Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα τελευταια 40 δεματα που παραγγειλα απο Κινα απο αρχες του χρονου μεσω Ali/Ebay μονο 2 περασαν τελωνειο με το γνωστο πρασινο αυτοκολλητο.

Την τιμητικη εχει η Αγγλια σε 10 δεματακια τα 4 περασαν τελωνειο με το γνωστο πρασινο αυτοκολλητο. Τι φαση βαλανε στο ματι τους Αγγλους; 😂

Γενικα ισχυει αυτο που λενε τα παιδια. Tα registred μπαινουν πιο ευκολα στο ματι και αυτα που εχουν μεγαλυτερο ογκο. Επισης οσοι παιρνετε απο Ebay μεσω Speedpak που περνανε Γερμανια πριν ερθουν Ελλαδα, σπανια ισως και καθολου θα περασουν απο τελωνειακο ελεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

44 λεπτά πριν, teol20 είπε

Στα τελευταια 40 δεματα που παραγγειλα απο Κινα απο αρχες του χρονου μεσω Ali/Ebay μονο 2 περασαν τελωνειο με το γνωστο πρασινο αυτοκολλητο.

Την τιμητικη εχει η Αγγλια σε 10 δεματακια τα 4 περασαν τελωνειο με το γνωστο πρασινο αυτοκολλητο. Τι φαση βαλανε στο ματι τους Αγγλους; 😂

Γενικα ισχυει αυτο που λενε τα παιδια. Tα registred μπαινουν πιο ευκολα στο ματι και αυτα που εχουν μεγαλυτερο ογκο. Επισης οσοι παιρνετε απο Ebay μεσω Speedpak που περνανε Γερμανια πριν ερθουν Ελλαδα, σπανια ισως και καθολου θα περασουν απο τελωνειακο ελεγχο.

Το συμπερασμα που εβγαλα εγω ειναι οτι δεν σκανε και πολυ... αμα δεν ειναι κατι που κατι μπαμ οπως κινητο, καμερα και η δηλωνμενη αξια ειναι κατω απο 22 ευρω το περνανε ετσι. Οπως και να εχει εμας μας βολευει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ! Διάβασα τα περισσότερα άρθρα εδώ αλλά δεν είμαι σίγουρος αν καλύφθηκα.

ελπιζω να μου πείτε εσείς τι ακριβός συμβαίνει εδώ πέρα ! 
 

σημερα λέει ότι μπήκε στο Κ.Α.Τ.και μετά από μερικές ώρες λέει κλείσιμο από Κ.Α.Τ. 
Αυτο λοιπόν τι σημαίνει ; 
Ότι δεν θα πληρώσω τελωνείο η ότι θα πρέπει να πληρώσω για να το στείλουν ; 
ευχαριστω εκ των προτέρων ! 

69B909B9-9ABA-48D2-8D4B-EBCC13B0DFEA.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Rantulis είπε

Καλησπέρα ! Διάβασα τα περισσότερα άρθρα εδώ αλλά δεν είμαι σίγουρος αν καλύφθηκα.

ελπιζω να μου πείτε εσείς τι ακριβός συμβαίνει εδώ πέρα ! 
 

σημερα λέει ότι μπήκε στο Κ.Α.Τ.και μετά από μερικές ώρες λέει κλείσιμο από Κ.Α.Τ. 
Αυτο λοιπόν τι σημαίνει ; 
Ότι δεν θα πληρώσω τελωνείο η ότι θα πρέπει να πληρώσω για να το στείλουν ; 
ευχαριστω εκ των προτέρων ! 

69B909B9-9ABA-48D2-8D4B-EBCC13B0DFEA.jpeg

εαν χωρα αποστολης ειναι η ολλανδια γιατι να πληρωσεις τελωνειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, whosethere είπε

εαν χωρα αποστολης ειναι η ολλανδια γιατι να πληρωσεις τελωνειο;

Από Κίνα το πήρα ,Από  αλι 

 Στα ΕΛΤΑ εμφανίζεται μόνο αυτό δεν ξέρω περισσότερα ! 
 

στο σύνδεσμο που μου δίνει το αλί λέει αυτό ! 

2B2F91B0-B7B5-4F54-9CB3-72F001ED01FE.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Rantulis είπε

Από Κίνα το πήρα ,Από  αλι 

 Στα ΕΛΤΑ εμφανίζεται μόνο αυτό δεν ξέρω περισσότερα ! 
 

στο σύνδεσμο που μου δίνει το αλί λέει αυτό ! 

2B2F91B0-B7B5-4F54-9CB3-72F001ED01FE.jpeg

Πες μας την αξία του δέματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα,

Μου ζητησαν τιμολογιο η αποδειξη πληρωμης απο τα ΓΕΤΑ για ενα δεμα με πριζες-διακοπτες απο aliexpress. 

