Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]

billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς να το κάνεις αυτό, έχει λογική.

Απλά από πλευράς τελωνειακού δεν πολυιδρώνει το αυτί τους. Ο τελωνειακός υπάλληλος βλέπει αναγραφόμενη αξία πάνω στην δήλωση στο πακέτο, όπου:

1) βλέπει αξία 16 ευρώ και τελειώνει η ιστορία ("τελωνειακώς ελεύθερο") αφού είναι κάτω των 22

ή

2) αμφισβητεί την αξία και θέλει αποδεικτικό πληρωμής (όχι παραγγελίας). Στην περίπτωση αυτή μπορείς να το εξηγήσεις δείχνοντας/εξηγώντας με χαρτιά/mail ότι θα σου γίνει επιστροφή διαφοράς λόγω λάθους... εδώ ποντάρεις στην όρεξη του υπαλλήλου...

Εγώ όμως θα ρωτήσω (ίσως δεν το ανέφερα παραπάνω), έχεις φωτό του πακέτου από τον πωλητή με την αναγραφόμενη αξία? στην πληρωμή (όχι στην παραγγελία ) τι δείχνει?

Το θέμα όπως καταλαβαίνεις ξεκινά από το λάθος στο aliexpress...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 3,6k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση 4/7/2019, 08:53:18 Κ.Μ.Δ.ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 4/7/2019, 08:52:14

Μιλα ειλικρινα Βιρνα...

Ναι, είναι γεγονός η απαράδεκτή αλλαγή πολιτικής των χρεωκοπημένων ΕΛΤΑ για την άντληση εσόδων με τη μέθοδο της, επίσης, απαράδεκτης αναπροσαρμογής του τιμολογίου τους, με τη χρέωση τέλους 15€ και στα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, Ria1184 είπε

Έρχεται σίγουρα με δωρεάν μεταφορικά, γιατι στις λεπτομέρειες της παραγγελίας στο trucking εχει aliexpress standard shipping.  Υπαρχει ομως πιθανότητα να μου ζητησει το τελωνείο απόδειξη πληρωμης; μήπως να ανοιξω dispute τωρα για να τους δείξω αν χρειαστεί οτι θα μου επιστρέψουν την διαφορά για τα μεταφορικα; ή να περιμένω λίγο ακόμη και μετα να ανοιξω dispute? 

Ανοιγεις dispute τωρα να παρεις τα χρηματα σου, και θα δειξεις και τις δυο αποδειξεις (χρεωση & πιστωση), απο τον ιδιο πωλητη που θα αφορουν στο ιδιο προιον

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Να ανοιξω dispute και να ζητήσω να πάρω τα χρήματα πίσω και να επιστραφεί το προϊόν στον πωλητη; γιατί δεν μπόρεσα να ζητήσω μερική επιστροφή και να παραλάβω κανονικα το δέμα. Εκτος αν δεν έκανα κάτι σωστά.

Να προσθέσω ότι μετα από επικοινωνία που είχα με τον πωλητή και ο ίδιος μου ειπε να ανοιξω dispute για να μου επιστρεψει την διαφορά. Αλλα δεν μπόρεσα να το κάνω. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
14 ώρες πριν, draculias είπε

Μπορείς να το κάνεις αυτό, έχει λογική.

Απλά από πλευράς τελωνειακού δεν πολυιδρώνει το αυτί τους. Ο τελωνειακός υπάλληλος βλέπει αναγραφόμενη αξία πάνω στην δήλωση στο πακέτο, όπου:

1) βλέπει αξία 16 ευρώ και τελειώνει η ιστορία ("τελωνειακώς ελεύθερο") αφού είναι κάτω των 22

ή

2) αμφισβητεί την αξία και θέλει αποδεικτικό πληρωμής (όχι παραγγελίας). Στην περίπτωση αυτή μπορείς να το εξηγήσεις δείχνοντας/εξηγώντας με χαρτιά/mail ότι θα σου γίνει επιστροφή διαφοράς λόγω λάθους... εδώ ποντάρεις στην όρεξη του υπαλλήλου...

