Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, DimitraPs είπε

Καλησπέρα. Περιμένω κάτι από Αμερική με tracking τύπου UM*********US. Η τελευταία ενημέρωση ήταν ότι έφυγε τα Χριστούγεννα απ'το Καταρ με προορισμό την Ελλάδα. Νομίζω ότι δε φαίνεται γενικά όταν φτάσει εδώ με τέτοιο tracking number. Είναι φυσιολογική η καθυστέρηση; 

Τα ίδια και εγώ με tracking UAxxxxxxxxxUS, έφυγε από Σικάγο 2/1/21, πήγε Ντόχα και από εκεί αναχώρηση για Ελλάδα στις 6/1/21.

Αναμονή και προσευχή λοιπόν (με ελεύθερη επιλογή θεού...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2021 στις 2:55 ΜΜ, radiotv είπε

τι αξία CIF είχε το δέμα αυτό; μήπως ήταν κάτω των 22€ ;

Δες και ένα σημερινό 'next tracking number' πάλι της Sunyou. Κλείσιμο πάλι από 'ξερό' Κ.Α.Τ.!!! Σίγουρα δεν έχει περάσει από κανέναν τελωνειακό έλεγχο και δεν ζητάνε και έξτρα μεταφορικά. Άκου τώρα και κάτι άλλα που ανακάλυψα: Τον συγκεκριμένο τρόπο αποστολής φαίνεται ότι τον χρησιμοποιεί ευρέως η πλατφόρμα Joom , η οποία αποστέλλει προϊόντα από Κίνα προς Ευρώπη, για να αποφεύγουν το τελωνείο!!! Από την άλλη, η πλατφόρμα SHEIN φαίνεται ότι χρησιμοποιεί ευρέως την Yun express, για να πηγαίνουν πάλι στην Ευρώπη προϊόντα χωρίς τελωνείο!!! Επίσης έχω βρει από μια φίλη & την αδερφή της (που δεν ήξερα ότι αγοράζουν από Κίνα), ότι παίρνουν από ένα Κινεζοsite (Bestonline2021.net) και ισχυρίζονται ότι πληρώνουν πάντα στον πωλητή τον εκτελωνισμό και δεν πλήρωσαν ποτέ τίποτα έξτρα, και πάντα κάνουν μεγάλες αγορές (50,100 & 150 ευρώ). Επειδή μου κίνησε λίγο την περιέργεια αυτό, της ζήτησα το τελευταίο tracking number από ένα παλτό που αγόρασε και κάνει 60 ευρώ περίπου. Μάντεψε τι βρήκα: tracking number UWxxxxxxxxxCN!!!! Πήρες πρέφα τι παίζει τώρα; Τα στέλνει untrackable για να μην πηγαίνουν στον τελωνειακό έλεγχο (αφού το έχω πει πάμπολλες φορές εδώ, ότι τα untrackable μέχρι στιγμής, δεν ελέγχονται στο τελωνείο). Οι 'τολμηροί' ... ας δοκιμάσουν: 'Sunyou standard shipping' (Από λάθος της πλατφόρμας την αναφέρει σαν Shunyou αντί το σωστό sunyou. Είναι online τρόπος αποστολής και trackable. Αν του πεις του Κινέζου έτσι, και δεν είναι 'γκασμάς', θα καταλάβει). Το δύσκολο είναι εδώ να στείλει ο Κινέζος με αυτόν τον τρόπο αποστολής (προσπαθώ και εγώ να δοκιμάσω σε ακριβά δέματα και μου κάνουν νερά). Όποιος το τολμήσει, παρακαλώ να ενημερώσει.

Χωρίς τίτλο.png

2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dantε είπε

Αποστολη απο banggood με DPD απο Τσεχια,με τι ερχεται Ελλαδα?

Μη μου πειτε ΕΛΤΑ 😛

Εμενα απο Τσεχια μου ερχονται συνηθως με EU Standard Shipping το οποίο είναι με ελτα και κοινως υπομονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Sebu είπε

Εμενα απο Τσεχια μου ερχονται συνηθως με EU Standard Shipping το οποίο είναι με ελτα και κοινως υπομονη.

Με PDM ειναι και το στειλανε με τη μεταφορικη που ειπα.

Το standard ειναι οντως το απλο και ειναι με ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dantε είπε

Με PDM ειναι και το στειλανε με τη μεταφορικη που ειπα.

Το standard ειναι οντως το απλο και ειναι με ΕΛΤΑ.

