Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το amazon.es μου εδωσε αυτον τον αριθμο αποστολης PWχχχχχχχχGR και λεει DHL σαν carrier, πρωτη φορα μου δινουν τετοιο tracking number

Επεξ/σία από MessatsuRoku
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 ώρες πριν, Papakitou είπε

Έχει παραγγείλει κανείς από myprotein (όχι το ελληνικό σαβουροσαιτ) τώρα τελευταία; 

Ελληνικό; εννοείς το myprotein.gr? Από όσο καταλαβαίνω απλά ελληνική μετάφραση έχει για να τσιμπάει περισσότερο κόσμο, όσες φορές και αν πήρα από ΗΒ έρχονται.

Ήθελα να παραγγείλω κι εγώ αυτές τις μέρες και γράφουν για αυτό: "Η MyProtein επιβεβαιώνει πως η εμπειρία αγορών σας δεν θα αλλοιωθεί, και μπορειτε να συνεχισετε κανονικά τις παραγγελίες σας.

Για πελάτες με τοποθεσία εντός Ε.Ε. θα αποστείλουμε δέματα από τις αποθήκες μας εντός Ε.Ε. Αυτό σημαίνει πως οι παραγγελίες σας μαζί μας μπορούν να συνεχιστούν κανονικά και δεν θα αλλάξει η εμπειρία στις αγορές σας.

Όπως γνωρίζουν κάποιοι πελάτες μας από παλιά, έχουμε πολλαπλές τοποθεσίες αποθηκών παγκοσμίως ωστε να μας επιτρέπει να σας προσφέρουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία.

Η πλειοψηφια των παραγγελίων μας θα αποστέλεται από αποθήκες εντός Ε.Ε αλλά κάποια προϊόντα θα αποστέλονται από Η.Β.

Έχουμε προχωρησει με τις απαραιτητες αλλαγές για να επιβεβαιώσουμε πως δεν όποια προϊόντα αποστελονται από Η.Β σε χωρες Ε.Ε. θα παραδιδονται κανονικά και χωρίς περαιτέρω εξοδα για εσας."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2021 στις 1:28 ΜΜ, Kontos82 είπε

Προς ενημέρωση των ενδιαφερομένων, παραγγελία από banggood που έγινε shipped στις 20/12/20 και που από 15/1/21 ήταν σε "αποστολή αντικειμενου από Ολλανδία" σήμερα ξεκόλλησε και είναι "εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο Ελλάδα-Αερολιμένας Αθηνών".

28/4 Πλέον άφιξη σε Μ.Δ. Καλλιθέας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω μια αγορα απτο amazon uk η de, οταν εχει to fulfilled by amazon σημαινει οτι στην τιμη του delivery συμπεριλαμβανονται ολα και δεν υπαρχει περιπτωση για εξτρα απο τελωνειο; Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει λοιπόν μια παραγγελία στο banggood αρχές του χρόνου, γύρω στις 20 Γενάρη. Αποθήκη ES επέλεξα με 9-11 εργάσιμες υποτίθεται. Πέρασε ένα δίμηνο και είχε κολλήσει στο  "The item is on transport to the country of destination". Πήρα τα λεφτά μου πίσω και μετά από 2-3 μέρες βγήκε ένα "The consingnment has arrived to the country of destination". Στις 27 Μαρτίου. Από τότε πάλι νέκρα. Φαντάζομαι μάλλον το κλαίω επειδή το χρειαζόμουν. Ήταν μια μπαταρία . Μήπως παίζει ρόλο αυτό και το σταμάτησαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα ηθελα και γω να ρωτησω κατι, γιατι έκανα μαλλον ενα μεγάλο λάθος, λυπαμαι αν αυτο που θα ρωτησω εχει απαντηθει σε προηγουμενη σελίδα αλλά διαβασα υπομονετικά αρκετες και ποιο πολυ μπερδεύτηκα. Παρήγγειλα απο Ebay, συννενοήθηκα με πωλήτη απο Κινα μου έστειλε τιμολόγιο 46 usd περίπου 38 ευρω, μου είπε οτι με αυτο το πόσο δε θα έχουμε προβλημα, τελικα ήρθε με Fedex και ζητανε τωρα 120 έυρω, απο τι διαβασα οσο δε το πληρωνω ανεβαινει..... το ερωτημα μου είναι αν δε παραλάβω, χάνω μαλλον τα χρήματα σωστα υπαρχει περιπτωση να με αναγκασουν να πληρωσω τα λεφτα για την επιστροφη? Αν ανοιξω dispute στη paypal δε θα μου επιστρεψει τα χρηματα? και το δευτερο ειναι υπάρχει καπου να παραπονεθώ π.χ προστασια του καταναλωτη για το γεγονος οτι πρεπει να πληρωσω 100 ευρω αμοιβη εκτελωνισμου? Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andysocial είπε

μου είπε οτι με αυτο το πόσο δε θα έχουμε προβλημα

Αυτος σιγουρα δε θα εχει προβλημα, δικη σου ευθυνη ειναι οι τελωνειακες χρεωσεις. Δεν ειναι δικη του υποχρεωση να γνωριζει τα ποσα που χρεωνουν τα τελωνεια καθε χωρας.

