Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, pavloa είπε

καλησπέρα.

Έκανα μια παραγγελία απο alliexpress στις 12 Μαρτίου. Έχει περάσει η ημερομηνία παραλαβής και άνοιξα case ώστε να μου επιστραφούν τα χρήματα.. Μου είπαν ότι βλέπουν το δέμα να έχει φτάσει στην Ελλάδα. Τους έκανα μια πρόταση οτι αν σε μία βδομάδα δεν παραλάβω να μου επιστρέψουν τα χρήματα ή να μου ξανά στείλουν το αντικείμενο. Μου απάντησαν το ίδιο και ότι πρέπει να επικοινωνήσω με το ταχυδρομείο και έκλεισαν το θέμα. Φυσικά πήρα τηλ και αυτοί το βλέπουν ότι στις 30 Απριλίου έφτασε Αθήνα αλλά ο αριθμός αποστολής είναι ο απλός δεν μπορούμε να δούμε που είναι.

Τι να κάνω σε αυτή την περίπτωση?

Σε ενεργό τρακ δεν επιστρέφουν χρήματα εκτός αν περάσουν 90 μερες που είναι η προστασία, τζάμπα ανοιξες case.

Δεν φταιει σε τίποτα το αλι και ο οποιοσδήποτε αν τα ελλ. ταχυδρομεια είναι διαλυμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, pavloa είπε

καλησπέρα.

Έκανα μια παραγγελία απο alliexpress στις 12 Μαρτίου. Έχει περάσει η ημερομηνία παραλαβής και άνοιξα case ώστε να μου επιστραφούν τα χρήματα.. Μου είπαν ότι βλέπουν το δέμα να έχει φτάσει στην Ελλάδα. Τους έκανα μια πρόταση οτι αν σε μία βδομάδα δεν παραλάβω να μου επιστρέψουν τα χρήματα ή να μου ξανά στείλουν το αντικείμενο. Μου απάντησαν το ίδιο και ότι πρέπει να επικοινωνήσω με το ταχυδρομείο και έκλεισαν το θέμα. Φυσικά πήρα τηλ και αυτοί το βλέπουν ότι στις 30 Απριλίου έφτασε Αθήνα αλλά ο αριθμός αποστολής είναι ο απλός δεν μπορούμε να δούμε που είναι.

Τι να κάνω σε αυτή την περίπτωση?

Όπως σου έγραψε ο Νίκος αν δεν περάσουν 90 μέρες η αν δεν φανεί στο tracking ότι επιστρέφει το δέμα στην Κίνα για κάποιο λόγο τζάμπα άνοιξες το dispute.

Αλλά και οι 90 μέρες να περάσουν εφόσον το δέμα ειναι απλό και δεν έχει ενημέρωση μεχρι την παράδοση και φαίνεται έφτασε Ελλαδα στα ΕΛΤΑ, πιο πιθανό δεν θα πάρεις refund, γιατι δεν μπορεί να ξέρει αν πράγματι δεν παρέλαβες. (το ξέρω ειναι άδικο)

Αν ήταν με Cainiao super economy η Cainiao super economy global αυτά πολλές φορές έχουν μεγάλη καθυστέρηση. Λογικά θα παραλάβεις. Εκτός αν μένεις σε καμία πολυκατοικία και κάποιος το έκλεψε.

Αν περάσουν και οι 90 μέρες και δεν πάρεις refund (πιο πιθανό) μετά μόνο με αμφισβήτηση στη τράπεζα θα πάρεις τα χρήματα σου πίσω.

Καλύτερα να παίρνεις και κάτι ακόμα από άλλο κατάστημα και να τα πληρώνεις μαζί, έτσι πιο πιθανό θα γίνει combined το δέμα, θα αναβαθμιστεί σε Aliexpress Standard Shipping και θα έρθει με courier σε 16-22 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/5/2023 στις 12:25 ΠΜ, Rebelos2018 είπε

Παιδιά καλησπέρα, θέλω τη πολύτιμη βοήθεια σας. 

Θέλω να αγοράσω από το εξωτερικό και συγκεκριμένα από την Ισπανία. Το κατάστημα το συγκεκριμένο δεν κάνει αποστολές στην Ελλάδα. Έχω ρωτήσει από εδώ και εκεί και έπεσα πάνω σε υπηρεσίες που δεν γνωρίζω και κατ' επέκτασιν δεν γνωρίζω την αξιοπιστία τους, τη νομιμότητα τους και όλα αυτά. 

Υπηρεσίες δηλαδή forward shipping, reshipping κλπ. Βρήκα και από εδώ στο φόρουμ για μια εταιρεία eshopwedrop.gr. 

Γενικά θα ήθελα τα φώτα σας. Κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη. 

Σας ευχαριστώ 

Την έχω χρησιμοποιήσει την υπηρεσία για παραγγελίες από Γερμανία όμως και ήμουν ικανοποιημένος, νομίζω δεν κάνει για Ισπανία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, shack είπε

Την έχω χρησιμοποιήσει την υπηρεσία για παραγγελίες από Γερμανία όμως και ήμουν ικανοποιημένος, νομίζω δεν κάνει για Ισπανία. 