Dpd στην Ελλάδα παραδίδει η Acs

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, radiotv είπε

Dpd στην Ελλάδα παραδίδει η Acs

Αρκει να ειναι courier.Προτιμω βεβαια dhl αλλα καλη και η acs.Δεν υπαρχει θεμα με αυτους στη περιοχη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, radiotv είπε

Dpd στην Ελλάδα παραδίδει η Acs

Μετά τις γιορτές πάνω απο 10 δέματα με DPD από Τσεχία ΟΛΑ τα παρέλαβα με DHL

Επεξ/σία από elias54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ποσες μερες περιπου σου εκαναν?

Απο 8 μέχρι 10. Θέλει και 2 μερες απο Τσεχια - Γερμανια

Με το trscking του DPD θα το βλεπεις μεχρι να φτασει Ελλαδα μετα θα σου δωσει το tracking της DHL

Επεξ/σία από elias54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, gorilas13 είπε

Και εγώ έχω πακέτα κολλημένα με NL POST απο βλακ friday...κλάφτα.

aaa.png

Τρία πράγματα συμβαίνουν:

1) Το δέμα σου έχει σταλεί Ελλάδα κανονικά και είναι ήδη εδώ (απλά δεν το εκτελώνισαν), και θα το δεις ξαφνικά να έχει updates στο site των ΕΛΤΑ (χωρίς όμως πρώτα τα ΕΛΤΑ να αναφέρουν ότι εκφορτώθηκε πρώτα)! Το έχω ξαναδεί

2) Το δέμα σου δεν το επεξεργάστηκαν στο κέντρο διαλογής του PostNL, ώστε μετά να το στείλουν Ελλάδα. Αλλά, μου φαίνεται χλωμό αυτό, καθώς έχουν περάσει δύο μήνες

3) Το δέμα σου το έχασαν. Αυτό 'βγαίνει' βάσει της Cainiao logistics (που διαχειρίστηκε το δέμα στο κέντρο διαλογής της στην Κίνα), καθώς την ενημέρωσαν πρακτικά ότι ο carrier δεν δίνει άλλα updates (ενώ θα έπρεπε κανονικά, καθώς είναι trackable ο τρόπος αποστολής)! Αυτό αναφέρεται πολλές φορές και όταν το δέμα γυρνάει πίσω στον αποστολέα, αλλά στην δική σου περίπτωση δεν ισχύει, καθώς αυτό πρακτικά γίνεται όταν το δέμα 'απορρίπτεται' στο κέντρο διαλογής της Cainiao στην Κινα (το έχει ήδη περάσει αυτό το στάδιο).

Και μία ερώτηση άλλη (θα καταλάβεις μετά, αν μου απαντήσεις): Ο τρόπος αποστολής είναι 'aliexpress standard shipping';

 

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Τρία πράγματα συμβαίνουν:

1) Το δέμα σου έχει σταλεί Ελλάδα κανονικά και είναι ήδη εδώ (απλά δεν το εκτελώνισαν), και θα το δεις ξαφνικά να έχει updates στο site των ΕΛΤΑ (χωρίς όμως πρώτα τα ΕΛΤΑ να αναφέρουν ότι εκφορτώθηκε πρώτα)! Το έχω ξαναδεί

2) Το δέμα σου δεν το επεξεργάστηκαν στο κέντρο διαλογής του PostNL, ώστε μετά να το στείλουν Ελλάδα. Αλλά, μου φαίνεται χλωμό αυτό, καθώς έχουν περάσει δύο μήνες

3) Το δέμα σου το έχασαν. Αυτό 'βγαίνει' βάσει της Cainiao logistics (που διαχειρίστηκε το δέμα στο κέντρο διαλογής της στην Κίνα), καθώς την ενημέρωσαν πρακτικά ότι ο carrier δεν δίνει άλλα updates (ενώ θα έπρεπε κανονικά, καθώς είναι trackable ο τρόπος αποστολής)! Αυτό αναφέρεται πολλές φορές και όταν το δέμα γυρνάει πίσω στον αποστολέα, αλλά στην δική σου περίπτωση δεν ισχύει, καθώς αυτό πρακτικά γίνεται όταν το δέμα 'απορρίπτεται' στο κέντρο διαλογής της Cainiao στην Κινα (το έχει ήδη περάσει αυτό το στάδιο).

Και μία ερώτηση άλλη (θα καταλάβεις μετά, αν μου απαντήσεις): Ο τρόπος αποστολής είναι 'aliexpress standard shipping';

 

Χωρίς τίτλο.png

Υπάρχει και το 4. Fake tracking number οπωσ συνήθως κάνουν πόλοι και περιμένεις κάνα 2 μηνο για να ανακαλύψετε ότι ο Κινέζος τελικά έκανε τον Κινέζο (αρκετές φορές ebay με postnl κάνουν τέτοια) επειδή σας βλέπω ότι το έχετε με της αποστολές σίγουρα θα σας έχει γίνει κάποια στιγμή και τέτοια ειδικά μέσο POST Nl

Επεξ/σία από Vasilica89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...