Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά...

Ερώτηση...από την χώρα Σαν Μαρίνο γιατί μπαίνουν δασμοί? Κάπου βρήκα μέσω Google ότι έχουν καταργηθεί οι δασμοί εδώ και χρόνια..

 

ξέρει κανείς την περίπτωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, glouk7 said:

Καλημέρα παιδιά...

Ερώτηση...από την χώρα Σαν Μαρίνο γιατί μπαίνουν δασμοί? Κάπου βρήκα μέσω Google ότι έχουν καταργηθεί οι δασμοί εδώ και χρόνια..

 

ξέρει κανείς την περίπτωση ?

ανάλογα το πόσο της αγοράς,  ανάλογα την διαδικασία που ακολουθησε  ο πωλητής,  σίγουρα δεν έχουν καταργηθεί οι δασμοί,  είναι για πάνω απο κάποιο πόσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. tracking του τύπου UA......HU από ali μου βγαζει οτι βρίσκετε στην περιοχή μου εδώ και 6 ημέρες αλλα δεν εχω καμιά ενημέρωση. Γνωρίζουμε με ποια κουριερ θα το παραλάβω? 

Upadate μερικές σελίδες πριν ο φίλος sakisgri αναφέρει για ΕΛΤΑ, αλλά εννοεί ταχυδρομείο η ΕΛΤΑ Κούριερ?  

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2023 στις 4:36 ΠΜ, sazistas είπε

Παιδιά θελω να παρω κάτι απο αμερική (Καλιφόρνια), συγκεκριμένα ενα part για ενισχυτη κιθάρας (export transformer απο mesa boogie) και η εταιρία μου απαντάει οτι στέλνουν αποκλειστικά και μόνο με UPS. Τους ρώτησα αρχικά εαν γίνεται να στείλουν το δέμα πρώτα σε έναν φίλο μου που μένει NYC και απο εκει μετα να μου το στειλει αυτός με απλο USPS (για να πληρωσω οσο το δυνατον λιγότερο στο τελωνειο επειδη θα ερθει με ελτα) αλλα δεν δεχτηκαν λογω του ότι εχουν υπογραψει μου είπαν καποια συμφωνία με τον προμηθευτή τους που τους απαγορευει να το πουλησουν αυτό το part εντος αμερικής. Μου έδωσαν μια εναλλακτική μόνο, να βρω εγω καποια εταιρία και να την στειλω εκει να παραλάβει το δέμα. Μπαινω λοιπον USPS εκει που λεει Schedule a Pickup

 https://tools.usps.com/schedule-pickup-steps.htm 

αλλα απο ότι καταλαβαίνω αυτη η υπηρεσία ειναι απλα για να έρθουν να πάρουν το δέμα απο εσένα, όχι να τους στείλεις σε καποιον ωστε να το φερουν μετά σε εσένα. Εχει κανεις καμια εμπειρία αντίστοιχη να με βοηθήσει η να προτείνει κάτι άλλο? Γιατι όπως όλοι γνωρίζουμε ετσι και μου το στειλουν με UPS θα με χρεώσουν ενα κατοσταρικάκι ετσι με το καλημέρα για να ξεκινήσει η διαδικασία εκτελωνισμου συν οτι αλλο μου βγαλουν εξτρα. Η αξία του δέματος επίσης ειναι $167 και δεν βλέπω την εταιρία προθυμη να γραψει επανω στο δέμα και στο τιμολόγιο καμια χαμηλοτερη τιμή, ειναι πολυ τυπικοί. 

Στην Αθήνα (Γιατράς) φτιάχνει μετασχηματιστές σε οτι τάση και ένταση θες. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, dimitris_p said:

Καλημέρα. tracking του τύπου UA......HU από ali μου βγαζει οτι βρίσκετε στην περιοχή μου εδώ και 6 ημέρες αλλα δεν εχω καμιά ενημέρωση. Γνωρίζουμε με ποια κουριερ θα το παραλάβω? 

Upadate μερικές σελίδες πριν ο φίλος sakisgri αναφέρει για ΕΛΤΑ, αλλά εννοεί ταχυδρομείο η ΕΛΤΑ Κούριερ?  

Καλησπέρα ειναι απλό θα έρθει με ΕΛΤΑ συνήθως χωρίς κάποια άλλη ενημέρωση απλώς το αφήνει στη διευθυνσή σου η στο γραμματοκιβώτειο αν υπάρχει και χωράει.

Σε πρόσφατο απλό του φίλου @sakisgri έτυχε και του σκάναραν και κατα την παράδωση αλλά ίσως να είναι εξαίρεση, εύχομαι βέβαια να αλλαξαν τα πράγματα γιατι είναι απαράδεκτο να μην ξέρεις αν παραδώθηκε και να ψάχνεις

Σε κάθε περίπτωση μπορείς αν θέλεις και εχεις χρόνο να πας στους ταχυδρόμους (μονάδα διαλογής) και να βρείς τον ταχυδρομό της περιοχής σου, καθυστερεί η παράδοση γιατί έρχονται πολύ πιο αραιά πλέον

Βέβαια δες το και στο elta.gr γιατί το Aliexpress το δείχνει λάθος όταν φτάσει στην Ουγγαρία δείχνει πώς εφτασε Ελλάδα για κάποιο λόγο που ειναι bug

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, dimitris_p είπε

Καλημέρα. tracking του τύπου UA......HU από ali μου βγαζει οτι βρίσκετε στην περιοχή μου εδώ και 6 ημέρες αλλα δεν εχω καμιά ενημέρωση. Γνωρίζουμε με ποια κουριερ θα το παραλάβω? 

