Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, cerato είπε

Καλησπέρα

Να κάνω μια ερώτηση, να απαντήσει οποίος γνωρίζει και έχει όρεξη να ασχοληθεί. Έχω αγοράσει από usa ένα προϊόν αξίας 275 ευρώ.Προπληρωσα στον πωλητή δασμούς και τέλη 83 ευρώ. Δικαιούται η fedex να ζητάει έξοδα εκτελωνισμου? Ευχαριστώ

Ναι....ερχεται απο 3η χωρα...δν θα πληρωσεις ξανα τν φπα αλλα θα πληρωσεις εξοδα εκτελωνισμου...ελτα θα ησουν φθηνοτερα αλλα θα αργουσε το δεμα...fedex  τν πατησες

Επεξ/σία από vasilispas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, cerato είπε

Καλησπέρα

Να κάνω μια ερώτηση, να απαντήσει οποίος γνωρίζει και έχει όρεξη να ασχοληθεί. Έχω αγοράσει από usa ένα προϊόν αξίας 275 ευρώ.Προπληρωσα στον πωλητή δασμούς και τέλη 83 ευρώ. Δικαιούται η fedex να ζητάει έξοδα εκτελωνισμου? Ευχαριστώ

Κανονικά και εφοσον ειναι ολα πληρωμένα η fedex δεν εχει καμια δουλεια να ζητάει χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για γερα νευρα μονο. 
 

Σε μια μερα ηρθε πακετακι απο φιλο στην Αγγλια, στο Ελ. Βενιζελ. 
 

Στο τηλεφωνο εννοειται δεν εχω βρει ποτε και κανεναν. 
 

Πως θα μαθω τι και πως. Mail εστειλα, καμια απαντηση εννοειται. 

B9A95910-D4E2-4D7D-B23D-04526ED79E54.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Markerparts είπε

Για γερα νευρα μονο. 
 

Σε μια μερα ηρθε πακετακι απο φιλο στην Αγγλια, στο Ελ. Βενιζελ. 
 

Στο τηλεφωνο εννοειται δεν εχω βρει ποτε και κανεναν. 
 

Πως θα μαθω τι και πως. Mail εστειλα, καμια απαντηση εννοειται. 

B9A95910-D4E2-4D7D-B23D-04526ED79E54.jpeg

Στο διμηνο κοντα απο οταν ηρθε να περιμενεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Markerparts είπε

Για γερα νευρα μονο. 
 

Σε μια μερα ηρθε πακετακι απο φιλο στην Αγγλια, στο Ελ. Βενιζελ. 
 

Στο τηλεφωνο εννοειται δεν εχω βρει ποτε και κανεναν. 
 

Πως θα μαθω τι και πως. Mail εστειλα, καμια απαντηση εννοειται. 

B9A95910-D4E2-4D7D-B23D-04526ED79E54.jpeg

Δυστυχώς θα περιμένεις αρκετά, κι εγώ έχω πακέτο από Η.Π.Α. σε 3 μέρες (από το τοπικό usps κατάστημα) έφτασε στο Βενιζέλος και από 19/11 "awaiting for customs clearance"... έχουμε μέλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση.

Από γερμανικό αμαζον,με ενδοκοινοτικές ανοικτές,δηλωμένο αφμ στο αμαζον,και επιβεβαιωμένο,όταν βάζω προϊόν για την επιχείρηση στο καλάθι και πάω να πληρώσω,η τιμή είναι με ΦΠΑ.

Κάνω κάτι λάθος?Μπορώ να πλψωνισω με απαλλαγή ΦΠΑ,η τον πληρώνω και τον εκπιπτω εδώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, draculias είπε

Δυστυχώς θα περιμένεις αρκετά, κι εγώ έχω πακέτο από Η.Π.Α. σε 3 μέρες (από το τοπικό usps κατάστημα) έφτασε στο Βενιζέλος και από 19/11 "awaiting for customs clearance"... έχουμε μέλλον...

Γεναρη μηνα θα το παρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Θα γράψω τη περίπτωση μου από το amazon.de.

Πριν κάποιες μέρες έκανα μια παραγγελία, υπήρξε πρόβλημα με την πληρωμή (κάρτα), προσπαθούσα μέσα από το chat να το λύσουμε, τελικά τίποτα. Μου είπαν μπορείς να προσπαθήσεις με το gift card balance, έτσι πρόσθεσα εκεί τα λεφτά, αλλά και πάλι δεν μπορούσαν να προχωρήσουν σε αλλαγή τρόπου πληρωμής. Μου πρότειναν αν ακυρωθεί η παραγγελία (μετά από 5 μέρες από την 1η μέρα) και ξανά παραγγείλω, θα μου επιστρέψουν τη διαφορά, καθώς η τιμή ήταν πλέον μεγαλύτερη. Το προϊόν το πουλούσε το ίδιο το Amazon.

