Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, tryfos είπε

κ, ευχαριστώ, αφού λες ότι οι standard και saver του Αλί είναι σίγουρα οκ. Για να υπάρχει επίσης κι εδώ συγκεντρωμένο, με τί έρχεται η standard και με τί η saver; Υποτίθεται ότι η standard έρχεται πιο γρήγορα;

Επίσης η νόμιμη πλέον αποφυγή τελωνείου και η πληρωμή του ΦΠΑ εξαρχής έχει όντως μειώσει τους χρόνους παραλαβής ή πάλι είμαστε στο 2μηνο-3μηνο; Πάντα για Αλί ρωτάω, για Bangood πάνω-κάτω ξέρω.

Και οι δύο μέθοδοι έρχονται με ουγγρικό ταχυδρομιο και παραδίδονται εδώ στα ΕΛΤΑ. Η διαφορά τους είναι ότι το standard το παρακολουθείς μέχρι την παραδοση ενώ το saver μέχρι να φτάσει Ελλάδα. Το ένα είναι συστημένο δηλαδή και το άλλο απλό. Οι χρόνοι έχουν βελτιωθεί πολύ. Σε καμία περίπτωση (δική μου) δεν έχει ξεπεράσει τον ενάμιση μήνα. Συνήθως παραλαμβάνω σε 25-35 μέρες. Τώρα τις περιόδους γιορτών ή προσφορών ίσως καθυστερουν λίγο παραπάνω χωρίς να είναι ο κανόνας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα κάμποσες σελίδες πίσω και σκέφτομαι να πάρω από Ali με via Aliexpress Selection Standard . Λογικά δεν θα περάσει τελωνείο, κάτι φτηνό είναι 14ε. Με κάρτα να πληρώσω κανονικά, δεν μου αρέσει να χρησιμοποιώ κάρτα κ αυτό με κολλάει λίγο 😗

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, tryfos είπε

Συγγνώμη, πως μπορώ δηλαδή εγώ εκ των προτέρων να ξέρω πως θα τυπωθεί το tracking number και αν θα γίνει σωστά? Το πολύ-πολύ να το ζητήσεις από τον πωλητή αλλά αμφίβολο αν ο Κινέζος θα το τηρήσει...

Το βασικό που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις να σου πει με ποιον τρόπο αποστολής θα σου στείλει τα πράγματα. Από εκεί και πέρα αν σου πει έναν εξ αυτών που σίγουρα δεν έχουν πρόβλημα (Aliexpress standard/saver shipping, Cainiao super economy, Cainiao super economy for special goods, Cainiao standard for special goods), τότε είσαι ΟΚ. Και θα δεις ότι γενικά χρησιμοποιούν το Aliexpress standard/saver shipping. Αυτό το κάνουν, γιατί τους δίνει πολύ καλές τιμές στα μεταφορικά και τους συμφέρει. Απλά, κάποιο πωλητές, έχουν πρόβλημα στο να στείλουν με 'Aliexpress standard/saver shipping', γιατί το κέντρο διαλογής του Aliexpress (sorting center) που πρωτοπάει το δέμα όταν το στέλνει ο πωλητής, είναι 'αυστηρό' στους ελέγχους και δεν μπορεί να γίνει σωστά η αποστολή!!!

Ενδεικτικά, θα σου δείξω μια νέα αποστολή που έχω για να πάρεις απλά μια ιδέα..... Βλέπεις πιο κάτω ότι ουσιαστικά έχω παραγγείλει απορρυπαντικό!! Τα απορρυπαντικά ανήκουν στην κατηγορία 'special goods', οπότε ΚΑΝΟΝΙΚΑ δεν μπορεί να γίνει shipping με τρόπο αποστολής Aliexpress standard/saver shipping!!!! Και όμως ο πωλητής, χρησιμοποίησε Aliexpress standard shipping (ενώ ΚΑΝΟΝΙΚΑ θα έπρεπε να χρησιμοποιήσει 'Cainiao standard for special goods'). To tracking number είναι κλασικά από Magyar Posta (Ουγγρικό ταχυδρομείο) - LA012446373HU-. Περιμένω απλά να δω τις επόμενες μέρες ότι το δέμα θα μπει και θα βγει κανονικά στο κέντρο διαλογής. Αν γίνει αυτό (και μάλλον θα γίνει, γιατί υποθέτω ότι ο πωλητής το έχει ξανακάνει!), τότε σημαίνει απλά ότι το κέντρο διαλογής που χρησιμοποιεί ο πωλητής, είναι απλά 'χαλαρό' στους ελέγχους, και περνάνε 'ετσι' τα special goods (ενώ κανονικά δεν θα έπρεπε). Όταν το δω αυτό, σίγουρα θα τον ρωτήσω από ποιο μέρος της Κίνας κάνει shipping!!!  ;)

