Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, aGka8l είπε

εχει δοκιμάσει κάποιος να πάρει unlimited google drive storage με 2-5$ που εχουν στο ali?

Απλά σου δίνουν έναν λογαριασμό που σου μοιράζουν drive(δημιουργία δικιά τους) συμπέρασμα δικιά σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vasilica89 είπε

Απλά σου δίνουν έναν λογαριασμό που σου μοιράζουν drive(δημιουργία δικιά τους) συμπέρασμα δικιά σας

Άμα δεις τώρα σου λένε ότι στο κάνουν στο δικό σου μέιλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, aGka8l είπε

Άμα δεις τώρα σου λένε ότι στο κάνουν στο δικό σου μέιλ 

Ωραία,το ίδιο είναι,στο δικό σου λογαριασμό σου κάνουν share καποιο cloud space δικό τους,δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι και αν τα βλέπουμε μόνο εμείς τα αρχεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasilica89 είπε

Ωραία,το ίδιο είναι,στο δικό σου λογαριασμό σου κάνουν share καποιο cloud space δικό τους,δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι και αν τα βλέπουμε μόνο εμείς τα αρχεία

Όλοι ξέρουμε την απάντηση σε αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/5/2021 στις 8:16 ΜΜ, Sebu είπε

Ειναι μια ξεκαθαρη μπιζνα που θα μπορουσε να γινεται και εδω στη χωρα και να εκτελωνιζουν οι δικες μας Αρχες με συμφωνημενο ελαχιστο τιμημα με τους Κινεζους και μετα να πηγαινουν στην υπολοιπη Ευρωπη "αδασμολογητα" και "αφορολογητα". Αλλα δεν το ηθελε το κονκλαβιο των τελωνειακων του ΥΠΟΙΚ γιατι θα επεφτε δουλιτσα πραγματικη και δεν εχουν μαθει να δουλευουν ουτε επαιζε πρωτογεννως να γινουν σοβαρες προσληψεις για διαχειριση του εισερχομενου ογκου που θα ηταν τεραστιος (πρακτικα το μεγαλυτερο μερος της εισερχομενης κινησης απο Κινα για Ευρωπη σε τετοια δεματα να περναγε απο Ελλαδα αντι απο Γερμανια και Ολλανδια).

Και μετα αναρωτιομαστε γιατι αυτη η χωρα δεν "παραγει" τιποτα, δεν εχει εσοδα απο κατι και διαμαρτυρομαστε που μας αποκαλουν ως χωρα γκαρσονια της Ευρωπης.

Με τις υγειες μας.

καλυτερα ετσι γιατι αν  γυνοταν εδω εκτελονισμος δεν θα επερνε ποτε δεμα η υπολοιπη ευρωπη....

Στις 12/5/2021 στις 8:14 ΜΜ, AnaZab είπε

Από Ali, συγκεκριμένα BlitzWolf που είναι την BG, βλέπω αυτό

Το ταχυδρομείο εκκαθαρίστηκε και στάλθηκε στο αεροδρόμιο.(σενζεν) ΕΛΤΑ τίποτα οπότε ελπίζω να έρθει με acs,σε περίπτωση 50 ημερών ξεπερνάω την 01/07 οπότε μπορεί να είμαι μάγκας με καμία 20αρια παραγγελίες τώρα μέσο postnl?

του BG δεν ερχονται πλέον μέσω ΕΛΤΑ, ευτυχως. τα φερνει ή DHL ή COMMETκαι μια φορα μου ηρθε μεσω ACS

Εγω παντως μπορώ να πω οτι απο 14 παραγγελίες που εκανα απο ALI τα Χριστουγεννα παρελαβα τα 6. Τις 3 στην ωρα τους απο ευρωπαικες αποθηκες και 3 οποτε νανε. Τα υπολοιπα ολα refund.στους 3 μηνες και μια μερα εγινε dispute και refund. τα οποια τα επεστρεψε ολα το Ali. Σε αυτο δεν μπορω να πω κατι.

Στο BG απο την αλλη μπορει να ειναι κανα 10-20% παραπανω αλλα θα τα παρω σε 15-20 μερες, ητε απο Κινα ητε απο CZ Το Φλεβαρη παρελαβα δεμα με DHL απο BG σε 8 μερες απο CZ. τελευταια παραγγελια απο ΚΙνα 30/4 παρελαβα 14/5 με commet. Για μενα μια χαρα σε σχεση με τα γελια ΕΛΤΑ που τις εποχες προ Covit θελανε 15 μερες να ειναι Ελλαδα μεχρι να ερθουν σπιτι μου.   

Επεξ/σία από doit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/5/2021 στις 10:29 ΠΜ, Ria1184 είπε

Να κανω πρώτα confirm order και μετα να ανοιξω dispute? Ή κατευθείαν dispute? Επίσης, σκέτο dispute ή dispute and return goods για να τους επιστρέψω το άλλο? Δεν θέλω εννοείται να πληρώσω εγώ τα έξοδα αποστολής για δικό τους λαθος. Αλλα δεν θέλω να τους αδικήσω και να το κρατήσω...