Κάνω τα πάντα όπως μου είπαν, παραλαμβάνω τη 2η παραγγελία επικοινωνώ από το chat για να κάνουν το refund της διαφοράς, τους έχω στείλει και το screenshot που μου λένε για refund και μου τα γυρίζουν, μου λένε "... The previous correspondence was not in line with our current requirements. We can unfortunately arrange the difference on your stoned delivery ... "

 
Σκέφτομαι και το προϊόν να τους επιστρέψω, θα χρεώσουν τα μεταφορικά της επιστροφής και συν της άλλης τα λεφτά θα τα επιστρέψουν στο balance όχι στη κάρτα (που αυτοί ουσιαστικά μου είπαν να πάω σε αυτήν την επιλογή). Η δικαιολογία που μου λένε για να μην κάνουν την επιστροφή είναι καφενείου, λες και θα πρέπει όταν μιλάω από το επίσημο chat να τους ρωτάω, αν αυτά που λένε ανταποκρίνονται στη πραγματικότητα.

Εγώ μιλούσα όλες τις φορές (ήταν πολλές), μέσα από το επίσημο chat τους. Έχει τύχει σε κάποιον αυτό ; Μπορώ να κάνω κάτι άλλο πλέον ;

Επεξ/σία από volleyball
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι εχω πολυ πολυ συχνα πακετα, και ειναι ρεαλιστικα η πρωτη φορα που ειναι τοσο ακραια η αναμονη και η ολη διαδικασια. Τραγικο. Πραγματικα νομιζω οτι ανηκουμε σε μια τριτοκοσμικη χωρα. Το ηξερα δηλαδη, αλλα πλεον ειμαι σιγουρος.....

 

Προσπαθω απο την αλλη να επικοινωνησω μαζι τους μηνες. Δεν γινεται απλα. Δεν εχω ερθει σε πιο δυσκολη θεση ποτε, και πραγματικα θα ηθελα να τους κανω μια καταγγελια, οχι οτι θα αλλαξω κατι, απλα για να μου φυγει εμενα η τρελα. Δεν ειναι δυνατον κατι που ειναι εδω απο την 2 Οκτωμβριου να περιμενει σε εναν χωρο 2 μηνες για να το δει καποιος μισο λεπτο. Και πραγματικα δεν ειναι προβλημα μου ή δικια μου ανυπομονησια. Θα ηθελα να δω εναν απο αυτους τους υπαλληλους απο κοντα, να μου πει αληθεια τι κανει ολη μερα. 

Δεν εχω δει ποτε τελωνειακους να κανουν απεργια, ουτε να διαμαρτυρονται για το οτιδηποτε. Λετε να ειναι και αυτο τυχαιο? Αν ας πουμε ομως ο συγκεκριμενος κυριος που ειναι υπευθυνος να εκτελωνισει ενα δεμα που ειναι αραγμενο εκει για μηνες παει σε μια αλλη δημοσια υπηρεσια και του πουν "οκ, θα το κανουμε αυτο που θελεις, ελα σε 2 μηνες", εκει τι θα πει? Ευχαριστω  πολυ και θα φυγει?

 

Αισχος απλα. Μακαρι να γινει ιδιωτικο και το τελωνειο καποτε, να δινουμε ενα ποσο και να γινεται η δουλεια μας αμεσα. Εστω να μας σηκωνουν το τηλεφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, 1nsom-n1k είπε

Να κάνω μια ερώτηση για αρχάριους, από τα amazon Σουηδίας, Ολλανδίας και Πολωνίας μπορούμε να αγοράσουμε, στέλνουν Ελλάδα; 

λογικα ναι αλλα θα αφαιρεσει το φπα της σουηδιας ολλανδιας πολωνιας και θα βαλει της ελλαδας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις αλλος προβλημα με τις πληρωμες με καρτα σε οποιοδηποτε amazon?

Εχω κανει παραγγελιες απ'ολα τα amazon(de,fr,it,es) εδω και 13 ημερες περιπου και μου ακυρωνουν απ'ολα τις παραγγελιες.Με την τραπεζα δεν υπαρχει κανενα θεμα με την καρτα.100%.Εχω μιλησει μαζι τους και το εχω εξαντλησει το θεμα.

Θεωρω το προβλημα ειναι απο το amazon και απο το chat και με email δεν βγαζω ακρη.

Στο Γαλλικο μου ετυχε κατι προχθες.Αφου μου δεν μπορεσαν να τραβηξουν χρηματα πηγα να κανω παλι την πληρωμη.Εκει μου πεταξε ενα πινακακι απο την Τραπεζα να βαλω τα στοιχεια(κωδικους κλπ) και μετα μου ηρθε μηνυμα στο κινητο με κωδικο ετσι ωστε να δωσω εγκριση για την πληρωμη.Πρωτη φορα μου συνεβει κατι τετοιο.

Δεν ξερω αν θα προχωρησει η παραγγελια αλλα θα προσπαθησω να κανω το ιδιο και με τις υπολοιπες παραγγελιες που εχω στα υπολοιπα amazon.

Ειχε κανεις αλλος τετοιο προβλημα με πληρωμη?

Αν ειχε κανεις ας μου πει πως το διευθετησε μηπως και βρω ακρη.

Επισης παρατηρησα οτι σου δινει την δυνατοτητα να καταχωρησεις τα στοιχεια(iban,sepa κλπ) ωστε να γινεται η αγορα κατευθειαν απο την τραπεζα(χωρις καρτα).Το εχει κανει κανεις αυτο με τον συγκεκριμενο τροπο πληρωμης?

Σκεφτομαι αν δεν βγαλω ακρη με την καρτα να το κανω ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...