Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δέμα από Αγγλία με απλό ταχυδρομείο, ακόμη το περιμένω. Το έστειλαν 16/02. Λέτε να έχει χαθεί ή απλά καθυστέρησε; Πόσο είναι το περισσότερο που έχει κάνει σε εσάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 3/5/2021 στις 11:41 ΠΜ, gousias είπε

Άρα θα υπάρχει ένα ρίσκο, σχετικά με την εφαρμογή της οδηγίας.

προσωπικα αν δεν ξερεις - εχεις ξαναπαραγειλει απο τον ιδιο στο ali, δεν θα στο πρότεινα. απο 14 παραγγελιες που εκανα το Δεκεμβριο σε ali express μονο οι 6 ηρθαν και 2 απο αυτες στην ωρα τους. Ακομα και αυτες που υποτίθεται οτι ηταν σε ευρωπαικη αποθηκη τα υπολοιπα ολα επιστροφη χρηματων στα ορια που εδιναν. Δλδ τους 3 μηνες. 

1 ώρα πριν, takeanotice είπε

Δέμα από Αγγλία με απλό ταχυδρομείο, ακόμη το περιμένω. Το έστειλαν 16/02. Λέτε να έχει χαθεί ή απλά καθυστέρησε; Πόσο είναι το περισσότερο που έχει κάνει σε εσάς;

Η Αγγλια εχει τελωνειο πλεον. φανταζομαι το ξερεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, takeanotice είπε

Δέμα από Αγγλία με απλό ταχυδρομείο, ακόμη το περιμένω. Το έστειλαν 16/02. Λέτε να έχει χαθεί ή απλά καθυστέρησε; Πόσο είναι το περισσότερο που έχει κάνει σε εσάς;

Θα αραζει στο τελωνειο, υπομονη οπως ολοι μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takeanotice είπε

Δέμα από Αγγλία με απλό ταχυδρομείο, ακόμη το περιμένω. Το έστειλαν 16/02. Λέτε να έχει χαθεί ή απλά καθυστέρησε; Πόσο είναι το περισσότερο που έχει κάνει σε εσάς;

4 μήνες αυτή την περίοδο. 

Υπομονή... Μέχρι τέλος Μαΐου θα παραλάβεις, εκτός απροόπτου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά και χρόνια πολλά.

Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό thread αλλά ψάχνοντας στο google για κάτι που ήθελα να αγοράσω μου παρουσιάστηκε αυτό το site:
https://www.nhelpiewp.com/

Ξέρει κανείς τι φάση?? Βλέπω πολλά προϊόντα που είναι από ebay...

Αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει. Κάτι δεν μου κάθεται καλά για να είμαι ειλικρινής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Επεξ/σία από sxetikos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

To google ειναι ο φιλος σου, δες εδω

  Απόκρυψη περιεχομένων

Kurosaki 04/30/2021 at 01:05 AM

Scammers, never heard from them or received the goods

 

 

Eυχαριστώ για την απάντηση (επιβεβαίωση).

Δεν είχε ούτε τηλέφωνο ούτε έδρα ούτε τίποτα, με έτος ίδρυσης 2021.

Και όλες οι αγγελίες παρμένες από ebay.

Επιπλέον, υπάρχει και άλλο σχεδόν ίδιο site με άλλο όνομα:

https://www.iaesteu.com

Αλλά λέω κάτσε να πάρω και τη γνώμη κάποιου πιο έμπειρου σε αυτά..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/5/2021 στις 2:01 ΜΜ, Aurumnus είπε

 

Η ημερομηνία που περνάει το τελωνείο είναι που μετράει

Και ας έχει γίνει η αγορά πριν 1 χρόνο. 

Spoiler

φακ, αληθεια; κι ελεγα εαν πληρωσω το 3,5 μεταφορικα και ερθει τον ιουνιο θα ειναι καλυμμενο μεχρι να το πρασινοκολλησουνε. 🙄 λες και δεν το ξερα να κανω τις αγορες πιο πριν....

 

Επεξ/σία από whosethere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Aurumnus είπε

4 μήνες αυτή την περίοδο. 

Υπομονή... Μέχρι τέλος Μαΐου θα παραλάβεις, εκτός απροόπτου. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση/πληροφορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Ότι και να επιλέξεις είναι τυχαίο το πόσο γρήγορα θα έρθει. Όλα τα δέματα από αλι "κολλάνε" για πολλές μέρες στο αεροδρόμιο- τελωνείο.

