Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eπανέρχομαι για το Speedpak. Οι αποστολές που μπήκαν Ελλάδα στις 26/04 και 27/04 σήμερα μου παραδόθηκαν.

Συνολικός χρόνος: 33 και 34 μέρες αντίστοιχα για το Εconomy Service. Καθόλου κακό αν λάβουμε υπόψιν αργίες Πάσχα και Πρωτομαγιάς.

Ανάλογες παραγγελίες από AliExpress και PostNL την ίδια περίοδο (09-12/04) ακόμα αναμονή :P Σε κανα μηνα και βαλε υπολογιζω να παραλάβω.

Σήμερα ήρθε και ενα δεματάκι απο Γερμανία μετά από 20 μέρες. Ούτε εδω θα το ελεγα κακο.

Επεξ/σία από teol20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, AnaZab είπε

Ρώτησα καθώς δεν τα εμφανίζει τα ΕΛΤΑ καθόλου μέσο 17τρακ,μόνο μέσο China post με ημερομηνία αποστολής 05/05 Guangzhou, τώρα έφυγε από σενζεν και πήγε αεροδρόμιο 

Οπότε εδώ λογικά με το που μπει θα αλλάξει ο αριθμός αποστολής υποθέτω

Ξέρετε περίπου πόσες μέρες έκανε σε σας να έρθει το δέμα?

Τώρα δεν θυμάμαι να σου πω ακριβώς. Πρέπει να έκανε 30-40 μέρες από την ημερομηνία παραγγελίας.

Εγώ το είχα ξεχασμένο, γιατί το tracking δεν έδειχνε κάτι... και μια μέρα χτυπάει κουδούνι και σκάει ο Courier από την ACS για δύο πακετάκια που είχα παραγγείλει εδώ από Αθήνα... και μαζί παρέδωσε και το πακέτο από την Κίνα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Antman είπε

Αυτό το Speedpak είναι μόνο για μικρά ποσά μέχρι πχ 100 ευρώ κ μικρού όγκου;

Γενικα ναι υποστηριζεται για αγορες μεσω Ebay απο τους πωλητες που τους υποστηριζουν. Αλλα ναι γενικα μιλαμε για μικρα ποσα και μικρά σε ογκο αντικείμενα (να χωρανε πχ σε ενα φάκελο Α4). Δεν υπήρξε κατι που να ξεπερνάει αυτή τιμή για να δοκιμάσω να σου πω.

44 λεπτά πριν, AnaZab είπε

Οπότε παραγγελίες σε διάστημα 25/04- 5/05 (postnl Ali )να τα υπολογίσω ότι θα έχουν έρθει μέχρι αρχές Ιουλίου που είναι και αλλαγή στα εισαγόμενα?

Έχω ένα στο αεροδρόμιο (βάσει ΕΛΤΑ) που ξεκουράζει από 08/04 postnl 

Τέτοιου τύπου ξέρουμε με τι έρχονται?

AS*********CN έγραφε via e-EMS αξίας μέχρι 21€

 

 

 

 

 

 

Εμενα το προηγουμενο εκατσε 50 μερες στο αεροδρομιο. Εσενα που μπηκε 08/04 πιστευω μεσα στον Μαιο θα εχεις παραλαβει, εκει στις 25-30 περίπου. Αλλα ειναι και λαχειο όπως θα τυχει απο οτι διαβάζω και αλλου. Εχω βαρεθεί να ασχολουμαι. Οποτε ειναι να ερθει ας ερθει μωρε τωρα. :P

Όσο για τα AS*********CN εμενα η μονη εμπειρια μου απο αυτα ηταν σε αποστολες απο Banggood που μεσα σε 10 μερες ηταν Ελλάδα και παραδόθηκαν. Απο που εχεις παραγγείλει;

Επεξ/σία από teol20
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγώ ακόμα περιμένω να έρθει από Σένζεν Κίνα 2 αντάπτορες που πήρα. Από τις 14/4 είναι Θεσσαλονίκη.... Εγώ Αθήνα είμαι και από ό,τι μου είπε κάποιος στο thread είναι λογικό να κάνει τόσο πολύ.

