Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, έχω παραγγείλει Χριστουγεννιατικο είδος που εφτασε απο Αμερική σε Ελλάδα 13/11.

Έχω το κλασσικό απ' ότι καταλαβα, πρόβλημα του τελωνείου με τις μεγάλες καθυστερήσεις

7/12/2021, 12:44 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
15/11/2021, 15:55 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

, οπότε λογικά χάνω σίγουρα τα Χριστούγεννα. Αν εγώ δεν παραλάβω ποτέ το δέμα, θα επιστρέψει πίσω Αμερική; Θα έχω κάποια χρέωση; Το να επικοινηνωσήσω μαζί τους και να το εκτελενίσω με δικό μου εκτελωνιστη ειναι αδυνατο (δεν ξερω και πως γίνεται) γιατι δεν σηκώνουν τηλεφωνα ουτε απαντάνε σε μειλ. Θα ήθελα τα φώτα σας γιατί σκέφτομαι να παρω το ιδιο προιον με ανθρωπο μου, που θα ερθει απο Αμερική (επρεπε να το κάνω εξαρχης)

Επεξ/σία από Simoun_3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Simoun_3 είπε

Καλησπέρα σε όλους, έχω παραγγείλει Χριστουγεννιατικο είδος που εφτασε απο Αμερική σε Ελλάδα 13/11.

Έχω το κλασσικό απ' ότι καταλαβα, πρόβλημα του τελωνείου με τις μεγάλες καθυστερήσεις

7/12/2021, 12:44 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
15/11/2021, 15:55 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

, οπότε λογικά χάνω σίγουρα τα Χριστούγεννα. Αν εγώ δεν παραλάβω ποτέ το δέμα, θα επιστρέψει πίσω Αμερική; Θα έχω κάποια χρέωση; Το να επικοινηνωσήσω μαζί τους και να το εκτελενίσω με δικό μου εκτελωνιστη ειναι αδυνατο (δεν ξερω και πως γίνεται) γιατι δεν σηκώνουν τηλεφωνα ουτε απαντάνε σε μειλ. Θα ήθελα τα φώτα σας γιατί σκέφτομαι να παρω το ιδιο προιον με ανθρωπο μου, που θα ερθει απο Αμερική (επρεπε να το κάνω εξαρχης)

Καλησπέρα, λογικά το προλαβαίνεις/παραλαμβάνεις εντός Δεκεμβρίου (αν και η λέξη "λογικά" πρέπει να μπαίνει πάντα σε εισαγωγικά για ελληνικά δεδομένα).

Το λέω διότι δικό μου πακέτο που έφτασε Ελλάδα 19/11 (πέταξε από ΗΠΑ 17/11) και "awaiting customs clearance έκτοτε, ξεμπλόκαρε από τελωνείο στις... 9/12 και από 10/12 βρίσκεται σε κέντρο διαλογής.

"λογικά" θα το έχεις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, draculias είπε

Καλησπέρα, λογικά το προλαβαίνεις/παραλαμβάνεις εντός Δεκεμβρίου (αν και η λέξη "λογικά" πρέπει να μπαίνει πάντα σε εισαγωγικά για ελληνικά δεδομένα).

Το λέω διότι δικό μου πακέτο που έφτασε Ελλάδα 19/11 (πέταξε από ΗΠΑ 17/11) και "awaiting customs clearance έκτοτε, ξεμπλόκαρε από τελωνείο στις... 9/12 και από 10/12 βρίσκεται σε κέντρο διαλογής.

"λογικά" θα το έχεις .

Ευχαριστώ για το feedback σου! Μακάρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2021 στις 10:39 ΜΜ, ekrepali είπε

Αli μέσω Ουγγαρίας που έχουν φτάσει στο ΚΑΤ, γιατί δε φαίνονται στο tracking των EΛΤΑ αλλά φαίνεται το update στο site απ'τα EΛΤΑ Courier; Συστεμικό είναι το θέμα ή έχουν αναλάβει τα Elta Courier τη διανομή;

Και εμένα banggood από ευρωπαική αποθήκη το ίδιο και μάλιστα μου το έφερε ένας κύριος με δικό του αυτοκίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, GnsP είπε

Και εμένα banggood από ευρωπαική αποθήκη το ίδιο και μάλιστα μου το έφερε ένας κύριος με δικό του αυτοκίνητο.

Ωχ κατάλαβα... θα παραλάβω κατά το Πάσχα. Η μαλακία είναι ότι δε γίνεται άλλη παράταση στο protection... το ξέρω πως αν κάνω dispute θα πάρω τα λεφτά και θα παραλάβω κάποια στιγμή. Το πωλητή λυπάμαι μη χάσει τα λεφτά, δε ξέρω αν καλύπτει το Ali της απώλειες για μικροδέματα που έχουν αναλάβει εκείνοι τη μεταφορά. Λογικά δε θα πληρώνουν αποζημίωση στους πωλητές αν δεν έχουν βάλει insurance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2021 στις 1:08 ΜΜ, Seiryuu είπε

Παιδια θελω να ρωτησω κατι κι εγω.
Βρηκα αυτο το προιον Banggood, απλα το θελω αλλα απο USA ειναι 10 ευρω κατω η τιμη.
Ξερουμε κατι για USA-τελωνεια;

Screenshot (5).png

εφόσον γράφει incl. VAT, είσαι εντάξει, είναι πληρωμένο το τελωνείο.
Και είναι και banggood που δεν κάνει βλακείες, μέχρι στιγμής,

Παρόλα αυτά, εγώ στην θέση σου θα τους ρώταγα στο τσατ για να είμαι σίγουρος.