Σε γενικές γραμμές το China post είναι πιο γρήγορο (οπότε επέλεξε ePacket-είναι υπηρεσία του China post-, και μετά China post. Ελπίζω απλά να έχει πάρε δώσε με τους σωστούς agent στο China post)

Στις 3/5/2021 στις 4:37 ΜΜ, christiD είπε

κάνω παράθεση τον εαυτό μου γιατί κουνήθηκε σήμερα λίγο το δέμα. από τις 27/3 , μόλις μου ήρθε το "ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ" . Πιθανότατα να έχουν πήξει εκεί. Όποιος έχει δλδ ανάλογο θέμα να το ξέρει. Θα δείξει. Ελπίζω να φτάσει κάποτε.

Έχω δέμα της Sunyou που χρησιμοποίησε το Bpost σαν 'next transit country post'!

Χωρίς τίτλο.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gousias είπε

Το θέμα είναι να μη ζητάνε extra πληρωμές (δασμοί, φόροι κλπ) για ένα πραγματάκι που ο κίνεζman δίνει για 15-16€ περίπου (άνευ εξόδων αποστολής).

Δεν παίζει να πληρώσεις εξτρά εδώ αν η αξία είναι κάτω από 22 ευρώ (μαζί με τα μεταφορικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/5/2021 στις 11:37 ΜΜ, MessatsuRoku είπε

epacket ειναι η πιο γρηγορη αυτη τι στιγμη, στο τελωνειο ομως παλι θα φαει κολλημα

Έκανα 2 παραγγελίες από Ali πριν 3ς μέρες με ΕΜS E-packet. H 1η μια χαρά, πήρα tracking LX...........CN. Ο άλλος ο πωλητής το έστειλε με ΑliExpress Standard Shipping (PostNL). Mίλησα στο chat με εκπρόσωπο και μου έδωσε τη δυνατότητα να ανοίξω άμεσα dispute (κανονικά ανοίγει μετά από 10 μέρες). Ο πωλτής δεν έχει αποστείλει ακόμα τη παραγγελία, λέει "Ready for pickup"... στο chat δεν απαντάει. Στο dispute αναγκάστηκα να βάλω logistics tracking problem - no information. Ζήτησα να ακυρώσει την αποστολή με Aliexpress Standard Shipping/PostNL και να στείλει με E-packet ή να ακυρώσει εντελώς τη παραγγελία και να δώσει full refund. To dispute εν τω μεταξύ έγινε κατευθείαν escalated, επειδή η αποστολή φαίνεται πως έγινε με Aliexpress Standard Shipping.

Τέλοσπαντων, προσοχή... ακόμα κι αν παραγγείλετε με E-packet, μπορεί ο πωλητής να κάνει βλακεία και να το στείλει αλλιώς.

Επεξ/σία από helenan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

 

Θέλω να αγοράσω από geekbuying έναν διάδρομο Xiaomi που δεν τον φέρνει η ελληνική αντιπροσωπεία. Τον στέλνουν από ευρωπαικές αποθήκες και όλα κομπλέ. Έχει κανείς σχετική πείρα με τις επιστροφές και τα ανταλλακτικά από αυτούς? δηλαδή αν χαλάσει εντός εγγύησης τα μεταφορικά τα πληρώνω εγώ; 

Επεξ/σία από dareios21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dareios21 είπε

Καλησπέρα,

 

Θέλω να αγοράσω από geekbuying έναν διάδρομο Xiaomi που δεν τον φέρνει η ελληνική αντιπροσωπεία. Τον στέλνουν από ευρωπαικές αποθήκες και όλα κομπλέ. Έχει κανείς σχετική πείρα με τις επιστροφές και τα ανταλλακτικά από αυτούς? δηλαδή αν χαλάσει εκτός εγγύησης τα μεταφορικά τα πληρώνω εγώ; 

Και εντός εγγύησης ότι χαλάσει το πληρώνεις εσύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, panoskir είπε

Και εντός εγγύησης ότι χαλάσει το πληρώνεις εσύ...

Και τότε η εγγύηση που προσφέρουν τι ρόλο παίζει. Δηλαδή να μην το ρισκάρω;; ελλάδα έχει 170-200 ευρώ πιο ακριβά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...