Να δω πότε θα τους πάρω πια

Επεξ/σία από eleni89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/5/2021 στις 8:16 ΜΜ, teol20 είπε

Η απαντηση ειναι ξεκαθαρα ΝΑΙ. Ο εκτελωνισμος γινεται Γερμανια ουσιαστικα. Φευγει το προιον απο Κινα (Σενζεν συνηθως) και απο εκει φτανει Γερμανια. Οταν φτασει Γερμανια γινεται κανονικα εισαγωγη στη χωρα και δεν φαινεται σαν "transit". Απο εκει παίρνει γερμανικο tracking number (με U ξεκιναει αν ειναι Economy και με R αν ειναι registred) και ολα τα αυτοκολλητα που εχουν κολλησει απο Κινα με customs declaration και παλιο tracking number τα καλυπτουν.

spacer.png

spacer.png

Ετσι εισαγεται στην Ελλαδα σαν Γερμανικο δεματακι σε 10-15 μερες περιπου απο την αποστολή του.

Ειναι μια ξεκαθαρη μπιζνα που θα μπορουσε να γινεται και εδω στη χωρα και να εκτελωνιζουν οι δικες μας Αρχες με συμφωνημενο ελαχιστο τιμημα με τους Κινεζους και μετα να πηγαινουν στην υπολοιπη Ευρωπη "αδασμολογητα" και "αφορολογητα". Αλλα δεν το ηθελε το κονκλαβιο των τελωνειακων του ΥΠΟΙΚ γιατι θα επεφτε δουλιτσα πραγματικη και δεν εχουν μαθει να δουλευουν ουτε επαιζε πρωτογεννως να γινουν σοβαρες προσληψεις για διαχειριση του εισερχομενου ογκου που θα ηταν τεραστιος (πρακτικα το μεγαλυτερο μερος της εισερχομενης κινησης απο Κινα για Ευρωπη σε τετοια δεματα να περναγε απο Ελλαδα αντι απο Γερμανια και Ολλανδια).

Και μετα αναρωτιομαστε γιατι αυτη η χωρα δεν "παραγει" τιποτα, δεν εχει εσοδα απο κατι και διαμαρτυρομαστε που μας αποκαλουν ως χωρα γκαρσονια της Ευρωπης.

Με τις υγειες μας.

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/5/2021 στις 8:16 ΜΜ, teol20 είπε

Η απαντηση ειναι ξεκαθαρα ΝΑΙ. Ο εκτελωνισμος γινεται Γερμανια ουσιαστικα. Φευγει το προιον απο Κινα (Σενζεν συνηθως) και απο εκει φτανει Γερμανια. Οταν φτασει Γερμανια γινεται κανονικα εισαγωγη στη χωρα και δεν φαινεται σαν "transit". Απο εκει παίρνει γερμανικο tracking number (με U ξεκιναει αν ειναι Economy και με R αν ειναι registred) και ολα τα αυτοκολλητα που εχουν κολλησει απο Κινα με customs declaration και παλιο tracking number τα καλυπτουν.

spacer.png

spacer.png

Ετσι εισαγεται στην Ελλαδα σαν Γερμανικο δεματακι σε 10-15 μερες περιπου απο την αποστολή του.