Upadate μερικές σελίδες πριν ο φίλος sakisgri αναφέρει για ΕΛΤΑ, αλλά εννοεί ταχυδρομείο η ΕΛΤΑ Κούριερ?  

Όπως σου έγραψε και ο @omokas πιο πάνω με ΕΛΤΑ θα παραλάβεις.

Μπορεί και να μη ειναι στη περιοχή σου ακόμα. Στο θέμα "Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο." στη σελίδα 294 έχω λίστα με ασφαλής τρόποι αποστολής και άλλες πληροφορίες όπως με ποια εταιρία θα παραλάβεις ανάλογα το tracking number (βάζω σύνδεσμο κάτω).

Για τα UA***********HU (semitrackable) γράφω το εξής-

Τα semitrackable έχουν κανονικά tracking number και φαίνεται κανονικά μέχρι να φτάσει Ελλάδα. Μετά περιμένεις κάποια μέρα που θα αφήσει ο ταχυδρόμος το δέμα χωρίς ενημέρωση και υπογραφή (σαν ένα γράμμα).

  • Από τα ΕΛΤΑ θα δείτε μόνο μια ενημέρωση που θα ειναι "Αποστολή αντικειμένου, ΟΥΓΓΑΡΙΑ"
  • Aπό το parcelsapp και cainiao θα δείτε και το "Arrived at local delivery center" που θα φανεί όταν τα ΕΛΤΑ σκανάρουν το δέμα (στην Αθήνα) και τπτ άλλο.

Άρα πριν 6 μέρες σκαναρισε τα ΕΛΤΑ το δέμα σου στην ΑΘΗΝΑ, και πλέον παίρνει το δρόμο προς το τοπικό ταχυδρομείο σου. Αυτό αν σου βγάζει το "Arrived at local delivery center" εκεί που γράφω πιο πάνω.

 

 

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dimitris_p είπε

Απο ali μου βγαζει το παρακάτω στην πρώτη εικόνα και στο https://parcelsapp.com/ την δεύτερη. 

 

 

 

 

ali.PNG

par.PNG

Στο Ali όταν το δέμα ειναι Ουγγαρια δείχνει ειναι στο GR Customs και όταν φτάσει και το σκανάρουν στην Αθήνα δείχνει ειναι στην πόλη σου (Megara, στη περίπτωση σου) Είναι χοντρά χοντρά η ενημέρωση στο Ali.

13/6/2023 σκαναρισαν τα ΕΛΤΑ το δέμα σου στην Αθήνα (ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) όπως σου έγραψα πιο πάνω. Λογικά αν δεν παραλάβεις μεχρι την Παρασκευή πιστεύω την άλλη βδομάδα θα παραλάβεις σίγουρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα έχω 2 δέματα UA------HU που εχουν κολλησει το Arrived at local delivery center. στο πρωτο (πριν 2 μηνες) το θεωρησα τυχαιο και αφου ηταν μικρης αξιας δεν ασχοληθηκα, αλλα τωρα αλλο ενα ειναι 13 μερες σε αυτο το σταδιο.

Να αρχίζω να ψαχνομαι στα τοπικα ελτα?

 

edit: βιαστηκα να ποσταρω, είδα τα μηνυματα παραπανω. Αφελως νομιζα οτι τα aliexpress standar shipping ειναι full trackable μεχρι να φτασουν σπιτι μας. Ξερουμε με ποια μεθοδο αποστολης το πετυχαινουμε αυτο?

Επεξ/σία από greekboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, greekboy said:

Καλημέρα έχω 2 δέματα UA------HU που εχουν κολλησει το Arrived at local delivery center. στο πρωτο (πριν 2 μηνες) το θεωρησα τυχαιο και αφου ηταν μικρης αξιας δεν ασχοληθηκα, αλλα τωρα αλλο ενα ειναι 13 μερες σε αυτο το σταδιο.

Να αρχίζω να ψαχνομαι στα τοπικα ελτα?

 

edit: βιαστηκα να ποσταρω, είδα τα μηνυματα παραπανω. Αφελως νομιζα οτι τα aliexpress standar shipping ειναι full trackable μεχρι να φτασουν σπιτι μας. Ξερουμε με ποια μεθοδο αποστολης το πετυχαινουμε αυτο?