Τα έξοδα αποστολής είναι τα ίδια;
Από Κίνα έρχονται σε 2 βδομάδες και είναι δοκιμασμένη διαδικασία και σε θέμα τελωνείου και σε θέμα ταχύτητας. Αυτά όσον αφορά dpd και eu priority line.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Simoun_3 είπε

οπότε λογικά χάνω σίγουρα τα Χριστούγεννα.

Πάντως αν δεν προλάβεις για φέτος, έχει και του χρόνου Χριστούγεννα... 😄 

 

Και ναι, αφού θα ερχόταν κάποιος δικός σου, έπρεπε να το φέρει αυτός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα γίνει με αυτό το χάλι. Φάκελος από Αγγλία με δυο μικροσκοπικά Mosfet, κολλημένο εδώ και δυό βδομάδες και δεν μπορώ να κάνω την δουλειά μου. Γ@μώ την τρέλα μου μέσα με το μπ@υρδέλο τους. Μου φαίνεται θα προχωρήσω σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ, απλά για το γαμώτο...

image.png.082fadef7c639cbe08cd9c2a1e578a2d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους! Ηθελα να κανω μια ερωτηση μιας και δεν ειδα να αναφερεται καπου,μηπως καποιος απο σας γνωριζει τι γινεται.Παραγγελια απο Κινα,απευθειας απο εργοστασιο 50 δολαρια κοστος πακετου +104 δολαρια μεταφορικα με κομματια cnc αλουμινενια πρωτοτυπα μεσα για δοκιμες,μου ηρθαν μεσω fedex express (εντος 6 ημερων παρελαβα) και δεν μου ζητησαν καμια εξτρα χρεωση.Διαβαζω στις αξιολογισεις τους στο google οτι σου στελνουν μετα μια επιστολη και σου ζητανε να πληρωσεις κατι τρελα, γνωριζετε κατι περι αυτου?Δεν θα επρεπε να ερωτηθω αν αποδεχομαι τον εκτελωνισμο τους η αν θα παω εγω να κανω την διαδικασια κτλ? 

Επεξ/σία από chrisz3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2021 στις 4:47 ΜΜ, mr.angelos είπε

Η τιμη πρεπει να ειναι κατω απο το οριο αλλα εχει κολλησει και παλι στο τελωνιο, ξερει κανεις αν παιζει να το παραλαβω μεσα στον μηνα ή αρχες επομενου;

Screenshot_47.jpg

Εμενα περασε σημερα, μετα απο μηνα στο τελωνειο.... ελπιζω να ειναι τουλαχιστον καλα το πακετο..

Screenshot_94.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, chrisz3 είπε

Καλημερα σε ολους! Ηθελα να κανω μια ερωτηση μιας και δεν ειδα να αναφερεται καπου,μηπως καποιος απο σας γνωριζει τι γινεται.Παραγγελια απο Κινα,απευθειας απο εργοστασιο 50 δολαρια κοστος πακετου +104 δολαρια μεταφορικα με κομματια cnc αλουμινενια πρωτοτυπα μεσα για δοκιμες,μου ηρθαν μεσω fedex express (εντος 6 ημερων παρελαβα) και δεν μου ζητησαν καμια εξτρα χρεωση.Διαβαζω στις αξιολογισεις τους στο google οτι σου στελνουν μετα μια επιστολη και σου ζητανε να πληρωσεις κατι τρελα, γνωριζετε κατι περι αυτου?Δεν θα επρεπε να ερωτηθω αν αποδεχομαι τον εκτελωνισμο τους η αν θα παω εγω να κανω την διαδικασια κτλ? 

Αν παρέλαβες χωρίς να πληρώσεις τίποτα παίξε κανένα τζόκερ.

Και αν παρέλαβες δεν υπάρχει περίπτωση να σε ενοχλήσουν τώρα για έξοδα. Και αν σε ενοχλήσουν, δεν μπορούν να πάρουν φράγκο!

Ότι διάβασες στις αξιολογήσεις της Google είναι και η συλλογική γνώση εδώ, βαράνε ανελέητα. Για πακέτα αξίας 30€ ζητάνε 80€ για έξοδα δικά τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς τι ακριβώς γίνεται με comet hellas και speedex; Έχω δέματα που έχει δώσει εδώ και 10 μέρες η comet στην speedex και δεν τα εμφανίζει καν στο tracking της speedex.

Τώρα μίλησα με comet και μου είπαν πως γνωρίζουν το πρόβλημα και έχουν ζητήσει από τη speedex να τους τα επιστρέψει και να τα δώσουν σε άλλον συνεργάτη.

Σας έχει συμβεί; Με ποιον θα τα στείλει και τι καθυστέρηση θα έχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ioanniskar είπε

Ξέρει κανείς τι ακριβώς γίνεται με comet hellas και speedex; Έχω δέματα που έχει δώσει εδώ και 10 μέρες η comet στην speedex και δεν τα εμφανίζει καν στο tracking της speedex.

Τώρα μίλησα με comet και μου είπαν πως γνωρίζουν το πρόβλημα και έχουν ζητήσει από τη speedex να τους τα επιστρέψει και να τα δώσουν σε άλλον συνεργάτη.

Σας έχει συμβεί; Με ποιον θα τα στείλει και τι καθυστέρηση θα έχουν;

Γενικά υπάρχει φόρτος εργασίας στις μεταφορικές λόγω εορτών και προφανώς η speedex έχει πηξει" όπως και πέρυσι τέτοιο καιρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...