Εγώ όμως θα ρωτήσω (ίσως δεν το ανέφερα παραπάνω), έχεις φωτό του πακέτου από τον πωλητή με την αναγραφόμενη αξία? στην πληρωμή (όχι στην παραγγελία ) τι δείχνει?

Το θέμα όπως καταλαβαίνεις ξεκινά από το λάθος στο aliexpress...

Φωτο του πακέτου δεν εχω, γιατι δεν το παρέλαβα ακομη. Στην πληρωμή δείχνει όλο το ποσό. Προσπαθησα να ζητήσω μερική επιστροφή χρημάτων αλλα δεν μπόρεσα, γιατι δεν παρέλαβα ακομη.       

Το θέμα είναι να μπορουσα να κανω  κατι για να μην πληρώσω τελωνείο, αφού στην αξία cif είναι μέσα τα μεταφορικα και ο πωλητής χρησιμοποίησε δωρεάν μεταφορικά.

9 ώρες πριν, ppetr είπε

Ανοιγεις dispute τωρα να παρεις τα χρηματα σου, και θα δειξεις και τις δυο αποδειξεις (χρεωση & πιστωση), απο τον ιδιο πωλητη που θα αφορουν στο ιδιο προιον

Να ανοιξω dispute και να ζητήσω να πάρω τα χρήματα πίσω και να επιστραφεί το προϊόν στον πωλητη; γιατί δεν μπόρεσα να ζητήσω μερική επιστροφή και να παραλάβω κανονικα το δέμα. Εκτος αν δεν έκανα κάτι σωστά.

Να προσθέσω ότι μετα από επικοινωνία που είχα με τον πωλητή και ο ίδιος μου ειπε να ανοιξω dispute για να μου επιστρεψει την διαφορά. Αλλα δεν μπόρεσα να το κάνω

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Είναι να παρω ένα δέμα εκτός Ευρώπης και λογο covid εχει μονο surface parcel ή DHL και οχι ems κλπ και η DHL εχει χρεώσει 121 ευρώ + φπα και τα αλλά σαν ελάχιστο ποσό πολλά λεφτά.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
4 ώρες πριν, Ria1184 είπε

Φωτο του πακέτου δεν εχω, γιατι δεν το παρέλαβα ακομη. Στην πληρωμή δείχνει όλο το ποσό. Προσπαθησα να ζητήσω μερική επιστροφή χρημάτων αλλα δεν μπόρεσα, γιατι δεν παρέλαβα ακομη.       

Το θέμα είναι να μπορουσα να κανω  κατι για να μην πληρώσω τελωνείο, αφού στην αξία cif είναι μέσα τα μεταφορικα και ο πωλητής χρησιμοποίησε δωρεάν μεταφορικά.

Να ανοιξω dispute και να ζητήσω να πάρω τα χρήματα πίσω και να επιστραφεί το προϊόν στον πωλητη; γιατί δεν μπόρεσα να ζητήσω μερική επιστροφή και να παραλάβω κανονικα το δέμα. Εκτος αν δεν έκανα κάτι σωστά.

Να προσθέσω ότι μετα από επικοινωνία που είχα με τον πωλητή και ο ίδιος μου ειπε να ανοιξω dispute για να μου επιστρεψει την διαφορά. Αλλα δεν μπόρεσα να το κάνω

Φωτό εννοούσα που να είχε τραβήξει πριν το παραδώσει στο εκεί ταχυδρομείο ο πωλητής (συνήθως ζητάω εγώ για να βλέπω τι έχει γράψει)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, draculias είπε

Φωτό εννοούσα που να είχε τραβήξει πριν το παραδώσει στο εκεί ταχυδρομείο ο πωλητής (συνήθως ζητάω εγώ για να βλέπω τι έχει γράψει)

Α δεν ήξερα ότι βγάζουν φωτο πριν τα στείλουν. Το κάνουν όλοι ή το ζητάς εσυ πριν την παραγγελία; αν είναι να του την ζητησω

8 λεπτά πριν, Ria1184 είπε

Α δεν ήξερα ότι βγάζουν φωτο πριν τα στείλουν. Το κάνουν όλοι ή το ζητάς εσυ πριν την παραγγελία; αν είναι να του την ζητησω

Μηπως γνωρίζεις αν κρατάνε καποιο αντίγραφο της αποδειξης; 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Καλησπέρα παιδιά.