Καλημέρα τα δέματα με κωδικό UA...HU είναι Aliexpress Saver Shipping τα οποία είναι semi-trackable όπως σωστά είδες. Τα Standard έρχονται είτε με 10ψήφιο κούριερ είτε ΕΛΤΑ με τη διαφορά ότι έρχεται συστημένο και άρα με πλήρεις ενημερώσεις μέχρι και την παράδοση 

Καλό θα ήταν να δεις στο κέντρο διαλογής - εκεί που είναι οι ταχυδρόμοι - της περιοχής σου και να τους ρωτήσεις να ψάξετε μήπως ήρθαν. Αυτό με το 2μηνο μάλλον έχει παραπέσει κάπου η δεν έφτασε ποτέ, σίγουρα καθυστερεί ο ταχυδρόμος την παράδοση επειδή έρχονται πιο αραιά αλλά όχι για τόσο καιρό όμως δεν είναι λογικό.

Στο τοπικό κατάστημα λογικά θα σου πουν να περιμένεις και ότι δεν βλέπουν κάτι νεότερο, πρέπει να πας στην τοπική μονάδα διαλογής, εμένα με εξυπηρετούν εκεί κανονικά 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα πακετο τω 200 ευρω απο bangood εχει σταλει μεσω yanwen και εχει κολλησει 10 μερες σε αυτο το σταδιο

International shipment release - Import

Εχω παρει και ενα αλλο αριθμο που μαλλον ειναι acs και προ το παρων δεν βγαζει κατι το tracking ξεκιναει με UH... και τελειωνει με YP

Να ανησυχησω η ειναι νορμαλ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, drjohn1980 είπε

Παιδια καλησπερα πακετο τω 200 ευρω απο bangood εχει σταλει μεσω yanwen και εχει κολλησει 10 μερες σε αυτο το σταδιο

International shipment release - Import

Εχω παρει και ενα αλλο αριθμο που μαλλον ειναι acs και προ το παρων δεν βγαζει κατι το tracking ξεκιναει με UH... και τελειωνει με YP

Να ανησυχησω η ειναι νορμαλ?

 

Normal - Καθ οδον/Διαδικασία Εισαγωγής.

Μετα θα γινει Export δηλ. εξαγωγη & παραλαβη απο την ACS. Οταν παραλαβει η acs θα γινει νεο scan κ νεα εγγραφη (θα εμφανιστει) και στο νέο tracking που εχουν ηδη δώσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, drjohn1980 said:

Παιδια καλησπερα πακετο τω 200 ευρω απο bangood εχει σταλει μεσω yanwen και εχει κολλησει 10 μερες σε αυτο το σταδιο

International shipment release - Import

Εχω παρει και ενα αλλο αριθμο που μαλλον ειναι acs και προ το παρων δεν βγαζει κατι το tracking ξεκιναει με UH... και τελειωνει με YP

Να ανησυχησω η ειναι νορμαλ?

 

Καλησπέρα φίλε μου, είχα ένα δέμα απο Bangood με την ίδια μέθοδο αποστολής Bangood Priority Shipping και τρακινγκ της μορφης που αναφέρεις UH...YP 

Εμένα έκανε 11 ημέρες απο την στιγμή που έγραψε International shipment release - Import 

Επίσης ήταν λίγο μεγαλύτερης αξίας στα 250 οπότε μην ανησυχείς δεν θα πληρώσεις κάτι έξτρα

image.png.be9cced0a5a4ddca829b5d5b25dc6e89.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. Αγορά από εξωτερικό από Αυστραλία και πληρωμή αποστολή μέσω email-paypal περίπου 470 ευρώ σύνολο. Το tracking δείχνει οτι από Αυστραλία πήγε Γερμανία και τώρα εχει έρθει Ελλάδα (βγάζει αντικείμενο προς εκτελωνισμό). Γνωρίζει κάποιος τι ποσό περίπου θα πληρώσω? Και πως γίνετε η πληρωμή σε αυτές της περιπτώσεις ? θα στείλουν email? 

 

 

 

 

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, dimitris_p είπε

Καλησπερα. Αγορά από εξωτερικό από Αυστραλία και πληρωμή αποστολή μέσω email-paypal περίπου 470 ευρώ σύνολο. Το tracking δείχνει οτι από Αυστραλία πήγε Γερμανία και τώρα εχει έρθει Ελλάδα (βγάζει αντικείμενο προς εκτελωνισμό). Γνωρίζει κάποιος τι ποσό περίπου θα πληρώσω? Και πως γίνετε η πληρωμή σε αυτές της περιπτώσεις ? θα στείλουν email? 

Email στελνεις αν λειπει κατι ή αναφερει ""απαιτείται αποδειξη/αποδεικτικό PayPal"" αν ζητηθει θα φαινεται στο τρακινγκ οτι λειπει κατι και το στελνεις στο ΓΕΤΑ https://elta.gr/ektelonismos

Ηλεκτρονική διεύθυνση: [email protected]

Για τα υπολοιπα μεσω ΕΛΤΑ στο περιπου παρακατω.

Τιμοκατάλογοι ΕΛΤΑ (Ειδικά Τέλη Εκτελωνισμού)

https://mediaeltaportal.dev.ibserver.gr/images/0/0/idiwtes/4_idika_teli_ektelonismou_gr_07_2021_2_1_.pdf

Επεξ/σία από aces
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...