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Και οι δύο μέθοδοι έρχονται με ουγγρικό ταχυδρομιο και παραδίδονται εδώ στα ΕΛΤΑ. Η διαφορά τους είναι ότι το standard το παρακολουθείς μέχρι την παραδοση ενώ το saver μέχρι να φτάσει Ελλάδα. Το ένα είναι συστημένο δηλαδή και το άλλο απλό. Οι χρόνοι έχουν βελτιωθεί πολύ. Σε καμία περίπτωση (δική μου) δεν έχει ξεπεράσει τον ενάμιση μήνα. Συνήθως παραλαμβάνω σε 25-35 μέρες. Τώρα τις περιόδους γιορτών ή προσφορών ίσως καθυστερουν λίγο παραπάνω χωρίς να είναι ο κανόνας. 

Αν το saver είναι απλό και όχι συστημένο για μένα αποκλείεται να σου πω την αλήθεια. Εδώ έχω τραβήξει τα πάνδεινα με τα ΕΛΤΑ με τα συστημένα, σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να αφεθώ στο έλεός τους με απλό, που δεν ξέρω που βρίσκεται ανά πάσα στιγμή.

5 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Το βασικό που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις να σου πει με ποιον τρόπο αποστολής θα σου στείλει τα πράγματα. Από εκεί και πέρα αν σου πει έναν εξ αυτών που σίγουρα δεν έχουν πρόβλημα (Aliexpress standard/saver shipping, Cainiao super economy, Cainiao super economy for special goods, Cainiao standard for special goods), τότε είσαι ΟΚ. Και θα δεις ότι γενικά χρησιμοποιούν το Aliexpress standard/saver shipping. Αυτό το κάνουν, γιατί τους δίνει πολύ καλές τιμές στα μεταφορικά και τους συμφέρει. Απλά, κάποιο πωλητές, έχουν πρόβλημα στο να στείλουν με 'Aliexpress standard/saver shipping', γιατί το κέντρο διαλογής του Aliexpress (sorting center) που πρωτοπάει το δέμα όταν το στέλνει ο πωλητής, είναι 'αυστηρό' στους ελέγχους και δεν μπορεί να γίνει σωστά η αποστολή!!!

Ενδεικτικά, θα σου δείξω μια νέα αποστολή που έχω για να πάρεις απλά μια ιδέα..... Βλέπεις πιο κάτω ότι ουσιαστικά έχω παραγγείλει απορρυπαντικό!! Τα απορρυπαντικά ανήκουν στην κατηγορία 'special goods', οπότε ΚΑΝΟΝΙΚΑ δεν μπορεί να γίνει shipping με τρόπο αποστολής Aliexpress standard/saver shipping!!!! Και όμως ο πωλητής, χρησιμοποίησε Aliexpress standard shipping (ενώ ΚΑΝΟΝΙΚΑ θα έπρεπε να χρησιμοποιήσει 'Cainiao standard for special goods'). To tracking number είναι κλασικά από Magyar Posta (Ουγγρικό ταχυδρομείο) - LA012446373HU-. Περιμένω απλά να δω τις επόμενες μέρες ότι το δέμα θα μπει και θα βγει κανονικά στο κέντρο διαλογής. Αν γίνει αυτό (και μάλλον θα γίνει, γιατί υποθέτω ότι ο πωλητής το έχει ξανακάνει!), τότε σημαίνει απλά ότι το κέντρο διαλογής που χρησιμοποιεί ο πωλητής, είναι απλά 'χαλαρό' στους ελέγχους, και περνάνε 'ετσι' τα special goods (ενώ κανονικά δεν θα έπρεπε). Όταν το δω αυτό, σίγουρα θα τον ρωτήσω από ποιο μέρος της Κίνας κάνει shipping!!!  ;)