Έχεις δίκιο, δεν κάνει για Ισπανία, τελικά βρήκα την λύση, από ξένη εταιρεία forwarding, έψαξα κριτικές στο trustpilot και μου φάνηκε legit. Έχω πληρώσει με paypal και περιμένω να παραλάβω από ups. Για όποιον ενδιαφέρεται, λέγεται shipping address-spain. Μίλησα και με aramex, στα εδώ τους γραφεία και δεν μου απάντησαν τίποτα. 

Έχω μία απορία για όποιον ξέρει. Γνωρίζετε αν μπορώ να τους πω ότι επιθυμώ παραλαβή από το κατάστημα τους? Και εννοώ το γραφείο τους στο Κορωπί. Αν μπορώ να αλλάξω τη διεύθυνση αποστολής και να επιλέξω να το παραλάβω από εκεί; 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, pavloa είπε

καλησπέρα.

Έκανα μια παραγγελία απο alliexpress στις 12 Μαρτίου. Έχει περάσει η ημερομηνία παραλαβής και άνοιξα case ώστε να μου επιστραφούν τα χρήματα.. Μου είπαν ότι βλέπουν το δέμα να έχει φτάσει στην Ελλάδα. Τους έκανα μια πρόταση οτι αν σε μία βδομάδα δεν παραλάβω να μου επιστρέψουν τα χρήματα ή να μου ξανά στείλουν το αντικείμενο. Μου απάντησαν το ίδιο και ότι πρέπει να επικοινωνήσω με το ταχυδρομείο και έκλεισαν το θέμα. Φυσικά πήρα τηλ και αυτοί το βλέπουν ότι στις 30 Απριλίου έφτασε Αθήνα αλλά ο αριθμός αποστολής είναι ο απλός δεν μπορούμε να δούμε που είναι.

Τι να κάνω σε αυτή την περίπτωση?

Φιλε το ιδιο ακριβως προβλημα εχω και εγω με παραγγελια απο 2 Μαρτίου. Το δεμα φαινεται οτι εφτασε Αθηνα στις 24 Μαρτιου αλλα ακομα τιποτα. Περιμενω να περασουν οι 90 μερες να ανοιξω dispute εκτος και αν γινει το θαυμα και παραλαβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Σε ενεργό τρακ δεν επιστρέφουν χρήματα εκτός αν περάσουν 90 μερες που είναι η προστασία, τζάμπα ανοιξες case.

Δεν φταιει σε τίποτα το αλι και ο οποιοσδήποτε αν τα ελλ. ταχυδρομεια είναι διαλυμένα.

Οπότε την πάτησα ή θα μπορέσω να το συνεχίσω αφού περάσουν οι 90 μέρες?

7 ώρες πριν, sakisgri είπε

Όπως σου έγραψε ο Νίκος αν δεν περάσουν 90 μέρες η αν δεν φανεί στο tracking ότι επιστρέφει το δέμα στην Κίνα για κάποιο λόγο τζάμπα άνοιξες το dispute.

Αλλά και οι 90 μέρες να περάσουν εφόσον το δέμα ειναι απλό και δεν έχει ενημέρωση μεχρι την παράδοση και φαίνεται έφτασε Ελλαδα στα ΕΛΤΑ, πιο πιθανό δεν θα πάρεις refund, γιατι δεν μπορεί να ξέρει αν πράγματι δεν παρέλαβες. (το ξέρω ειναι άδικο)

Αν ήταν με Cainiao super economy η Cainiao super economy global αυτά πολλές φορές έχουν μεγάλη καθυστέρηση. Λογικά θα παραλάβεις. Εκτός αν μένεις σε καμία πολυκατοικία και κάποιος το έκλεψε.

Αν περάσουν και οι 90 μέρες και δεν πάρεις refund (πιο πιθανό) μετά μόνο με αμφισβήτηση στη τράπεζα θα πάρεις τα χρήματα σου πίσω.

Καλύτερα να παίρνεις και κάτι ακόμα από άλλο κατάστημα και να τα πληρώνεις μαζί, έτσι πιο πιθανό θα γίνει combined το δέμα, θα αναβαθμιστεί σε Aliexpress Standard Shipping και θα έρθει με courier σε 16-22 μέρες.

Κατάλαβα. Οπότε περιμένω μπας και το παραλάβω αλλιώς την πάτησα?

Ευχαριστώ για την πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pavloa είπε

Οπότε την πάτησα ή θα μπορέσω να το συνεχίσω αφού περάσουν οι 90 μέρες?

Κατάλαβα. Οπότε περιμένω μπας και το παραλάβω αλλιώς την πάτησα?

Ευχαριστώ για την πληροφορίες.

Τπτ να σαι καλά. Θα έλεγα αν δεν παραλάβεις σε 90 μέρες, κοίτα αν μπορεις να ανοίξεις dispute. Αν μπορεις και δεν σου δώσουν τα χρήματα πίσω μετά κανε αμφισβήτηση στην Τράπεζα, απ' ότι έχουν γράψει άλλοι τα πήραν πίσω από την τράπεζα τα χρήματα.