Πως τα 'καταφερνουν', κι οταν ο εκτελωνισμος γινεται σε αλλη χωρα, οχι απλα γλυτωνουμε τις ελληνικες χρονικες καθυστερησεις, αλλα δεν επιβαρυνομαστε και τιποτε εξτρα απο τελωνειακους δασμους; too good to be true η ολη φαση.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο δεν ειναι κατι καινουργιο. Τo Banggood το κανει καιρο μαζι με αλλα μαγαζια απο Κινα. Δεν θα σταθω στο πως γινεται, αλλα στην ουσια του πραγματος οτι ειναι εφικτο. Τωρα τι παει στραβα με αυτη τη χωρα και τα τζιμανια της δεν ειναι κατι που μπορούμε να επιλύσουμε εμεις. Η υποστελέχωση των ΕΛΤΑ/τελωνειων ειναι κατι που γίνεται χρόνια ολοκληρα. Για αυτο αλλωστε βλεπουμε ενα δεμα σε 10-15-20 μερες να ερχεται απο τα βαθη της Κίνας στην Ελλάδα και να τρώει στον ελλαδικο χώρο άλλες 20-30-40-50(!!!) μέρες λόγω των γνωστών προβλημάτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Παρελαβα από aliexpress ένα παιχνίδι που είχα παραγγείλει αλλα μου εστειλαν λαθος μοντέλο, το οποίο δεν το θέλω. Να σημειώσω ότι έχουν κάνει λαθος και στα μεταφορικα. Πλήρωσα aliexpress premium shipping και μου το έστειλαν με aliexpress standard shipping  που ηταν δωρεάν. Τι να κάνω; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Nabuko είπε

ζήτα πλήρες refund

Να κανω πρώτα confirm order και μετα να ανοιξω dispute? Ή κατευθείαν dispute? Επίσης, σκέτο dispute ή dispute and return goods για να τους επιστρέψω το άλλο? Δεν θέλω εννοείται να πληρώσω εγώ τα έξοδα αποστολής για δικό τους λαθος. Αλλα δεν θέλω να τους αδικήσω και να το κρατήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Ria1184 είπε

Να κανω πρώτα confirm order και μετα να ανοιξω dispute? Ή κατευθείαν dispute? Επίσης, σκέτο dispute ή dispute and return goods για να τους επιστρέψω το άλλο? Δεν θέλω εννοείται να πληρώσω εγώ τα έξοδα αποστολής για δικό τους λαθος. Αλλα δεν θέλω να τους αδικήσω και να το κρατήσω...

ανοίγεις dispute και στις επιλογές που σου βγάζει μετά επιλέγεις ότι το έλαβες,ότι είναι λάθος προϊόν και ότι θέλεις refund only

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, radiotv είπε

ανοίγεις dispute και στις επιλογές που σου βγάζει μετά επιλέγεις ότι το έλαβες,ότι είναι λάθος προϊόν και ότι θέλεις refund only

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον το tracking της ELTA δεν είναι πάντα up to date.

 Έχω μια παραγγελία που φαίνεται ότι είναι στο αεροδρόμιο από τέλη Μαρτίου. Όσες φορές είχε τύχει μου εξηγούσε μια κυρία πόσο πολύ δουλειά έχουν. Έτυχα μια φορά σε έναν άντρα από Ελτα, μου είπε ότι το δέμα μου ενώ ήρθε στα χαρτιά, έλειπε στην πραγματικότητα (Aliexpress Κίνα μέσο Ολλανδία). Προσπάθησα να το κάνω dispute, μου έβγαλε μύνημα ότι η μεταφορά την κάνει η Aliexpress, και εφόσον δεν έχει λήξει το buyer's protection πρέπει να περιμένω. Έγραψα στο μαγαζί, μετά στην Ολλανδία (μου είπαν ότι αυτή κάνουν μόνο forward) .... και την προηγούμενη εβδομάδα ξαφνικά το δέμα εμφανίστηκε και από την Πέμπτη λέι κλείσιμο από ΓΕΤΑ Αθηνών και από τότε τύποτα. Πήρα χθές τηλέφωνο την ΕΛΤΑ και έτυχε ο ίδιος κύριος- λέι ότι στης 5 Μαϊου έλαβαν το δέμα σε άλλη αποστολή από την Ολλανδία και θα το παραλάβω στην Κρήτη την άλλη εβδομάδα. Έχουν και άλλο σύστημα; 

Ενα άλλο δέμα με Sunyou το alternative tracking δεν φαίνοταν τύποτα στο ΕΛΤΑ, αυτός το έβλεπε και μου είπε ποτέ περίπου θα παραλάβω. Και ένα τρίτο που η Post China λέι ότι είναι στην Ελλάδα εδώ και 1εβδομαδα, στην ΕΛΤΑ δεν φαίνεται τυποτα και για αυτό μου επιβεβαίωσε ότι είναι εδώ.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...