Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Είναι unregistered δέμα οπότε δεν υπάρχει άλλη ενημέρωση. Αφού έρθει η σειρά του, θα ελεγχθεί από το τελωνείο και μετά θα το παραλάβουν τα ΕΛΤΑ και κάποια στιγμή θα στο φέρει ο ταχυδρόμος. Έχω και εγώ 5-6 δέματα σε αυτή την κατάσταση περίπου τις ίδιες ημερομηνίες. Υπομονή. 

Τα συγκεκριμένα tracking number, είναι εντελώς unregistered. Δηλ. δεν υπάρχει καθόλου tracking. Και αυτό που βλέπεις το tracking number από την Yanwen logistics, είναι λάθος. Οπότε....περιμένεις. Αυτά τα δέματα δεν ελέγχονται στο τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, nikosgiann78 είπε

Τα συγκεκριμένα tracking number, είναι εντελώς unregistered. Δηλ. δεν υπάρχει καθόλου tracking. Και αυτό που βλέπεις το tracking number από την Yanwen logistics, είναι λάθος. Οπότε....περιμένεις. Αυτά τα δέματα δεν ελέγχονται στο τελωνείο

Όταν λέω ελέγχονται, εννοώ ότι περνάνε μία ώρα από εκεί, όπου τους κολλάνε το χαρακτηριστικό πράσινο χαρτάκι. Απλά και αυτά, όπως και τα registerred, περιμένουν τη σειρά τους για το τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Όταν λέω ελέγχονται, εννοώ ότι περνάνε μία ώρα από εκεί, όπου τους κολλάνε το χαρακτηριστικό πράσινο χαρτάκι. Απλά και αυτά, όπως και τα registerred, περιμένουν τη σειρά τους για το τελωνείο.

Θα δεις ότι δεν θα έχουν πάνω τους πρασινο ταμπελακι από το τελωνειο,και αυτό γιατί δεν ελέγχονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Τα συγκεκριμένα tracking number, είναι εντελώς unregistered. Δηλ. δεν υπάρχει καθόλου tracking. Και αυτό που βλέπεις το tracking number από την Yanwen logistics, είναι λάθος. Οπότε....περιμένεις. Αυτά τα δέματα δεν ελέγχονται στο τελωνείο

Το θέμα είναι ότι δεν έρχεται ποτέ ταχυδρόμος, ούτε αφήνουν χαρτάκι. Συνήθως ελέγχω περιοδικά στα ελτα το tracking number κι όταν δω ότι έχει φθάσει πάω και τα παίρνω. Οπότε μπορεί να έχουν έρθει, απλά δεν ξέρω τον αριθμό για να τα βρω στα ελτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k0stask είπε

Το θέμα είναι ότι δεν έρχεται ποτέ ταχυδρόμος, ούτε αφήνουν χαρτάκι. Συνήθως ελέγχω περιοδικά στα ελτα το tracking number κι όταν δω ότι έχει φθάσει πάω και τα παίρνω. Οπότε μπορεί να έχουν έρθει, απλά δεν ξέρω τον αριθμό για να τα βρω στα ελτα

Αν το Scanaρουν, θα είναι με το tracking number UA..... και θα το δεις στα ΕΛΤΑ. Έτσι γίνεται και σε μένα, αλλά όχι πάντα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2021 στις 9:37 ΜΜ, Dantε είπε

DHL Paket ερχεται με DHL εδω,100%.

Καλησπέρα παιδιά, με έφαγε η δουλειά και δεν πρόλαβα να ανοίξω υπολογιστή ούτε για γιούχου...

Προχθές, 7/4 ήρθε η παραγγελία μου από CZ αποθήκη του Banggood με μέθοδο EU Priority Mail που είχα κάνει στις 31/3 και, όπως είχα πει το αναλάμβανε η DHL Paket.




Τελικά ο φίλος είχε δίκιο, την επόμενη μέρα άλλαξε ο tracking αριθμός σε έναν σκέτης αριθμητικής μορφής, και πέρασε στα χέρια της DHL Express, και το είχα στα χέρια μου μετά από 5 ώρες, ίδια μέρα (!).