Δεν το έχω κάνει ποτέ αλλά για την Εθνική τράπεζα (που έχω εγώ) βλέπω ότι και μέσα από το ibanking η από την εφαρμογή της τράπεζας υπάρχει η επιλογή για αμφισβήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όσες φόρες έχω ανοίξει case πάντα πήρα τα χρήματα μου,   σε μερικά όντως πρέπει να αφήσεις να περάσουν οι 90 ημέρες,  αλλά αν δεν παραλάβει εφόσον δεν υπάρχει track που να λέει delivered θα πάρεις τα χρήματα σου

Μερικές φορές μπορεί να χρειαστεί να μιλήσεις με εκπρόσωπο μέσω του chat

Επεξ/σία από sdikr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sdikr είπε

όσες φόρες έχω ανοίξει case πάντα πήρα τα χρήματα μου,   σε μερικά όντως πρέπει να αφήσεις να περάσουν οι 90 ημέρες,  αλλά αν δεν παραλάβει εφόσον δεν υπάρχει track που να λέει delivered θα πάρεις τα χρήματα σου

Μερικές φορές μπορεί να χρειαστεί να μιλήσεις με εκπρόσωπο μέσω του chat

Είναι απλή αποστολη (semitrackable) και δεν υπάρχουν πολλές ενημερώσεις όταν φτάνει Ελλαδα, ούτε ότι παραδόθηκε. 

Στο ΕΛΤΑ tracking φαίνεται μόνο μια ενημέρωση και ειναι "Αποστολή αντικειμένου, ΟΥΓΓΑΡΙΑ" και τπτ άλλο.

Στο parcelsapp και cainiao υπάρχει ακόμα μια ενημέρωση που ειναι το "Arrived at local delivery center" και εμφανίζεται όταν τα ΕΛΤΑ σκανάρουν το δέμα (στην Αθήνα) και τπτ άλλο.

Γιαυτό και σου λένε είναι στο τοπικό ταχυδρομείο να πας να το παραλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, sakisgri είπε

Είναι απλή αποστολη (semitrackable) και δεν υπάρχουν πολλές ενημερώσεις όταν φτάνει Ελλαδα, ούτε ότι παραδόθηκε. 

Στο ΕΛΤΑ tracking φαίνεται μόνο μια ενημέρωση και ειναι "Αποστολή αντικειμένου, ΟΥΓΓΑΡΙΑ" και τπτ άλλο.

Στο parcelsapp και cainiao υπάρχει ακόμα μια ενημέρωση που ειναι το "Arrived at local delivery center" και εμφανίζεται όταν τα ΕΛΤΑ σκανάρουν το δέμα (στην Αθήνα) και τπτ άλλο.

Γιαυτό και σου λένε είναι στο τοπικό ταχυδρομείο να πας να το παραλάβεις.  

Το local delivery center που αναφέρει είναι η Ουγγαρία και όχι τα Ελτα,  όταν φτάσει στο κατάστημα λέει Out for delivery

 

Αν λέει αποστολή αντικειμένου Ουγγαρία στα ελτα, περίμενε το θα έρθει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας, μηπως γνωριζει καποιος για αντικειμενο που αποστελλετε με NZ Post International Couriers, οταν φτασει εδω θα εκτελωνιστει απο τα ελτα η' απο ιδιωτικη εταιρεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά από Banggood ,πήρα tracking τύπου UH……YP .

Με ποια μεταφορική έρχεται,και ποια το παραδίδει Ελλάδα;

Προς το παρον είναι ανιχνεύσιμο μόνο μέσα από το Banggood .

Εντίτ.Τώρα είδα ότι έρχεται με yanwen.

Μέρες που θα κάνει και ποια το παραδίδει Αττική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, hotcarver1 είπε

Αγορά από Banggood ,πήρα tracking τύπου UH……YP .

Με ποια μεταφορική έρχεται,και ποια το παραδίδει Ελλάδα;

Προς το παρον είναι ανιχνεύσιμο μόνο μέσα από το Banggood .

Εντίτ.Τώρα είδα ότι έρχεται με yanwen.

Μέρες που θα κάνει και ποια το παραδίδει Αττική;

Ναι με την Yanwen έρχεται. Η Yanwen εκτελωνίζει τα δέματα και τα παραδίδει σε courier. Κάνει 20-35 20-25* μέρες πάνω κάτω και θα σου το παραδώσει η ACS.

Δεν ξέρω που το κοιτάς, αλλά εδώ ειναι καλά https://parcelsapp.com/ , γιατι δείχνει όταν αλλάζει μεταφορική εταιρία και next tracking number.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakisgri είπε

Ναι με την Yanwen έρχεται. Η Yanwen εκτελωνίζει τα δέματα και τα παραδίδει σε courier. Κάνει 20-35 μέρες πάνω κάτω και θα σου το παραδώσει η ACS.

Δεν ξέρω που το κοιτάς, αλλά εδώ ειναι καλά https://parcelsapp.com/ , γιατι δείχνει όταν αλλάζει μεταφορική εταιρία και next tracking number.

Ok!Thanks!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...