Χωρίς τίτλο.png

Οκ, οπότε για τις "απλές" αποστολές αρκούμαστε στους 2 "γενικούς" τρόπους (saver, standard). Αν αναφέρονται ρητά νομίζω δεν χρειάζεται να πιάνουμε και κουβέντα με τον πωλητή. Από δική μου εμπειρία απαντάνε πολύ αραιά (και αν) και σε διάστημα 1-2 ημερών, οπότε αυτό δεν βολεύει ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tryfos είπε

Αν το saver είναι απλό και όχι συστημένο για μένα αποκλείεται να σου πω την αλήθεια. Εδώ έχω τραβήξει τα πάνδεινα με τα ΕΛΤΑ με τα συστημένα, σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να αφεθώ στο έλεός τους με απλό, που δεν ξέρω που βρίσκεται ανά πάσα στιγμή.

Οκ, οπότε για τις "απλές" αποστολές αρκούμαστε στους 2 "γενικούς" τρόπους (saver, standard). Αν αναφέρονται ρητά νομίζω δεν χρειάζεται να πιάνουμε και κουβέντα με τον πωλητή. Από δική μου εμπειρία απαντάνε πολύ αραιά (και αν) και σε διάστημα 1-2 ημερών, οπότε αυτό δεν βολεύει ιδιαίτερα.

Για παραγγελία κάτω από 5 δολάρια, χρησιμοποιούμε Aliexpress saver shipping & Cainiao super economy ΣΚΕΤΟ. Αν έχουμε 'special goods', τότε χρησιμοποιούμε 'Cainiao super economy for special goods'.

Για παραγγελία που ξεπερνάει τα 5 δολάρια, χρησιμοποιούμε Aliexpress standard shipping. Αν έχουμε 'Special goods', τότε χρησιμοποιούμε 'Cainiao standard for special goods'.

Αυτός είναι ο γενικός κανόνας για να φροντίσουμε να τυπώνονται τα tracking number, από την ίδια την πλατφόρμα του Aliexpress

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ρωτίσω κατι που σιγουρα εχει χιλιοειποθεί .  Απο aliexpress πληρωνουμε το φπα κατα την παραγγελία και ολα οκ με το τελωνειο . στο ebay ισχυει το ιδιο ή οχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2021 στις 4:01 ΜΜ, gousias είπε

iHerb αγορά, μεγάλος χρόνος αναμονής στο τελωνείο από την στιγμή που έφθασε Ελλάδα, απαίτηση αποστολής υπεύθυνης δήλωσης σε ΓΕΤΑ ΕΛΤΑ με γνήσιο υπογραφής, επιπλέον απαίτηση φόρων και τελών 23,80€, αλλά το "κερασάκι στην τούρτα", ήταν η - για μία ακόμη φορά - απαράδεκτη συμπεριφορά των συνδικάλ-ελτατζήδων και στο τοπικό υποκατάστημα!

Αυτο εγινε με την απλη μεταφορικη ή με το DPD;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω κάποια πράγματα τα οποία τα βρίσκω μόνο από amazon.co.uk... Πρόκειται για πραγματάκια από το παιδικό Bluey (λούτρινα κουκλάκια και πλαστικές φιγούρες) τα οποία Ελλάδα δεν υπάρχουν πουθενά και γενικά είναι εξαιρετικά δυσεύρετα. Είμαι στο τελευταίο στάδιο πριν κάνω πληρωμή και βλέπω ότι κάνουν apply vat 24% στην αξία των προϊόντων+μεταφορικά. Υπάρχει πιθανότητα να έρθει το πακέτο και να μην περάσει τελωνείο;; Η συνολική αξία είναι περίπου 95€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το refund απο το Iherb μπηκαν μετα απο λιγες ωρες. Ολα καλα.  Εκτος απο το γεγονος οτι περιμενα αρκετα πραγματα εδω και 3 μηνες.. Τωρα μαλλον θα ξανακανω την παραγγελια αλλα με DPD. Τσουχτερα μεταφορικα 30 ευρω και αλλα 20 ευρω τελωνειακα εξοδα.. 