Γιατι ομως με κουριερ ρε φιλε, ολοι ξερουν πως ειναι γδαρτες!

Αν εχει καποιος εμπειρια απο αρνηση παραλαβης απο εταιρια κουριερ ας ενημερωσει. Δυσκολο το βλεπω να γλιτωσεις παντως.

Αν παντως υπαρχει περιπτωση να επιστραφει τοτε αν πρωτα παραλαβει ο πωλητης το προϊον και δεν υπαρχει προβλημα ισως σου επιστρεψει την αρχικη τιμη χωρις ταχυδρομικα και paypal/ebay fees. Δεν εχει αλλη υποχρεωση απεναντι σου.

Paypal δε νομιζω πως υπαρχει περιπτωση να σου γυρισει χρηματα και οσο για προστασια καταναλωτη, απο τη στιγμη που ειναι νομιμες χρεωσεις (ακομα κι αν ειναι στα υψη) τι ακριβως μπορει να κανει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν εχεις αδικο απλα πιο πολυ παραμιλαω μαλλον και ψαχνω παρηγορια, περα απ τη πλακα σκεφτηκα να ρωτησω μηπως και καποιος εδω μεσα το ειχε τραβηξει λιγο παραπανω! Ισως δε το διατυπωσα σωστα, μου ειπε ο πωλητης οτι δε θα υπαρξει τελωνειο και δε μου ανεφερε με τι θα το στειλει, παντως προς μεγαλη μου εκλπηξη μου απανταει ολη την ωρα και προσπαθει να βρει λυση, γιαυτο ξενερωνω πιο πολυ γιατι και αυτος το θεωρει αδιανοητο αυτο που συμβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να κάνω μια αγορά από amazon Ιταλίας. Ο πωλητής είναι από UK. Στις λεπτομέρειες λέει ότι η αποστολή θα γίνει από την amazon. Επίσης, στην προεπισκόπηση της παραγγελίας δεν αναφέρει τίποτα για δασμούς και τελώνια. Υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ τελωνείο;

Επεξ/σία από nikod
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andysocial είπε

ναι δεν εχεις αδικο απλα πιο πολυ παραμιλαω μαλλον και ψαχνω παρηγορια, περα απ τη πλακα σκεφτηκα να ρωτησω μηπως και καποιος εδω μεσα το ειχε τραβηξει λιγο παραπανω! Ισως δε το διατυπωσα σωστα, μου ειπε ο πωλητης οτι δε θα υπαρξει τελωνειο και δε μου ανεφερε με τι θα το στειλει, παντως προς μεγαλη μου εκλπηξη μου απανταει ολη την ωρα και προσπαθει να βρει λυση, γιαυτο ξενερωνω πιο πολυ γιατι και αυτος το θεωρει αδιανοητο αυτο που συμβαινει.

Το αδιανόητο θα ήταν να μην έπρεπε να πληρώσεις τελωνείο και να την γλύτωνες, έτσι όπως τα έκανες.

Μόνος σου έσκαψες τον λάκο σου και πυροβόλησες τα πόδια σου.

10 ώρες πριν, andysocial είπε

Παρήγγειλα απο Ebay, συννενοήθηκα με πωλήτη απο Κινα μου έστειλε τιμολόγιο 46 usd περίπου 38 ευρω, μου είπε οτι με αυτο το πόσο δε θα έχουμε προβλημα, τελικα ήρθε με Fedex και ζητανε τωρα 120 ευρώ, απο τι διαβασα οσο δε το πληρωνω ανεβαινει.....

Το θέμα με τις αγορές εκτός Ε.Ε. για την ατέλεια των 22€ και την δήλωση χαμηλότερης αξίας από τον πωλητή ώστε να φαίνεται ότι το πακέτο είναι μέσα σε αυτό το όριο, έχει συζητηθεί αμέτρητες φορές εδώ και χρόνια... και στο Insomnia και σε πολλές άλλες ελληνικές ιστοσελίδες.

Όπως και το θέμα με τις ληστρικές χρεώσεις εκτελωνισμού από τις ιδιωτικές εταιρίες Courier (DHL, FEDEX, κτλ).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2021 στις 10:39 ΜΜ, MessatsuRoku είπε

Το amazon.es μου εδωσε αυτον τον αριθμο αποστολης PWχχχχχχχχGR και λεει DHL σαν carrier, πρωτη φορα μου δινουν τετοιο tracking number

και μενα το amazon.fr και λεει στο site dhl, στο μαιλ που μου ηρθε ελεγε ταχυδρομεια Κροατιας, παντως ο κωδικος μοιαζει για etla courier, εσενα τελικα που ειναι 5 μερες πριν με ποια εταιρια κινειται? γιατι εμενα ακομα δεν εχει κουνηθει απο σημερα το πρωι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...