Σας ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση, να 'στε καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίχα ψωνίσει πριν από πέντε μήνες από το sneakerdistrict.com.Έχει πολύ καλές κριτικές και ήταν αξιόπιστο ως προς τη συναλλαγή μας.Πλήρωσα παρέλαβα ολα οκ.Πριν πέντε μέρες και ενώ δεν είχα παραγγείλει τίποτα,μου έρχεται e-mail αργά το βράδυ από αυτούς,ότι η παραγγελία μου επιβεβαιώθηκε και την επομένη μου στέλνουν και tracking number.Όντως το δέμα φαινόταν να έχει φύγει με τα Ολλανδικά Ταχυδρομεία.Στα δικά μου στοιχεία η παραγγελία,όνομα διεύθυνση, κανονικά όλα.

Τρελάθηκα πίστεψα ότι κάποιος μου έκλεψε τα στοιχεία της κάρτας ή κατι τετοιο.Μετά από επικοινωνία με διάφορα άτομα στην εταιρεία,μου απάντησαν ότι την παραγγελία είχε κάνει μια αλλοδαπή,από Γαλλία,αλλά από λαθος τους στάλθηκε σ εμένα και θα την ακύρωναν.Η κάρτα μου μέχρι τώρα δεν έχει χρεωθεί.

Επειδή φαίνεται μεγάλη εταιρεία και μου φανηκε πολύ περίεργο να έγινε τετοιο λάθος,ξέρετε αν παίζει κανένα παρόμοιο καινούριο είδος διαδικτυακής απάτης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NIKOLETAL είπε

Eίχα ψωνίσει πριν από πέντε μήνες από το sneakerdistrict.com.Έχει πολύ καλές κριτικές και ήταν αξιόπιστο ως προς τη συναλλαγή μας.Πλήρωσα παρέλαβα ολα οκ.Πριν πέντε μέρες και ενώ δεν είχα παραγγείλει τίποτα,μου έρχεται e-mail αργά το βράδυ από αυτούς,ότι η παραγγελία μου επιβεβαιώθηκε και την επομένη μου στέλνουν και tracking number.Όντως το δέμα φαινόταν να έχει φύγει με τα Ολλανδικά Ταχυδρομεία.Στα δικά μου στοιχεία η παραγγελία,όνομα διεύθυνση, κανονικά όλα.

Τρελάθηκα πίστεψα ότι κάποιος μου έκλεψε τα στοιχεία της κάρτας ή κατι τετοιο.Μετά από επικοινωνία με διάφορα άτομα στην εταιρεία,μου απάντησαν ότι την παραγγελία είχε κάνει μια αλλοδαπή,από Γαλλία,αλλά από λαθος τους στάλθηκε σ εμένα και θα την ακύρωναν.Η κάρτα μου μέχρι τώρα δεν έχει χρεωθεί.

Επειδή φαίνεται μεγάλη εταιρεία και μου φανηκε πολύ περίεργο να έγινε τετοιο λάθος,ξέρετε αν παίζει κανένα παρόμοιο καινούριο είδος διαδικτυακής απάτης;

Εφόσον δεν υπάρχει κίνηση στην κάρτα σου το πιο πιθανό είναι να συμβαίνει αυτό που σου είπαν, λάθος αποστολή δηλαδή. Η αλήθεια είναι ότι δε μου έχει συμβεί ποτέ, ούτε έχω ακούσει κάτι παρόμοιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα ζω μια παράνοια...ενω μου ειπαν από το μαγαζι οτι η παραγγελια ακυρωθηκε, μολις μου χτυπησε κουριερ και μου εφερε το δεμα.Ενα ζευγαρι αθλητικα....Εξω εχει τα στοιχεια μου με αλλαγμενο το ονομα μου,με καταληξη ομως ΑΚΟΒΑ...Δηλαδη απο GEORGIOU (τυχαιο παραδειγμα) κολληθηκε νεο αυτοκολλητο με επισημανση ΝΕΑ στοιχεια και γραφει GEORGAKOVA...Και ενω στο αρχικο mail ειχαν ως χωρα μου τη Γαλλια,το διορθωσαν κι αυτο και εβαλαν Ελλαδα.Μεσα εχει τιμολογιο με τα στοιχεια μιας αγνωστης Γαλλιδας...Θα με δειτε στις ειδησεις ως ξανθια θυμα απατης το βλεπω...καμια βοηθεια??Eπισης προσπαθησα να μπω στο λογαριασμο μου σ αυτο το site να δω αν εχει γινει καποια παραγγελια απο το λογαριασμο μου και επειδη δεν δεχεται το password υποθετοντας οτι το θυμαμαι λαθος ζητησα καινουριο.Μου βγαζει μηνυμα οτι μου στειλανε mail με νεο password και δεν παιρνω κανενα mail....