Εχω κάνει πάρα πολλές αγορές απο AliExpress αλλα επειδή το κόστος όσων αγοράζω είναι χαμηλό, δεν ασχολήθηκα ποτέ με την εταιρία που θα στείλουν. Και δεν ασχολήθηκα εαν θα τα έχανα, ούτως ή αλλως.

Ομως, θέλω να κάνω μια αγορά, και μου δίνει τις τρείς (εξής) επιλογές :

AliExpress standard shipping

CHina post registered air mail

ePacket

(όλα free). Ποίο απο αυτό είναι λιγότερο/περισσότερο επίφοβο για τσίμπημα στο τελωνείο;  

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
27 λεπτά πριν, bloubloum είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Εχω κάνει πάρα πολλές αγορές απο AliExpress αλλα επειδή το κόστος όσων αγοράζω είναι χαμηλό, δεν ασχολήθηκα ποτέ με την εταιρία που θα στείλουν. Και δεν ασχολήθηκα εαν θα τα έχανα, ούτως ή αλλως.

ePacket

(όλα free). Ποίο απο αυτό είναι λιγότερο/περισσότερο επίφοβο για τσίμπημα στο τελωνείο;  

Όλα έχουν τις ίδιες πιθανότητες. 

• Like 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 ώρες πριν, bloubloum είπε

Καλησπέρα παιδιά.

ePacket

Κόστος αγοράς; 

Όγκος προϊόντος;

Βάρος προϊόντος; 

Δήλωση προϊόντος στο δέμα από τον Κινέζο; 

Αυτά είναι τα βασικά. Από εκεί ξεκινάς. 

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
9 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Κόστος αγοράς; 

Όγκος προϊόντος;

Βάρος προϊόντος; 

Δήλωση προϊόντος στο δέμα από τον Κινέζο; 

Αυτά είναι τα βασικά. Από εκεί ξεκινάς. 

Ευχαριστώ για την απάντηση

Γύρω στα 55€.

Είναι μια Nylon Βackpack (Replica μεγάλου οίκου - όχι απο αυτούς που κάνουν μπαμ, μαύρη είναι  με ταμπά κάποια σημεία στο χερούλι και στο κούμπωμα)

Μέγεθος σαν τσάντα σχολική , βάρος 1.3kg

Ο φίλος μου ο Κινέζος θα βάλει κάτω απο 20 ευρώ, school (ή σκέτο) backpack.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bloubloum είπε

Μέγεθος σαν τσάντα σχολική , βάρος 1.3kg

Ο φίλος μου ο Κινέζος θα βάλει κάτω απο 20 ευρώ, school (ή σκέτο) backpack.

δεν βλεπω ομως να μασησει ο φιλος σου στο ελληνικο τελωνειο....

αν ειναι ενα πακετο μεγαλυτερο απο το συνηθες (20 Χ 20 cm)  θα μπει στο μικροσκοπιο....

Τωρα πως θα του κατσει η ερευνα του φιλου μας.... αγνωστο αλλα συνηθως οταν του γιαλισει στραβα ξεκιναει τις διαδικασιες με το φερε ταδε χαρτι κλπ.

Σε ενα σχετικα μεγαλο μου δεμα (ηταν ενας χαρταετος που ειχα παρει για Καθαρη Δευτερα) το οποιο ηταν ενα ρολο 150 cm  X 10 cm, μου το ανοιξαν και φανταζομαι οτι κανανε ερευνα αγορας.

Εγω βεβαια δεν μασαγα γιατι ειχα αποδειξη για 12 ευρω οποτε ολα καλα.

Τσεκαραν μαλλον και οι ιδιοι οτι παει τοσο, το ξανακλεισαν με μια ταινια τελωνειου, και 2-3 πρασινα αυτοκολλητα και μου ηρθε σαν τα υπολοιπα.

Οποτε φανταζομαι αν περασεις το ιδιο σκανινγκ, θα ανοιξεις συζητηση μαζι τους.

Επεξ/σία από tornado
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.