 

Στις 15/5/2021 στις 11:58 ΠΜ, Ria1184 είπε

Ευχαριστώ 

 

14 ώρες πριν, Ria1184 είπε

 

 

Στις 15/5/2021 στις 11:15 ΠΜ, radiotv είπε

ανοίγεις dispute και στις επιλογές που σου βγάζει μετά επιλέγεις ότι το έλαβες,ότι είναι λάθος προϊόν και ότι θέλεις refund only

Η απάντηση από το aliexpress είναι 1. Refund 15€ (δηλαδη μου δίνουν μόνο τα μεταφορικα) ή 2. return goods and full refund. Να κανω reject στις προτάσεις του aliexpress? Και αν ναι  τοτε και στις δυο; πως να το διαχειριστω από δω και περα; έχω 3 μερες στη διάθεσή μου να απαντήσω. 

Επεξ/σία από Ria1184
Αλλαγη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δέμα  στα ΕΛΤΑ  από 8/04

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ(κατ)

μέσο NL ξεκόλλησε σήμερα

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 

Μεγάλη επιτυχία, καλά Χριστούγεννα τότε αν το πάνε με αυτόν τον ρυθμο

Και άλλα 10 με άφιξη αυτές τησ μέρες την ίδια κατάσταση δείχνουν άφιξη στη χώρα προορισμού οπότε όλα μαζί θα έρθουν

 

 

Επεξ/σία από Vasilica89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, καλησπερα! Θα ηθελα να ρωτησω, γιατι εκανα μια αγορα απο Κινα αρκετα μεγαλου δεματος, περιπου 66/49/52 το οποιο κοστιζει κοντα στα 350 ευρω. Αμα διαλεξω EMS, UPS, DHL κλπ ποσο εξτρα πληρωνω τελωνειο? Υπαρχει βεβαια και επιλογη Standard Tax Free shipping που δεν πληρωνεις τελωνειο το οποιο κανει 170 ευρω αλλα κανει 25-50 εργασιμες μερες να φτασει. Για αυτο με βλεπω ξεκαθαρα, απλα θα ηθελα να ξερω τι παιζει και με το γρηγορο, τιμες τελωνειου κλπ. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω καταλαβα οτι επιτηδες καθυστερουν τις παραδοσεις, για να παιρνουμε μεγαλυτερη χαρα στην παραλλαβη! χαχαχαχαχαχα εχει καταντησει τραγωδια λιγο το θεμα..........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Benoulis είπε

Παιδια, καλησπερα! Θα ηθελα να ρωτησω, γιατι εκανα μια αγορα απο Κινα αρκετα μεγαλου δεματος, περιπου 66/49/52 το οποιο κοστιζει κοντα στα 350 ευρω. Αμα διαλεξω EMS, UPS, DHL κλπ ποσο εξτρα πληρωνω τελωνειο? Υπαρχει βεβαια και επιλογη Standard Tax Free shipping που δεν πληρωνεις τελωνειο το οποιο κανει 170 ευρω αλλα κανει 25-50 εργασιμες μερες να φτασει. Για αυτο με βλεπω ξεκαθαρα, απλα θα ηθελα να ξερω τι παιζει και με το γρηγορο, τιμες τελωνειου κλπ. Ευχαριστω.

Γιατί δεν επικοινωνείς εδώ με μια από αυτές που αναφέρεις να σου πουν τιμοκατάλογο; Μετά κάνεις ότι σε συμφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Benoulis είπε

οστιζει κοντα στα 350 ευρω. Αμα διαλεξω EMS, UPS, DHL κλπ ποσο εξτρα πληρωνω τελωνειο?

350 +24% φπα +3.5% δασμοί + 60-80 (ή κάπου εκεί μάλλον, έξοδα εκτελωνισμού)

350 + 84 + 12,25 + 60-80 = 506 με 526

δηλαδή 170 ευρώ όσο και η επιλογή Standard Tax Free shipping

Εκτός κι αν σου το στείλουν από Ευρωπαϊκή αποθήκη

Επεξ/σία από Nabuko
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικροαγορές από ebay, από διαφορετικές χώρες (Αγγλία, Γαλλία, Βέλγιο) δεν έχουν έρθει.
Έχει περάσει πάνω από μήνας.

Είναι χωρίς tracking. Υπάρχει περίπτωση να μείνανε τελωνείο;
Δεν έχω καταλάβει τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση. Επικοινωνώ εγώ με κάποιον; Και αν ναι, τι πληροφορίες να δώσω εφόσον είναι untracked;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Cyberdemon87 είπε

Μικροαγορές από ebay, από διαφορετικές χώρες (Αγγλία, Γαλλία, Βέλγιο) δεν έχουν έρθει.
Έχει περάσει πάνω από μήνας.

Είναι χωρίς tracking. Υπάρχει περίπτωση να μείνανε τελωνείο;
Δεν έχω καταλάβει τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση. Επικοινωνώ εγώ με κάποιον; Και αν ναι, τι πληροφορίες να δώσω εφόσον είναι untracked;

Μετα το τρίμηνο πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Μετα το τρίμηνο πλέον

έχω λάβει 4 μικροδέματα από AliExpress μετά από 145 ημέρες, έχω και δύο από Κίνα μέσω NL κολλημένα στο Αεροδρόμιο πάνω από μήνα, ότι έρχεται μέσω ΕΛΤΑ σαπίζει πρώτα και μετά στο φέρνουν

Επεξ/σία από radiotv
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...