Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Cyberdemon87 είπε

Μικροαγορές από ebay, από διαφορετικές χώρες (Αγγλία, Γαλλία, Βέλγιο) δεν έχουν έρθει.
Έχει περάσει πάνω από μήνας.

Είναι χωρίς tracking. Υπάρχει περίπτωση να μείνανε τελωνείο;
Δεν έχω καταλάβει τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση. Επικοινωνώ εγώ με κάποιον; Και αν ναι, τι πληροφορίες να δώσω εφόσον είναι untracked;

Δύο βιβλία από Αγγλία (bookdepository, χωρίς tracking) Dispatched 17 και 19 Μαρτίου, παρέλαβα αυτό που εστάλει στις 19 στις 15 Απριλίου. Το άλλο ακόμα ΤΙΠΟΤΑ.
Δεν αναφέρω καν από το ίδιο site πάλι από Αγγλία Dispatched 23 Απριλίου 3ο βιβλίο...
Σε επικοινωνία μαζί τους μου είπαν για αυτό της "17 Μαρτίου" να μου το ξαναστείλουν. Είπα πως θα περιμένω μέχρι και το τέλος αυτής της εβδομάδας μπας και έρθει αλλιώς καλύτερα refund (γιατί και να το ξαναστείλουν θα πάμε για Σεπτέμβρη). Δεν ξέρω αν θα το δεχτούν.
Γνωρίζω πως δεν είναι δικό τους το θέμα και δε ξέρω πως να το χειριστώ. Απαράδεκτη η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Πρακτικά τι γίνεται όμως αν έχουν κολλήσει εδώ στο τελωνείο, αυτό δεν καταλαβαίνω. Πρέπει να επικοινωνήσεις εσύ μαζί τους και πως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Cyberdemon87 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Πρακτικά τι γίνεται όμως αν έχουν κολλήσει εδώ στο τελωνείο, αυτό δεν καταλαβαίνω. Πρέπει να επικοινωνήσεις εσύ μαζί τους και πως;

Όχι, αν χρειαστεί θα σου στείλουν κάποιο μήνυμα και θα δεις ενημέρωση και στο tracking number. Τα untracked δέματα περνάνε με πράσινο αυτοκόλλητο "τελωνειακως ελεύθερο" ή και καθόλου αυτοκόλλητο. 

Επεξ/σία από Nnoutas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας θέλω να αγοράσω αυτό εδώ από banggood υπάρχει περίπτωση για τελωνείο; Το CN που λέει είναι Κίνα έτσι; 

https://banggood.app.link/THNAniXSngb

Γίνεται να μου έρθει χωρίς να περάσει τελωνείο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Γεια σας θέλω να αγοράσω αυτό εδώ από banggood υπάρχει περίπτωση για τελωνείο; Το CN που λέει είναι Κίνα έτσι; 

https://banggood.app.link/THNAniXSngb

Γίνεται να μου έρθει χωρίς να περάσει τελωνείο; 

Με 6,68€ σίγουρα δε περνάει τελωνείο,καθώς το στέλνουν με gls, Ρουμανία Βουλγαρία Ελλάδα acs,αν κάνω λάθος να με διορθώσει κάποιος,

Τελευταίες 2-3 παραγγελίες με αυτόν τον τρόπο αποστολής έτσι ήρθαν, επίσης 2 εβδομάδες περίπου έκανε να έρθει στην Αθήνα (παράδοση)

IMG_20210519_143009.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Με 6,68€ σίγουρα δε περνάει τελωνείο,καθώς το στέλνουν με gls, Ρουμανία Βουλγαρία Ελλάδα acs,αν κάνω λάθος να με διορθώσει κάποιος,

Τελευταίες 2-3 παραγγελίες με αυτόν τον τρόπο αποστολής έτσι ήρθαν, επίσης 2 εβδομάδες περίπου έκανε να έρθει στην Αθήνα (παράδοση)

IMG_20210519_143009.jpg

Ωραία απλά είχα μια ανησυχια ότι επειδή το στέλνουν από Κίνα θα περάσει τελωνείο 

Περιμένω επιβεβαιωση και από κάποιον άλλο και το παραγγέλνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Ωραία απλά είχα μια ανησυχια ότι επειδή το στέλνουν από Κίνα θα περάσει τελωνείο 

Περιμένω επιβεβαιωση και από κάποιον άλλο και το παραγγέλνω 

Priority direct mail θα διαλέξεις για να σου έρθει πιο γρήγορα και δεν μπαίνει τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Ωραία απλά είχα μια ανησυχια ότι επειδή το στέλνουν από Κίνα θα περάσει τελωνείο 

Περιμένω επιβεβαιωση και από κάποιον άλλο και το παραγγέλνω 

EU Priority Line ή Priority Direct Mail, είναι οι δύο μέθοδοι αποστολής που δεν περνάνε τελωνείο καθώς το δέμα μπαίνει σε ευρωπαϊκή χώρα όπου και εκτελωνίζεται και κατόπιν στέλνεται Ελλάδα όπου παραλαμβάνει, είτε η ACS στην περίπτωση του EU Priority, είτε η SPEEDEX στην περίπτωση Direct Mail. Και οι δύο μέθοδοι είναι αρκετά γρήγοροι 15-20 μέρες περίπου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

EU Priority Line ή Priority Direct Mail, είναι οι δύο μέθοδοι αποστολής που δεν περνάνε τελωνείο καθώς το δέμα μπαίνει σε ευρωπαϊκή χώρα όπου και εκτελωνίζεται και κατόπιν στέλνεται Ελλάδα όπου παραλαμβάνει, είτε η ACS στην περίπτωση του EU Priority, είτε η SPEEDEX στην περίπτωση Direct Mail. Και οι δύο μέθοδοι είναι αρκετά γρήγοροι 15-20 μέρες περίπου.

Η διαφορά στην τιμή μεταξύ των 2 που οφείλεται εαν και οι 2 δεν περνάνε τελωνείο και κάνουν και 2 τις ίδιες ημέρες να φτάσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tarantules είπε

Η διαφορά στην τιμή μεταξύ των 2 που οφείλεται εαν και οι 2 δεν περνάνε τελωνείο και κάνουν και 2 τις ίδιες ημέρες να φτάσουν;

Νομίζω οφείλεται η κάθε χρέωση σε κάθε μεταφορική 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tarantules είπε

Η διαφορά στην τιμή μεταξύ των 2 που οφείλεται εαν και οι 2 δεν περνάνε τελωνείο και κάνουν και 2 τις ίδιες ημέρες να φτάσουν;

Διαφορετικές μεταφορικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να ειχε και το ebay, shipping methods, οπως βλεπω οτι εχει το bangood.

Το μονο αναλογο 'θετικο' που εχουμε προς αυτη την κατευθυνση, ειναι αν ενας seller στελνει με orange connex/speedpak, αλλα πρεπει να ρωτας εναν-εναν, γιατι δεν φαινεται αυτο, ουτε μπορεις καν να κανεις search με τετοια επιλογη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, mindreader είπε

Μακαρι να ειχε και το ebay, shipping methods, οπως βλεπω οτι εχει το bangood.

Το μονο αναλογο 'θετικο' που εχουμε προς αυτη την κατευθυνση, ειναι αν ενας seller στελνει με orange connex/speedpak, αλλα πρεπει να ρωτας εναν-εναν, γιατι δεν φαινεται αυτο, ουτε μπορεις καν να κανεις search με τετοια επιλογη....

στο shipping δείχνει αν στέλνει με Speedpak

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...