Επεξ/σία από NIKOLETAL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει παραλάβει κανείς πρόσφατα κάτι απο ΕΛΤΑ; 

Έχω 2 πακέτα μικρής αξίας, το 1 Κίνα μέσο Ολλανδίας από 30.03 περιμένει για έλεγχο στο αεροδρόμιο Αθηνών-12 ευρώ κάνει. Το 2 απευθείας από Κίνα- 7 ευρώ από 4.04. το ίδιο.

Πήρα πολλές φορές τηλέφωνο στην ΕΛΤΑ. Μου είπαν ότι μπορεί να περιμένει και 20 μέρες ένα πακέτο στη Αθήνα. Ότι έχουν πολύ δουλειά και δεν ξέρουν πότε θα παραλαβω. Μπορώ να κάνω κάτι;

Μου είπαν επίσης ότι όταν έχει πολλά container, έχουν πολύ δουλειά. Υπάρχουν container στο αεροδρόμιο;

Αναφορικά με το θέμα για Τουρκία, αν το προϊόν έχει μεγαλύτερη αξία και ATR certificate (είναι ένα πιστοποιητικό ότι το προϊόν έχει προέλευση Τουρκίας, εκδίδεται από το τουρκικό τελωνείο), ΔΕΝ πληρώνεις δασμούς αλλά πληρώνεις ΦΠΑ και τον εκτελωνιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα τρία μικροδέματα ευτελούς αξίας, παραγγελίες από 26-30/11 δηλαδή κοντά στις 140 ημέρες,ήταν όλα από AliExpress με logistics τύπου  S0.... που πέρασαν από Emirates και έγιναν YWX..... μου λείπει ένα μόνο από τις παραπάνω ημερομηνίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, radiotv είπε

Σήμερα παρέλαβα τρία μικροδέματα ευτελούς αξίας, παραγγελίες από 26-30/11 δηλαδή κοντά στις 140 ημέρες,ήταν όλα από AliExpress με logistics τύπου  S0.... που πέρασαν από Emirates και έγιναν YWX..... μου λείπει ένα μόνο από τις παραπάνω ημερομηνίες.

Ακριβώς ένα τέτοιο περιμένω και εγώ, με κολλημένο το tracking από 2/1/2021.

Άρα υπάρχει ελπίδα. 

7 λεπτά πριν, radiotv είπε

Σήμερα παρέλαβα τρία μικροδέματα ευτελούς αξίας, παραγγελίες από 26-30/11 δηλαδή κοντά στις 140 ημέρες,ήταν όλα από AliExpress με logistics τύπου  S0.... που πέρασαν από Emirates και έγιναν YWX..... μου λείπει ένα μόνο από τις παραπάνω ημερομηνίες.

Ακριβώς ένα τέτοιο περιμένω και εγώ, με κολλημένο το tracking από 2/1/2021.

Άρα υπάρχει ελπίδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NIKOLETAL είπε

Καλα ζω μια παράνοια...ενω μου ειπαν από το μαγαζι οτι η παραγγελια ακυρωθηκε, μολις μου χτυπησε κουριερ και μου εφερε το δεμα.Ενα ζευγαρι αθλητικα....Εξω εχει τα στοιχεια μου με αλλαγμενο το ονομα μου,με καταληξη ομως ΑΚΟΒΑ...Δηλαδη απο GEORGIOU (τυχαιο παραδειγμα) κολληθηκε νεο αυτοκολλητο με επισημανση ΝΕΑ στοιχεια και γραφει GEORGAKOVA...Και ενω στο αρχικο mail ειχαν ως χωρα μου τη Γαλλια,το διορθωσαν κι αυτο και εβαλαν Ελλαδα.Μεσα εχει τιμολογιο με τα στοιχεια μιας αγνωστης Γαλλιδας...Θα με δειτε στις ειδησεις ως ξανθια θυμα απατης το βλεπω...καμια βοηθεια??Eπισης προσπαθησα να μπω στο λογαριασμο μου σ αυτο το site να δω αν εχει γινει καποια παραγγελια απο το λογαριασμο μου και επειδη δεν δεχεται το password υποθετοντας οτι το θυμαμαι λαθος ζητησα καινουριο.Μου βγαζει μηνυμα οτι μου στειλανε mail με νεο password και δεν παιρνω κανενα mail....

Στα σπαμ μαιλ εχεις κοιταξει για την αλλαγη κωδικου?

Ειναι περιεργη περιπτωση παντως. Στοιχεια πληρωμης εχεις με καρτα η παυπαλ? Δες για καποια χρεωση που δεν εχεις κανει εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...