω από 22.

Πάντως το δέχτηκε ο πωλητής. 

Δεν ξέρω αν κάνω καλά που του ζητάω τέτοια κόλπα Η αν έχει κάποιο άλλο κόλπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikosgiann78 είπε

Έχει πολλά φίλος. Μικρό κουτί είναι; Και, τί περιγραφή έβαλε;

Μικρό ναι φυσικά, παιχνίδι έβαλε για παιδιά. 

Άμα θες γράψε μας μερικά κόλπα να μάθουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikosgiann78 είπε

Τι tracking number έχεις φίλος;

Ήταν τύπου S00000xxxxxxxxx, που πήρε μετά YWXYxxxxxxxxx.

Είναι πολύ μικρό, οπότε ελπίζω να μην το έχασαν.

1 λεπτό πριν, Boubis1411 είπε

Μικρό ναι φυσικά, παιχνίδι έβαλε για παιδιά. 

Άμα θες γράψε μας μερικά κόλπα να μάθουμε 

Αν κάτσει και γράψει δημόσια τα κόλπα, σύντομα δεν θα καταλήξουν να μην είναι κόλπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Boubis1411 είπε

Μικρό ναι φυσικά, παιχνίδι έβαλε για παιδιά. 

Άμα θες γράψε μας μερικά κόλπα να μάθουμε 

Αν έγραψε παιχνίδι για παιδιά, έχεις πιθανότητες να περάσει έτσι. Εγώ προσωπικά θα έγραφα το κλασικό 'office supplies'!! Πάντως πριν φτάσω εδώ, θα είχα ήδη δοκιμάσει να πεισω τον πωλητή, να αλλάξει τον τρόπο αποστολής και να αποφύγω εντελώς τον τελωνειακό έλεγχο!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aurumnus είπε

Ήταν τύπου S00000xxxxxxxxx, που πήρε μετά YWXYxxxxxxxxx.

Είναι πολύ μικρό, οπότε ελπίζω να μην το έχασαν.

Αν κάτσει και γράψει δημόσια τα κόλπα, σύντομα δεν θα καταλήξουν να μην είναι κόλπα.

Γιατί κακο είναι να τα μάθουν πολλοί; 

Εξαλλου το κόλπο γίνεται λογικά με τον πωλητή. Ούτως ή άλλως κάποτε θα τα μάθουμε κ εμείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aurumnus είπε

Ήταν τύπου S00000xxxxxxxxx, που πήρε μετά YWXYxxxxxxxxx.

Είναι πολύ μικρό, οπότε ελπίζω να μην το έχασαν.

Αν κάτσει και γράψει δημόσια τα κόλπα, σύντομα δεν θα καταλήξουν να μην είναι κόλπα.

Αυτές τις μέρες μου παραδίδουν τέτοια δέματα που έιναι του Νοεμβρίου. Αλλα, τα ανοίγουν όπως να'ναι. Δεν ξέρεις πότε θα ανοίξουν να στείλουν το δικό σου

Δεν είναι κόλπα φίλος. Απλά, αν καταλάβεις τι γίνεται,αρχίζεις και αυτοσχεδιάζεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikosgiann78 είπε

Αν έγραψε παιχνίδι για παιδιά, έχεις πιθανότητες να περάσει έτσι. Εγώ προσωπικά θα έγραφα το κλασικό 'office supplies'!! Πάντως πριν φτάσω εδώ, θα είχα ήδη δοκιμάσει να πεισω τον πωλητή, να αλλάξει τον τρόπο αποστολής και να αποφύγω εντελώς τον τελωνειακό έλεγχο!!!

Τι τρόπο αποστολής Δηλσδη του λέω να βάλει για να αποφύγει σίγουρα το τελωνειο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Τι τρόπο αποστολής Δηλσδη του λέω να βάλει για να αποφύγει σίγουρα το τελωνειο; 

Θα του έλεγα καταρχήν να το στείλει με Yun express. Αν έλεγε όχι, θα του έλεγα να το έστελνε μετά με Sunyou. Αν πάλι όχι, θα του έλεγα να το στειλει untrackable. Οι τρόποι έιναι πολλοί, απλά να δεχθει να το κάνει είναι το θέμα. Τελευταίο θα αφήνα να αλλάξω τις περιγραφές και τις τιμές

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...