6 ώρες πριν, gbis είπε

Θέλω να πάρω κάποια πράγματα τα οποία τα βρίσκω μόνο από amazon.co.uk... Πρόκειται για πραγματάκια από το παιδικό Bluey (λούτρινα κουκλάκια και πλαστικές φιγούρες) τα οποία Ελλάδα δεν υπάρχουν πουθενά και γενικά είναι εξαιρετικά δυσεύρετα. Είμαι στο τελευταίο στάδιο πριν κάνω πληρωμή και βλέπω ότι κάνουν apply vat 24% στην αξία των προϊόντων+μεταφορικά. Υπάρχει πιθανότητα να έρθει το πακέτο και να μην περάσει τελωνείο;; Η συνολική αξία είναι περίπου 95€.

Λογικα ειναι μεσα στην τιμη ολα, αλλα ας το επιβεβαιωσει και καποιος αλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Λογικα ειναι μεσα στην τιμη ολα, αλλα ας το επιβεβαιωσει και καποιος αλλος.

Μίλησα πριν από λίγο με το support μέσω chat και μου είπαν ότι το κάνει όλο handle το Amazon. Αν είναι να υπάρξουν "Import Fees" τότε αυτό θα υπάρχει σαν χρέωση ακριβώς πριν το checkout. Αυτό λέει συμβαίνει με όλα τα orders που περιέχουν items που πωλούνται directly από Amazon. Στη δική μου παραγγελία δεν έχει κάποια έξτρα χρέωση για import fees πριν το checkout και μου είπε ότι δε θα υπάρχει πρόβλημα. Ίσως οφείλεται στο ότι έχει ήδη κάνει calculate το Vat με 24%? Τι να πω.... Λέω να παραγγείλω και ο Θεός βοηθός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, gbis είπε

Μίλησα πριν από λίγο με το support μέσω chat και μου είπαν ότι το κάνει όλο handle το Amazon. Αν είναι να υπάρξουν "Import Fees" τότε αυτό θα υπάρχει σαν χρέωση ακριβώς πριν το checkout. Αυτό λέει συμβαίνει με όλα τα orders που περιέχουν items που πωλούνται directly από Amazon. Στη δική μου παραγγελία δεν έχει κάποια έξτρα χρέωση για import fees πριν το checkout και μου είπε ότι δε θα υπάρχει πρόβλημα. Ίσως οφείλεται στο ότι έχει ήδη κάνει calculate το Vat με 24%? Τι να πω.... Λέω να παραγγείλω και ο Θεός βοηθός...

ναι, ουσιαστικά τα έχει όλα ήδη υπολογίσει η αμαζον (εφόσον έχεις ήδη πληρώσει το VAT συμφωνα με τη νομοθεσία δεν πληρώνεις εκτελωνισμό άρα δεν πληρώνεις import fees) κι εσύ δε θα χρειαστεί να πληρώσεις τίποτα παραπάνω μετά την αποστολή. οποιαδήποτε επιπλέον χρέωση με την είσοδο στη χώρα την επαφίεται από όσο θυμάμαι η αμαζον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πια καμία εταιρία μεταφοράς που να στέλνει απευθείας Ελλάδα?υποτίθεται πλήρωσα τις express από Γερμανία και Γαλλία και κάνουν κλασσικά τον γύρο της Ευρώπης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αli μέσω Ουγγαρίας που έχουν φτάσει στο ΚΑΤ, γιατί δε φαίνονται στο tracking των EΛΤΑ αλλά φαίνεται το update στο site απ'τα EΛΤΑ Courier; Συστεμικό είναι το θέμα ή έχουν αναλάβει τα Elta Courier τη διανομή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...