Ζητησα απο τον εμπορο το τιμολογιο και τους το στειλα την Πεμπτη που περασε, αλλα ακομη καμια αλλαγη δεν βλεπω στο tracking (αναμονη αποδειξης αγορας) 

Ξερετε ποσο καιρο κανουν για να το προχωρήσουν? Σχεδον ενα μηνα στο Ελ. Βενιζέλος βρισκεται!! 

IMG_20210426_084355.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Rantulis είπε

Καλησπέρα ! Διάβασα τα περισσότερα άρθρα εδώ αλλά δεν είμαι σίγουρος αν καλύφθηκα.

ελπιζω να μου πείτε εσείς τι ακριβός συμβαίνει εδώ πέρα ! 
 

σημερα λέει ότι μπήκε στο Κ.Α.Τ.και μετά από μερικές ώρες λέει κλείσιμο από Κ.Α.Τ. 
Αυτο λοιπόν τι σημαίνει ; 
Ότι δεν θα πληρώσω τελωνείο η ότι θα πρέπει να πληρώσω για να το στείλουν ; 
ευχαριστω εκ των προτέρων ! 

69B909B9-9ABA-48D2-8D4B-EBCC13B0DFEA.jpeg

Eφόσον έγινε κλείσιμο δεν έχεις θέμα. Σε λιγες μερες θα παραλάβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tommygre είπε

Καλημέρα στην παρέα,

Μου ζητησαν τιμολογιο η αποδειξη πληρωμης απο τα ΓΕΤΑ για ενα δεμα με πριζες-διακοπτες απο aliexpress. 

Ζητησα απο τον εμπορο το τιμολογιο και τους το στειλα την Πεμπτη που περασε, αλλα ακομη καμια αλλαγη δεν βλεπω στο tracking (αναμονη αποδειξης αγορας) 

Ξερετε ποσο καιρο κανουν για να το προχωρήσουν? Σχεδον ενα μηνα στο Ελ. Βενιζέλος βρισκεται!! 

IMG_20210426_084355.jpg

Προ κορωνοϊού έκαναν μια εργάσιμη. Τώρα δεν γνωρίζω. Το έχουν λάβει σίγουρα το email σου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2021 στις 9:51 ΜΜ, teol20 είπε

Tα δέματα απο Speedpak εισερχονται απο τον Απριλιο στη Θεσσαλονικη και εντος 5-10 εργασιμων παραδιδονται.

Σε σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να κάνει και 15 εργάσιμες. Υπομονή και θα σου έρθει.

Να΄σαι καλά. Θα κάνω υπομονή τότε. Ευχαριστώ πολύ γιατί τα είχα παίξει εδω πέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/4/2021 στις 2:02 ΜΜ, Nnoutas είπε

Σε καμία περίπτωση, βέβαια, δεν προτείνω να αγοράσει κάποιος πράγματα αξίας άνω των 22 ευρώ από ali. Μπορεί πολλά να περνάνε αλλά υπάρχει πάντα η πιθανότητα για έλεγχο και χρέωση. 

Κοιτα, έχω κάνει πάρα πολλές (μεγάλο 3ψηφιο) παραγγελίες απο το Ali, και πέρα απο κάτι θηκούλες ipad με πληκτρολόγιο, όλες ήταν μαξ 10-12€. Οπότε αποφεύγω όπως ο διάλος το λιβάνι να παίρνω ακριβα πράγματα. Φαντάσου, τόσα χρόνια αγορών απο gearbest,e-bay,Ali, κτλ, δεν είχα ποτέ θέμα με τελωνείο. Αυτή είναι η μόνη ακριβή παραγγελία που έχω κάνει απο Ali, για αυτό δεν έχω εμπειρία τι γίνεται σε τέτοιο όγκο και τέτοιο κόστος πακέτα.

Ντάξει, πήρα το ρίσκο και βλεπουμε.

Επεξ/σία από bloubloum
τυπογραφικό
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Μια περίεργη ερώτηση, τριψήφιο αριθμό παραγγελιών εξωτερικού αλλά,μου έστειλε συγγενής δέμα από εντός,έφτασε στο τοπικό κατάστημα και λέει τα παρακάτω,δεν διατηρώ καμία θυρίδα εγώ πάντως,τι σημαίνει αυτό?

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΘΥΡΙΔΑ 27-04-2021
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Καλησπέρα! Μια περίεργη ερώτηση, τριψήφιο αριθμό παραγγελιών εξωτερικού αλλά,μου έστειλε συγγενής δέμα από εντός,έφτασε στο τοπικό κατάστημα και λέει τα παρακάτω,δεν διατηρώ καμία θυρίδα εγώ πάντως,τι σημαίνει αυτό?

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΘΥΡΙΔΑ 27-04-2021

Το δεμα σου ειναι στο καταστημα πανε με τον κωδικο αποστολης και ζητησε το

Επεξ/σία από MessatsuRoku
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MessatsuRoku είπε

Το δεμα σου ειναι στο καταστημα πανε με τον κωδικο αποστολης και ζητησε το

Έλεγα κ εγώ μήπως απέκτησα θυρίδα δωρεάν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...